26.2.2024 | Svátek má Dorota


GLOSA: Odkopaný Benda

5.9.2009

Politici se ve světle pozastavení vykonatelnosti rozhodnutí prezidenta o konání předčasných voleb, které vydal Ústavní soud, projevují jako panikářští závisláci. Jeji jindy tak líné a přežvýkavé spění k rozhodování v PS PČR změnilo v hektickou, až brutální pracovitost a náhlou vynalézavost ve starém české stylu "nějak to pěkně očůrat". Odhlédneme-li od zmatených vyjádření mírně prostorově dezorientovaného Cyrila Svobody, shodli se vzácně všichni politici na tom, že

a) Melčák je svině (a Kalvoda tím spíš)
b) Melčák je velká svině
c) Předčasné volby musejí být v termínu, jak se dohodli, protože už do toho vrazili hodně peněz
d) Je třeba ohnout ústavu tak, aby to vyhovovalo politikům, přičemž platí, že ústavní soudci se musejí řídit ústavními zákony, a proto nemají co do toho mluvit, když je parlament změní.

Je to nával myšlenkového zmatení, který nyní můžeme takřka v přímém přenosu sledovat poslední dny a nade vše se ukazuje, jaké máme "elity" na politickém nebi, a tzv. ústavní odborníci poltických stran předvádějí festival více či méně neadekvátních výroků. Jednotně všichni tuto situaci považují za ústavní krizi na samém počátku, což není pravda ani náhodou. Hašek, kdyby to viděl, by mohl říci, že to celkově působí dojmem, jako když vlak vjíždí do nádraží.

Korunu všemu nasadil známý kulihrach Marek Benda, který je za ODS členem ústavně-právního výboru PS a je označován za ústavního odborníka této strany. Ten prohlásil úplně vážně, že jedním z řešení je ignorovat rozhodnutí Ústavního soudu. I kdyby to řekl v silně podroušeném stavu, bylo byto napováženou, ale když to sdělí médiím, pak to je přímo makabrózní selhání tohoto "experta". Marek Benda, když se takto pěkně odkopal, by se měl poroučet a v právně civilizovaném systému by ho k tomu donutili ostatní politici, ale u nás se to považuje za pašáctví a přinejmenším potichu s takovým řešením mnozí z politických špiček koketují. Ale protože se Benda poroučet nebude, pak mu doporučuji, aby se ráno, hned jak vstane, rozběhl proti zdi a praštil se svým hloubavým čílkem. Mělo by to dva efekty: pěkně by zčervenal a v hlavě by se mu to možná srovnalo. Nic to nemění na tom, že je ostudou parlamentu (a že tam je exotů požehnaně). A takhle my tady žijeme.