24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: O lakotnosti vlády

14.3.2014

Noviny mě informovaly o tom, že česká vláda hodlá poslat na Ukrajinu dalších padesát miliónů korun demokratické, tolerantní, nenásilné a řádně zvolené vládě. Jedná se patrně o jakýsi bonus k léčení občanů Ukrajiny v našich nemocnicích a dovezených sem letadly za státní peníze. Myslím si, že by vláda neměla být lakomá a měla by skutečně pustit chlup. Co třeba posílat na východ celé české HDP?

Proč taky ne? Občané České republiky se topí v penězích díky efektivnímu výběru nízkých daní. Zdravotnictví je na úrovni a nikdo nemusí lékaře uplácet proto, aby byl léčen moderně a ne pouze pouštěním žilou nebo přikládáním pijavic. V každém okresním městě je nemocnice se všemi myslitelnými odděleními a nejmodernějšími přístroji, a zdravotní péče je tak bez problémů dostupná. Dálnice vedou do každého krajského města, jsou napojeny na evropskou dálniční síť a jsou v bezvadném stavu stejně jako silnice druhé a třetí třídy. Každá vesnice má navíc obchvat s mimoúrovňovými křižovatkami (pod nimi je zpravidla plnohodnotné nádraží zajišťující dopravní obslužnost po trati).

Důchodci si žijí nad poměry a neživoří, žebráky a matky samoživitelky, co se v noci prodávají na ulici, aby měly na nájem, známe jenom ze starých filmů a z okolních, finančně upadajících zemí. Ve školství učí pouze dobře zaplacení odborníci, vybavenost škol je perfektní. Armáda je na špičkové úrovni svým vybavením, máme vlastní letadla, která pronajímáme Evropě, a z nudy jsme si zřídili i námořnictvo, kdy se jen tak z hecu, že už nikdo nevěděl, co s penězi, postavila na Lipně letadlová loď Tomáš Garrigue Masaryk. Česká republika ani nemá žádný státní dluh, pouze přijímá peníze z úroků od států, jež zadluženy jsou.

Proto říkám, u nás je peněz moc a není je kde utratit. Proto si myslím, že by bylo fajn se o náš nadbytek podělit. A nejen s Ukrajinou...