Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EVROPA: Když tak o tom přemýšlím

Když tak o tom přemýšlím, tak mi dnešní naše situace začíná připomínat konec 19. století. Tehdy jsme byli zakotveni v Rakousku-Uhersku a nežili si nejhůře. Vídeň nám dopřávala mluvit česky, přispívala penězi i na národní projekty, jako bylo Národní divadlo, trpěla spolky jako Sokol.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

12. 5. 2019 12:25
Čeština,

němčina, Češi, Němci. Děda (*1872) pocházel z vesnice na Rakovnicku a pamatoval doby, kdy nějaké národnostní a jazykové rozepře neexistovaly. Byly vesnice převážně české nebo převážně německé, děvčata se vdávala do jinojazyčné rodiny, ale pak pochopitelně musela mluvit příslušným jazykem. Češi chodili na německé bály a naopak. Německý děda si na jednom namluvil babičku Češku. Každý vládl oběma jazyky a mnohdy ještě při sčítání ve 30.letech nevěděl, jestli je Němec nebo Čech. Rozvrat prý začali žurnalisté a politici obou stran, kteří začali lidi rozeštvávat. Píšu Němci, ale třeba moje tety (*1904, *1906,...) se celý život považovaly za Rakušanky. Korunu všemu nasadil démon Hitler a pak už nebylo cesty zpět.

A k dnešku. Kdo to dokáže, ušetří si mnoho stresů a traumat, když západní Evropu odepíše. Třeba se ještě nějak vzmátoří a pak to bude radostné překvapení. Spíše bychom se ale měli věnovat sami sobě v očekávání budoucnosti dosti nejisté. Na rozdíl od dob socialismu dnešní české země těch deset milionů lidí neuživí, a to ani za předpokladu, že by všichni spolupracovali. Mužové Pavědy dnes mluví o tom, aby si jeden každý z nás pomocí mentálních představ tvořil budoucnost. A aby to mělo větší sílu, je třeba sjednotit se na společném jmenovateli a tím je radostnost. Ta se bez víry, vlastně bez vědění o posmrtném životě a vyšším řízení dnes hledá dost těžko.

0 0
možnosti
VL

11. 5. 2019 21:08
Obnovenie českej štátnosti...

...sa udialo na začiatku roka 1993, nie v roku 1918. Ak sa to vníma takto - tak čo sa divíte že republika sa rozpadla. Česká štátnosť, česká koruna, československý jazyk...

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

12. 5. 2019 9:17
Re: Obnovenie českej štátnosti...

Autor tím nejspíš myslel vyčlenění se z Rakousko-Uherské monarchie společně se Slováky. Netřeba ho tahat za slovíčka... ;-)

Slovákům se to nelíbilo, tak jsou samostatní. Všichni jsou spokojení a je zbytečné o tom vyvolávat novou "pomlčkovou" válku. :-P

0 0
možnosti
PP

P. Portwyn

11. 5. 2019 16:03
Mocnářství jsme nerozbili my,

ale velkoněmecká pýcha.

Rakousko-Uhersko, resp. jeho určující německojazyčná složka, se koncem 19. století dostalo do vleku Německého císařství, a chtělo se podílet na jeho vítězných válkách. Zničilo samo sebe. Rozpadlo by se, i kdyby žádní Češi neexistovali.

Pokud pan autor lituje, že není Němcem, netuším, co mu brání se Němcem stát a na češtinu zapomenout.

0 0
možnosti
KJ

11. 5. 2019 17:08
Re: Mocnářství jsme nerozbili my,

To samo, to civilizace, ta je dělením, ne spojováním... Dzp.

0 0
možnosti
MM

11. 5. 2019 14:35
To je to, co pijavice z Bruselu chtěli

Zastrašit další potenciální zájemce o odchod z tohoto nerovnoprávného spolku.

0 0
možnosti
ČB

Č. Berka

11. 5. 2019 12:19
hmm

Součástí Rakouska-Uherska jsme byli 51 let. Předtím to byla habsburská říše. Srovnávat monarchii a společenství států dost dobře nejde. Je ale pravda, že lidé vidí, kdo fakticky vede EU- Německo a Francie. Když se zeptáte lidí na ulici, skoro nikdo nebude vědět, kdo je Tajani. Přesto se na vládě v EU podílejí i malé země - většina z nich německo-francouzskou politiku schválí...aspoň jsem nezaznamenal protesty v Portugalsku, Irsku, Nizozemí, Dánsku...

0 0
možnosti
PL

11. 5. 2019 9:42
Kdo

má Čechy, má Evropu.Bismarck.

0 0
možnosti
PJ

11. 5. 2019 9:31
To je ale

myšlenkovej eintopf: ".... využili situace po první světové válce k obnovení české státnosti a vytvořili Československou republiku ...".

0 0
možnosti
PM

11. 5. 2019 9:46
Re: To je ale

Ani nie. Môj svokor pri pracovnej návšteve v Nemecku (okolo roku 1975 počul na palube lietadla ČSA od stewardky kúzelnú vetu: Za české peníze už teď neprodáváme. Otázku, či si môže koňak zaplatiť slovenskými desaťkorunáčkami ignorovala :-).

0 0
možnosti
KJ

11. 5. 2019 9:01
EU je jako SSSR.

Nic jiného v tom nehledejte a studujte kompozitivní teorii... Dzp.

0 0
možnosti
JP

11. 5. 2019 8:14
Jste si jist?

" V 16. stol. do začátku 30ti leté války mluvilo víc lidí v Evropě česky než německy." Chápu sice, že zřejmě počítáte moravská a slezská slovanská nářečí (byť už v té doně bylo Slezko částečně poněmčené) k češtině, ale oproti Svaté říši římské (bez francouzsky mluvících oblastí) mi to nepřipadá reálné.

0 0
možnosti
KS

11. 5. 2019 8:02
Tendence

nesměřuje ve skutečnosti k rozpadu EU, ale k ovládnutí Evropy Německem v koordinaci Ruskem. Ekonomicky slabá Francie do toho může zasáhnout ve svůj prospěch s podporou muslimského kapitálu. Ten se ovšem angažuje i na straně Německa. Myšlenky v prvním odstavci článku hlásal Hubert Gordon Schauer spolupracovník TGM, ale byl drsně umlčen. Až do 19. století národnost nehrála roli, společnost ovládala šlechta rodově a půdou provázaná vzájemně i s panovníkem. V 16. stol. do začátku 30ti leté války mluvilo víc lidí v Evropě česky než německy. Dominantním jazykem vládnoucí vrstvy pak byla Francouzština, a to se změnilo až v průběhu 18. stol. Kutnohorský dekret v r. 1409 neměl ve skutečnosti nacionální povahu. Studenti, sdružení podle zemí /Sasko, Bavorsko, Polsko hlasovali proti Studentům z Čech a Moravy/i německým/ a tím proti králi, což odmítl.

0 0
možnosti
JP

11. 5. 2019 10:22
Re: Tendence

Jste trochu pod vlivem německé hisotiragrafie, která po vzniku Němců v 19. století začala razit teorii, že předtím žádné národnosti neexistovali, jen zemská přináležistost. Zemská přináležistost jistě existovala, ale kromě toho např. U Čechů od 13. století existovala i přináležistost k "národu svatého Václava". Rozdíl mezi pojetím národa před a po napoleonských válkách (tedy před a po vzniku němectví) je ve zbožštění jazyka jako jediného atributu národa (protože to bylo to jediné co Němce jakžtak vůbec spojovalo a to ještě rozdíly mezi třeba bavorštinou a saštinou byly větší než mezi dánštinou a švédštinou, o egerlandštině/chebštině nemluvě). Český jazyk tedy byl atributem národa a třeba Karel IV ve Vita Caroli považujeme za nutné vyzdvihnout své jazykové češství, ale když někdo mluvil německy a přitom se cítil a konal jako Čech, tak to nikomu moc nevadilo.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz