2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

EVROPA: Když tak o tom přemýšlím

Když tak o tom přemýšlím, tak mi dnešní naše situace začíná připomínat konec 19. století. Tehdy jsme byli zakotveni v Rakousku-Uhersku a nežili si nejhůře. Vídeň nám dopřávala mluvit česky, přispívala penězi i na národní projekty, jako bylo Národní divadlo, trpěla spolky jako Sokol.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 12.5.2019 12:25

Čeština,

němčina, Češi, Němci. Děda (*1872) pocházel z vesnice na Rakovnicku a pamatoval doby, kdy nějaké národnostní a jazykové rozepře neexistovaly. Byly vesnice převážně české nebo převážně německé, děvčata se vdávala do jinojazyčné rodiny, ale pak pochopitelně musela mluvit příslušným jazykem. Češi chodili na německé bály a naopak. Německý děda si na jednom namluvil babičku Češku. Každý vládl oběma jazyky a mnohdy ještě při sčítání ve 30.letech nevěděl, jestli je Němec nebo Čech. Rozvrat prý začali žurnalisté a politici obou stran, kteří začali lidi rozeštvávat. Píšu Němci, ale třeba moje tety (*1904, *1906,...) se celý život považovaly za Rakušanky. Korunu všemu nasadil démon Hitler a pak už nebylo cesty zpět.

A k dnešku. Kdo to dokáže, ušetří si mnoho stresů a traumat, když západní Evropu odepíše. Třeba se ještě nějak vzmátoří a pak to bude radostné překvapení. Spíše bychom se ale měli věnovat sami sobě v očekávání budoucnosti dosti nejisté. Na rozdíl od dob socialismu dnešní české země těch deset milionů lidí neuživí, a to ani za předpokladu, že by všichni spolupracovali. Mužové Pavědy dnes mluví o tom, aby si jeden každý z nás pomocí mentálních představ tvořil budoucnost. A aby to mělo větší sílu, je třeba sjednotit se na společném jmenovateli a tím je radostnost. Ta se bez víry, vlastně bez vědění o posmrtném životě a vyšším řízení dnes hledá dost těžko.

V. Liptovský 11.5.2019 21:08

Obnovenie českej štátnosti...

...sa udialo na začiatku roka 1993, nie v roku 1918. Ak sa to vníma takto - tak čo sa divíte že republika sa rozpadla. Česká štátnosť, česká koruna, československý jazyk...

L. Novák 12.5.2019 9:17

Re: Obnovenie českej štátnosti...

Autor tím nejspíš myslel vyčlenění se z Rakousko-Uherské monarchie společně se Slováky. Netřeba ho tahat za slovíčka... ;-)

Slovákům se to nelíbilo, tak jsou samostatní. Všichni jsou spokojení a je zbytečné o tom vyvolávat novou "pomlčkovou" válku. :-P

V. Liptovský 12.5.2019 12:53

Re: Obnovenie českej štátnosti...

"Pomlčková válka"...V skutočnosti išlo o spojovník... Ale žurnalisti to masám podávali takto skreslene a rozoštvávali ľudí...

M. Prokop 12.5.2019 16:17

Re: Obnovenie českej štátnosti...

Žurnalisti ne. Slováci.

V. Liptovský 12.5.2019 17:28

Re: Obnovenie českej štátnosti...

Neviem o tom - a to som pracoval tam, kde som pracoval... Dokonca aj Slovenská národná strana to charakterizovala ako spojovník - celá česká tlač a značná časť slovenskej - čím ukazovala pred znajúcimi svoju zaujatosť alebo diletantizmus - stále mlela svoje o pomlčke... Akoby to bolo koordinované odkiaľsi zvonka. Mimochodom, na doplnenie - jednou z rozhodujúcich udalostí bolo vylámanie vrát na budove Slovenskej národnej rady (už som zabudol, pri akej príležitosti) - náhodou som tam bol - dav vyprovokovali úplne neznámi muži, ktorí so Slovenskou národnou stranou (tá bola v plienkach a ešte totálne nasprostastá, neschopná akejkoľvek akcie) nemali nič spoločného a keď sa pustili do vrát,snažili sa mlčať (pri svojom povolaní som poznal bratislavské osoby a osobnosti)... Hm... To len na okraj...

P. Han 12.5.2019 21:39

Re: Obnovenie českej štátnosti...

Jistěže spojovník. Také poznám slovenské osoby a osobnosti. Třeba Milana Kňažka, jak jezdil do Prahy "spojovat" se somálskou MPZ.

P. Portwyn 11.5.2019 16:03

Mocnářství jsme nerozbili my,

ale velkoněmecká pýcha.

Rakousko-Uhersko, resp. jeho určující německojazyčná složka, se koncem 19. století dostalo do vleku Německého císařství, a chtělo se podílet na jeho vítězných válkách. Zničilo samo sebe. Rozpadlo by se, i kdyby žádní Češi neexistovali.

Pokud pan autor lituje, že není Němcem, netuším, co mu brání se Němcem stát a na češtinu zapomenout.

K. Janyška 11.5.2019 17:08

Re: Mocnářství jsme nerozbili my,

To samo, to civilizace, ta je dělením, ne spojováním... Dzp.

M. Prokop 12.5.2019 16:19

Re: Mocnářství jsme nerozbili my,

Politický národ prostě nebyl. Za feudalismu to nevadilo, za demokratizujícího se kapitalismu už jo, hlavně v době krize.

P. Portwyn 12.5.2019 21:37

Re: Mocnářství jsme nerozbili my,

Teď myslíte politický národ Rakouskouheráků? No nebyl. Podle toho to dopadlo, máte pravdu.

M. Malovec 11.5.2019 14:35

To je to, co pijavice z Bruselu chtěli

Zastrašit další potenciální zájemce o odchod z tohoto nerovnoprávného spolku.

Č. Berka 11.5.2019 12:19

hmm

Součástí Rakouska-Uherska jsme byli 51 let. Předtím to byla habsburská říše. Srovnávat monarchii a společenství států dost dobře nejde. Je ale pravda, že lidé vidí, kdo fakticky vede EU- Německo a Francie. Když se zeptáte lidí na ulici, skoro nikdo nebude vědět, kdo je Tajani. Přesto se na vládě v EU podílejí i malé země - většina z nich německo-francouzskou politiku schválí...aspoň jsem nezaznamenal protesty v Portugalsku, Irsku, Nizozemí, Dánsku...

P. Lenc 11.5.2019 9:42

Kdo

má Čechy, má Evropu.Bismarck.

P. Jirkovský 11.5.2019 9:31

To je ale

myšlenkovej eintopf: ".... využili situace po první světové válce k obnovení české státnosti a vytvořili Československou republiku ...".

P. Moravčík 11.5.2019 9:46

Re: To je ale

Ani nie. Môj svokor pri pracovnej návšteve v Nemecku (okolo roku 1975 počul na palube lietadla ČSA od stewardky kúzelnú vetu: Za české peníze už teď neprodáváme. Otázku, či si môže koňak zaplatiť slovenskými desaťkorunáčkami ignorovala :-).

R. Tesařík 11.5.2019 11:43

Re: To je ale

Ženy nemají smysl pro humor.

J. Kombercová 11.5.2019 21:11

Re: To je ale

Jak která. Totéž platí u mužů, i když jsem před časem slyšela, že muži si myslí všichni, že ten smysl mají, takže když řeknete, teď vám povím vtip, tak i kdyby byl blbej, tak se všichni smějí.

J. Kombercová 11.5.2019 21:12

Re: To je ale

P.S. ten se slovenskou desaťkorunáčkou je dobrej.

J. Jurax 11.5.2019 23:11

No, třeba se smějí jenom proto, že jsou galantní ... :-)

K. Janyška 11.5.2019 9:01

EU je jako SSSR.

Nic jiného v tom nehledejte a studujte kompozitivní teorii... Dzp.

J. Pokoutný 11.5.2019 8:14

Jste si jist?

" V 16. stol. do začátku 30ti leté války mluvilo víc lidí v Evropě česky než německy." Chápu sice, že zřejmě počítáte moravská a slezská slovanská nářečí (byť už v té doně bylo Slezko částečně poněmčené) k češtině, ale oproti Svaté říši římské (bez francouzsky mluvících oblastí) mi to nepřipadá reálné.

K. Salajka 11.5.2019 8:02

Tendence

nesměřuje ve skutečnosti k rozpadu EU, ale k ovládnutí Evropy Německem v koordinaci Ruskem. Ekonomicky slabá Francie do toho může zasáhnout ve svůj prospěch s podporou muslimského kapitálu. Ten se ovšem angažuje i na straně Německa. Myšlenky v prvním odstavci článku hlásal Hubert Gordon Schauer spolupracovník TGM, ale byl drsně umlčen. Až do 19. století národnost nehrála roli, společnost ovládala šlechta rodově a půdou provázaná vzájemně i s panovníkem. V 16. stol. do začátku 30ti leté války mluvilo víc lidí v Evropě česky než německy. Dominantním jazykem vládnoucí vrstvy pak byla Francouzština, a to se změnilo až v průběhu 18. stol. Kutnohorský dekret v r. 1409 neměl ve skutečnosti nacionální povahu. Studenti, sdružení podle zemí /Sasko, Bavorsko, Polsko hlasovali proti Studentům z Čech a Moravy/i německým/ a tím proti králi, což odmítl.

J. Petarda 11.5.2019 10:22

Re: Tendence

Jste trochu pod vlivem německé hisotiragrafie, která po vzniku Němců v 19. století začala razit teorii, že předtím žádné národnosti neexistovali, jen zemská přináležistost. Zemská přináležistost jistě existovala, ale kromě toho např. U Čechů od 13. století existovala i přináležistost k "národu svatého Václava". Rozdíl mezi pojetím národa před a po napoleonských válkách (tedy před a po vzniku němectví) je ve zbožštění jazyka jako jediného atributu národa (protože to bylo to jediné co Němce jakžtak vůbec spojovalo a to ještě rozdíly mezi třeba bavorštinou a saštinou byly větší než mezi dánštinou a švédštinou, o egerlandštině/chebštině nemluvě). Český jazyk tedy byl atributem národa a třeba Karel IV ve Vita Caroli považujeme za nutné vyzdvihnout své jazykové češství, ale když někdo mluvil německy a přitom se cítil a konal jako Čech, tak to nikomu moc nevadilo.

J. Petarda 11.5.2019 10:24

Re: Tendence

Kdybyste někdo nevěděl co je hisotiragrafie tak se nebojte zeptat:)

J. Petarda 11.5.2019 10:31

Re: Tendence

Pokud bychom chtěli pochopit jak naši předci brali otázku jazyka, pak je dobré si připomenout konfederační dohodu z roku 1619, kde se pro státní příslušnost (inkolát) stanovila povinnost znát český jazyk - když uvážíme že skoro polovina stavů tehdy jako rodným jazykem hovořila německy (ve Slezsku a Lužici už většina), pak je to pozoruhodné - čeština tedy zjevně byla brána jako starobylý jazyk českých králů a tedy jako jeden z atributů (nikoliv jediný) národa, zatímco němčina byla brána jako dnes angličtina (tedy business language).

K. Salajka 11.5.2019 17:25

Re: Tendence

Neměl jsem v úmyslu tvrdit, že národnosti neexistovaly, neměly ale tu úlohy jakou sehrály v 19. století. Důvodem byla nízká mobilita obyvatelstva, ale i utváření "zemí koruny".

Karlovi IV. šlo o vyčlenění Čech z lenního systému říše pro jeho potomky, to byl jeden z důvodů, proč podporoval slovanskou liturgii.

Úřadoval latinsky, češtinu zdůrazňoval kvůli své matce, naopak Husovi šlo o srozumitelnost pro širší lidové vrstvy.