23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ETICKÝ KODEX: Píp na tútana

3.8.2023

Nápad místopředsedkyně dolní komory parlamentu Věry Kovářové přišel uprostřed dusného léta jako vzpružující osvěžení. O čem psát, když je buď horko k padnutí, anebo se sice ochladí, ale vzduch ztěžkne a leží na člověku jako deka? A hle, přichází Věra Kovářová a nabídne fejetonistovi téma k nezaplacení: do etického kodexu poslance budiž vtělen seznam slov, která budou v projevech poslanců penalizována. Na twitteru jsem objevil i faksimile seznamu. Jeho autenticita je pochybná, nicméně zaujal, a o nápadu se mluví. To je pro místopředsedkyni Kovářovou jistě dobré zjištění. Poslancuje za STAN a pokud by měly volby dopadnout tak, jak průzkumy naznačují, v příští rundě by nejen už nemusela místopředsedat, ale vůbec poslancovat. Zatím tedy ve funkci je a jak se zdá, na seznamu pracuje.

Tradiční vychování by mi bránilo jí nahlížet přes rameno, nicméně si představuju situaci poslance, který je svým klubem pověřen takový seznam sestavit.

Přijde domů a sdělí své paní, jaký že úkol mu leží na bedrech.

„Nesmíš zklamat, táto,‟ stará se žena. „Nesmíš na nic zapomenout. Pěkně to sepiš, ať ti sprosťáci nemají šanci!‟

Po hodině nahlédne do pracovny. Zdá se jí, že už delší dobu neslyšela cvakat klávesnici. Manžel sedí u počítače..

„Já už ti nevím, mámo,‟ svěří se vyčerpaný spisovatel. „Pomoz mi.‟

„Máš tam prdel?‟ ptá se žena.

„Prosím tě, prdel! Tím se začíná.‟

„A takové co říkal pan prezident Zeman tam máš taky?‟

Odpovědí je jen zavrčení.

„A co kokot? To říká pan Kalousek.‟

„Kokot není české slovo.‟

„Ale říkají ho Češi,‟ trvá na svém žena.

„Že říkají! To by ten seznam byl jak bible, kdybychom tam dali každého motherfuckera.‟

„Co to proboha je?‟

„Něco jako zkurvenec.‟

„Máš ho tam, zkurvence?‟

„Nemám,‟ zaraduje se poslanec. „Jsi moje inspirační víla!‟

Zapíše zkurvenec do excelové tabulky, ta mu ho zařadí podle abecedy pěkně dozadu. Pak upře oči na ženu v naději, že proud inspirace bude pokračovat.

Je to přetěžký úkol, vzdalme se od tvořivé dvojice po špičkách. V ukázce na twitteru uváděli slovo debil. A to třeba debílek? Je pokutovatelný, nebo projde? Je to ošemetné. Uvedu příklad ze své zkušenosti.

Zažaloval mě jeden pán, že v Neviditelném psu byl něčí článek, kde se o žalujícím psalo. Stálo tam něco jako on není novinář, ale tútan. Musel jsme kvůli tomu jezdit k soudu do Ostravy, chtěl po mně sto tisíc jako náplast za újmu, pak to skončilo vyrovnáním, ale v hlavě mi od té doby vrtá, co je to tútan. Soud to jako sprosté slovo vnímal, jinak by případ nevzal, ale ani google neví, co to je. Takže tápu. Ještě štěstí, že nejsem poslanec. Až bude kodex se seznamem schválený, byl bych v pokušení povstat a vmést paní místopředsedkyni poslanecké sněmovny do tváře, že není politik, ale tútan. Zavařil bych tím vleklý spor, který by zákonodárným sborem jistě dlouho lomcoval.

Psáno pro Lidové noviny, Poslední slovo