17.6.2024 | Svátek má Adolf


Č. BUDĚJOVICE: Exprimátor Thoma opět zproštěn viny

2.4.2018

Odvolací pražský vrchní soud v pátek 16. 3. 2018 znovu osvobodil bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu. Stalo se tak po několikaletém soudním „ping-pongu“.  (více zde)

Pražský vrchní soud sice vynesl pravomocný osvobozující rozsudek již v prosinci 2016, nejvyšší státní zástupce ale s rozsudkem nesouhlasil a v únoru 2017 podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání loni v říjnu vyhověl a nařídil odvolacímu senátu, aby se případem znovu zabýval.

Proti pravomocnému osvobozujícímu rozsudku ze dne 16. 3. 2018 je sice možné znovu podat dovolání, v tomto případu by ale pravděpodobně znamenalo jen další prohloubení nedůvěry lidí v právní stát a justici.

Nezbývá než počkat, zda někdo této možnosti využije.

Mnohem zajímavější by mohlo být zamyslet se nad prohlášením Juraje Thomy z ledna 2016 po vynesení rozsudku, kterým jej českobudějovický krajský soud poslal na 5 let do vězení a nařídil mu náhradu škody ve výši 12,5 milionu korun.

„Poněkolikáté za posledních pět let, kdy se celý tento případ vleče, odmítám obvinění a ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Finálním produktem tohoto v uvozovkách projektu má být má úplná společenská, politická, ale i existenční likvidace,“ prohlásil tehdy Thoma.

V souvislosti s tímto Thomovým prohlášením se nabízí zásadní otázka.

Lze si u nás opravdu objednat trestní stíhání, jak před časem prohlásili předseda vlády i prezident republiky?

V duelu Seznamu dne 1. 2. 2018 bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková prohlásila, že „ …v rámci organizovaného zločinu samozřejmě lze objednat v každé zemi na světě včetně těch evropských, které patří do Evropské unie, trestní stíhání …“

To podle advokáta Tomáše Sokola jsou výroky předsedy vlády a prezidenta republiky, že je u nás možné objednat si trestí stíhání, na hranici šíření poplašné zprávy. Ale lze prý si teoreticky představit exces policisty nebo exces státního zástupce, který vyústí v takzvané objednané trestní stíhání.

Co lze z těchto závažných prohlášení nejvyšších ústavních činitelů a renomovaných právníků dovodit?

Asi není možné objednat si trestní stíhání jako housku na krámě.

Ale za určitých okolností zřejmě lze trestní stíhání minimálně vyvolat.

Zda to je i případ bývalého primátora Thomy, se asi veřejnost nedozví.

Ale to, kdo nechal instalovat do kanceláře tehdejšího primátora odposlouchávací zařízení, bychom se při troše dobré vůle možná dozvědět mohli.