Středa 15. 5. 2024Žofie polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 43
  • Poslední: 13.3. 2007 0:00
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Venkovan 4.1.2006 18:56

Ke kontaktu už došlo,

Soudruh Paroubek je v kontaktu.Po volbách je uvidíme v parlamentu.Měl byste lépe sledovat projevy a rozhovory soudruha premiéra.Vzpomeňte si jak dopadl nadporučík Lukáš!
Jara Cimrman 4.1.2006 19:11

Re: Ke kontaktu už došlo,

...kontakt jsem o silvestru skutecne zorganizoval, byla to parada, pri tom jsem objevil i ctvrtou a patou dimenzi.....Vas Jara Cimrman, cestovatel galaktik
dvd 4.1.2006 13:17

A ještě citát

z Jaroslava Haška: cenzor je vůl.
dvd 4.1.2006 13:16

Dotaz

Tak mohu být pyšný: byl jsem POPRVÉ vyškrtnut z diskuze. Vulgární jsem nebyl, vůči E.T. jsem taky resisticky nevystupoval, reklamu jsem nikomu a ničemu nedělal - byl jsem tedy nejspíš urážlivý. Tak to zopakuji: s mimozemšťany jsem se již setkal mnohokráte mezi diskutujícími na Psu, a to bez ohledu na názory (tu zprava, tu zleva...) které zastávali.
Jimmi 4.1.2006 15:30

Re: Dotaz

G. Pašek 4.1.2006 16:27

Re: Dotaz

" . . . . názory (tu zprava, tu zleva...) které zastávali."
 
A někteří mimizozemsťané sedí na plotě  "Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde."
 
PS
Mě zajímají zemšťani a ne mimizemšťani . . . . . 
 
Genius matematik Gaus navrhoval rozdělávat velké ohně na sahaře, aby o nás věděli mimozemšťani . . . .  vědec vyžaduje hlubokou koncentraci a tak když lékař vyšel z ložnice oznámit Gausovi, že jeho manzelka umírá a nemá dlouho žít, Gaus mávnul rukou "Řekni jí ať chvilku počká až ten problém spočítám."
jezevec 4.1.2006 12:57

pokud bysme byli ve vesmíru sami

bylo by to kurňa plýtvání místem!
Rudý Baron 4.1.2006 12:01

tak proč se nezúčastnit....

Jedna z možných verzí odpovědi "proč tu ještě pořád nejsou, když to teoreticky možné je..."  zní opravdu tak prostě "protože už tu dávno jsou".
 
Jen si zkuste vzpomenout na příběh "Vzpoura na lodi Bounty" a hned Vás ťukne myšlenečka, že nějaká ta banda "picairnských trosečníků" by tady na Zeměkouli mohla být  !!!!
 
Jaká ?
 
No přece MY....
 
přesněji řečeno, JEJICH zhlouplí a zblbí dávní potomci...  
Vědec 4.1.2006 11:13

Kdy?

Až klesnou preference komunistům. JP zavolá domů.
jogín 4.1.2006 9:56

Řešení otázky Proč tu nejsou

je strašně jednoduché. Pámbů postavil vesmír tak, aby civilizace na sebe nemohly.
Netřeba 4.1.2006 7:00

Jak to, že vesmír neznáme!

Existuje kniha, ve které je vše o vzniku Země, života a snad i vesmíru popsáno a vše dnes řečeno již někdo jiný kdysi řekl. A má dojem, že tuto knihu zná víc lidí, než Pythagorovu větu nebo Archimedův zákon.
TOM 4.1.2006 7:44

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

To je pravda, jenže interpretace bible je extrémně obtížná!
Netřeba 4.1.2006 8:20

Re: Tome.

Dovolím si odporovat. Archimedův zákon nebo Pythagorova věta jsou naprosto triviální záležitosti. Přesto je zná míň lidí, než bibli.
Z toho vyplývá, že interpretace bible je brnkačka.
Spíš to bude tak, že bibli stačí věřit. Fyziku musí člověk pochopit.
krmič 4.1.2006 11:46

Re: Re: Tome.

No, jestli to myslíte tak, že lidé vědí, že nějaká bible existuje, tak asi ano. Ale lidí, kteří bibli četli je minimum. Kromě několika málo profesionálů ji snad nepřečetl nikdo. Podobně jako neznám nikoho, kdo by přečetl (celý) Kapitál od Marxe :-)
Luu 4.1.2006 10:08

Re: Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Já bych se jen dotázala, proč všichni píšete Bibli s malým "b" na začátku? Je to přeci název knihy. Píše se Bible, Korán, Mahábharáta, Dobrý voják Švejk a tak....Pokud se to bude používat přeneseně (např. "ten návod, to je úplná rybářská bible"), ok, dá se to pochopit, ale jinak? Asi to je pozůstatek vnucované neúcty z dob minulých k čemukoliv, co zavání vírou, ne?
 
Luu
krmič 4.1.2006 11:49

Re: Re: Re: Luu

Omlouvám se, ano. Ale stejně ji nikdo nečetl! :-)
krok 4.1.2006 8:20

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Ano, to je pravda. V knize "Silmarilion" je opravdu popsan vznik vesmiru, Zeme a zivota.
Netřeba 4.1.2006 9:26

Re: Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Dovolil bych se zeptat, kdy a kým že byla ona kniha "Silmarilion" napsána a kdy byla vydána?
Melian 4.1.2006 9:43

Re: Re: Re: Jak to, že vesmír neznáme!

škoda přeškoda, že neznáte J.R.R. Tolkiena.
Netřeba 4.1.2006 11:34

Re: Meliane.

Asi to je škoda. Ale obávám se, že nestihnu přečíst ani nepatrný zlomek toho, co kdy bylo napsáno.
olaf 4.1.2006 11:13

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

stoparuv pruvodce po galaxii?
Mablung 4.1.2006 13:30

Re: Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Také si myslím že je mnohem přesnější než již zmiňovaná bible ;-)
Lubos 4.1.2006 21:25

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Ze by Penrosuv "Guide to Reality ..." - to teda nevim, vyslo to pomerne nedavno a je to velmi tezke cteni o kvantove mechanice, komplexnim poctu a topologii ... no kdyz ale myslite, tak ja se pripojuji: v Penrosovi je vse (a pokud ne, tak si vezmete Hawkingse, je taky dobry ...)!
Kanuk 4.1.2006 4:38

Kolik vesmíru známe?

Předpoklad, že známe 20 procent vesmíru (plynoucí z toho, že 80 pct neznáme) je skutečně hodný autora sci-fi. Podle mého názoru toho známe o několik řádů míň. Většina toho, co "známe" jsou výsledky hypotez šílených matematiků a teoretických fyziků, kteří počítají s imaginárním časem a podobnými výmysly. Je sice pravda, že Einsteinova teorie a teorie od ní odvozené jsou zatím to nejlepší, co dnes k výzkumu vesmíru máme, ale to, že některé její závěry se shodují s výsledky pokusů (mnohdy při dobré vůli) nevylučují možnost, že všechno je úplně jinak, ale zatím nikdo neobjevil jak.
Vždyť i o hvězdách (mlhovnách, galaxiích a já nevím co ještě) ani nevíme, kde vlastně dneska jsou, protože světlo, které pozorujeme, vzniklo před mnoha lety (od několika do milionů) takže  nevíme, kde ty hvězdy jsou a zda vůbec ještě existují.
Co mne se týče, nepochybuji o tom, že život ve vesmíru existuje, při množství pozorovatelných objektů, které k tomu odpovídají (mnohé) našemu Slunci, takže mohou mít planety. Jakákoliv vzájemná komunikace je však vyloučena, jestliče limit pro rychlost světla platí. Dalším faktorem je současnost. S hlediska vesmíru, lidská rasa existuje jen okamžik, a za další okamžik vymizí. Je to něco, jako kdyby dva komáři na Zemi měli délku života 1 vteřinu, a my bychom předpokládali, že oba budou žít ve stejnou vteřinu.
TOM 4.1.2006 7:51

Re: Kolik vesmíru známe?

Tohle je nějaký demagogický blábol, ne? Oni ti matematičtí fyzici a spol. jsou sice fakt šílení, ale imaginární čas je stejně dobrý popis jako leccos jiného, a že to skutečně funguje existuje bezpočet důkazů. Závěry TR jsou potvrzeny, tuším, s přesností 16 řádů a nemáme jediný důkaz, že se Einstein a jeho nástupci mýlili. Nelze pochybovat o tom, že nejde o definitivní popis světa (super-unifikaci dosud neznáme), ale pro potřeby našeho života zatím zcela postačuje.
Kanuk 4.1.2006 15:19

Re: Re: Kolik vesmíru známe?

To by mne zajímalo, jak teorie relativity byla potvrzena na 16 řádů. když normální fysikální měření (čas, délka, hmota) dokážeme změřit s bídou na 10 řádů. 
Jirka 4.1.2006 20:19

Re: Re: Re: Kolik vesmíru známe?

Modrání světla při pádu do gravitačního pole (Poundův-Rebkův experiment, 1960) máme změřený s přesností právě okolo 10e-16.
kanuk 5.1.2006 11:15

Re: Re: Re: Re: Kolik vesmíru známe?

The shift observed agrees with -4,92x10e-15, the predicted gravitational shift for this "two-way"height difference. Expressed in this unit, the result is
(delta v)exp/ (delta v)teor = +1,05 +- 0,10
where the plus sign indicates that the frequency increases in falling, as expected.
Apparent weight of photons, R.V. Pound and G.A. Rebka, Jr. Physical Review Letters 4, 1960, s. 337.
Tento výsledek se mi zdá být dost vzdálený od přesnosti 10e-16.
Jiná citace:
It seems fair to describe the present results as confirming the prediction based on the principle of equivalence to a precision of about 1%....
...The present experiment is unableto distinguish between frequency changes and velocity changes, for example.
Effect of gravity on gamma radiation, R.V. Pound and J.L. Snider, Physical Review 140, 1965, s. B 788.
Nerad bych křivdil pp. Tomovi a Jirkovi, ale domnívám se, že jsem dělal experimentální fysiku v době, kdy oni byli ještě na houbách. Nar. 1926.
PK 4.1.2006 2:02

Jina forma zivota

Pokud by mela existovat jina forma zivota, pak by musela byt zalozena na necem jinem, nez jsou ctyri kvantova cisla. Jsou-li ovsem tato cisla zakladem vesmiru (a tedy dilem bozim?), pak je tezke si predstavit zivot, ketry by nebyl zalozen na chemicke vazbe uhlik-uhlik.
Kanuk 4.1.2006 4:43

Re: Jina forma zivota

Vazba křemík-křemík je vyloučena?