28.2.2024 | Svátek má Lumír


BEST OF HYENA: Bojíme se

27.5.2023

Bojíme se
Ljuba byla o víkendu na soustředění vyznavačů bojového umění tai-ti. V pondělí odpoledne se vrátila, unavená a nadšená. Jak byla v ráži, chtěla si u nás na zahradě procvičit sestavu s vějířem: v tradiční Číně ale i v Japonsku byl vějíř součástí důstojnické výbavy a dodnes se s vějířem cvičí. Háček je v tom, že se při cvičení vějíř drží rozvinutý, ale někdy se sklapne a ono to jaksi práskne.

Ljuba tedy cvičila, já šel do kuchyně si ukrojit chleba na topinku a koukám, úplně v koutě kuchyňské linky se Nora klepe na celém těle a dokonce cvaká zubama. Nechápal jsem co se děje a najednou ze zahrady „prásk‟, Ljuba cvakla vějířem.

Plyne z toho jedno ponaučení: Nora by nemohla sloužit jako důstojník v císařské armádě.

Pachatel známý
Večer byli pejskové sami doma. Ljuba hrála v Písku své představení Margarite (monodrama – jedna samotná herečka na jevišti, hodně zajímavé představení) a já byl ve zdejší tělocvičně na tai-ti, jako každé úterý. Před odchodem jsem pejskům dal do misky vodu a udělil jim obvyklá ponaučení, jako že nemají zlobit a podobně. U dveří jsem Ljubě připravil pantofle, aby je nehledala, až se vrátí ze zájezdu.

Byl jsem doma dřív než ona. Hned vidím, že u dveří je jen jedna pantofel. Pátral jsem, pátral, cíle vyšetřování byly dva, jednak pantofel jako takový, jednak pachatel.

Obě záhady vyřešeny jedním vrzem: pantofel nalezen s Garinčině pelechu. Neokousaný, to ani Nora, ani Gari nedělají. Ale spleen si léčí odnášením pantoflí a triček obě. Osvědčilo se jim to.

Když se Gari nekouká
Byla někde čmuchat po zahradě, čert ví kde byla, zkrátka – Nora osaměla na svém křesílku. Sedl jsem si k ní, pohladil ji po hlavě… Nastalo blaženství, kroutila se, jazýčkem mi hladila hřbet ruky, zívala a to je u našich pejsků výraz té nejvyšší spokojenosti. Zkrátka, mazlení jak má být. A na tajňačku, aby Gari neviděla.
Jsou to strašně žárlivé potvory, ty naše holky.

_________________________________________________________

arma

V Operaci Armagedon se vracíme do světa kolonizovaného Marsu, na území obývané loveckými klany, žárlivě střežícími prastarý odkaz prvních průkopníků. Bojovník Volných lovců Rad Haager pomáhá mladé vědkyni Miriam Batoryové pátrat po utajené vojenské operaci, která měla proběhnout před čtyřmi staletími. Místo, kam planetární fregata Erlang směřovala, teď ale střeží nelítostní bojovníci klanu Kamenných mužů.
Román Ondřeje Neffa Operace Armagedon volně navazuje na předchozí knihy Jádro pudla, Pán Modrého meče, Čarodějův učeň a Šídlo v pytli. Ilustroval Michal Suchánek. K dostání u všech dobrých knihkupců, například zde.