Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝROČÍ: Richard Wagner a jeho Židovství v hudbě

diskuse (3)

Na některá výročí možná lepší zapomenout. Patří sem „klíčová“ a první Hitlerova návštěva v Bayreuthu v říjnu 1923, právě před sto lety. Provází ji iniciační setkání se zetěm hudebního skladatele Wagnera (1813-1883) neboli spolutvůrcem antisemitského wagneriánství Houstonem Stewartem Chamberlainem.

H. S. Chamberlain (1855-1927) jistě nebyl sám, kdo byl Hitlerem uchvácen, a okamžitě mu napsal v dopise: „Stojí před vámi velké činy.“

Ani po neúspěšném pokusu o puč 9. listopadu 1923 se Bayreuth (centrum uvádění Wagnerových oper) neodvrátil od vůdce nacistů, ba přispíval podstatně k Hitlerově profilování jako rozhodného, ne-li rozhodujícího politika budoucnosti.

Po jeho nástupu do pevnostního vězení Landsberg jej Chamberlain veřejně opěvoval i u příležitosti jeho třicátých pátých narozenin, kdy napsal: „Není pro něj možné sdílet přesvědčení nás všech o zhoubném a smrtícím vlivu židovstva na život německého lidu - a nejednat podle toho. Jakmile rozpoznáno nebezpečí, je proti němu třeba zakročit, ale nikdo, vidím, se neodvažuje vyvodit důsledky ze svého smýšlení pro konání. Nikdo s výjimkou Adolfa Hitlera.“

Jistěže to zní nadneseně a přehnaně, zvláště dnes. A skutečně, nepřeceňujme tohle setkání v Bayreuthu. Chvála odsud sice zjevně podpořila Hitlerovu víru ve vlastní poslání, ale jen podpořila, a třeba podle názoru českého germanisty Štěpána Zbytovského (*1977) svědčí podobná interpretace událostí víc o přímočaré dramaturgii historických souvislostí, jak ji předvádí historik Joachim Köhler, když mj. vyvozuje: „Chamberlainův text Hitler četl a pochopil. Najednou věděl, co dál, a co se mělo stát, bylo tím naprogramováno.“

Opravdu? Jak jeden Köhlerův recenzent poznamenal, jeho kniha Wagnerův Hitler - Prorok a jeho vykonavatel (1997) zapadá dobře do řady publikací „investigativní žurnalistiky“ německé duchovní historie, jejímž předchozím vrcholem byla studie nalézající klíč k Nietzschovu myšlení… v jeho údajné homosexualitě (Köhlerova kniha Tajemný Zarahustra, česky v říjnu 1995).

Nejméně jedno však bude pravda. „Žádný jiný génius na světě nám tolik neusnadnil, abychom se od něj zklamaně odvrátili, a žádný tolik nekomplikuje, chceme-li ho ctít.“

Slova napsal (1958) německý publicista Willy Haas. Narážel bezesporu na to, že za Wagnerovou hudbou, která si podmanila miliony, stál člověk veskrze problematického charakteru a specifické povahy. Richard Wagner se, připomeňme, navíc nevyjadřoval zdaleka jen v notách a je samozřejmě autor libret svých oper i spisovatel.

Dva editoři a spoluautoři z FF UK - judaista Pavel Sládek a germanista Jiří Starý - připravili v té souvislosti na letošní podzim kolektivní monografii Richard Wagner a jeho Židovství v hudbě. Věnovaná je - právě - podivné a pochybné Wagnerově knize Židovství v hudbě (1850, podruhé 1869), vůbec nejkontroverznějšímu jeho dílu. Ale patří taky Richardu Wagneru jako takovému.

Jednotlivé studie sedmi analyzátorů objevují překvapivé kontexty různých aspektů skladatelova spisku i jeho osoby a obírají se otázkami kolem uvádění, provádění a přijímání Mistrových oper. Stranou nenechá kniha ani ostatní Wagnerovy spisy, anebo pochopitelné trable s uváděním jeho prací v Izraeli. Složkou textu je také revize obecně přijímaných představ o karikaturách Židů v Prstenu Nibelungů a každou kapitolou je problematizován některý významný aspekt případu „Richard Wagner proti Židům“, a to aniž by kapitoly jednoznačně soudily.

Epilog knížky autoři nechali napsat filosofu Miroslavu Petříčkovi, který si opatrně všímá, že je skladatelova argumentace v oné knize Židovství v hudbě „na vodě“. Nebo snad ne? Richard Wagner výslovně uvádí, že mu byl impulsem instinktivní odpor k „Židovi“, zatímco veškeré ostatní výhrady ve stylu „dobří obchodníci“ považuje za jakousi nadstavbu, ale nic víc. Nadstavbu, jejímž prostřednictvím argumentovat nechce.

Richard Wagner se zkrátka domnívá, že je onen odpor „vrozený“, přírodou nastavený a přirozený. Dokonce někde tvrdí, že se mu nelze ubránit. A vědečtěji řečeno: sekundární racionalizace už prvotní instinktivní odpor pouze zbytečně a matoucím stylem zastírají.

Onen „instinktivní odpor“ přitom je biologické podstaty a Richard Wagner, povoláním hlavně komponista, má plně za to, že právě to ho činí jaksi legitimním.

Nenávist přece v základě ospravedlňuje „život sám“, ne? Filosof Miroslav Petříček to ale vidí trochu podrobněji a dokládá, kde všude chrastí Wagnerovi logika. Wagner viděl závěr, ke kterému chtěl dospět i logickou cestou, a nejspíš si neuvědomoval (anebo mu to bylo jedno), že to právě logicky nepůjde. Petříček říká, že by se totiž musela zodpovědět otázka, kde se tedy Židé mezi ostatními lidmi vůbec vynořili, přičemž odpověď zní, že jsou rovněž produkt života. Nebyli stvořeni uměle jako třeba Frankenstein. To nebyli, ale Wagner říká, že odpor, jenž k nim cítíme, legitimuje život sám. A může-li sám život být odporný životu? Ano, ale Petříček konstatuje, že to platí obecně a je na místě dodat: Ve zvláštním smyslu jsme všichni Židy. Nebo jako oni. A sobě samým - tu a tam - instinktivně odporní.

Wagnerovy bláboly o samozřejmosti instinktu jednoduše nefungují a najde se pro ono nefungování taky velice kvalitní důkaz. Že je skladatel v teorii trošku vedle postřehl možná i sám Hitler (jisté to není, ale jsou tu náznaky) a určitě antisemiti obecně. Jsou nebezpečnější než skladatel, a to hlavně pro ďábelskou obezřetnost, se kterou radši Žida rovnou chápou jako degeneraci, ke které nedochází již na nějaké instinktivní rovině, ale výš a teprve v rovině kultury. Kultura je, dodám, i pole, na kterém se dá regulérněji argumentovat a kde to, myslím, židovský národ vyhrává. Snad i v hudbě? Rozhodně nejde o závody.

Z obsahu publikace:

Richard Wagner a výchova špatným příkladem (napsal Vojtěch Kolman). Rozporuplnost Wagnerových názorů na Židy a její interpretace (Jiří Starý). Židé v teoretických spisech Richarda Wagnera (Jiří Starý). Wagner v Izraeli a potřeba denacifikace hudebního provozu v evropské kultuře (Pavel Sládek). K jazyku „podezřelých“ postav v operách Richarda Wagnera (napsal Boris Blahak). Postavy Nibelungů ve Wagnerově operním díle jako „karikatury Židů“ (Boris Blahak).

wag

Richard Wagner a jeho Židovství v hudbě. Napsali Boris Blahak, Vojtěch Kolman, Miroslav Petříček, Pavel Sládek, Jiří Starý, Aleš Urválek a Štěpán Zbytovský. Jako 30. svazek edice Judaica vydalo Nakladatelství Academia. Praha 2023. 244 stran.
Richard Wagner a jeho Židovství v hudbě - Pavel Sládek (ed.), Jiří Starý (ed.) | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz