4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

THE WALL: Nechme zpívat Waterse

Podívejme se na toho Waterse, básníka v hudbě i textech, který utvářel skupinu Pink Floyd a styl art-rock, ale který se také vždy vyjadřoval ke světu a politice, přímo či v metaforách, ať už na albech Animals, The Dark Side of the Moon, The Wall nebo The Final Cut, vydaná po válce na Falklandech (Maggie, co jsme to provedli?).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Velínský 17.10.2022 21:56

Ano, je to všechno pravda, Jan Ferenc popisuje přesně, co se odehrává ve Watersově projektech. Tím je překvapivější, když samotný autor nevidí, že se v ruském případě děje přesně to, co tak dokonale popsal. Je to asi tak nepředstavitelná představa, jako kdyby George Orwell nepoznal, že někde vznikl režim, který ve svém románu popsal.

V. Hlad 17.10.2022 16:23

Jak se "baví " ručníkáři :

Autor: Hezki Baruch 13. října 2022 1:09 hod.

Jeruzalém hoří: Arabové se v noci na čtvrtek vzbouřili na několika místech východního Jeruzaléma, mimo jiné ve čtvrtích Wadi Joz a Ras al-Amud. V Bejt Hanině bylo napadeno auto, v němž cestovala židovská rodina, které se podařilo bez zranění uniknout. Auto bylo poškozeno.

Na několika místech ve východní části města byly na židovské domy stříleny rachejtle, na auta byly házeny zápalné bomby, zapalovány odpadkové koše a napadáni policisté. V několika oblastech operovaly jednotky izraelské policie a pohraniční policie, které po házení zápalných bomb a kamenů, střílení zábavní pyrotechniky, zapalování popelnic, blokování silnic a pokusech o poškození bezpečnostních složek reagovaly rozháněním nepokojů.

Auto jeruzalémského starosty Mošeho Liona bylo zasaženo kamenem hozeným arabskými výtržníky v Ras al-Amud. Lion byl na cestě na oslavu Simchat Bejt ha-Šoeiva, kterou pořádal člen městské rady Arieh King, který žije ve čtvrti Ma'ale HaZeitim.

H. Lukešová 17.10.2022 17:05

Jen doplňuji, že během této vlny arabského terorismu byli zastřeleni další dva Izraelci, 19letá izraelská vojačka Noa Laza a 21letý izraelský voják Ido Baruch.

Další dva mladí Židé přišli o život kvůli arabským bestiálním vrahům, kteří žízní jen po židovské krvi a ti, kdo tyto teroristy podporují, jsou stejně vinni. Kdo ospravedlňuje zločince, sám je zločinec. Roger Waters je surová lidská zrůda.

J. Farda 17.10.2022 18:45

Waters je židožroutský mešuge a srovnávat ho s tehdejším případem Mišík může jen další mešuge. :-(

H. Lukešová 17.10.2022 18:55

To si také myslím. Já plně podporuji Poláky v jejich bojkotu Waterse. Kdyby bylo na mně, byla bych i pro český bojkot Waterse.

Když je zakázáno šířit nacismus, tak proč vychvalovat člověka s palestino-nacistickými názory? Nikdy jsem neposlouchala PF, neposlouchám a poslouchat nebudu, nikdy. Charakter člověka je také důležitý, ne-li zásadní.

V. Hlad 17.10.2022 16:08

Možná bysme měli pana Vótrse,než brnkne, postavit před komis, aby si udělal rekvalifikační zkoušky, tzv. přehrávky ( zazpíval nějakou country vlasteneckou v američtině, vyjmenoval senátory za tz.Demokraty, našel na mapě Vošinktn, ukázal, že má vlasy přes límec; možná je i paruka, texty jsou zkontrolované CIA aj.)

V. Hlad 17.10.2022 15:54

"J. Kindl 17.10.2022 10:34

Texty jeho písní po přeložení jsou víc jak levicové a proti společnosti."

Takže není proti Rusku ale pro Brusel !

V. Kuhaj 17.10.2022 13:23

V květnu 2020 s palestinským šátkem zpíval píseň, kterou volal po nahrazení Izraele Palestinským státem. To zase není tak dávno. Škoda, měl jsem tu kapelu rád.

V. Kuhaj 17.10.2022 13:24

jo, tady:

https://www.israel.cz/lang_cs/aktualita/1/13930/

P. Molík 17.10.2022 13:12

Proč by měl být každý hudebník správně politicky uvědomělý a poslušně papouškovat profláklá ideologicko-propagandistická klišé ? Drzost současných eurohujerských agitátorů opravdu již atakuje nebeské výšiny. Basák od pinkfloydů ventiluje své životní zkušenosti, jeho kritici ventilují svoji zapšklost a lokajskou oddanost vůči eurohujerské vrchnosti a tedy majetnictví mrzké přízemní duše. Proč by měl Waters servilně křepčit podle rytmu nadiktovaného Bruselem či jinými centry lidské hlouposti ? Pinkfloydový basák nenechává po sobě dupat eurohujerskými hlupáky, kteří jeho lidské úrovni nesahají ani po kotníky.

P. Pospisil 17.10.2022 20:16

No tak on si taky Waters může svoje traumata z dětství a svůj světonázor ventilovat do strhání těla, on mu to nikdo nezakazuje. Akorát se pak nesmí divit tomu, že se s ním kvůli tomu někdo (třeba pořádající organizace) nechce bavit. Každý neseme následky svých činů.

Ale nikdo ho necenzuruje, jeho nahrávky se prodávají o 106 a když se postaví někde na náměstí a zahraje, tak asi taky klidně může.

J. Kindl 17.10.2022 10:34

Texty jeho písní po přeložení jsou víc jak levicové a proti společnosti.

J. Pavelka 17.10.2022 15:00

Jako u většiny umělců.....Ta levicovost k tomu protestnímu (do jisté míry patří...S nadsázkou řečeno, ono zpívat protestsong na téma "Je větší přísnost třeba na chudý lid" je těžko představitelné..

J. Jurax 17.10.2022 22:11

Ale byl by to protestsong jak noha ... ono protestsong z principu protestuje proti establishmentu, a ten je dnes v EU pohříchu levicový a vskutku přísností na chudý lid neoplývá, takže ... :-)

M. Valenta 17.10.2022 9:50

Podle posledních vyjádření Watersovo nadšení pro Říši zla už poněkud opadlo.

J. Roškota 17.10.2022 9:08

Těžká věc. Jde oddělit autora od díla? Neruda i Sabina jsou už dávno mrtví a jejich postoje jsou už pro nás nejspíš nesrozumitelné. Nohavica, Waters, Lukjaněnko jsou umělci současní a jejich morální selhání, z mého pohledu, dělá jejich díla obtížně stravitelná. Alexandrovci pějící poctu Obyčejným lidem jistě krásně zní na Rudým Náměstím. Ale chceme to poslouchat?

R. Toman 17.10.2022 12:39

Nikdo nikoho nenutí tyto umělce poslouchat, chodit na jejich koncerty atd. Alexandrovci jsou trochu jiný případ než pan Waters, je to armádní hudební těleso dnes okupační armády. Chceme zase kádrovat umělce pro jejich politické názory jako tomu bylo za komoušů ? Já tedy ne. Stačilo. Osobně odděluji profesi od politiky, u doktora Pirka bych si klidně srdce nechal operovat, do senátu bych ho pro jeho komunistickou minulost nevolil. A to je pouze jeden z příkladů.

R. Meišner 17.10.2022 8:51

ano, film The Wall je nepřekonatelný, úžasné zobrazení celého příběhu. něco takového dnes už nikdo ani nezahraje, ani nenatočí. 8-o

R. Polášek 17.10.2022 8:35

Já vidím jako nejlepší jejich album "Odvrácená strana měsíce"

"Zeď " mně připadá jako příliš nucená muzika a tím už defakto komerční. Stejně jako ty megalomanské koncerty na motivy Zdi. Podobná podívaná jako třeba socialistická sparkatiáda, akorát velmi mírně v opačném kontextu.

M. Džmuráň 17.10.2022 8:26

Watersovy názory jsou mě velmi často cizí. Vůbec s ním nesouhlasím ohledně jeho podpory Palestinců a označování Izraele za teroristický stát. Ale jeho hudbu žeru a návštěvu koncertu si nezakazuju.

R. Vacek 17.10.2022 8:12

Totalita ale nenechá působit ty s jiným pohledem na svět. Nemusí je hned popravovat, stačí veřejné kampaně, akce mládežníků (aktivistů), provokace.

P. Pospisil 17.10.2022 7:17

No, když si pozvu domů námezdnýho dělníka, tak očekávám, že odvede svoji práci. Když ale z toho dělníka začnou vypadávat politické proklamace, o které se ho nikdo neprosil a které součástí jeho práce nejsou, tak holt riskuje, že se mi to nebude líbit a vyhodím ho i s tím kšeftem.

R. Toman 17.10.2022 7:40

Já doufám, že se jeho koncert v Praze uskuteční a navštívím ho. Snad tady nejsou podobní blbové jako v Polsku. Předpokládám, že na koncertu nebude projevovat svoje politické názory. Vaše srovnání silně kulhá, vy si ho domů nezvete, a ani ho nemusíte platit když ten koncert nenavštívíte. Já bych to srovnal s hercem, dívám se na film kde skvěle hraje, zajímá mi pouze jeho herecký výkon. A když si pak někdy přečtu jeho politické názory v tisku tak bych zvracel. Kvůli tomu ovšem nevyhodím DVD s filmy kde hraje.

V. Braun 17.10.2022 7:44

Tak v Polsku to myslím zrušila pořádající agentura, která si ho tam "pozvala", takže přirovnání není zase tak od věci.

R. Toman 17.10.2022 8:02

Ovšem na nátlak části veřejnosti, radních atd. Nečetl jsem, že koncert zrušila protože se jí nelíbí politické názory p.Waterse. A to je na tom to špatné.

P. Pospisil 17.10.2022 20:11

Z úcty k vám a všem dalším platícím doufám, že opravdu nebude (i když v jeho případě bych za to ruku do ohně nedal). Nicméně já to riskovat nebudu, tohodle člověka naživo vidět nemusím (narozdíl od koncertu Nicka Masona, na kterého jsem zašel moc rád).

R. Toman 17.10.2022 20:45

Já zase pevně doufám, že koncert bude. Věřím, že naše společnost je demokraticky vyspělejší, a těch nýmandů kteří proti němu bude brojit tady mnoho nebude. Kádrování umělců za jejich politické názory jsem si "užíval" cca půlku života. To už opravdu nechci. U Polska je to opravdu hodně smutné, v mládí jsme jezdili do Polska a Maďarska na zahraniční koncerty, ale i filmy, které tady místní komouši zakázali. A koho chcete vidět či nevidět je čistě vaše věc.

P. Pospisil 17.10.2022 20:52

Samozřejmě, že je to moje věc.

Ona je to taky čistě věc té agentury, která se rozhodla s ním nespolupracovat. Každý se přece může rozhodnout, s kým kšefty dělat bude a s kým ne. I o tom je svoboda. Stejně jako patří ke svobodě to, že se pan Waters holt musí potýkat s následky svých činů nebo výroků. Kádrování bych do toho nepletl.

R. Toman 17.10.2022 21:25

Ano, je to věc té agentury. Akorát je otázka zda k tomu odvolání koncertu dospěla sama, protože se opravdu neztotožňuje s názory pana Waterse, nebo na základě nějakých občanských protestů, či ještě hůř politiků. A já jsem v našem tisku četl tu druhou verzi, tedy protesty občanů. Nic o náhlé "uvědomělé" změně názorů ze strany agentury. Nikde jsem opravdu nečetl ani neslyšel vyjádření zástupců agentury, že mají s osobou p.W. nějaký problém. A jak píšete, kšeft je kšeft, a ona je ta sranda už jistě stála dost peněz. A jeho názory třeba na Izrael byly už dlouho známy, tedy ty agentuře nijak nepřekážely. Jo, s následky svých činů nebo výroků se museli potýkat i někteří naši umělci za bývalého režimu, třeba paní Marta Kubišová a celá řada dalších. V lepších případech to končilo zákazem či omezením činnosti. Tak tomu opravdu svoboda neříkám.

P. Burda 17.10.2022 7:05

Souhlas, jen básníky bych řekl jiné. Nechme zpívat Waterse, Nohavicu, Sabinu...

Jejich přímo politická vyjádření a činy (mír podle Ruska, neochota být pouhého gesta vrátit Putinovi ocenění, u Sabiny spolehlivě doložené udavačství...) jsou, mírně řečeno, zvláštní, ale jejich básně jsou Básněmi.

Možná básníci umí o životě psát, ale jejich duše se neumí vcítit do života jiných, kdo ví.