Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Sledování televize má také pozitiva

diskuse (8)

Sledování televize je pořád populární. Ani nástup internetu a služeb jako YouTube tento trend nezměnil. Průměrný dospělý Američan tráví konzumací mediálního obsahu přes 11 hodin denně a z toho nejvíc právě toho televizního – přes tři hodiny. Sledování televize má ale značně negativní obraz. To vyjadřuje citát: ,,Chudí lidé mají velkou televizi, bohatí velkou knihovnu.”

Na negativním vnímání televize se podílela literatura. Aldous Huxley v románu Brave New World kritizuje filmy v kinech, a umírající matku hlavní postavy, Divocha, v nemocnici nechá oblbovat televizí. Orwellův Velký bratr sleduje své podřízené právě pomocí televize. Také Ray Bradbury ve své slavné dystopii předkládá vizi společnosti, v níž se většina lidí dívá na telestěny a nevadí jim pálení knih.

Televize a film konkurují tradičním formám intelektuálního vyjadřování – literatuře a divadlu. Volné večery přestává vyplňovat čtení knih či návštěvy divadel. Většinou převládá model, který známe ze Simpsonů – členové rodiny tráví večer v pohovce sledováním televize. S nárůstem popularity televize se proto objevuje také intelektuální kritika jako televizní kultura.

Herci se buď televizi přizpůsobí a podílí se na jejím fungování, nebo jí opovrhují a snaží se získat více dotací pro divadelní hry, na které chodí hrstka intelektuálů. Právě divadlo zasáhl nástup filmu a televize nejcitelněji. Nejlepší herce, režiséry i scénáristy přetahuje nové médium.

Nadměrné sledování televize má svá negativa, stejně jako nadměrné pití alkoholu či holdování jiným neřestem. Její střídmé využívání má ale také pozitivní stránky, které nebývají zmiňovány. Zdá se, že vynikají až s nástupem nového média – internetu –, které televizi nahrazuje coby terč intelektuální kritiky (viz digitální demence). Z televize se stává tradiční médium. Vynikají proto také pozitivní aspekty, které její sledování přináší.

Pozitiva sledování televize

Různá negativa nadměrného sledování televize jsou známa. Jako hlavní je zmiňována asocialita, obezita či oblbování pořady nevalné kvality. Objevují se ale také argumenty, které zmiňují pozitiva sledování barevné obrazovky. Článek na webu reelrundown uvádí například následující:

- Televize je levná. A její sledování je zadarmo. I ten, kdo má podprůměrný plat, má dnes přístup k rozmanitému obsahu. Na tom, aby se bavil nebo poučil, spolupracují ti nejlepší lidé na světě.

- Víme, co se děje. Přístup k nejnovějším informacím měl dříve velkou cenu. Noviny byly ve svých začátcích drahé a ne každý si je mohl dovolit. Televize přinesla demokratizaci do zpravodajství, každý tak může mít přehled o nejdůležitějších novinkách.

- Různé dokumenty mají vzdělávací charakter a sumarizují poznatky z mnoha oborů, podílí se tak na neformálním vzdělávání. Můžeme si jednoduše vybrat z velké nabídky témat, popř. se díky ní i učit cizí jazyky. Vzdělávat mohou i různé populární pořady, pokud do nich tvůrci ,,propašují“ edukativní myšlenky.

- Televize může snížit pocit osamělosti. Ve studii, která byla publikovaná v Časopise experimentální sociální psychologie, respondenti uváděli, že se při sledování oblíbeného pořadu cítí méně osamělí.

- Díky obrazovce si můžeme rozšířit obzory. Televize může sloužit jako náhražka cestování, zprostředkovává nám styk s místy či lidmi, s nimiž bychom jinak nepřišli do styku.

- Díky jejímu sledování se můžeme cítit jako součást jisté subkultury. Pokud se ocitneme v prostředí, v němž nikoho neznáme, může oblíbený seriál sloužit jako prostředek pro navázání komunikace.

- Může posilovat naše vazby s ostatními členy rodiny, přáteli či dalšími lidmi. I pokud nás nezajímají určitá témata jako třeba sportovní utkání, díky přehledu zpráv alespoň trochu víme, co se děje, a můžeme se tak bavit i o tématech, o nichž bychom jinak nic nevěděli.

- Televize může mít pozitivní dopad na zdraví. Například pokud se při jejím sledování smějeme, zlepšuje naši náladu. Při cvičení se můžeme koncentrovat na obrázky a vydržet tak třeba šlapat na rotopedu o trochu déle. Studie z University of Rochester zjistila, že lidé se cítili více vitální, když se dívali na přírodní scény.

Televize může také pomoci vypnout od přemýšlení a všedních starostí. Jedno z hlavních pozitiv sledování televize ale vyniká až s příchodem internetu (i když pozitiva televize se dají vztáhnout i na surfování na internetu, v něčem se přesto liší). Televize se podílí na utváření společné znalosti. Zatímco internet posiluje její fragmentaci a uzavírání do názorových bublin, které se podílí na radikalizaci svých členů a rozdělování společnosti. Algoritmy nám podle historie vyhledávání vytvářejí náš vlastní svět. Televize formovala určitou kolektivní pospolitost. Když běžel v Čechách začátkem 90. let Dallas, bylo to prý znatelně poznat na silničním provozu. Sledování podobných pořadů s našimi blízkými nám s nimi může posílit vztahy – na podobná slova se nám vybavují podobné asociace, humor, máme s nimi zkrátka společnou řeč.

Televizní program také vede k určité pravidelnosti a řádu. Zprávy začínají v určitou dobu, seriál či film také. Dříve bylo potřeba se tomu přizpůsobit či to vynechat. V digitální době jsme pány svého času a můžeme se dívat kdykoliv na cokoliv. Ne každému se ale chce po náročném dni ještě vybírat, na jaký film se podívá. Proto si raději sedne a dívá se na to, co dávají. Možná, že proto televizní řád přežije i příchod digitální anarchie.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz