22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

POVÍDKA: Volání rodu

Pan Vilém z Rožmberka, nejpřednější český šlechtic, měl postupně čtyři manželky, ale žádné dítě. Proto nutil svého bratra Petra Voka, aby se též oženil, ten však svatbu dlouhá léta odkládal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 6.10.2017 22:05

zamyšlení

Z vlastní zkušenosti s NP vím, že se výkonnému redaktoru panu Wagnerovi vejde pod kategorii "povídka" ledascos. Takže povídka "Volání rodu" není povídkou; samozřejmě za to autor nemůže, myslel třeba na jiný "formát". Co vede k zamyšlení? Často pozorovaná skutečnost: publikování textů, které nemají žádný význam. Ani věcný, ani citový ( "emoční" ), ani vtipný nebo varovný nebo dokonce humorný, snad je takový text jenom pravopisně a slohově správný.

Nepodezírám autora "Volání rodu" z grafomanství ani z narcismu. Ale: Všichni zdejší čtenáři vědí o tom samém jevu, o kterém na posledních řádcích dumá nezapomenutelný pan Vilém. Zdejší čtenáři o tom věděli dřív, než začali ten text číst. Je v tomhle snad ten fígl? Že s napětím čekají, zda budou moci vstoupit do "diskuse" a prezentovat své detailní znalosti o Rožmberských? O rybníkářství? Byl tam ten Krčín vopravdu? Nebyl v tý době už na pravdě boží? Nebyl von ten Krčín nakonec Žid? Když byl tak chytrej?

Jestli kvůli tomu, aby měli čtenáři o čem diskutovat, se píšou takovéhle echt zbytečnosti, tak tomu říkám literární altruismus non plus ultra.