13.6.2024 | Svátek má Antonín


MUZIKA: Melodie jménem Popcorn

23.4.2009

Tuhle chytlavou elektronickou melodii určitě znáte. Slyšeli jste ji v televizi v různých pořadech, nejnověji v reklamě na nábytek Ikea. Chtěla jsem si tuto píseň pustit na You Tube, ale nevěděla jsem ani název ani autora. A to, jak uznáte, je problém, zvláště když jde o skladbu instrumentální, beze slov.

Syn mi poradil, ať dám vyhledat „Crazy Frog“. To sice ještě nebylo úplně ono, šlo o upravenou verzi s veselou žabičkou, ale měli jsme aspoň vodítko. Zakrátko jsme vypátrali, že skladba, která mi zní v hlavě, má jméno Popcorn.

Moje generace zná tuto melodii ze sovětského seriálu „Jen počkej“. Zajíček na stavbě pozoruje, jak obrovské beranidlo zatlouká pilot do země. Vlk chce zajíčka čapnout, ale dobrácký hroch mu naloží na záda radiátor a vlk nakonec projede klikatým potrubím. Ukázka je zde.

Nejznámější verzi písně nahrála roku 1972 skupina Hot Butter, je zde. Píseň slavila úspěch hlavně v Německu, Švýcarsku a Austrálii, kde se držela několik týdnů na prvním místě v žebříčcích. Existuje více než 500 cover verzí, z nichž některé si také vydobyly nejvyšší umístění. Melodie byla využita v počítačových hrách, v televizních show jako pozadí, ve znělkách a reklamách.

Autorem původního znění z roku 1969 je Gershon Kingsley, vlastním jménem Goetz Gustav Ksinski. Tento hudebník se narodil r. 1922 v Bochumi v Německu. Jeho otec byl židovského původu a pocházel z Polska, matka byla Němka. Rodina emigrovala r. 1938 do Palestiny kvůli nástupu nacismu v Německu. Tam se Gershon Kingsley stal pianistou – samoukem a hrál s místními jazzovými kapelami kolem Jeruzalému a Tel Avivu. Později odešel do Ameriky, vystudoval hudební konzervatoř v Los Angeles a byl mj. hudebním ředitelem na Broadwayi.

Píseň Popcorn vyšla na albu Music To Moog By. Autor vzpomíná, že hlavní melodii napsal během 30 sekund. Původní verze neměla tak výrazně technický zvuk, jako pozdější známé zpracování od Hot Butter. Hudba zní nadpozemsky, jako by nebyla z našeho světa, což je umocňováno ireálnými kaleidoskopickými obrazy ve videoklipu.

Gershon Kingsley složil ještě mnoho dalších hudebních děl, například roku 2007 napsal operu Raoul o Švédovi, který zachránil tisíce Židů z koncentračních táborů. Žádná ze skladeb se však neproslavila více než Popcorn.

Každý rok vznikají nové verze Popcornu v nejrůznějším provedení. Píseň nahrál např. J. M. Jarre a skupina U 96. Mnoho verzí, nebo alespoň ukázek, lze najít na stránkách věnovaných písni Popcorn zde. Úpravu z r. 2008 od Gershona Kingsleye hraje orchestr na klasické nástroje.

Zajímavost na závěr: Wikipedia považuje za důležité zmínit, že píseň Popcorn nikdy nenahrála známá německá skupina Kraftwerk. Domněnka, že píseň Popcorn, nebo některá její cover verze pochází od Kraftwerku, není na Internetu ojedinělá. Snad je něco německého v téhle písni?

www.mentzl.webz.cz
www.salon.webz.cz