Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KULTURA: Proč mám rád skanzeny?

diskuse (3)

Studium knih nebo filmových dokumentů je fajn věc, ale historie se dá poznávat i jinak, trochu praktičtěji. Pokud vás zajímá, jak žili naši předci na vesnicích před dvěma sty lety, doporučuji někdy navštívit některý ze skanzenů. Třeba Přerov nad Labem, Kouřim nebo Zubrnice, ty jsem si v poslední době prohlížel já.

Skanzen Zubrnice

Muzeum v přírodě nebo též skanzen, je specializovanánárodopisná muzejní expozice nacházející se pod širým nebem. Podle definice Jiřího Langera to je vědecká instituce, která odbornou formou interpretuje a uchovává lidovou kulturu formou specializované muzejní expozice ve volné přírodě. Má v sobě zahrnovat prostorové, časové, sociální, kulturní a přírodní souvislosti a podávat komplexní obraz lidové kultury. (zdroj: Wikipedia)

Pokud budete mít štěstí a narazíte na kvalifikovaného a šikovného průvodce, dozvíte se toho během pár desítek minut daleko víc než z mnoha knih. O tom, jak moc bych doporučoval návštěvu skanzenu školám v rámci výuky dějepisu, snad ani nemusím psát...

Zjistil jsem, že z historie mě ani tak nezajímá oficiální historiografie, tedy popis obecně důležitých událostí, ale samotný život lidí před mnoha lety. A kde se lépe poučit než na místě, kde se po stovky let mnoho nezměnilo, ve staveních, která zůstala díky prozíravým zásahům památkářů konzervována a nyní slouží jako součásti skanzenu.

Když vstoupíte do dvě stovky let staré chalupy, tak se do minulosti přenesete, aniž byste si to třeba sami přáli. Na stole vidíte předměty běžné potřeby, na plotně nádobí a čerstvě zastlanou postel. Jako kdyby si lidé ze stavení jenom na chvilku odskočili. A z výkladu se dozvídáte, kdy tehdejší obyvatelé domu vstávali, jak se oblékali, co jedli, kde pracovali a jak trávili večery. Mezitím se můžete ptát, na co chcete, a kvalifikovaný původce vám většinou odpoví.

Pokud máte štěstí, můžete si na nějaké věci i sáhnout, posadit se na tvrdou židli a potěžkat některý z vystavených artefaktů. Zkusíte vzít do ruky cep a mlátit obilí. Ano, naposledy v Zubrnicích nám byla tato možnost skutečně průvodkyní nabídnuta. Ve stodole si prohlížíte mlátičku a lopotíte se s kvízem, jehož cílem je naučit vás rozeznat pšenici od žita. Tomu říkám škola hrou a na zúčastněných dětech bylo vidět, že je exkurze ve skanzenu prostě zajímá a baví.

Skanzen je něco trochu jiného než muzeum. Život za starých dob totiž přibližuje nezhuštěně a realisticky. Nedíváte se na předměty, které používali králové, ale na věci podobné těm, co využívali vaši předkové. V chalupě staré několik set let po jejích stavitelích něco zůstalo a i když to stavení původně bylo třeba o mnoho kilometrů jinde, neubráníte se pocitu, že ho jeho obyvatelé skutečně opustili před pár okamžiky.

Pokud vás zajímá historie a hlavně to, jak žili lidé na vesnici před několika stoletími, můžete číst knihy a koukat se na televizní dokumenty, ale návštěvu nějakého skanzenu prostě vynechat nesmíte. Tam se totiž do dané doby můžete na chvilku opravdu přenést a pocítíte, jak se tehdy lidem asi žilo, co je trápilo, jaký měli vlastně majetek, co všechno museli umět a mnoho dalšího. Dost možná skončíte stejně jako já a skanzeny si zamilujete na první pohled.

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz