27.5.2024 | Svátek má Valdemar


KNIHA: Vendulka, útěk za svobodou

19.4.2019

Kniha novináře Ondřeje Kundry „Vendulka, útěk za svobodou“ vypráví příběh dvou lidí, s jejichž osudy dějiny pořádně zamávaly. Jde o Hanu Vendulku Voglovou, která se shodou náhod těsně před cestou do Terezína stala modelem pro později ikonickou fotografii Jana Lukase.

Vendulka

Autora knihy fotografie, která je i na jejím obalu, zaujala na první pohled. Zajímalo ho, co je to za dívku a co se s ní stalo. Jelikož byl Jan Lukas, autor snímku, proslulý fotograf, podařilo se mu přes jeho dceru najít Vendulku, spojit se s ní a nečekaně ji při jedné z cest do Ameriky v Columbusu navštívit.

Vendulka přežila Terezín, Osvětim i pochod smrti a to všechno po mírném naléhání autora vypověděla, poprvé ve svém životě. Čtenář si tak může projít život ženy, jejíž osudy si knižní zpracování zasloužily. Dozví se, za jakých okolností vznikla fotografie, která to všechno začala, a pak ho čeká strhující vyprávění proložené fotografiemi Jana Lukase i jeho životní cestou, která se po mnoha letech opět protnula s tou Vendulčinou.

Autor doplňuje osobní příběhy historickými reáliemi velmi střídmě, což přispívá k hladké četbě. Občasné zasazení do kontextu dějin není na škodu, ale čtenář jím není obtěžován nadmíru, což se mi moc líbí. Přesto je v knize možné nenásilně sledovat klíčové historické okamžiky období kolem druhé světové války cestou popisu životních reálií. Kniha myslím čtenářstvu velmi dobře přibližuje dobu pronásledování Židů v protektorátu i poměry v Terezíně a Osvětimi. Nejde o literaturu faktu, ale o zprostředkované vzpomínky, které tomu všemu dávají úplně jiný rozměr.

Kniha Vendulka, útěk za svobodou se vám bude dobře číst. Má příjemný rozsah, ani jedna stránka není navíc nebo zbytečná. Fajn jsou fotky Jana Lukase, osobní i oficiální. Snažení a vytrvalost Ondřeje Kundry se vyplatily, ukázalo se, že za jednou fotkou může být strhující příběh, který je potřeba vydolovat. Z knihy se může stát jeden ze základních zdrojů informací o holokaustu pro laiky. Je to přes (nebo možná naopak pro) závažné téma dílo pro širokou veřejnost, čtivé a prosté zbytečné spisovatelské exhibice.

Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelství Paseka.

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.