Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Už pátá o Ferdinandu Peroutkovi

diskuse (2)
Za přítomnosti stále živoucí Slávky Peroutkové (*1922) a mnoha členů Masarykova demokratického hnutí vyprávěl novinář a spisovatel Vítězslav Houška (*1925) o své nové již 39. knize - Novinář Peroutka o TGM (224 stran, vydalo nakladatelství Paris, 2010). Od listopadu 1989 jde vlastně o pátou knihu o tomto vynikajícím novináři první republiky, když první sepsal rovněž Vítězslav Houška a vyšla v roce 1995 pod názvem Polemiky Ferdinanda Peroutky, další dvě sepsal Pavel Kosatík (*1962): Pozdější život Ferdinanda Peroutky (2000) a Život v novinách (2003) a pod názvem Třetí ženou svého muže (2005) vyšla knížka vdovy po Ferdinandu Peroutkovi (* 1895 1978) . Paní Slávka se vrátila do vlasti z USA, kde spolu žili v exilu, ale již bez něho a jeho ostatky uložila na Vyšehradě.

Všech pět knih má společného hlavního protagonistu, ale každá je svým způsobem ojedinělá, jedinečná. Vítězslavu Houškovi se podařilo představitNovinář Peroutka o TGM nám novináře Ferdinanda Peroutku ve vztahu k prvnímu prezidentu naší republiky, kterého jako málokdo z mnohých T. G. Masaryka poznal, pochopil, pokritizoval a ocenil. O autorovi této poslední knížky lze rovněž říci, že má prostudovány život a dílo Ferdinanda Peroutky do podrobných detailů.

Ještě před tzv. vítězným únorem 1948 se rozhodovali čeští novináři poctít svého nejvýznamnějšího člena tehdejší Cenou Karla Havlíčka Borovského. Porota se dohadovala a posléze se připojila k mínění básníka Jaroslava Seiferta: „Dejte tu cenu Ferdinandu Peroutkovi. Z nás je nejlepší“. V dějinách žurnalistiky přetrvávají ve vší úctě obě jména dosud, dokonce po listopadu 1989 zcela zaslouženě nejlepší současní novináři jsou odměňováni Cenou Ferdinanda Peroutky.

Přínos Vítězslava Houšky je zejména v tom, že nejprve sám vypráví o Masarykově humanitě v praktické politice, že kromě Ferdinanda Peroutky vzpomíná ještě dva kritiky T. G. Masaryka, jímž byl profesor lékařské fakulty František Mareš, až příliš zaťatý a zatrpklý nacionalista, nesouhlasící s Masarykovým realismem, a tím druhým byl historik Josef Pekař, který se přel s TGM o českou otázku třicet let. Věcně, korektně se vší tolerancí k názorům druhého. A do této diskuse o národní otázku, více z hlediska české národní povahy, se vložil také Ferdinand Peroutka. Ten polemizoval s Masarykovou filozofií dějin. Ve známém seriálu Jací jsme dokazoval, že naše národní osvobození nenavazovalo na českobratrství, ale na srozumitelnější osvícenství francouzské.

Masaryk se proti svému kritikovi, kterému bylo tehdy 27 let, nijak nezatvrdil, ale naopak přizval ho mezi své nejbližší intelektuální přátele a spolupracovníky. A nejen to – věnoval mu milión korun na nový časopis Přítomnost, do kterého přispívali samozřejmě zpočátku nejvíce oba. A v této souvislosti je další přínos Vítězslava Houšky v kapitole Masaryk a mladší generace, což si znalci mohou vyložit jako doplněk k podobným článkům, které do Přítomnosti napsali „pátečníci“ Karel Čapek nebo Josef Kodíček. Všímá si zejména nejen Masarykovy diagnózy, ale také terapie a tzv. buditelské psychologie, sympatické mladým lidem a pragmatikům.

Jakmile se v knize začteme do několika charakteristických a typických „peroutkovských“ článků o TGM (z Přítomnosti jsou to články Dědictví po něm, Zástupové, Co by dělal dnes Masaryk, ze Svobodné Evropy Masaryk a Beneš, Masaryk zůstává vůdcem, Masarykovské tradice, Český realismus, Mistr starých hodnot, Naše nynější krize), oslovují nás současně spojovací texty autora této knihy, které jsou velmi výstižné a vlastně nás provázejí dvěma životy: Masarykovým a Peroutkovým. Jde o zdařile naplněnou koncepci a navíc – Vítězslav Houška nám připomíná některé rádoby zapomenuté dokumenty doby (například krásný dopis Karla Čapka, který poslal Ferdinandu Peroutkovi o srovnání Masaryka a Hitlera, nebo stať Masaryk a Švehla, jehož si Peroutka nesmírně považoval, protože byl po Masarykovi „tím druhým“, velice objektivní je Houškova kapitola Prezident a jeho žák Edvard Beneš, a tklivá, upřímná předzávěrečná kapitola Úděl exulantů).

Kolik síly a invence je v 85letém autorovi Vítězslavu Houškovi, který jen za poslední dobu vydal pět svých „masarykovských“ knížek a třebaže už mu zdraví tolik neslouží, přišel si pobesedovat mezi své přátele, aby neseděl jenom u počítače a nebrouzdal stále po internetu. Za to všechno mu patří velký dík, zaslouží úctu i obdiv. Dokáže psát svěžím způsobem, má bystré postřehy, značné zkušenosti, bohatství zážitků a svědectví. Což o to - to mají lidé jeho věku také, ale jen málokterý z nich se dokáže veřejně o tu svou životní žeň podělit.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz