Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Amerigo a Magalhaes

diskuse (4)

Nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta překvapilo novým vydáním dvou próz Stefana Zweiga nazvaným Amerigo a Magalhães. Židovský intelektuál pocházející z Rakouska mě dlouho lákal. S jeho myšlenkami, reagujícími na světové dění v prvních desetiletích 20. století, jsem s setkával pravidelně v knihách, článcích a dokumentech. Když jsem dostal nabídku napsat recenzi, neváhal jsem ani chvíli. A to přesto, že jde o pro mě ne až tak klíčové téma zámořských objevů ze začátku 16. století. Udělal jsem dobře, jelikož Zweig kombinuje fakta z kronik se svojí představivostí tak přirozeně, že z textu jeho obdivuhodný intelekt a vědomostní zázemí přímo prýští.

Amerigo a Magalhaes

Zajímáte-li se o objevování světa mořeplavci a ještě jste tuto knihu nečetli, bude pro vás určitě skvělou volbou. A pokud si na informace o objevování Ameriky (tedy vlastně dobývání Indie druhou stranou) a hledání cesty kolem světa vzpomínáte jen velmi mlhavě z hodin dějepisu, i tak vám knihu musím doporučit. Pro to, abyste se něco nového dozvěděli a pobavili se napínavou četbou, nepotřebujete povědomí o době nijak bohaté. Přesto věřím, že si na své přijde i pokročilejší znalec historie objevů.

Zweig byl zámořskými objevy evidentně fascinován, popsal dvě jejich klíčové události. V první knize odpovídá čtenáři na otázku, jak je možné, že se Amerika jmenuje Amerika (tedy po mořeplavci Vespuccim), když ji objevil Kryštof Kolumbus. Ital Vespucci se sice účastnil několika objevných výprav, ale nebyl tím, kdo dokázal, že dosáhl nového kontinentu. Výpravy nevedl, jenom se účastnil. Přesto se shodou mnoha náhod jeho jméno stalo jménem nového kontinentu. Za vším stála jeho snaha o objevech informovat veřejnost, psát a šířit novinky. Nebyl podvodníkem, o to, aby byla Amerika pojmenována Amerikou, se nezasazoval a ani netušil, že se k něčemu takovému schyluje.

Fernão de Magalhães a jeho cesta za snem obeplout svět je tématem druhé části knihy. Portugalec ve službách španělského krále Karla V. je v učebnicích dějepisu zapsán jako první, kdo obeplul svět, oprávněně. Vlastně, i když jak se to vezme – cestu nedokončil, ovšem jedna z jeho lodí s několika posledními přeživšími ano. Cesta kolem světa v tehdejší době představovala výkon neuskutečnitelný ani v těch nejodvážnějších snech. Šlo o podnik velmi riskantní, zdlouhavý, šlo o cestu do neznáma. Zweig čerpal z historickýh pramenů, zejména z deníku jednoho z účastníků výpravy. Popisuje zacházení s domorodci, záskávání cenného koření, které bylo hlavním důvodem, proč Portugalci a Španělé závodili v dobývání světa, který jim na teritoria rozdělil sám papež.

Čtenář se dozví o intrikách, zradách a vzpourách, o boji s počasím a hladem. Tato kniha je na pomezí beletrie a literatury faktu v tom nejlepším slova smyslu. Vtáhne do děje a zároveň vzdělává, tahle kombinace je pro čtenáře velmi příjemná. I když vezmeme v úvahu, že texty vznikaly před osmdesáti lety, musíme uznat, že jde o literaturu vskutku moderní. Knihu o Amerigovi napsal Zweig jako poslední dílo, vyšlo den před jeho dobrovolnou smrtí.

Část textu o Vespuccim, která mě doslova očarovala, je Zweigovo uvedení čtenářů do kontextu historické situace. V několika odstavcích mistrně shrne 11. až 15. století, vývoj světa, pohnutky k objevování, připomene Pola a da Gamu, samozřejmě i Kolumba. Objevování nových světů jsem nikdy nepovažoval za pro mě nejzajímavější témata, a přesto (nebo možná právě proto) je pro mě Zweigovo vyprávění fascinující. Kniha vyšla v překladu Věry Macháčkové z roku 1977, přesto není poznat, že dílo nebo alespoň překlad nevznikly dnes. Alespoň na mě působí texty přirozně a moderně. Také oceňuji časté ponechání úryvků v originálních jazycích, samozřejmě doplněné o překlad, aby čtenář všemu rozuměl.

Jsem rád, že jsem se se Zweigem seznámil právě tímto způsobem a jistě to nebude setkání poslední. Stejně tak si dávám za předsevzetí nezavrhovat starší historii. Z kombinace, kdy se mistr pera a myslitel pustí do atraktivních témat, vlastně ani nemůže vzniknout nezajímavá kniha.

Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Pavel DOBROVSKÝ – BETA.

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz