21.5.2024 | Svátek má Monika


JAZYK: Moc slov a moc slov

20.4.2019

Nezbláznil jsem se. Ještě než budete číst dál, zkuste tu slovní hříčku se stejně vypadajícími tvary různých slovních druhů odhalit.

Tak můžeme? Slova jsou mocná: vinen, zrádce, bůh, pravda, svoboda, právo, bezpráví... Cítíte, jaký mohou mít dopad? Ono to začalo už když Adam dostal od pánaboha za domácí úkol pojmenovat všechna zvířata, rostliny, hvězdy, věci. Jako by se jich tím zmocnil. Nevíme, jestli si potom mumlal pod fousy slova o lidských právech, gestapu a šikaně, když ho i s Evou archanděl Gabriel vypoklonkoval z ráje, ale pokud se lidé od té doby nezměnili, tak asi něco v tom smyslu opatrně vykřikoval. V konfrontaci s archandělem ta slova v porovnání s jeho jasně prokázaným proviněním (ohryzek jako důkaz) nijak mocná nebyla. V naší společnosti by s nimi zabodoval více a možná, že by se i s Evou díky svému remcání slavně do ráje vrátili.

Slova jsou zkrátka mocná. Slovem škatulkujeme: vítač, populista, konzervativec, rusofil... Slovem zachraňujeme průšvihy, možná i zakrýváme zločiny: neotřelá divadelní inscenace, strategická změna koncepce, oběť politických intrik, vojenská intervence... Zkuste si pustit zprávy na webu nebo v televizi bez zvuku - budete ztraceni. Objeví se neznámá tvář, a vy najednou nevíte - mluví na mě z obrazovky sluníčkář nebo rusofil?

Mnozí se snaží využít moci slov ve svůj prospěch. Takové slovo demokracie: některé strany je ve svém názvu nemají, jiné ano. Jsou proto některé strany demokratičtější než ty druhé, případně kladou si demokratičtější cíle? Jsou Demokratická republika Kongo či Korejská lidově demokratická republika skutečně demokratické státy? Nicméně někteří lidé na to skočí, tak velká je moc toho slova, které je často v reálu zcela vyprázdněné. Podobně mocným slovem je sleva či výhodné balení. Až po přepočtu na váhovou jednotku zjistíte, zda je větší balení opravdu výhodné, nebo na něm nevyděláte či dokonce mírně proděláte (zdravím obchodní řetězec začínající písmenem „A“).

Ze slov se dá věštit. Jakmile na billboardu, kam se umisťuje asi tak čtyřicet písmen, objevím v jednom slově chybu, věštím zadavateli reklamy problémy. Politické hnutí, prosazující „více strážníku do ulic“ dnes nemá žádný podstatný vliv. Reklamy firmy prodávající „punčochové kalothy“ už jsem pak neviděl, ordinace s „kranoisakrální terapií“ (místo kraniosakrální) ze svého působiště zmizela.

Vztah ke slovům je důležitý. Kdo je k nim liknavý, doplácí na svou liknavost v dalších věcech. Kdo je chce zneužít ve svůj prospěch, bude dříve či později odhalen.

A jsme u druhé půlky názvu článku. Slova jsou mocná, ale když je jich moc čili mnoho, jejich moc čili síla se vyprazdňuje. Zatímco Goebbels tvrdil, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, platí i opak. Stokrát omílanou pravdu přestanou lidé brát na vědomí. Něco se děje s klimatem. Podezření v Čapím hnízdě trvá. Učitelé jsou podhodnocení. A tak dále. Zkuste dnes přijít s takovými zprávami a jejich příjemci jen znuděně zívnou.

Přesvědčte se sami, že moc slov je zkrátka moc slov, a nikdo je nevnímá: Kolikrát už jste slyšeli píseň Anety Langerové „Hříšná těla, křídla motýlí“? A už jste pochopili, o čem tahle hezká a nápaditá píseň je? Taky ne, co?

Doufám že tento článek už má slov tak akorát, že jich není moc. Pro jistotu končíme, a už ani slovo!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin