18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ESEJ: Kdo náleží Temné straně

Možná znáte americký seriál „Věřte nevěřte“ s podtitulkem „Fakt, nebo fikce“. Jedná se o těžko uvěřitelné příběhy, u nichž máte hádat, který se stal a který je smyšlený.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 6.2.2020 9:52

Jojo mně - ateistovi - se papežové vždy zdáli mentálně uvízlí někde v gotice, ale papež "modernista" socialista - to je ještě horší.

J. Krásenský 5.2.2020 18:38

... v protestantském prostředí je práce cestou... ke spáse...

J. Krásenský 5.2.2020 16:09

Od Augšpurského "míru" 1555 neplatila v schizmatických německých církvích náboženská svoboda "wes der Fürst, des der Glaub" čili "Cuius regio, eius religio". Kdo byl katolík byl vystěhován, propadl mu majetek, či byl rovnou popraven. Nešlo o pokrok svobody, ale o tyranský útisk. To zdůrazňuji, protože v katolické Francii došlo k "Bartolomějské noci" o sedmnáct let později (1572) a hlavním důvodem nebyla víra, ale to, že hugenoti odmítali krále, světskou moc. V Českém království došlo nejdříve k vyhánění a pronásledování katolíků po defenestraci a zvolení Bedřicha Falckého, a až po "Novém zřízení zemském" 1627 k vyhnání sektářů. To však neplatilo pro Slezsko a Lužici. V katolickém Polsku našel azyl Komenský, který prchl před sedláky po dobytí Lešna. Oprávněně se bál o život, neboť kolaboroval s okupanty - se Švédy. Třicetiletá válka se u nás vykládá jako konflikt náboženský, ale to je omyl. Proti katolickému Rakousku válčila katolická Francie (viz např. Tři mušketýři po x letech), Saští protestanti bojovali na straně Rakouska proti protestantským Švédům. Tehdy šlo o to, zabránit přílišné moci Habsburků v Evropě (Španělsko Karel V a dále, Nizozemí 1482–1794) a Švédské klimatické výboje (začátek malé doby ledové a neúroda ve Švédsku). Protestanti pozastavili dobu - vrátili se o tisíc pět set let zpět - sola scriptura, nemajíce svátosti, zejména odpuštění hříchů "rozpoznávali" milost Boží judaisticky - úspěch v životě je znamením Božího požehnání. Zcela tak popřeli Kristův odkaz "vezmi svůj kříž a následuj mne" a "moje království není z tohoto světa". Takže zatímco v katolickém prostředí byla práce zdrojem obživy, v protestantském prostředí je práce cestou k úspěchu a úspěch vyjadřuje míru Božího požehnání. Ovšem neúspěch zatracení. (Vzpomeňte si na Dickensenovi romány a nemilosrdnost anglikánské elity) Tato okolnost, zavedení proti biblických půjček za úrok a vzdálenost od Osmanské říše a Maurů vedla k hospodářskému úspěchu protestantských zemí. Tolik jen ve zkratce.

J. Jurax 5.2.2020 15:29

Pozastavili prosperitu a předběhli dobu.

Alternativně pozastavili prosperitu, čímž předběhli dobu. Nebo předběhli dobu, čímž pozastavili prosperitu. Vyberte si.

J. Jurax 5.2.2020 15:23

Ehm - „ti, kdo dnes nejlépe implementují sociální nauku (katolické) církve, jsou Číňané“. Totalitní diktatura, v níž probíhá perzekuce věřících (a nejen křesťanů), téměř genocida menšin, jejich kulturní genocida, zabíjení vězňů kvůli odprodeji jejich orgánů, budování digitální tyranie – tam prý nyní nejlépe aplikují sociální nauku církve! - psáno v článku.

Jako bezvěrec, neznaboh a ateista vím o sociální nauce katolické církve prakticky kulové.

Ale jako bezvěrce etc. viz výše mne kacířsky a uštěpačně napadá, že kardinál co vysoký hierarcha této církve v její nauce jistě honěný by to vědět měl. Nebo ne?

L. Kubeš 5.2.2020 13:59

R^R^R^

L. Kubeš 5.2.2020 13:56

Komunističtí kádrováci vybírají v Číně biskupy!! A "pokrokový" papež František to podporuje. Holt je neomylný.... Rv

J. Krynický 5.2.2020 11:25

Pozastavili nebo předběhli?

M. Valenta 5.2.2020 11:24

Film je skvělý, na hodnocení papeže Františka bych si ještě počkal a jen pro info. autorovi. Ratziger se scénářem souhlasil. A s tou servilitou vůči Číně autor přestřelil, jak správně konstatuje pan Braun níže. Skoro to vypadá, že v některých částech článku došlo k záměně jmen - Františka za Miloše.

P. Lenc 5.2.2020 11:22

Tvrdím to od jeho zvolení.Tento papež je ultralevičák nebezpečný celému světu.

J. Nevrkla 5.2.2020 10:27

:-)R^

J. Pokoutný 5.2.2020 9:52

Pokud vím, už desítky let jsou jiho- a středoameričtí kněží známi svou příchylností k marxismu a nyní i jeho kryptoformám. Co tedy čekat od dvou Argentinců, z nichž jeden navíc patřil (patří? u papežů nevím, jak to je) k jezuitskému řádu, který je tím v posledních cca 100 letech neblaze proslulý?

V. Církva 5.2.2020 9:05

Bohužel máte pravdu. Fikce ovlivňuje každého. Ti inteligentní pokud zjistí velké rozdíly od reality si pak dají pozor a třeba překlopí svůjnázor přesně naopak. Většina ale nikoliv.

Jirásek, Vávra a Hus jsou správným příkladem. Vyjadřují evangelický a Palackého pohled na Husitství. Když pak přijdete na Velehrad a zjistíte jak pobyli mírumilovné mnichy a zjistíte, že u nás Husité pozastavili vývoj o 100 let, začnete přemýšlet. Jen v případě Husitství to není černobílé. Církev potřebovala změnu jako sůl a nic pro to nedělala. Zabití Husa byla nepřiměřená reakce. Husitství bylo pro naši zemi zmarem a zastavením prosperity. Ale později protestanství podpořilo větší svobodu dalo lidi jako Komenský a přineslo prosperitu, kterou pak ukončila 30 letá válka. Jirásek a Vávra to mysleli upřímně, i když jistě chtěli podpořit/dostal za úkol sebevědomí národa a levicové zaměření.

Co se týká filmu o papeži, jde o pokrytectví. Myslím si že je to vypočítané a záměrné od počátku. Autoři tuší, že nemají pravdu, jen ví že František je miláček "modernistických" medií a politiků, tak ho podávají jako dobro proti zlu.

V. Braun 5.2.2020 8:26

Tak s tou servilitou Číně v oné smlouvě z roku 2018 to není tak jednoznačné, jak tvrdí autor - viz třeba tento článek

https://www.theguardian.com/world/2018/sep/22/vatican-pope-francis-agreement-with-china-nominating-bishops

A. Hrbek 5.2.2020 8:03

Diskutující patrně zapomenuli, že papež je v církvi absolutním vládcem, zodpovědným pouze Bohu, který se může, ale nemusí s nikým radit. A že když jako římský biskup s konečnou platností vyhlašuje nauku o víře a mravech, je neomylný. To ale neznamená, že se všichni musí těmito dogmaty bezpodmínečně řídit.

Velmi pěkně o tom pojednal Benedikt XVI. Průlomem bylo rozhodnutí papeže Jana XXIII svolat II. vatikánský koncil a rozhodnutí papeže Pavla VI. o založení biskupských synodů jako poradních orgánů. Papež František tuto demokratizující instituci využívá.

Pokud si pamatuji, tak v Ústavě ČR je klausule, že presidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Takže také není, až specifikovanou výjimku podle článku 65 (2) nikomu za své výroky a činy zodpovědný.

M. Mruk 5.2.2020 7:54

Na to se v Církvi říká, že některé papeže bůh posílá, jiné toleruje a některé dopouští. :-)

V. Dosoudil 5.2.2020 7:46

Neštěstím takovéto úsměvné filmové fikce je, že kromě hrstky polemizujících a bavících se intelektuálů osloví především drtivou většinu diváků, kteří budou do smrti považovat příběh za fakt. Bylo to přece ve filmu, bylo to v televizi, tak to musí být pravda a nikdo jim to už nevymluví. Podobně Jiráskovy fikce, zfilmované Vávrou, utvrdily národ v neochvějném tendenčním pohledu na Husa nebo Koniáše, rozškatulkovaly postavy na hrdiny a padouchy a kolik lidí to přijalo jako dogma, to čteme a slyšíme dnes a denně. Podle doby vzniku takovýchto příběhů se můžeme ptát, komu to asi slouží.

V. Církva 5.2.2020 7:04

Máte pravdu je to nějaké divné. Halík tvrdil, že Benedikt byl těžce nemocný (co říká Halík je téměř s jistotou nepravda), vím že ve Vatikánu byly vážné rozpory, ale detaily neznám, a možná se moc o nich nepíše. Co se týká Františka, zdá se taky že hodně z jeho vyjádření přetočí novináři. I tak je pro člověka co vidí nebezpečí universalismu a zná na vlastní kůži problémy komunismu těžké někdy Františka "pochopit".

M. Krátký 5.2.2020 6:19

naprostý souhlas - a děkuji za doplnění eseje R^R^R^

M. Krátký 5.2.2020 6:17

R^R^R^

P. Hatina 5.2.2020 2:08

Divné věci se dějí, jak se říká v závěru jednoho zase českého seriálu z 60.let.

Ona už podivná je rezignace papeže Benedikta XVI., Věc poměrně nevídaná a neslýchaná (za posledních 1 000 let snad pouze 2x), a zcela v rozporu principy jeho funkce jako takové. Emeritní papež je stejný oximoron jako emeritní otec).

No a že potom nastoupil František víceméně jako mediální ikona církve, který vlastně jen chrlí kvanta intelektuálně se tvářících článků pro oslovení neolevicových světových elit, (aniž by skutečně cokoliv řešil), je už jen smutnou derniérou papežského stolce v dnešní době..

Mimochodem, onen zmiňovaný citát z českého seriálu pak pokračuje slovy "Škoda ho, měl dobrý fóry"...Možná že po dnešním papeži nezbude ani to..

J. Kovaříček 5.2.2020 1:16

Oprava: v Číně

J. Kovaříček 5.2.2020 1:15

Když kardinálové volí papeže, osvítí je při tom Duch svatý. Když volili Fandu tak měl Duch slabé baterky. Nelze se divit, byly vyrobeny v ČVíně.