USA: Konec financování IPCC
Klimatický panel OSN ztratil důvěru
Americké peníze přitom tvoří třetinu až polovinu příspěvků IPCC. Proč si platit vědecké poradce, kterým stejně nemůžete věřit?
Odstřihnout penězovod do IPCC
Např. za rok 2008 USA poslala do IPCC dva miliony švýcarských franků. Kolem roku 2000 Američané přispívali dokonce pěti miliony franků ročně. V dolarech je to zhruba totéž. (zdroj). Spojené státy jsou největším jednotlivým zdrojem financí pro IPCC a americký příspěvek vždy představuje třetinu až polovinu světových příspěvků do IPCC.
V Kongresu nyní prošla novela (amendment) poslance Blaine Luetkemeyera. Navrhuje, aby už Spojené státy americké neposílaly žádné peníze do klimatického panelu OSN. Tento návrh byl schválen 19. února 2011 poměrem 244:179 hlasů.
Luetkemeyer svůj návrh zdůvodnil takto: “Vědci manipulovali s klimatickými daty, umlčovali legitimní argumenty v peer-review vědeckých žurnálech, vědci byli žádáni, aby smazali e-maily, aby si hrstka klimatických alarmistů mohla dál protlačovat svou environmentální agendu… Přes 700 vědců z celého světa se od tvrzení IPCC dnes distancuje… Například známý fyzik z Princetonské university Dr. Robert Austin, který publikoval přes 170 vědeckých článků a byl zvolen členem americké akademie věd, kongresovému výboru řekl, že klimatologie se bohužel stala politickou vědou. Je to tragédie, tito vědci, kteří to možná mysleli dobře, ale jednali z politické motivace. Čekali bychom od nich více, než že budou burcovat globální hysterii kvůli jevu, který je statisticky přinejlepším sporný… Můj návrh říká prostě tolik, že žádné finance, o kterých rozhoduje tento zákon, by neměly jít do IPCC… Moji voliči by neměli být nuceni financovat rozpočet pro organizaci, která soustavně vytváří pokřivené závěry, které se pak mají využít k ospravedlnění plánů uvalit na každého Američana masivní nové daně z energií.“
Demokraté samozřejmě zuří. Na protest vystoupil například kongresman Waxman. To on stál za návrhem amerického zákona o cap-n-trade (Waxman-Markey Bill). Podle tohoto zákona měla na Američany být uvalena daň z uhlíku tak jako v Evropě. Dolní sněmovnou to prošlo, ale v roce 2010 cap-n-trade zamítla horní sněmovna (senát).
V polemice s ním Luetkemeyer řekl: „Vždyť tato organizace (IPCC) je každou chvíli na prvních stránkách novin kvůli tomu, jak manipulují s daty. Nechápu, proč bychom měli financovat partičku podvodníčků (group of folks who are nefarious), kteří nám předkládají nespolehlivé (incorrect) informace?“
Ekologistická organizace „World Wildlife Fund“ má nyní zjevně pocit, že jí taje led pod nohama. A ve snaze zachránit si penězovody protestuje (viz):
„Návrhy č.149 (Luetkemeyer) a č.574 (Pearce) by zrušily americké financování pro klimatický panel OSN. Tyto novely jsou útokem proti vědě (an attack on science)… Pokud zrušíme financování těchto procesů, američtí političtí představitelé budou žít v nevědomosti o hrozbách a rizicích, které hrozí americkým občanům, včetně sucha na JZ, nedostatku vody na západě…“
House votes 244-179 to kill U.S. funding of IPCC. ClimateScienceWatch 19.února 2011
Poznámka: Česká republika toho na IPCC moc naštěstí nedala. Na Třetí zprávu jsme dali 5000 švýcarských franků. Totéž jsme dali na Čtvrtou zprávu IPCC, která byla vydána počátkem roku 2007. Ale v roce 2008 jsme bůhví proč dali dvacet tisíc švýcarských franků, což je skoro půl milionu Kč. (viz zápis z 32. schůze z podzimu 2010 v Busanu). Věřme, že se to nebude opakovat.
Úsporná opatření dopadnou i na klimatismus
Co se to děje?
Před časem nás pobouřilo, že navzdory Climategate Obamova vláda pro fiskální rok 2010-11 (FY 2011) počítá se zvýšením peněz na propagandu globálního oteplování, a to o dvě a půl miliardy USD. A to v době, kdy si zbytek země musí utahovat opasky!
USA 2011: Na výzkum oteplování 2,5 mld dolarů
Současný fiskální rok v USA končí v září 2011. Republikáni po vítězných volbách na podzim 2010 ovládli Kongres. Nechtějí ale čekat se změnami celý rok. Nyní v únoru 2011 proto přicházejí s rozpočtovými škrty na zbytek fiskálního roku.
Pomocí dodatků (amendments) k zákonu o rozpočtu (Appropriations Bill) chtějí ušetřit 60 miliard dolarů. Amerika je po krk v dluzích a musí šetřit. Republikáni chtějí šetřit například tím, že odejmou financování klimatické lobby.
Federální dluh USA jako procento z HDP, Usgovernmentspending.com
Ani dolar na regulaci uhlíku v USA
Republikáni také schválili opatření, která mají znemožnit americké agentuře pro životní prostředí (EPA, Environmental Protection Agency), aby regulovala skleníkové plyny. Přesněji řečeno v rozpočtu stanovili, že žádné peníze nesmí jít na regulaci skleníkových plynů. Republikáni se obávají, že uhlíková daň podlomí ekonomiku a zvýší nezaměstnanost.
EPA totiž měla v plánu uvalit na občany uhlíkovou daň i přesto, že zákon cap-n-trade parlamentem neprošel. EPA to chtěla provádět na základě prastarého zákona o čistotě ovzduší. Jako by snad CO2 byl polutant, jako by to byl jed.
Rozpočet EPA (americká agentura pro životní prostředí) se snižuje o 3 miliardy USD, to je 29% pod výší rozpočtu 2010.
Za škrty stojí např. Fred Upton, předseda výboru pro energie a obchod (House Energy and Commerce Committee). Nebo Mike Simpson předseda podvýboru pro financování (Appropriations Subcommittee).
Simpson říká: „Měl by to být Kongres a ne úředníci, kdo bude určovat, zda a jak regulovat skleníkové plyny. Pokud se o takové regulace EPA pokouší za zády Kongresu, obávám se, že překračuje svoje pravomoci."
Úřady na zrušení: klimatický poradce
Pokud znáte magazín Laissez Faire, znáte jistě rubriku "úřady na zrušení" - o institucích, které utrácejí naše peníze a nepřinášejí žádný užitek. K takovým úřadům patří i Obamovi klimatičtí poradci.
V novém rozpočtu se už nepočítá s žádným financováním pro mnohé Obamovy poradce, tzv. cary (czars). Obamův protikandidát McCain se před lety vyjádřil, že Obama má více carů než ruská dynastie Romanovců. Zejména jde o klimatické poradce.
Obamův klimatický vyjednavač Todd Stern (Special Envoy for Climate Change, zkráceně „climate czar“) tak asi bude bez místa. On zastupoval USA na klimatických konferencích OSN v Kodani a Cancúnu. (Neplést s autorem britské „Sternovy zprávy“.)
Peníze nebudou ani na poradce pro klimatismus a energie (Assistant to the President for Energy and Climate Change, zkráceně „energy czar“). Tuto funkci zastává Carol Brownerová, která za Clintona řídila EPA. Ji to ale mrzet nemusí. Jako krysy prchají z potápějící se lodi, tak ona už před několika týdny sama oznámila, že rezignuje.
Seškrtání poradců navrhl pozměňovacím návrhem č. 204 poslanec Steve Scalise. Zdůvodňoval to takto: „Je znepokojivé jak se u nás množí carové… Tito nikým nezvolení lidé se nikomu nezodpovídají, a přesto tvoří prakticky stínovou vládu. Vládnou si svým malým lénům a nikdo pořádně neví, kde a co vůbec dělají. Víme ale jedno – drží v rukou velkou moc.“
Pro Scaliseho návrh hlasovalo dokonce 13 demokratů z Obamovy strany. Návrh byl schválen 249 : 179.
Robin Bravender. House votes to overthrow 'czars'. Politico 17. února 2011
Závěrem
Nyní jsou na tahu Obamovi demokraté. Nicméně to vypadá, že oteplovací lobby teče do bot. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom se dočkat i toho, že IPCC nedokončí svou Pátou zprávu a ukončí svou činnost pro nedostatek peněz. Nikdo je postrádat nebude.
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.