Sobota 18. 5. 2024Nataša polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 23
  • Poslední: 11.7. 2012 14:59
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Bezouška 9.7.2012 12:24

zase skvělé objevy!

Autorovi zmiňované knihy i panu Petráčkovi nějak uniklo, že zemské klima se mění permanentně už nějaké tři nebo čtyři miliardy let. A to občas docela drasticky. A panu Šejnovi bych rád oznámil, že  nejvyšší známá  koncentrace CO2 - asi dvacetipětinásobek dnešní hodnoty - byla zjištěna ve fosiliích starých asi půl miliardy let, tomu období se říká cambrium. Nijaké zvláštní horko tenkrát nebylo. Vlivů, které určují klima je mnoho, některé jsou známé, jiné méně (ty, o kterých zatím nevíme nelze zmiňovat) a je pustou demagogií nebo spíše hloupostí vynechat při úvahách všechny až na jeden, shodou okolností ten, jehož vliv je malý, možná docela zanedbatelný.

M. Šejna 9.7.2012 16:49

pane Bezouško

až zas začnete někoho poučovat o koncentraci CO2 v období kambria, nastudujte si také něco o tehdejších globálních teplotách, které byly asi o 6°C vyší, než dnes. Také si nastudujte něco o výrazně slabším výkonu Slunce v kambriu. Pak pochopíte, proč i při několikanásobné koncentraci CO2 nebylo v kambriu nijak zvlášť horko a teploty byly "jen" o asi 6° vyšší.

K. Krbálek 9.7.2012 21:03

Re: pane Bezouško

těch 6° navíc ovšem nebyla žádná katastrofa, ale právě naopak - viz cambrijská exploze života

P. Rada 10.7.2012 1:57

Re: +6 stupnů?

V kontrastu před a po,  byl vývoj života v kambriu až záhadně rychlý. S pohledu rozmanitosti oproti dnešku ale vůbec nic moc.... a skoro všechno pěkně ukryto pod vodou, která začala zalévat rozsáhlé mělčiny pevnin. Na pevnině to ale byla pustina a tak tam na teplotách v našem pojetí nad zemí prakticky nezáleželo.

Více už toho není