Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Kam se podělo oteplování? Zpráva krčí rameny

Modely tvrdí, že za většinu oteplení může člověk. Po zjištění, že tyto modely nedovedou vysvětlit, proč se patnáct let neotepluje, důvěra OSN v tyto modely stoupla z 90 na 95 procent.

Modely tvrdí, že za většinu oteplení může člověk. Po zjištění, že tyto modely nedovedou vysvětlit, proč se patnáct let neotepluje, důvěra OSN v tyto modely stoupla z 90 na 95 procent.

Úvodník časopisu Nature The Final Assessment nedávno konstatoval, že po globálním oteplování už 15 let není vidu ani slechu. A co o záhadě zmizelého oteplování říká klimatický panel OSN ve své nové zprávě? Dočista nic. Tiskové prohlášení IPCC mlčí o této nepohodlné pravdě jako hrob. Připomíná to aféru Climategate z roku 2009. I ta se týkala snah utajit nepohodlná "neoteplující" se data. Těch dezinformací o Páté zprávě IPCC ale koluje více.

Za prvé, není pravda, že "vědci stanovili", že oteplení musíme udržet pod 2 °C. Tuto hranici si odhlasovaly vlády EU v roce 1996 před jednáním o Kjótském protokolu. Nikdo nespočítal žádný důvod, proč by zrovna při 2 °C měly nastat nějaké problémy. Teplým obdobím se v dějinách říká "klimatické optimum". Krize zemědělství v tzv. malé době ledové dokumentuje, že problémem je spíše ochlazování, ne oteplování. Doporučuji studii D. Zhanga z PNAS 2011. Nebo tisícistránkovou analýzu Climate Change Reconsiderred II, kterou vydává konkurenční panel NIPCC sponzorovaný neziskovými organizacemi. Za druhé, není pravda, že "vědci spočítali", že s 95procentní jistotou za většinu oteplování může člověk. Číslo 95 není výsledkem žádné rovnice ani měření. Je to jen pocit, který si zástupci vlád OSN schválili na schůzi. Schůze, kde politici slovo za slovem schvalují text Shrnutí pro politické představitele, trvá několik dnů. Ve dvě hodiny ráno ospalí politici odkývají cokoli, jen aby už mohli do postele. Je škoda, že tuto komedii, kde se lidé handrkují jako trhovci, nepřenáší televize.

Když se v roce 1996 poprvé provalilo, že vědecký text nakonec přepisují politici, byl to skandál. Fred Seitz, expředseda americké akademie věd tehdy napsal: "Za více než 60 let, co jsem členem vědecké komunity, včetně dob, kdy jsem byl prezidentem Národní akademie věd a Americké fyzikální společnosti, jsem nikdy neviděl tak znepokojující korupci vědeckého recenzního procesu jako to, co se dělo kolem této zprávy IPCC." (A Major Deception on Global Warming, WSJ, 25. 6. 1996)

A co výroky z roku 2001, že za oteplování "pravděpodobně" mohou lidé? Proč do textu vsunuli slůvko "pravděpodobně"? Šéf ekoprogramu OSN (UNEP) Tim Higham pokrčil rameny: "Nebyly za tím žádné nové vědecké poznatky. Vědci jen chtěli vyslat jasný a silný signál politikům." (Hot warning, New Scientist, 22. 1. 2001)

Za třetí, není pravda, že vliv člověka na klima je "jasný". Vědci neznají to hlavní. Když se zdvojnásobí koncentrace CO2 v atmosféře, oteplí se o 1 °C, nebo o 6 °C? Není ani pravda, že tyto odhady se "zpřesňují". Mlžení cca 1-6 °C posloucháme už půl století. Kodaňská výzva (Copenhagen Climate Challenge) z roku 2009 vyzvala alarmisty, aby podali důkaz o silném vlivu CO2 na teploty. Dodnes takový důkaz nepředložili.

Za čtvrté, není pravda, že klimatologické modely se zlepšily a "zpřesnily". Posledních 15 let se už ale neotepluje a modely nevědí proč. Tisková konference tento trapas sice přešla mlčením, ale shrnutí (Summary for Policymakers) přiznává, že nůžky mezi strašidelnými scénáři a realitou se rozevírají stále více. Je to velké zadostiučinění pro tzv. "klimaskeptiky", jako je prezident Světové federace vědců prof. Antonio Zichichi. Doposud totiž každý, kdo upozorňoval na "pauzu" v oteplování, byl okřikován jako "popírač oteplování placený ropným průmyslem". Jak se OSN se selháním modelů vyrovnala? Byrokraté z OSN nás ujišťují, že sice nedovedou předpovědět, co bude s klimatem za 15 let, ale co bude za sto roků, tím jsou si prý jisti na 95 procent. Protože si to tak schválili na schůzi!

Na té tiskovce IPCC jsem v Akademii věd byl. Bylo smutné vidět, jak čeští vědci (Moldan, Šrám, Halenka, Marek), kteří přenos ze Stockholmu uváděli, dezinformacím pasivně přihlížejí a neodváží se ani pípnout. Raději bych viděl Akademii věd jako sebevědomou a hrdou instituci, která přestane hrbit hřbet před byrokraty z OSN. Zprávy IPCC nejsou slovo boží a měly by být podrobeny přísné kritice jako každý jiný text. Dobrý hospodář nevyhodí desítky miliard korun na základě doporučení brožury jakési politické komise, kterou čeští vědci odkývají, aniž by to četli. Vzhledem k počtu chyb v minulých zprávách IPCC (Climategate, Glaciergate atd.) je obezřetnost zcela na místě.

Autor je překladatel a historik, provozuje stránky Klimaskeptik.cz

LN, 3.10.2013

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz