20.6.2024 | Svátek má Květa


KLIMA: Ekoterorismus ve Francii

19.4.2023

Ekoterorismus coby extrémní projev zelené rakoviny lidstva není pojem, jenž bych si vymyslel pro účely tohoto článku, ale relevantní pojem politický, který běžně používá třeba současný francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin k označení ultralevicových ekologických militantních frakcí vyhledávajících násilí a přímou akci s pořádkovými složkami státu.

Před několika týdny se odehrála ve Francii policejní prefekturou zakázaná protestní akce proti stavbě velké nádrže na shromažďování podzemní vody určené pro zemědělce, které se účastnilo zhruba deset tisíc manifestantů (účastníci tvrdí, že jich bylo takřka třicet tisíc). Většina z nich byla pacifistických, v jejich řadách se ale také nacházelo zhruba tisíc ekologických radikálů. Staveniště bránilo tři tisíce policistů s významnou technikou (několik desítek dodávek, devět helikoptér, čtyři vodní děla, čtyři pancéřová vozidla a dvacet terénních čtyřkolek pro snadnější přesuny v bahnitém terénu). Jak jsem uvedl výše, manifestace byla zakázaná policejní prefekturou z důvodů: „Během předchozích demonstrací docházelo k vážným narušením veřejného pořádku, která vedla k násilným činům proti pořádkovým silám a sabotážím na zemědělských zařízeních“.

Stavba byla dávno povolená a oficiálně schválená, v oblasti bude podobných nádrží několik. Jejich cílem je získat čerpáním podzemní vody zásoby vody v období, kdy je dostatek srážek, a používat ho v období sucha, kdy srážky chybí, tedy spravování a řízení vodních zásob pro zemědělské účely. Odpůrcům vadí, že se čerpá a skladuje voda pro tzv. agroalimentační barony (soukromá společnost sdružující čtyři sta padesát místních zemědělců, projekt čtrnácti zásobníků vody je dotován státem).

Manifestace vyvrcholila velkou bitvou a to i na francouzské poměry, mezi manifestanty bylo dle pořadatelů manifestace dvě stě raněných z toho dva ve velmi vážném stavu (jeden z nich stále zůstává v bezvědomí v nemocnici), desítky zraněných byly i mezi policisty. Ministr vnitra a vláda pak v následujících dnech vykonali první kroky k zákazu a rozpuštění militantní ekologické neziskovky Les Soulèvements de la Terre, která manifestaci pořádala, přičemž na její obranu se postavily politické strany z levicového opozičního spektra jako Zelení a La France insoumise ultralevicového politika Jean-Luc Mélenchona, na její obranu existuje i petice a pořádají se koncerty a kulturní akce.

Policejní složky ve Francii při své práci mimo jiné používají i tzv. Složku S, což je souhrn informací o osobách, které se mohou stát nebezpečné. Složka S tak slouží k provádění dohledu nad osobami, které nejsou trestně odpovědné, ale které mohou svou činností představovat riziko narušení veřejného pořádku nebo ohrožení bezpečnosti státu. Je spravována Generálním ředitelstvím pro vnitřní bezpečnost. Ve složce S se nacházejí nejen radikální islamisté, ale i jiní potenciálně nebezpeční radikálové. Jedním z nich je i jeden z účastníků sobotní manifestace, dva a třicetiletý Serge Duteuil-Graziani, black bloc a militantní antikapitalista, milovník hor a přírody, no a zároveň předseda Revolučních komunistů v Toulouse, jenž byl při manifestaci zasažen do hlavy neznámým předmětem (s velkou pravděpodobností se jednalo o granát se slzným plynem) a jenž je hospitalizován ve velmi vážném zdravotním stavu v nemocnici, je v komatu. Podle informací Europe 1 zpravodajské služby při sobotních střetech v Sainte-Soline napočítaly více než 200 osob se složkou S.

„Tisíce lidí přišly válčit. Něco takového nemůžeme akceptovat,“ vyjádřil se k této události francouzský prezident Emanuel Macron.

Zdroj:

https://www.francetvinfo.fr/monde/environnement/mega-bassine/des-rassemblements-devant-les-prefectures-en-soutien-aux-victimes-de-violences-policieres-de-sainte-soline_5742572.html

https://www.francetvinfo.fr/monde/environnement/mega-bassine/manifestation-a-sainte-soline-des-milliers-de-gens-etaient-venus-pour-faire-la-guerre-affirme-emmanuel-macron_5741756.html

https://www.francetvinfo.fr/faits-divers/police/mega-bassines-le-ministre-de-l-interieur-va-engager-la-dissolution-du-collectif-les-soulevements-de-la-terre-apres-la-manifestation-a-sainte-soline_5737637.html

https://www.europe1.fr/societe/info-europe-1-sainte-soline-ultra-gauche-radicale-fiche-s-le-profil-du-manifestant-dans-le-coma-4174608