19.3.2024 | Svátek má Josef


EVROPA: Zelená zima přichází

25.10.2021

„The winter is coming,“ slogan ze seriálu Hra o trůny, kde se ovšem míní zima, která může trvat mnoho a mnoho let.

Během covidu mi připadlo zbytečné psát o klimatismu, protože lidé měli jiné starosti. Ale stačí, aby člověk chvíli nedával pozor... a ceny energií mu provětrají peněženku způsobem, jaký by nepokládal za možný.

Co se vlastně stalo? Klimatické modely neočekávaly, že zima 2020/2021 bude tak tuhá. Topná sezóna se protáhla, což vyčerpalo zásoby paliv. Leden 2021 byl v Pekingu nejchladnějším lednem od roku 1966 (zdroj). Únor 2021 byl ve Spojených státech nejchladnější únor za 30 let. (zdroj). Dokonce i Antarktida v roce 2021 zažila nejchladnější zimu za dobu měření od 1957 (byť tam mají zimu v době našeho léta). (zdroj)

Postupné obnovení výroby po covidovém lockdownu vedlo k nárůstu poptávky po palivech. A vzhledem ke zmíněné zimě jich není na trhu dost. Bohužel situaci ještě zhoršuje energetická euthanasie Evropy.

Kupříkladu Nizozemí v roce 2018 začalo omezovat těžbu v největším nalezišti zemního plynu v EU, v lokalitě Groningen. Z klimatických důvodů tamní vláda rozhodla ho uzavřít nejpozději v roce 2030. (zdroj) Přestože Groningen pokrýval cca 30 bcm z 50 bcm nizozemské spotřeby plynu.

Jiný příklad. Uprostřed počínající energetické krize, kdy je nedostatek zemního plynu, britská vláda zamítla žádost Royal Dutch Shell o povolení rozšířit svou těžbu zemního plynu v Severním moři. Z klimatických důvodů. (zdroj, zdroj, zdroj)

V roce 2019 britská vláda rovněž zakázala „fracking“ tedy hloubkovou těžbu zemního plynu. Ačkoli právě tato v USA přinesla velký rozmach a přístup k novým ložiskům. (zdroj) Proč? Kvůli doporučení jakéhosi Výboru pro klimazměnu (The Committee on Climate Change).

Proč Británie vystupovala z Unie, když přesto pokračuje v bláznivé sebevražedné politice?

Za takových okolností se není čemu divit, že evropské země nemají letos dost zemního plynu. Prostě proto, že se o jeho naleziště nestarají, nerozvíjejí je a investice do těchto oblastí jsou blokovány. Z ideologických důvodů.

Bohužel není tu žádná relevantní síla, která by mohla obrátit kormidlem a říci, že král je nahý. Disent je potlačován a konformita je odměňována.

7.10.2021 firma Google oznámila (zde), že připraví o příjmy z reklamy každého, kdo by chtěl na internetu podávat pravdivé informace o klimatu. Pouze manipulující a zavádějící informace budou přípustné. Oznámení je samozřejmě psáno v newspeaku, kde slova znamenají svůj vlastní opak, ale toto je skutečný smysl. Google to zdůvodňuje tvrzením, že - přeloženo do češtiny - extremisté prý si stěžují, když se jejich reklama objeví na webu, kde se píše pravda.

To například znamená, že bude těžší odhalit dezinformace Americké agentury pro oceány a atmosféru (NOAA). Ta po Bidenově nástupu začala mystifikovat veřejnosti o tornádech. Zatímco doposud její web pravdivě uváděl, že se sice za sto let zvýšil počet pozorování tornád (více očí víc vidí, populace je hustší), ale počet silných tornád od 70. let klesl. Nyní toto rozlišení zmizelo a pouze se tu uvádí - bez jakéhokoli vysvětlení - nárůst počtu tornád, jako by snad tornád přibývalo.

Viz Inconvenient Tornado Data Disappears (Paul Homewood 13.10.2021)

Inconvenient Tornado Data Disappears

Silných tornád F3 a horších od 70. let ubylo. Tento údaj nyní na webu NOAA už nenajdete. Jedině v internetovém archivu

A další říjnová novinka? Nobelovu cenu za fyziku v roce 2021 získali průkopníci klimatologických modelů Syukuro Manabe and Klaus Hasselmann „za fyzikální modelování klimatu země, kvantifikaci variability a za spolehlivé předpovídání globálního oteplování.“ Slovíčko „spolehlivé“ (reliable) je tu naprostým výsměchem. Jejich modely mají i po půl století stále stejnou nejistotu předpovědí jako v 70. letech. Nevíme, zda se při zdvojnásobení CO2 oteplí o půl stupně nebo o šest stupňů. To je podle mne na Nobelovu cenu dost chabé. Spíše jde o další politickou trafiku.

Když jsou ty modely tak přesné, proč nám neřekly, jaká bude zima?

Z této sezóny si v Bruselu vzali ponaučení, že je třeba urychlit Grim New Deal, abychom se zbavili závislosti na plynu a dalších fosilních palivech. Což je zvláštní závěr, protože součástí letošního problému byly výpadky větrné energie. Protože letos málo foukalo. Energtický gigant SSE například vykázal, že od dubna do září z obnovitelných zdrojů získal o 30 % méně energie než se čekalo. (zdroj).

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.