Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

2011: Změna klimatu způsobuje hladové nepokoje?

climate gate

Horko, sucha, požáry - neúroda obilí v Rusku 2010. Pak vysoké ceny potravin. Může za to lidmi zaviněná změna klimatu? A jak velké to zdražení potravin vlastně je?

Joe Romm z webu Climateprogress si všiml, že vlna nepokojů v muslimských zemích (svržení Mubaraka v Egyptě atd.) přichází v době zvýšení cen potravin. A tvrdí, že právě to je příčina politické nestability - hladový lid se bouří. I když tato teorie nevysvětluje, proč jsou ty nepokoje omezeny jen na muslimské země. Že by muslimové měli větší apetit?

Podle Romma za zdražení potravin mohou sucha a požáry, které zničily ruskou úrodu pšenice. A viníka tohoto zlého počasí vidí v lidmi zaviněných změnách klimatu. Jak jinak. Můžeš prý za to ty, milý čtenáři. Ty a tvoje uhlíková stopa.

Reports: Egyptian and Tunisian riots were driven in part by the spike in global food prices. Climateprogress 30. ledna 2011

Zdražení potravin

Co je na Rommových teoriích pravdy? Ceny potravin během roku 2010 opravdu stouply.

Martin Khor. High food prices cause for concern. The Star 7. února 2011 (Jak vzrostly které ceny)

Romm1

Ceny obilnin zeleně

Naposledy byly ceny potravin takhle vysoko, když environmentalistická politika způsobila, že potraviny byly z polí vytlačeny biopalivy (kolem 2008).

David Parkinson. Rally in food prices still has room to run. 7. února 2011

Avšak i po tomto zvýšení jsou ceny potravin stále na historicky nebývale nízké úrovni.

Teorie, že růst teplot znamená růst cen potravin, je dost děravá. Z grafu níže by spíše někdo mohl usuzovat, že jakmile v 70. letech začalo globální oteplování, potraviny začaly dramaticky zlevňovat. Po roce 1998 když se oteplování zastavilo, ceny potravin mírně stouply. Doufejme, že se zase začne oteplovat a ceny potravin klesnou.

Romm2

Zeleně ceny potravin. Žlutě jsou ceny kovů. Alarmisté vám vždy ukazují grafy jen za posledních pár let. Proč? Abyste neviděli, že k takovým situacím docházelo už v minulosti. Aby vytvořili dojem, že jde o něco nového a bezprecedentního.

psenice

Jídlo je stále levnější. Zde vidíte pokles cen pšenice v Anglii 1316-2000. Exeteru 1316-1820, Anglii a Walesu 1771-1980, Británii 1966-99. Bjorn Lomborg. Skeptický ekolog. Kapitola 5: Potraviny a hlad.

Dvě stě let globálního oteplování je dvě stě let zlevňování potravin. Než odsoudíte průmyslovou revoluci jako příčinu ekocidy, klimatického holokaustu a hladomoru... tak si nejprve uvědomte, že industriální éra vedla k dramatickému zlevnění potravin. Ne zdražení.

Jenže potravin je dostatek

Rommova teorie má další díru. Potraviny se v roce 2010-11 nezdražují proto, že by jich byl nedostatek. Navzdory neúrodám tam či onde, po sezoně 2010 má globální trh potravin celkově mnohem více (ne méně) než třeba v letech 2004-7.

Žádný globální hladomor tu rozhodně nemáme. Primární příčinou zdražení cen musí být něco jiného.

grain

Vlevo výroba, vpravo zásoby. Planeta má tedy po sezoně 2010 více obilí než za dlouhé roky předtím. Není tedy pravda, že lidstvo kvůli antropogenní změně klimatu a přírodním katastrofám hladoví. (zdroj)

Za vysoké ceny může hlavně konec krize

Kdepak, za růst cen může něco jiného. Konec hospodářské krize.

Scéna první: Výrazný růst cen kolem roku 2008 způsobili bojovníci proti klimatu. Jimi prosazovaná biopaliva z polí vytlačila produkci potravin. Potravin se tedy vyprodukovalo méně, a jejich ceny tudíž vzrostly.

Scéna druhá: Proč ceny nezůstaly takto vysoko? Kvůli hospodářské krizi 2009. Za krize lidé nemají peníze na utrácení, klesá poptávka a vše se tudíž zlevňuje.

Scéna třetí: V roce 2010 krize postupně končí, a proto znovu rostou ceny potravin. Lidé mají zase na utrácení, takže roste poptávka, a tedy i ceny.

„Robustní zotavení ekonomiky rozvojových zemí během roku 2010 bylo pozoruhodné. Bylo totiž převážně odrazem růstu domácí poptávky, která představuje celých 45% globálního růstu tohoto roku.“ (zdroj)

gdp

Graf globálního HDP. V letech 2007-2008 ceny potravin vyhnali nahoru ekologisté se svými biopalivy. Pak ceny dolů srazila hospodáská krize 2009 a pokles poptávky. V roce 2010 se ekonomika zotavovala, a tak ceny jdou nahoru (zdroj)

Prospects Weekly: Global Economic Prospects report projects that world real GDP growth will moderate to 3.3% in 2011. World Bank Blog. Global Macroeconomics Team 18. ledna 2011

Může za ruskou neúrodu klimatická změna?

Romm chtěl růst cen svalit na ruskou neúrodu. A ruskou neúrodu chtěl svalit na antropogenní změnu klimatu. Je to prý tvoje vina, milý čtenáři.

Zrekapitulujme si to: Produkce obilnin v Rusku činí asi 100 milionů tun ročně, to je asi 10% světové produkce. Z toho asi 20 procent jde na export. Kvůli suchům však produkce kolísá 75 – 100 miliony tun ročně. V roce 2010 to bylo jen 65 milionů tun, protože sucha a požáry byly horší.

Lauren Goodridge. Drought, Fire and Grain Production in Russia. Global Research. 10. srpna 2010.

Nicméně než někdo bude tvrdit, že za sucho v Ukrajině a Rusku mohou klimatické změny, měl by se podívat do odborné literatury. Ta nám řekne, že růst globálních teplot v druhé půli 20. století v evropské části Ruska přinesl dlouhodobý trend zvýšení srážek a nikoli zvýšení sucha.

Velká sucha 2010 tedy v Rusku nejsou projevem dlouhodobého trendu klimatických změn. Právě naopak jsou onou jednorázovou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

Právě v obilných oblastech Ruska půl století přirozené závlahy blahodárně rostou. Díky bohu za klimatickou změnu. Ruské pšenici se díky ní více daří.

Romm3

Palmerův index sucha. Zeleně a modře jsou oblasti, kde v letech 1950-2002 přibylo srážek. To se týká například Ukrajiny – obilnice Evropy.

Romm4 

Toto jsou regiony Ruska, kde se pěstuje pšenice. Jak vidíme z druhého grafu, v těchto obilnářských oblastech vidíme dlouhodobý vzestup srážek. Nikoli vzestup sucha. (zdroj)

Aiguo Dai, Kevin Treberth, Taotao Qiana. Global Dataset of Palmer Drought Severity Index for 1870–2002: Relationship with Soil Moisture and Effects of Surface Warming. Journal of Hydrometeorology. Prosinec 2004

I klimatologové z Amerického úřadu pro oceány a atmosféru uznávají, že horké léto v Rusku 2010 nelze připisovat klimatickým změnám. Na vině je tlaková výše, která zablokovala proudění větrů, jež by jinak oblast ochladily.

NOAA: "Skleníkové plyny nedokáží vysvětlit horkou vlnu (heat wave) 2010 nad západem Ruska. Primární příčinou takové horké vlny jsou přírodní jevy – konkrétně atmosferické blokování (atmospheric blocking)… Je nutno říci, že pozorování neukazuje žádný trend v denní frekvenci červencového blokování od roku 1948. Ani není vidět žádný zjevný trend v absolutní velikosti letních tlakových výší v horní troposféře nad západem Ruska od roku 1900.“

Martin Hoerling. The Russian Heat Wave of 2010. NOAA září 2010

Někdo by měl zřejmě alarmistům vysvětlit rozdíl mezi změnami klimatu a počasím.

Co říci závěrem? Když jsem chodil na základní školu, nikdy by mě nenapadlo, že mne jednou budou obviňovat, že jsem způsobil tornádo, nepokoje na druhé straně světa nebo sucho v Asii.

Climateprogress ale patří ke kruhům, které nevynechají jedinou příležitost, aby obviňovaly nevinné lidi z různých zločinů, z ničení klimatu, z bouří, z požárů, válek, hladomorů. Chtějí, aby občané citili výčitky, že vůbec dýchají. Nepoddávejme se tomu.

www.klimaskeptik.cz

Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Milan Smutný
15. 10. 2024

Německá vláda oficiálně připustila, že německá ekonomika se v roce 2024 bude zmenšovat druhý rok po...

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

Jiří Chýla
15. 10. 2024

Peníze nejsou to nejdůležitější, tím je celková změna řízení a fungování našich vysokých škol.

Tomáš Zdechovský
15. 10. 2024

Kreml dokáže využít opravdu jakýkoli možný způsob, který může oslabit Evropu zevnitř.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Benjamin Kuras
12. 10. 2024

Studium kritické bělosti či zákaz sexu s cílem. Nejabsurdnější zprávy léta dle Benjamina Kurase.

Miloslav Novák
14. 10. 2024

Z poslední příčky během tří zápasů na první. Čeští fotbalisté jsou v čele své skupiny v Lize...

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Pražští policisté večer zasáhli proti muži podezřelému z přepadení trafiky, který se ohrožoval...

Ondřej Neff
14. 10. 2024

Tři týdny nás dělí od prezidentských voleb ve Spojených státech. Uvidíme, kterou cestou se vydá...

ert Oldřich Mánert
14. 10. 2024

Přes rok trvající boj izraelské armády s teroristy z Hamásu má až desetitisíce civilních obětí....

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že od tajných služeb obdržel informace o...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz