Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PENZE: Důchodová reforma ve Francii

diskuse (214)

Pravice ve Francii se důchodovou reformu snaží prosadit od roku 1993, začal s tím premiér E.Balladour a jeho reforma byla první od druhé světové války, která změnila doposud trvající tendenci a zhoršila podmínky odchodu do důchodu a výši vypláceného důchodu. Reforma se však týkala pouze soukromého sektoru a tak proběhla bez sebemenších společenských třenic. Žádná stávka se nekonala a reforma byla hladce přijata v obou parlamentních komorách.

Premiér A. Juppé se pokusil rozšířit reformu z roku 1993 a upravit ji i pro státní sektor. Státní zaměstnanci vstoupili do dlouhé několika měsíční stávky a došlo k blokádě pošty, vlaků, metra a podobně, Paříž byla totálně zablokovaná. Já sám jsem kvůli tomu prošvihl odlet letadla do Egypta, protože můj pas s egyptským vízem ztvrdl někde mezi Paříží a Štrasburgem a získal jsem ho až týden po plánovaném odletu. Tak to už v životě chodí, no… Premiér A.Juppé podal demisi a jeho reforma státního sektoru byla zakopána hluboko do země.

Premiéři J.P.Raffarin, F. Filon a E.Philippe pak v následujících dekádách provedli jisté dílčí změny, za prezidenta N.Sarcozyho ještě ministr práce E.Woerth dokázal prosadit zvýšení věku odchod do důchodu ze šedesáti na šedesát dva let, hlavní bombu se však v éře prezidenta E.Macrona, jenž z toho udělal svůj hlavní politický úkol, snažil prosadit premiér E.Philippe. I jeho pokus skončil neúspěchem, neboť přišla ta velká chřipková epidemie a s ní chřipková diktatura národního státu, země vstoupila do tvrdé karantény a patrně nemělo cenu to ještě nějak komplikovat. Reformní štafeta tak posléze přešla na novou premiérku Macronova druhého prezidentského mandátu E.Borne. Chtěl bych ještě také upozornit na zajímavou skutečnost. V Německu a v Británii provedli zásadní důchodovou reformu socialisté (G.Schroder, T.Blair ), zatímco ve Francii se o to samé snaží jen pravice, nebo středo-pravice. Ale vraťme se k aktuální reformě.

Možností, jak vyřešit ošemetnou situaci s důchodovým systémem v západní společnosti, ve které jsou ženy emancipované od mužů a patriarchát je již dávnou minulostí (nějak moc si nepřejí děti, respektive nemíní se stát továrnou na potomky a ženou v domácnosti jako v dobách minulých, což plně chápu), no a dávají přednost profesionální kariéře, nebo plnému užívání si života radostného, není mnoho. Je to podle mne buď razantní reforma důchodového systému, nebo jeho plošné snížení na minimální dávku k přežití, či jeho naprosté zrušení, no a pak ještě zbývá masivní migrace z Asie a z Afriky a vznik zmixovaného bronzo-Evropana. Já osobně jsem pro razantní reformu a pro odchod do důchodu alespoň v šedesáti pěti letech s vědomím, že v některých profesích, jako je například ta má (pozemní stavebnictví), to nebude jednoduché. Nicméně pokud mně zdraví bude sloužit, jsem ochoten pracovat déle.

Dnešní důchodci v Evropě jsou doposud finančně privilegovanou vrstvou a mají velké štěstí, že ještě stihli výhody důchodového systému před jeho kolapsem a mohli přestat pracovat v šedesáti a dříve. Myslím, že by měli být velmi spokojení se životním standardem, který stále ještě mají. Další generace čekají jen samé horší varianty a řekl bych, že vzhledem k dlouhodobé demografické křivce v Evropě, válečné situaci, která může trvat dlouho, ekonomice, která není nejrůžovější, no a k těm zeleným fantasmagoriím a tak, se s tím asi nedá podniknout nic kloudného, co by tak nějak všechny uspokojilo, aby nereptali a nekverulantili. Návrhy japonského akademika Yusuke Narite, aby důchodci dobrovolně páchali sebevraždu, samozřejmě nepovažuji za relevantní řešení.

Premiérka E.Borne využila ústavních možností a na základě ústavního zákona 47-1 diskuze o reformě v dolní parlamentní komoře proběhla ve zkráceném režimu dvaceti dnů, což vzhledem ke dvaceti tisícům dodatků opozice a nemožnosti normálního průběhu diskuze (u nás tzv. obstrukce), dovedlo návrh reformy do Senátu, kde je momentálně probírána. Poslední den před vypršením termínu část levicové opozice stáhla většinu dodatků, aby došlo k diskuzi o článku 3, jenž upravuje prodloužení věku odchodu do důchodu na šedesát čtyři let pro ty, kteří platili pojištění čtyřicet tři let a na šedesát sedm let pro ty ostatní (pokud chtějí dostávat plný důchod), ale Mélenchenova část opozice dodatky nestáhla a tak tento taktický tah nevyšel.

Senát je ve Francii většinově pravicový a dolní parlamentní komora má zatím nutnou poslaneckou většinu pro přijetí reformy. K poslancům Macronova hnutí Renaissance se přidala republikánská pravice ze strany Les Républicains a reforma má zatím celkem šanci na to, aby byla přijata navzdory značné stávkové činnosti státního sektoru a odborů. Jak to všechno nakonec dopadne, se ještě uvidí.

Předevčírem jsem dodělal další věc „Kara Kara Go!“, je to taková keltská melodická vypalovačka s částí litanie ze souboru Merseburských zaklínadel z 10. století. Myslím si, že je to zatím nejlepší kousek, který jsem doposud nahrál:


Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz