19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

JÁDRO: Svěřte stavbu Korejcům

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Holub 4.3.2024 16:57

P. Kubaci, lid je jinej. Pracovitej, deti davaji ve skole pozor a delaji domaci ukoly, rodice jim rikaji musis se ucit atd. Koneckoncu je to videt i u nas, rozdil mezi Vietnamci a, rekneme, Romy.

M. Dvořák 3.3.2024 8:15

R^

M. Dvořák 3.3.2024 8:07

... a jak se to tak mirnixdirnix v Československu kdysi stalo, že byly postaveny čtyři jad. elektrárny při význačné československé účasti?!

L. Novák 2.3.2024 21:11

Pamatuju si třeba čip - stereofonní dekodér s PLL - MC1310P. Ten se k nám pašoval pro bastlíře, co si stavěli stereofonní FM tunery s kvalitou vyšší, než vyráběla Tesla. :-P

L. Novák 2.3.2024 21:05

Jo. Po prozření v energetické krizi EU způsobené nesmyslnými astronomickými ztrátami finančních prostředku vyhozených do dotací a výstavby OZE a následnými hospodářskými škodami v průmyslu států EU i nehorázným růstem cen el. energie uměle vytvořeným deficitem stabilních zdrojů.Rv

P. Skřivan 2.3.2024 17:00

Hmmm. Asi proto Francie sází na JE. :-)

M. Smutný 2.3.2024 13:43

Ani nějaký prudký názor nemůže popřít, že 1) EdF nezvládá své evropské stavby a když jich v tendrech po EU vyhraje více, bude to jen horší. 2) KHNP má potřebné EU certifikáty a stavět v podmínkách mírného pásma nové bloky v ČR s naším inženýrským backgroundem bude nepochybně jednodušší než v arabském písku. Jenom ta naše vláda je očividně méně akceschopná a rozhodná už než i šejkové z Emirátů. Korejským autům se v Evropě také kdysi smáli, že? Dnes je Jižní Korea na čele špičkových technologií. Někdy vyražte do Asie, abyste pochopil, jak EU ve všech směrech zaostala.

S. Brousil 2.3.2024 12:19

Blbost.

L. Prudký 2.3.2024 11:23

Jak moc musí být člověk smutný, aby srovnával výstavbu v SAE s EU. Nad tím se snad nemá cenu ani rozepisovat. KHNP nemá v EU jedinou jadernou instalaci. Tohle nemohl napsat člověk při smyslech.X8-o

M. Kocián 2.3.2024 8:16

Naopak pro čipy Motoroly (starší pamatují) vyráběla křemíkové desky rožnovská Tesla. A v USA je montovali do počítačů pod svou hlavičkou, protože železná opona.

V. Mokrý 1.3.2024 22:13

Nejenom oděvní průmysl !

V. Mokrý 1.3.2024 22:12

[>-]

R^!

P. Labaj 1.3.2024 22:10

Ne očekávané inflace. Na to bych pak skutečně potřeboval tu kouli.

Vzorcem na základě reálné inflace. Proto v těch stanovených cenách je vždy inflační doložka, která upravuje tu cenu podle oficiálně vyhlášené inflace.

R. Konečný 1.3.2024 21:03

To jako, že byste to, řekněme v roce 2019, odhadl na základě očekávané inflace? To byste byl hodně mimo, Ale ano máte pravdu, že nějaká garantovaná cena bude zřejmě stanovena. Ono stejný postup bude zřejmě zvolen i u nových plynových zdrojů. Vzhledem k tomu bordelu, který EU udělala v energetice, se do těchto investic nikdo nehrne.

S. Stoklásek 1.3.2024 20:22

Zakladní rozdíl v tom, že situace se otočila a výrobci reaktorů se stavají zemědělci nebo průvodci ve skanzenu a naopak, je v kvalitě školství. Vysoce konkurenční asijské školstvi produkuje kvalitní inženýry a vědce, české školství zase pologramotné lidí s tituly.

O. Kaucký 1.3.2024 19:00

Máte pravdu, ale klesá všeobecně úroveň školství a to je horší.

O. Kaucký 1.3.2024 18:56

Je to smutné, ale myslím si to samé.

P. Labaj 1.3.2024 18:07

Možná máte pravdu. Ale to neznamená, že se o tom nemá mluvit a třeba i pochybovat. Nezpochybnitelné byly jen takové konstanty jako že komunismus musí zvítězit na celém světě (mé mládí) nebo že Lehman brothers je příliš velká a příliš stabilní, takže nemůže nikdy zkrachovat (nedávná doba).

Současná cena elektřiny s kontraktem na dodávku v roce 2025 je nějakých 77 Euro/MWh. Poslední známá zaručená výkupní cena elektřiny z Hinkley Point C je nějakých 108 Euro/MWh (z roku 2013), kvůli inflaci to bude dneska už o hodně výš.

Je to nezpochybnitelně výhodné? Natolik výhodné, že se o tom vůbec nemá diskutovat a brát to jako písmo svaté, že je to prostě nejlepší a jediná možnost? Já si skoro myslím, že ne. Třeba to nakonec opravdu bude nejlepší možnost. Ale diskuse (s otevřeným sdílením všech relevantních parametrů) by se o tom podle mě rozhodně měla vést.

V. Církva 1.3.2024 18:06

Chtít aby jadernlu elektrárnu stavělo Rusko může jen idiot, Rus nebo vlastizrádce. Případně kombinace toho všeho.

Z Ruska jsme donedávna měli veškerou energii, plyn, ropu a dokonce uhlí. 1)V strategických projektech v energetice tak nelze vybrat stejného dodavatele i kdyby byl svatý 2) Rusko kašle na mezinárodní soudy a dobody, proto se těžko vymáhají termíny penalizace i požadavky. Minimálně dvakrát se mi to u firem kde jsem pracoval potvrdilo a bylo to skutečně nepochopitelné vypovězení smlouvy kdy Rusko zablokovalo technologii nebo zrušilo s týdenním! předstihem nájem 3) A to se moc nemluvilo o tom že Rusko je mafiánský stát tedy nedůvěryhodný 4) Už v roce 2014 začínaly větší nezhody a sankce 5) Nakonec už v roce 2006 byla plynová krize a jakkoliv na ní měla podíl Ukrajina Rusko si vzalo Západ po mafiánsku jako zdroj vydírání, od takového partnera si rozumný obchodník neobjedná a i cvičky, energii či energetické projekty vůbec, jen když je plyn levný a jsou zálohy 6) S Vrběticemi to snad vůbec nemá co so činění, kromě toho že by vás za tyto kecy měli zavřít.

M. Smutný 1.3.2024 17:26

Pane Labaji, celý vyspělý svět počítá s obrovským nárůstem spotřeby elektřiny. Víte například, že světová cloudová centra světové technologické špičky mají spotřebu elektřiny větší než Japonsko. Moderní jaderný reaktor vyrobí kqaždoročně kolem 7-8 miliard kWh a bude takto fungovat 100 let. Takže si násobte tento násobek jakoukoli libovolnou cenou a zjistíte, že navzdory vysokým vstupním nákladům to bude vysoce návratná, efektivní a ekologická investice. Pro stavbu nových bloků se počítá s contractem for difference a s ohledem na to, že takové sousední antiatomové Německo a Rakousko budou zvláště v zimě velmi hladové po elektřině, se neobávám, že by si jádro na sebe nevydělalo. Ostatně když investiční guru pro celý svět, příslušný fond Bank of America doporučil všem investovat do jádra, o čem ještě pochybovat. https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-bank-of-america-bofa-atom-je-nejlevnejsi-druh-energie-ke-splneni-bezemisnich-cilu-47901

M. Smutný 1.3.2024 17:16

Pochopil jste mne v závěru článku velmi správně. Abychom brzy z Česka nenabídli bohatému asijskému světu tak ještě lázeňské služby a golfová hřiště a nějaké ty středověké památky.

M. Smutný 1.3.2024 17:14

To je přesně to, proč se o ceně s vámi nedá diskutovat. Cena v Emirátech byla dojednána ještě před energetickou krizí a výbuchem inflace u nás. A určitě mají šejkové ze super bohatých ropných Emirátů jiné cashové možnosti než zadlužené Česko. Takže si budeme muset všichni počkat, zda a jak rozhodne vláda ČR letos v červnu a co o ceně prozradí. Už chápete poněkud lépe? Ale podstatou je, že si bloky musíme každopádně pořídit. Nebo bude náš průmysl s výrobou čekat, až zase někdy zasvítí slunce?

V. Petr 1.3.2024 16:58

Rudozelená EU se rozhodla zlikvidovat evropský průmysl, zemědělství a nakonec i OBYVATELSTVO. Proto Evropa nestaví moc JE a už to ani neumí!

Mohou za to pitomci, kteří rudozelenou pakáž volí.

P. Labaj 1.3.2024 16:35

Děkuji za milý příspěvek. Vy musíte být moc fajn člověk.

Škoda, že jste si nevšiml, že se tady mluví o jaderných elektrárnách. Nějaké OZE do toho taháte vy. Samozřejmě ale uznávám, že v obou oblastech jste na slovo vzatý odborník.

P. Labaj 1.3.2024 16:31

Jistě, že ne. I když i to by se zřejmě dalo celkem slušně odhadnout jako vzorec v závislosti na inflaci.

Ale cena elektřiny z nějakého investičně nákladného zdroje je něco trochu jiného. A dnes nikdo do takové stavby nejde bez toho, že mu stát cenu produkce nějakým způsobem garantuje. Ať už formou PPA (tedy pevnou výkupní cenou) nebo CfD (doplacení rozdílu cen). Vše samozřejmě v závislosti na inflační doložce. Takže tato cena je známá předem, na rozdíl od mého platu.

R. Konečný 1.3.2024 16:17

Měl bych otázku. Vy víte kolik budete brát za 10 nebo 20 let?

P. Labaj 1.3.2024 16:02

To je klidně možné, i když ne jisté. To však nic nemění na tom, že i tu cenu za silovku bychom měli znát předem. A mělo by to vstoupit jako jeden ze základních parametrů do rozhodovacího řízení.

P. Labaj 1.3.2024 16:00

A proč by se měli obracet na zmíněný pořad? Vy to tak v praxi děláte? U elektráren se to ale tak nedělá. Tam se nespoléhá na křišťálovou kouli, jak to asi děláte vy, ale minimální cena budoucí produkce se stanoví z ceny instalace, ceny peněz na její financování, předpokládané ceny údržby (jedině zde se koule hodí) a z provozních nákladů. Takže tato cena je známá předem, a u rozumného hospodáře musí vstoupit jako jeden ze základních parametrů do rozhodovacího řízení. A protože to budeme financovat my všichni (současná vláda už bude dávno mít nějaké své trafiky), tak bychom to taky my všichni měli vědět předem.

Z. Lapil 1.3.2024 14:51

Jádru rozumět nepotřebujete, tohle je otázka managementu.

L. Žaloudek 1.3.2024 14:49

Nu, je-li cena 100, s úvěrem cca 20 let vyjde 300.