12.4.2024 | Svátek má Julius


Diskuse k článku

GLOSA: Zeman, Klaus a ekonomický růst

Spotřeba domácností českou ekonomiku na nohy nepostaví. Myslí si to jak prezident Miloš Zeman, tak i jeho předchůdce Václav Klaus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Donát 23.5.2013 19:17

Re: Dobrý čtení!

Komunisté vždy poroučeli větru a dešti, ti by jistě nějaké ochlazení nedopustili...

J. Kanioková 23.5.2013 17:35

Není nad paušalizaci...

Všichni nekomerčníci jsou nedůvěryhodní, jen sají (jedno odkud)....

Všichni komerčníci jsou jen hokynáři bez srdce a citu ... život přece není o penězích...

Vidíte tu podobu ?

J. Kanioková 23.5.2013 17:27

Ách jo.... Skřivane, Skřivane....

P. Lenc 23.5.2013 16:58

Re: Dobrý čtení!

To jsem psal také.Zcela jistě může Klaus za tornádo v Oklahomně, Zemanovi by se mohlo připsat nějaké to zemnětřesení.A za nynější ochlazení může zcela jistě ODS.Zaplať pánBůh, že zde máme ČSSD a komunisty, kteří díky našim uvědomnělýn občanům po volbách takovým zvěrstvům zabrání.Zapomněl jsem na TOP09, kteří se budou zcela jistě společně se zachránci za zářné zítřky modlit.

J. Vyhnalík 23.5.2013 16:01

Re: Dobrý čtení!

To jsou ale frajeři, že oni všechno rozhodovali a 10 000 000 lidí sedělo a nic nedělalo. Jestli vám někdo včera ukradl auto, tak to byl určitě také jeden z nich, nebo to možná udělali spolu.

J. Vyhnalík 23.5.2013 15:59

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Těch 44 miliard nás to stojí jenom na přímých dotacích druhotné škody jsou mnohem větší.

Mimochodem 2/3 z těch 44 miliard platí spotřebitelé a 1/3 stát, který si ty peníze vybírá z OZE ve formě zvláštní daně. Stát tak funguje ve formě pasáka OZE.

Tak jako tak, těch 44 miliard lidé neutratí za zboží a služby, ale koncentrují se na kontech majitelů OZE.

B. Rybák 23.5.2013 15:07

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Zničující ekologisticky a sociálně parazitické zákony a nesmyslně nákladné regulace nám vnutilo EU (proti názoru V. Klause). Omezit výrazně výdaje státu by znamenalo snížit mandatorní výdaje. Ty ale jsou převážně důsledkem bruselského rudozeleného diktátu (44 miliard nás např. stojí jenom podpora OZE).

S. Donát 23.5.2013 14:52

Re: Dobrý čtení!

Vy ještě nevíte, že Václav Klaus může v této zemi za všechno špatné? Jen čekám, kdy na to vyjde zákon :).

M. Sedláček 23.5.2013 13:44

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Hlavně řešení ala Klaus je dlouhodobě udržitelné. Zeman nabízí jenom zkratku do řiti. Nicméně, jako člověk je pro mne Klaus naprosto nedůvěryhodný, protože se sám nikdy v komerční sféře neživil a celý život saje ze státního.

M. Sedláček 23.5.2013 13:40

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Zeman nabídl zhruba řešení: Já, nejchytřejší ze včech, vím líp, než ten podnikatelskej póvl, kam se mají peníze investovat. A proto jim ty prachy seberu a utratím. Kdo myslíte, že investice státu platí?

M. Sedláček 23.5.2013 13:35

Návrat Idiota

"ministerstvo veřejných prací" - myslím, že dalšího komentáře netřeba.

P. Schuster 23.5.2013 12:45

Re: Dobrý čtení!

Hloupé na tom je že...jako předseda vlády Václav Klaus končil v roce 1998 (dnes je to cca 15 let)a Miloš Zeman v roce 2002 (dnes je to cca 11 let,), to chcete říct, že za 11 resp. 15 let po jejich údajném "dostání" jsou vinni za současný stav?

A pokud si přečtete ústavu, tak prezidentský systém u nás zatím není.

P. Skřivan 23.5.2013 11:31

Re: Dobrý čtení!

Hloupé ovšem je, že oni oba nás do toho dostali ... . :-))))))))

P. Skřivan 23.5.2013 11:30

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Hezky a trefně řečeno ... . :-)

... pokud už by měl stát něco podporovat, pak investice ve formě začínajících technologických firem investujících právě do aplikovaného výzkumu. Samozřejmě tak, aby se to ekonomicky nevyplácelo zneužívat. Recepty ve světě jsou, není třeba nic vymýšlet ... .

Jinak je cesta ven jednoduchá: omezení výdajů státu na straně provozních výdajů a snížení daní. Zatím všichni politici dělali ve svém vlastním zájmu opak a důsledky jsou tady ... . Klaus a ani Zeman nám to ovšem neřeknou, když oni jsou autory stávajícího stavu ... . To skoro připomíná komunisty a jejich perestrojku ... .

K. Frauknecht 23.5.2013 11:22

Dobrý čtení!

Oni oba pánové jsou ekonomicky zdatní a vidí, že jsme trochu v ..., jen každý zastává odlišný názor jak z toho ven. VK preferuje svobodu jednotlivce s plnou odpovědností za sebe (= za společnost) s minimálními zásahy státu. MZ vidí možnost v silném státu (logicky "slabší" jednotlivec = méně svobodný) s možností státních pobídek, investic, podpor (je jedno jak to nazveme).

První směr znamená "nově" se postavit na své nohy, být aktivní a nespoléhat se na cizí pomoc. Druhý potom více či méně pokračování stávajícího systému se všemi pozitivy (jakási jistota, pohodlnost, rovnost) i negativy (korupce, apatie, postupný úpadek).

Volba je na nás.

A. Bocek 23.5.2013 11:18

Všemocná ruka státu

dokáže šátrat především jen ve vašich kapsách !

Z. Švrček 23.5.2013 11:12

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Houbeles, pane Boku. Zeman nabídl jakési keynesiánské řešení jako vždy. Klaus pak realizovatelné a pragmatické, vycházející z tržních zákonů, jako vždy. Vaše úvaha stojí na tom, že centrem oživovacích pokusů má být stát, což je součástí Zemanovy receptury, Klaus naopak spoléhá na soukromou sféru. Bohužel Zeman se obrací spíše na voliče, kteří jsou dlouhodobě oblbováni teoriemi o všemocném a pečovatelském státu. V tom je ten rozdíl.

Chce se mi zvolat to, co by nám měl už konečně říkat onen "stát" : "nic vám nedáme, protože nic nemáme a když to od nás pořád chcete, tak vám to nejdřív budeme muset vzít"

P. Götze 23.5.2013 10:24

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

Probuh clovece uz se vzbud, skutecny vyvoj produktu a technologii, ktere jsou relizovatelne v praxi s vysokou pridanou hodnotou, se vyvijeji primarne v komercni sfere. Zadne investice nekde od stolu a nalejvani miliard nic takoveho nevyresi, to muze byt podpurny clanek, nic vic. Predstava, ze stat tady bude nahrazovat komercni prostor, jak si to mysli Zeman, nebo zrejme i vy, nikde nefunguje. Protoze ty peniz,e ktere se do toho musi nalit, se nikdy v te mire nevrati. Zvysi se dluh zeme, mozna se neco nastartuje, ale z toho rustu politik ten dluh nesplati ale vyhodi ty prachy za neco jineho. Coz se v komercni sfere nemuze z principu stat. Je to tak jednoduche, ze to snad pochopi uplne kazdy.

M. Bezouška 23.5.2013 7:33

Re: No,Klaus jen tak po povrchu

jenomže, pane Boku, investice do výroby (a aplikovaného výzkumu samozřejmě) může jen těžko dělat stát, a Zeman ani nic takového nenavrhuje. Stát by se do takových věcí vůbec neměl montovat - jak to dopadne, když to dělá jsme viděli a zažili za socíku v dostatečné míře. Pokud by chtěl "stát" (ale co to vlastně v této souvislosti stát vůbec je?) něco rozumného udělat, pak by bylo na místě podstatné snížení daní a ostatních zátěží včetně špenátové ekopolitiky, a urychlená náprava zmršené legislativy. Na které má ostatně slušný podíl i Zeman. On přece před lety odstartoval slavnou legislativní smršť, po které, a ovšem s přičiněním všech jeho následovníků, zůstala současná právní spoušť.

V. Bok 23.5.2013 1:43

No,Klaus jen tak po povrchu

Zeman skutečně nabídl řešení . Ony ty jmenované země mají zájem hlavně  o sofistikované výrobky na vysoké úrovní a to se bez investic do výroby, nedá prostě ani nabídnout. Oni fakt umí už vyrobit vše na světě, víte?