21.2.2024 | Svátek má Lenka


GLOSA: Ropné počty

11.7.2008

Myslím na to pokaždé, když se octnu u čerpadla a prohlížím si v naprosté většině případů opět vyšší cenu, než byla minulý, natož předminulý týden.

Poprvé mne šokovalo skokové zvýšení cen po větrné bouři na jihu Spojených států asi před dvěma roky, kdy prý došlo k dočasnému omezení těžby na vrtných plošinách v Mexickém zálivu.

Měl jsem sice za to, že odtud asi ropu nedovážíme a dokonce mě potěšilo, že se rychlým zvýšením tuzemských cen benzínu a nafty bude zabývat úřad pana Peciny v Brně.

Z překvapení jsem již nevyšel, když šetření shledalo, že bylo a je vše v pořádku. Pravděpodobně se podařilo kontrolory páně Pecinovy přesvědčit, že v tom týdnu již distributoři neměli zásoby na více než jeden, dva dny, a tak přes noc přivezli veškerou ropu právě z Mexického zálivu a v mimořádné směně ji přepracovali na benzin a naftu, ale již za nové ceny.

Podruhé, a to už z šoku nevycházím, je pro mne nepochopitelné, že v roce 1996, kdy stál barel ropy 60 USD a jeden USD stál 46 Kč, vyšel barel ropy na 2760 Kč a benzin se prodával na hranici 20 Kč/l.

Dnes, kdy se barel ropy prodává za 145 USD a jeden USD stojí 15 Kč, vychází barel ropy na 2100 Kč a benzin se prodává u nás za 33 Kč/l.

Že by na tom někdo chtěl jen vydělávat? Ale to by nebylo jistě pěkné, že?