27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

GLOSA: Nejdůležitější energetická legislativa

Víte, jaká je nejdůležitější energetická legislativa? Ano, máte pravdu. Zákonů, které se zabývají energetikou, tedy především tou elektro, je opravdu hodně a vybrat si z nich ty nejdůležitější, to chce už chvilku přemýšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 19.5.2012 11:32

Lidé - vědci a byznysmeni a uplatňování se ve společnosti

Vědecká Know-how lidí a jejich vnitřní motivy hýbou lidskými společnostmi. Stejně tak náboženská Know-how. A dnes též ta "politická" a "mediální".

Základ je vždy, dle mne, po vmyšlení se do minulých dějů předchozích generací lidí z různých kultur, to vědecké know-how.

Kdysi byl velký spor v USA, zda bude používán proud stejnosměrný či střídavý.

Též "krytí" USD bylo sporné, zda stříbro či zlato bude v mincích a jak obsaženo.

Dnes nejsme stále sto rozpoznat zda konáme v "duchu" přírodních zákonů fyzikálních, chemických? Či v duchu organických (na podmikronové úrovni hodnocení, v podstatě procesů chemických a fyzikálních), nesoucích "myšlení" a konání lidských bytostí?

P. Rada 19.5.2012 18:40

Re: Lidé - vědci a byznysmeni a uplatňování se ve společnosti

Ano bohužel zásadní rozdílnost mezi přírodními zákony a zákonitostmi oproti těm společenským takzvaně zákonům, pravidlům... se dosud prohlubuje. Např zákony bankovnictví umožnují tisknout peníze, za které je možno nakoupit energii ale nedbají přitom na to, že termodynamika takovéto vyčarování energie nepřipouští. Tento trik obecně nyní škodlivý ale může mít pozitivní význam u rozvojové společnosti která stojí před hromadou surovin a energií - jen to rozjet.... a investice se pak do systému s cílem zachování rovnováhy na jiné úrovni může vrátit časem, např. v podobě zcela nových a pro přežití klíčových technologických procesů.

Kéž by společnost o sladění těchto dvou oblastí zavčas začla usilovat - jinak se její kolaps jeví nevyhnutelný. Jedinci už o tomto začali uvažovat před časem:

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

P. Rada 19.5.2012 0:36

Zákony energetiky či elektrotechniky?

Osobně bych v případě energetiky prioritně uvedl zákony termodynamické a od nich odvozenou schopnost energie transformovat a těžit. Autor žije zjevně v představě kde se mu energetika kryje s elektřinou a jejími projevy a tedy v iluzi jako by byla dominantní při vytápění, dopravě kamionové i osobní či při orbě polí, chemické výrobě atd.

R. Jonák 19.5.2012 10:50

Re: Zákony energetiky či elektrotechniky?

Je pravda, že by se mohlo ještě něco doplnit, ale autor má v zásadě pravdu, i když pochopitelně je to určitá nadsázka.

P. Rada 19.5.2012 18:44

Re: Zákony energetiky či elektrotechniky?

Ano - má pravdu - jen jak se to z jeho podání jeví, si ji sám do důsledků neuvědomuje.