24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

FINSKO: Základní nepodmíněný příjem - konec utopie

V posledním dubnovém týdnu média informovala o ukončení finského experimentování s tzv. základním nepodmíněným příjmem. Finská vláda vzápětí oznámila, že experiment neskončil, nýbrž pouze nebude prodloužen nad rámec schváleného horizontu let 2017–2018.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 20.5.2018 18:12

Vždyť je ro rovná sociální dávka, kterou chtěl zavést

Tlustý. Souhlasím s tím. Odměna aktivním, základní pomoc lemplům. Nic jiného by nikdo nedostal... Dzp.

M. Pivoda 20.5.2018 20:39

Upřesnění pro Karla Janyšku

Rovná sociální dávka, kterou pomocí české pravicové strany ODS chtěl zavést komunista ing. Vlastimil Tlustý. Tak nějak to asi chtěl národu sdělit Karel Janyška, reprezentant ODS.

Jenže dnešní "Minimální nepodmíněný příjem" je pohrávání si s budoucím možným řešením velmi obtížné situace, nikoliv naší minulostí.

Rakváči, podívejte se, prosím, také vpřed, nejen do své minulosti! Budoucnost není o pravicovosti či levicovosti, ale o řešení problému nastolenému současným technologickým rozvojem.

Primárně nejde o (krvavou) revoluci sociální, ale o revoluci technologickou, která má své sociální důsledky.

L. Novák 20.5.2018 10:14

Je to obyčejný komunismus, jak ho známe z ideologie

povinně studované a trpěné za komunistického totalitního režimu.

Mohou to balit do jakéhokoli slovního obalu, takové rozdávání peněz je proti přírodním principům platným nejenom pro člověka a primáty obecně.

M. Pivoda 20.5.2018 15:21

Anonym L. Novák 475

Hm. Silácké řeči upřené do minulosti a nikoliv do budoucnosti!

Diskuzní anonym, L. Novák 475, zapomněl uvést, jakým způsobem se zde budou živit lidé, až v budoucnosti definitivně přijdou o práci - během 20-30 příštích let.

Všiml jsem si v USA, že komunita lidí Amish (kteří opustili Evropu kolem roku 1750) se v USA živí zemědělstvím a používají přitom stále technologii z roku 1750.

Problém je v tom, že v Evropě pro tento způsob života asi není dostatek zemědělské půdy. Komunita lidí Amish v USA je také velmi houževnatá, protože v pozemském životě se důsledně připravuje na svůj život posmrtný. Bude přístup lidí Amish funkční i v Evropě pro cca 90% lidské populace?

O. Uživatel 20.5.2018 7:55

Uživatel požádal o vymazání
M. Pivoda 19.5.2018 21:36

Podmíněnost nepodmíněného příjmu

V první fázi bude příjem podmíněn státním občanstvím technologicky rozvinutého a tedy i bohatého státu.

Ale už i dnes se podnikatelé (inspirovaní a školení Peterem Diamandisem - vygooglujte si ho, prosím) zaměřují na technologický rozvoj třetího světa (tj. rozvojových zemí).

A. Hrbek 19.5.2018 17:38

Omluvte, prosím, autorku,

je z IVK. Tím je dáno vše.

Pravdou ovšem je, že daňový systém, který podrobně sleduji již přes čtyřicet let, je souborem nesmyslů, zatemňujících čistou ekonomickou podstatu jednotlivých daní.

Typickým příkladem je Daň z přijmu fyzických osob, která se skutečným příjmem mnoho společného nemá. A vede k naprostému zatemnění vztahu mezi plátcem (který by měl být vždy přímý) a státem. O systému odpočtu a úlev nemluvě.

Kde jsou všechny sliby ODS, že k vyplnění formuláře bude stačit jen několik základních údajů.

V. Halašta 19.5.2018 18:07

Re: Omluvte, prosím, autorku,

Takže je třeba autora nejdříve dehonestovat. Ne pro nějakou nepravdu v článku ale proto, že je z IVK. A pak přiznat, že má vlastně pravdu.

Co se týká daňového přiznání na jednu stránku tak jeho nezavedení vyčítám ODS také. Ovšem jako 1 nesplněný slib, ne "všechny sliby". A pár jiných slibů splnila. Pokud se podívám na jiné strany tak ty o žádném snižování byrokracie ale nemluví a slíbí rovnou jen zvýšení byrokracie, třeba rozšířením EET.

J. Chaloupka 19.5.2018 21:19

Třeba ten, že sníží daně a pak je naopak zvyšovala.

I proto ODS dnes nevede Prahu a je v opozici.

V. Halašta 20.5.2018 2:04

Re: Třeba ten, že sníží daně a pak je naopak zvyšovala.

Takže ji vede ten, který ty dočasně zvednuté daně kritizoval ale pak udělal z dočasnosti furt. To má přece logiku :)))

L. Novák 20.5.2018 10:18

Re: Třeba ten, že sníží daně a pak je naopak zvyšovala.

Těžko bude o změny daňového systému usilovat politik ODS, který uzavřel smlouvu o rozdělení pozic ve státě a politice se socialisty a hledí si především vlastního kariérního prospěchu...

J. Kanioková 19.5.2018 22:39

Přesně !

A. Hrbek 20.5.2018 8:29

Re: Omluvte, prosím, autorku,

Vážený pane Halašto!

1. Autorka využívá každé příležitosti k nakopávání levicových politiků. Přitom s myšlenkou realizace jednotného příspěvku přišla pravicová finská vláda.

2. Myšlenka nahradit současný nepřehledný daňový zmatek něčím jednodušším je stále živá. A měla by být především snahou pravicových politiků, protože levicoví politici mají primární snahu kupovat si přerozdělováním státních prostředků voliče. Teď k tomu v ČR nyní sahá i Babiš. K tomuto zlu a k současné daňové soustavě s jejími pochybnými nástroji, bohužel, autorka neřekla vůbec, ale skutečně vůbec nic.

L. Novák 20.5.2018 10:21

Re: Omluvte, prosím, autorku,

Daňový zmatek vytvářejí a podporují socialisté a komunisté. A ti mají většinu (líného) voličstva, které by rádo žilo za cizí peníze a ne za ty svoje získané prací a obchodem na volném trhu.

A. Hrbek 20.5.2018 17:18

Re: Omluvte, prosím, autorku,

Základem současného zmatku zákona o dani z příjmu fyzických osob je náhrada jednoduchého zákona 145/1961 na dvou stránkách složitým zákonem 586/1992, vypracovaným za vedení Václava Klause, na patnácti stránkách.

Kde že v té době byli socialisté a komunisté? V ODS!

V. Kolman 19.5.2018 13:12

KAŽDÝ, KDO NEPROPADAL VE ŠKOLE Z FYZIKY,.....

....musí vědět, že perpatuum mobile neexistuje!

Dejte "skromným" lidem zadarmo=bez práce tuto částku, za kterou lze přežívat a vzápětí se do Finska bude snažit přestěhovat celá Afrika, Indie, .........

Kdo bude na tyto hordy "nefachčenků" vydělávat?

Tak daleko ve svých úvahách nedospěl ani guru komunismu, sám Karel Marx. Kdyby pan Engels, rodinu Karla Marxe finančně podporoval, nejspíš by Marxovi zemřeli hlady.

M. Pivoda 19.5.2018 9:53

Technologické inženýrství doplňuje sociální inženýrství

K takovému tématu ovšem nemůže demagogický ekonomický Institut Václava Klause říci vůbec nic (viz například sérii nesmyslných článků z IVK k aféře Dieselgate), přestože jeho předseda byl (a možná ještě stále je) také předsedou českého inovátorského spolku Josepha Schumpetera. Takový stav zmatení není v Česku nic neobvyklého. I z největších českých komunistů se po listopadu 1989 přece stali největší čeští kapitalisté (alespoň dočasně). To jen na úvod.

Současné sociální experimenty s UBI (univerzálním nepodmíněným příjmem) jsou sice nedokonalé, ale mají dlouhodobější smysl, protože technologické inženýrství nelze zastavit a jeho praktické důsledky se určitě na společnost dostaví. Je proto účelné získat určitý vhled do naší budoucnosti (i v naší levné ekonomice) a kvalifikovaně se tak připravit na nevyhnutelnou budoucnost.

Marx? Hm. On sice správně hovořil o budoucích neřešitelných rozporech kapitalismu, které dostanou lidskou společnost do neudržitelné situace, ale o exponenciálním tempu současného technologického rozvoje (v oborech, které v Marxově době ještě neexistovaly) neměl právník a ekonom Marx tušení.

V době Marxova života (1818-1883) stroje nahrazovaly jen práci lidských rukou, dnes už ale nahrazují činnost lidského mozku. A tento technologický trend vede ke dvěma možným extrémním řešením: buďto zavedení budoucího minimálního nepodmíněného příjmu pro každého občana, nebo postupné vyhubení nezaměstnatelné části lidské populace (aby tak mohl být zachován současný kapitalismus).

J. Kanioková 19.5.2018 22:41

Blbost !

L. Novák 20.5.2018 10:23

Re: Technologické inženýrství doplňuje sociální inženýrství

Plácáte naprosté nesmysly!

M. Pivoda 20.5.2018 14:41

Pro anonyma 475

Ocenil bych vaše věcnější diskusní argumenty. Případně i vaši alternativu budoucnosti.

Před 30 lety jsem se musel několikrát vyptávat moravského vědce doc. Poláka ohledně jeho navrhovaného systému umělé inteligence. Ten jeho systém byl tak odlišný od toho, co jsem se naučil ve škole. Doc. Polák se o mně pak prý kolegovi vyjádřil, že pomalu chápu. Ale pochopil jsem to i s možnými aplikacemi, věnoval jsem se tomu - a dnes předpovídám dalších třicet let.

K. Janyška 19.5.2018 9:24

Finové jsou na hlavu padlí socialisté stejně,

jako všechny ostatní severské národy. Možná to je tou zimou tam... Dzp.

D. Bystriansky 19.5.2018 8:31

Zeť Karla Marxe:

Paul Lafargue, Právo na lenost esej vydaný v roce 1880.

Za zdroj lidského pokroku označil lenost a z ní pramenící kreativitu. Navrch 1000 Euro měsíčně a hurá volit socialisty,

16.ledna oslavit svátek nicnedělání a vzhůru do nirvány.

J. Pražák 19.5.2018 8:31

Nemusel by to být špatný nápad

Pro jednoznačné vyhodnocení chybí čísla. ALE: odpadla by byrokracie a tím i náklady s přidělováním "podpor" "dávek", "příspěvků",... Tito úředníci by mohli dělat něco užitečného a platit daně.

Jediným základním příjmem by se omezila další, stále se stupňující rozhazovačnost (a)sociálního státu, který pilným bere a dává líným.

Zvýšení daní by možná vykompenzoval základní příjem pro pracující, takže by byli na tom stejně jako nyní.

Možná by se snížila i kriminalita.

Jak by se vyřešil vztah k imigrantům? Dostávali by také základní příjem? To by se celá Afrika a půl Asie přestěhovala do země se základním příjmem.

P. Grigar 19.5.2018 8:54

Re: Nemusel by to být špatný nápad

..máte v té svojí úvaze, snad jen s výjimkou posledního odstavce, jeden rozpor vedle druhého. Ubylo by pracujících a tím i plátců daně, hodně jich totiž dnes nedosáhne ani na ten základní limit, co by asi tak užitečného dělali přebyteční úředníci, kriminalita není páchána z hladu, ale z touhy po rychlém opatření něčeho v kombinaci s neochotou akceptovat požadavky systému.

Zkuste si na svoje další otázky, které vás jistě napadnou, hledat odpovědi bez logických konfliktů.

J. Pražák 19.5.2018 14:56

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Logika chybí ve vašich úvahách. Kdybyste si přečetl ještě 1x , tak zjistíte, že darované peníze tvoří 1/3 příjmu nekvalifikovaného dělníka a 1/6 průměrné mzdy. Takže skoro každý by si rád přivydělal.

I úředník a nemakačenko se naučí dělat užitečnou práci, když bude žít na hranici chudoby. U nás nyní znovuoživili Gottwaldovo heslo: dej úředníkovi stůl a on si práci najde.

L. Novák 20.5.2018 10:28

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Jo, k tomu ještě potřebujete "stroj na neomezenou výrobu peněz", ekonomické perpetuum mobile, jak si ostatně představují všichni primitivní a ekoénomicky negramotní socialisté. :-P

J. Pražák 20.5.2018 22:01

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Chtělo by to propočítat. Ale nemuselo by to být až tak drahé. Uvidíme jak to dopadne nyní v Itálii. Tam to má 5* v programu a budou členy vládní koalice.

Větší problém vidím v tom, že by mohla vzniknout velká skupina lidí, kteří by dali přednost živoření bez práce, obdobně jako to činí bezdomovci u nás. Tento úpadek by byl asi nejhorší problém. Možná by si ale každý našel nějakou práci , třeba na méně hodin.

O. Zuckerová 19.5.2018 9:26

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Ale pane Pražáku, to je zbytečná otázka. Kvůli těm se to dělá! Za pozitivní faktor je nečinnost považována jen primitivními populacemi bez vyšší tvořivé kultury, v kultivovanějších společnostech je pak ideálem chátry.

J. Pražák 19.5.2018 14:58

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Tak mi nějak v této diskusi připadá, že diskutují samí práce se štítící...

Dříve jsem zaručený příjem také pokládal za chybu, ale chtělo by to vyzkoušet na větším vzorku obyvatelstva a vyhodnotit získaná data.

P.S.: za celý život jsem nebyl nezaměstnaný.

L. Novák 20.5.2018 10:31

Re: Nemusel by to být špatný nápad

Tak ještě napravit tu vaši ekonomickou negramotnost... (úkol v příštím životě :-)