4.3.2024 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Šetřit ano...

Je určitě správné šetřit energií, pitnou vodou i jinými zdroji. Ale šetření je jen prostředek, ne cíl. A cílem šetření není ušetřit pár wattů nebo mililitrů za enormní investici, ale ušetřit peníze

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 4.4.2019 18:44

Re: Důvod zákazu klasických žárovek se jmenuje

Kraviny.

V. Kotas 4.4.2019 17:22

Re: EU je byrokrat bez kontroly.

Tak jest.

L. Novák 4.4.2019 17:21

Re: Důvod zákazu klasických žárovek se jmenuje

Nesmysl. LED světelné zdroje nahrazující žárovky pracují s luminofory podobně jako zářivky. Výhodou oproti zářivkám je mnohonásobně vyšší doba života a mnohem menší rozměry pro dosažení stejného světelného výkonu.

K. Salajka 4.4.2019 17:02

Re: souhlasím,

Že si ale Viktor Kožený z našich úspor nahospodařil, jakoby zdrojem byly.

K. Salajka 4.4.2019 16:58

Re: PROČ JE EU SOCIALISTICKÝM NESMYSLEM A ZLOČINEM,

Myšlenku v bodě l. hlásal Hubert Gordon Schauer spolupracovník TGM (hlásal, že možná bylo zbytečné, že jsme se přihlásili k češství, když jsme mohli patřit do kmene hodnotných Němců). Schytal to od všech.

Z toho jak se přes EU derou mezi stálé členy Rady bezpečnosti soudím, že Němci se hlavně chtějí vydávat za Evropany, aby svět zapomněl, jak se o Evropu postarali Prušáci a Hitler.

J. Kouřil 4.4.2019 15:25

Re: Důvod zákazu klasických žárovek se jmenuje

Ano, LED diody jsou kvalitou světla úplně jinde. Produkují čárové spektrum, které je nepřirozené ma jehož dlouhodobý vliv není znám. Zavedení LED osvěltení je proti politice předběžné opatrnosti, kteoru se zelené a evropské mozky tak rády ohánějí.

M. Zdobinský 4.4.2019 15:10

EU je byrokrat bez kontroly.

Ten problém je starý a pořád stejný. Platí pro ČR a hlavně pro Brusel, jako pro jakýkoli jiný byrokratický systém. Pokud systém ztratí vnější kontrolu (a to je případ Bruselu),začne bobnat a hledat si práci pro práci. Dneska jsou v Bruselu desetitisíce úředníků , kteří musí nějak zdůvodnit svoji existenci a vysoké platy. Tak se vytváří systém komisí,podkomisí,poradních orgánů,komisařů a jejich asistentů. Ztrácí se přehled,kdo je za co zodpovědný a jaký má být výsledek. Tak vymýšlí různé bejkárny podle toho , kdo jim něco nakecá nebo zaplatí. Často to není tvořeno vědomě a část úředníků je dokonce přesvědčena o smyslu svého "poslání". Proto stoupá snaha Bruselu, vymanit se maximálně z kontroly národních států ,protože to je jediná autorita,která by je mohla alespoň částečně kontrolovat. Pokud se podaří systém národních státu rozbít nebo oslabit ,tak už nic nebude stát v cestě byrokracii bez kontroly. Teprve pak to bude fičák. Blížíme se k tomu mílovými kroky. Ve státě je mechanismus v menším měřítku podobný a volby jsou jen jistá malá naděje. Bohužel politika v EU a ČR už není souboj idejí a ekonomických řešení,ale jen souboj politických marketingů a financí na ně.

P. Kubáč 4.4.2019 13:24

Důvod zákazu klasických žárovek se jmenuje

OSRAM a PHILIPS - evropští výrobci "úsporných žárovek" alias rtuťových výbojek .

Bohužel si ten vylobbovaný zákaz konkurence moc neužili, protože brzy přišly LED svítidla, která jsou kvalitou světla i ostatními parametry zcela jinde. Jelikož ani jeden z těchto výrobců nemá vlastní výrobu LED diod - musí do svých výrobků LED diody dovážet - čímž ekonomický efekt celého lobování jaksi není ( je výrazně zmenšen ) což jim osobně jenom přeju.

Š. Hašek 4.4.2019 11:51

Re: Pozdě.

Jste mistr "zkratek", hochu ......

Na něco poukázat stran štrasbrusele, a už jsem asi podával plnicí pero Gottwaldovi.

Nebuďte jak hysterka, sohorova, Netzer-ová, Richter, ..... . S Vámi diskuse - to je jak s kozou na ledě.

J. Lepka 4.4.2019 11:14

Re: Pozdě.

Hochu, normalizace je už zaplaťpánbu skoro 50 let minulostí, tak neoprašujte bolševické běsy.

J. Lepka 4.4.2019 11:12

Re: Bruselské exkrementy

Dovolím si nesouhlasit, byrokrata především zajímá jeho židle. Bedlivě tedy sleduje převládající trendy, aby se náhodou nevyjádřil negativně a neohrozil tak svůj kariérní postup.

A. Alda 4.4.2019 10:46

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Z Brusele zatím ještě nic dobrého nevypadlo. Jen samá lejna.

F. Navrátil 4.4.2019 9:58

Bruselské exkrementy

Byrokrata nezajímá kolik se utratí, ale kolik se ušetří.

Š. Hašek 4.4.2019 9:32

Re: souhlasím,

Mám slabý dojem, od dětství, pane Krásenský.

Že úspora někde je zdrojem další investice jinde. Ale berte to jako od "ekonoma domácnosti". Úspora je zdroj.

U čerpadel státno ekonomiky (zdroje/dotace jsou, že ?) nestojím.

K. Janyška 4.4.2019 9:03

Re: PROČ JE EU SOCIALISTICKÝM NESMYSLEM A ZLOČINEM,

Vraťme se teď k názvu eseje a zdůvodněme ho. Kdo má všech pět pohromadě, všechno našel unitř. Kdo ne tomu nemá žádný smysl cokoliv dalšího povídat.

Snad až na termín rudočerní. Od roku 1931 je církev svatá přesvědčena o správnosti socialismu, neboť přijala do své doktríny tzv. sociální spravedlnost, takto socialismu právě středobod. Od té doby se sice všemožné druhy socialistů perou navzájem, ale táhnou ve skutečnosti za jeden organizační provaz. Nutí je k tomu uznání řídící autority, coby podle nich jediné možné varianty uspořádání lidského světa a jedné možnosti, která lidstvo může přivést ke štěstí.

Hluboce, ale opravdu hluboce, se mýlí. V případě náboženských fanatiků je to dokonce pohrdání dílem božím. Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak a možnost zorganizovat lidský svět by lidem poskytl. On to však neudělal... Dzp.

K. Janyška 4.4.2019 9:03

Re: PROČ JE EU SOCIALISTICKÝM NESMYSLEM A ZLOČINEM,

EU je tedy silou anticivilizační a může existovat jen na základě 3 předpokladů.

1.Všichni lidští obyvatelé a všechny národy Evropy se prohlásí dobrovolně, podtrhuji dobrovolně, za Němce a vznikne německý superstát, který budě řízen klasickými metodami. Bude mít i svoji velkou armádu a policii.

2.Momentální vývoj bude pokračovat navzdory názorům Evropanů na EU a bude postavena silná eunijní policie a armáda k potlačování odporu a nesouhlasu. Takový stav známe ze Sovětského svazu a každý ví, jak to s ním dopadlo.

3. Evropská unie bude stát na stejném principu, na kterém stojí spontánní řád lidského světa v Evropě, tedy na negativní multismlouvě mezi státy pro dosažení konsensu a garantování principu, já pán - ty pán.

3a. Žádná Evropská unie prostě nebude.

K. Janyška 4.4.2019 9:02

Re: PROČ JE EU SOCIALISTICKÝM NESMYSLEM A ZLOČINEM,

Národy a jejich národní státy, není zatím dáno, že co národní stát to jeden národ, se staly jedinými možnými správci zemského povrchu, a každý vidí, že skoro o každý metr svého území jsou ochotny bojovat. Ale co je nejpodstatnější pro existenci lidského světa, že se staly největšími prvky jeho spontánního řádu, který je samotnou podstatou jakékoliv možnosti, aby lidský svět vůbec existoval. Přičemž vzájemné vazby prvků spontánního řádu jsou výsostně omezující, tedy negativní, tedy zákazové. On jediný umožňuje lidem a jejich organizacím, včetně národních států, sledovat nekonečné množství účelů a cílů svých jednání tak, aby při tom nenarážely do ostatních, tedy, aby lidí se stejným neosobním sebezáchovným úkolem vůbec přežití.

Tato neobkročitelná podstata musí každého, kdo se o zorganizování lidského světa snaží příkazy, varovat. Nejde to, není to možné, musel by nejprve umět zrušit vesmír a naučit se ho sestavovat, tedy nekonečně složité řády, příkazem (tedy lidským rozumem, který je ovšem produktem vývoje, takže to není možné už z tohoto důvodu), ne omezeními. To je každému, aspoň trochu málo zorientovanému člověku jasné.

K. Janyška 4.4.2019 9:02

PROČ JE EU SOCIALISTICKÝM NESMYSLEM A ZLOČINEM,

ZEJMÉNA RUDOČERNÝCH SOCIALISTŮ.

Jak známo, vývoj lidského světa je tažen civilizací jednotlivců obchodem, tedy jejich vyšším a vyšším osamostatňováním. Takoví lidé jsou pak už dlouhá tisíciletí tahouny dalšího jeho vybavování technickými prostředky, neboť svojí nekoordinovanou aktivitou vygenerovali neosobně a nezáměrně spontánní řád lidské interakce a lidského světa, který je svými evolučně vyvinutými pravidly řídí a nutí k efektivním a produktivním druhům jednání.

A přinutil je založit evoluční cestou bez původního záměru vlastní správní jednotky, národní státy.

Pomiňme tu eskapádu historických událostí, které vedly k dnešku a podívejme se na to, co je. Co vniklo a co dál vzniká. Jen za poslední 3 dekády vznikly desítky nových národních států a nikdo se jich, tedy každý toho svého, nechce vzdát. Jak to ? Vždyť EU je přece prý jakousi novou lepší formu lidského světa. Tak proč ne ?

Jednoduše proto, že to není mírovými cestami možné. Historickými vazbami a vzájemnou všemožnou sounáležitostí osazené skupiny lidí, kteří si říkají národ, dokonce až paradoxně na tom trvají i v USA, kde je national skoro všechno, totiž se této vlastnosti ani vzdát nemohu. Je vrostena v jejich historii a v jejich myslích, tedy v systému tzv. pravidel jejich správného chování. Proto není znám případ, kdy by se někdo dobrovolně vzdal své národní identity.

Š. Hašek 4.4.2019 8:31

Pozdě.

Zřejmě máte recht. Ale ještě před rokem jste nám tvrdil, že pokud má někdo recht (z 98.3%), tak je to štrasbrusel.

Také byste vyloučil Klause?

V. Kotas 4.4.2019 7:34

Re: souhlasím,

Stejně zůstanu u těch klasických, zatím jsou v prodeji, pod jiným názvem.

I. Mertl 4.4.2019 7:24

Re: souhlasím,

Hrome, Vám ta ekonomika jde, pane Krásenský! Víte, úspory mohou představovat reálnou náhradu chybějících zdrojů. Často provokují pozitivní technologické změny - viz ty páně učitelovy žárovky. Dnešní LEDky dřívější žárovky nahradí stoprocentně. Vyšší pořizovací cena je víc než kompenzována provozem.

J. Kulheim 4.4.2019 7:07

Re: souhlasím,

Nezáleží na tom, kolik kdo vydělá, ale kolik utratí.

V. Kotas 4.4.2019 6:32

Je rozdíl šetřit ( zvlášť za každou cenu ) a být

šetrný. Na to se téměř zapomnělo a není to v dnešní době IN/populární.

R. Langer 4.4.2019 6:02

Re: Sme za hlupákov ?

Zrovna u těch polovodičů je ten počet cyklů on/off velice příznivý, to co píšete je blbost...

Že to je ovšem často poddimenzováno je věc jiná.

D. Rajninec 4.4.2019 4:57

Sme za hlupákov ?

Takto šetriť ? Ale ten čas dnes letí nejako príliš rýchlo. Výrobcovia sa chvália zo životnosťou žiaroviek 20000 hodín , čo by malo byť od 5 -15 rokov používania /podľa dĺžky denného svietenia/ . Ale cudne zabudnú napísať , že životnosť takéjto LEDy ovlpyvňuje počet cyklov ON-OFF eletroniky zamontované v pätici žiarovky ! Lebo mám žiarovky čo prežijú pár mesiacov , denne sa 10-20 krát zapínajú , ale mám pár "zabudnutých " v tmavých kútoch čo svietia už pár rokov v kuse , čo pri tých 3W je zanedbateľné.

Pri tom spotreba elektriny v domácnostiach utešene stúpa , napriek bombastickým reklamám predajcov o super úsporných spotrebočoch čo dnes vyrábame a predávame !

Asi nás niekto naozaj vodí na špagáte ako ovce .....

J. Krásenský 4.4.2019 4:35

souhlasím,

jen připomínka - úspora, tedy šetření, nezpůsobuje vyšší příjem, ale "jen" větší zůstatek. Úspora není zdroj.