28.2.2024 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Reforma je dobrá!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 20.8.2007 12:20

Re: spokojený občane

Jakéže to čtete zdroje? Ekonomika šlape navzdory socanské osmiletce ... :-D

čtenář zdrojů 20.8.2007 14:20

Re: Re: spokojený občane

ano, a dnes ekonomika šlape díky modrácké jednoletce.;-D;-D;-D;-D;-D

Jura Jurax 20.8.2007 16:18

Re: Re: Re: spokojený občane

Nikoliv, ekonomika šlape navzdory snahám politiků - ekonomika šlape proto, že lidi pracují a umí, což o politicích říci nelze ...

Jura Jurax 20.8.2007 9:42

Re: Re: Všichni si polepšíme.

A navíc luštěniny produkují bioplyn - ten jsa jímán vyřeší naši závislost na fosilních palivem - a budeme konečně v ráji podle Zelených ... :-D ... po našem řečeno definitivně v pudeli ... :-D

Vydal 20.8.2007 10:20

Re: Všichni si polepšíme.

   Co tak vyzkoušet topinabury? Jsou zdravější, a za městem na louce, o ně není nouze.

Xaver 82.117 20.8.2007 10:32

Zatím...

;-)

krang 20.8.2007 16:48

Re: Všichni si polepšíme.

pomeje máš v hlavě

jirka 20.8.2007 2:49

Rozpaky nad reformou

Protože bydlení v komunálních bytech se dnes dostane jedině ještě tak skupině občanů nejnověji nazývané „sběrači kovů“, je na všech ostatních, aby se postarali o bydlení sami. Názor našich současných vladařů, že "sociální byt" je o rozměrech až do 120 m2 lze vnímat spíše jako švejkovský akt vůči Bruselu a ochranu movitějších vrstev, přičemž na vrstvy méně finančně potentní se nemyslí. Každopádně mně vychází při "skoku" na 9% DPH zvýšení ceny bytečku (zvící 60 m2 - dnes za 2 miliónky) o další 4 %, t.j. o 80 tis. Kč. Je to pro průměrného člověka částka nemalá a myslím, že by už konečně měla vládnoucí oligarchie shlédnout dolů na prach u svých nohou a formulovat výstavbu "chudinských" bytů neziskovou formou a bez daně z luxusu, aby koupě bytu do osobního vlastnictví nepoznamenala průměrnou slušnou rodinu na celý život více, než je nezbytné. Pak snad zbude „chudině“ i potenciál na pumpování peněz do státní kasy pro další „mandatorní výdaje“ pro lelkující část národa. Takže – mám v této situaci pro celou deformu pouze topolánkovo parlamentní gesto „jseš jednička“, ovšem v původním nezkresleném významu. Anebo – že by se myslelo také na rovnováhu s výdaji? To bych jednou rád zažil! Zatím akorát naše „elita“ předvádí, že předsametoví komunisté skutečně nechali studovat pouze vybrané, poněkud specifické občany.

Pavel Kořenský 20.8.2007 5:18

Re: Rozpaky nad reformou

No, já se v tom moc nevyznám, ale čistě jako laik bych měl jednu otázku.

Pokud už by tedy stát měl (proč proboha ?) stavět nějaké "chudinské byty", neměly by to být byty výhradně nájemní ?

Tak nějak chápu, že by se stát (nebo spíš obec) mohl postarat o nejnutnější bydlení pro ty skutečně chudobné.

Ale fakt nechápu, co by měl mít stát společného s koupí bytu do osobního vlastnictví. Pokud chce sakra někdo bydlet ve svém, ať si to koupí za své vydělané peníze a netahá do toho stát.

R 20.8.2007 8:15

Re: Re: Rozpaky nad reformou

těch 120 metrů čtverečních sociálního bytu je je docela hnusný podraz na nemajetné vrstvy, protože defakto znemožňuje vyčlenit skutečně sociální byty pro skutečně potřebné.  Taky se v tom moc nevyznám, ale pochopil jsem, že pokud  budu  na sociálních dávkách, skončím dneska v soukromém nájemním bytu pro chudé, kdy  majitel bytu bude pečlivě sledovat výši mých sociálních dávek, aby stanovil takové nájemné, že mně zbude akorát na to se najíst, abych neumřel hlady a zbytek odevzdal jemu.  Znamená to, že dneska většina prostředků vyplácených na sociální podporu jde prakticky přímo k majitelům těch bytů. Nevím, jestli je to pro udržování těch bytů moc nebo to nestačí, ale toto systémové určitě není.

Papouch 20.8.2007 12:39

Re: Re: Re: Rozpaky nad reformou

Majiteli proste reknete, ze mate davky o 500 nizsi protoze modra deforma a tak. A slevu na najmu dostanete v pristim mesici...

Prinejmensim v Britanii to tak nefunguje, protoze srovnatelna davka (housing benefit) ma strop relativne nizko - buy-to-let pronajimatelum se spis vyplati pronajmout byt 10 pracujicim Polakum za levno (flat sharing) nez n***um na davkach.

jirka 21.8.2007 1:14

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Stát do toho přeci nikdo netahá. Naopak po reformě bude chtít stát od kupř. mladého manželství, aby se zadlužilo při koupi bytu částkou nejméně o 80 tis. Kč vyšší (viz výše), přičemž mnoho docela majetných lidí bydlí v bytech s regulovaným nájemným, jež je dotováno z peněz, jež taková mladá rodina musí navíc odvést státu, aby měl z čeho dotovat příživníky. Kapišto?

spokojený občan 20.8.2007 8:43

Re: Rozpaky nad reformou

Tímhle nic nevyřešíte. Problém bydlení (ceny) je hlavně v nerovném trhu, který křiví regulace nájemného. Další problém v bydlení je nenávist k nájemnímu bydlení a tudíž nesmyslné stavby čehokoliv, jen aby to bylo vlastní. A je to vlastní? Nikoliv, je to hypotéčních bank.

Problém bydlení u nás je pouze zástěrka. Bytů je, na počet obyvatel, více, než v ostaních státech EU. Problém lidí je spíše v tom, aby se snažili uplatnit a tím si zajistit příjmovou stránku. Pak pro ně bude bydlení jen otázkou jednoho z druhu nákladů rodiny, tedy cesta k životu, nikoliv hlavní cíl.

Martin 20.8.2007 10:56

Re: Rozpaky nad reformou

ještě že nám komunisti postavili desetitisíce bytů,které neprodávali ale přidělovali tak,aby bydleli všichni !!! Bydlení byla (a měla by být) základní povinnost státu vůči svým občanum.

Kat Mydlář 20.8.2007 11:45

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Nebýt čtyřicetileté vlády bolševika, nebyly by dnešní problémy. Nebo si myslíš, že na západ od nás bydlí v jeskyních?

kdokoli 20.8.2007 11:59

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Hahahahhaha, zkusil jste někdy za komunistů požádat o přidělení bytu ? To by jste koukal, jak tenkrát stát plnil tu vaši "základní povinnost". Kdo nezdědil užívací právo na byt po babičce, nepodplatil orgány bytového družstva nebo si nepostavil barák na vesnici, ten prostě nebydlel.

Papouch 20.8.2007 12:45

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Zakladni povinnost statu by mela byt za propagaci hnuti smerujicich atd pridelovat bydleni v prevychovnych/pracovnich taborech. Podle druhu propagovaneho hnuti pak bud sovetskeho nebo nacistickeho typu.

Jura Jurax 20.8.2007 16:38

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Martine, buď jste senilní a už si nic nepamatujete, nebo jste záviděníhodně mlád a tudíž si nic nepamatujete.

Komunisti pravda přidělovali byty - jak komu a jak kde - a čekací doby byly někde i na družstevní byty desetiletí. A že bydleli všichni - to jistě, ale ptejte se jak. Pro mnohé - včetně mne - bylo jedinou cestou k slušnému bydlení postavit si sám svépomocí družstevní byt (bydlet s rodinou v jednom pokoji v malinkém dvoupokojovém bytě u rodičů manželky nebylo bydlení, o kterém bychom mohli snít - pravda ovšem je, že jsme bydleli - jak píšete, bydleli všichni. Na družstevní stabilizační jsem neměl nárok - jednak nebyly, jednak jsem byl THP, nikoliv dělník nebo fotbalista, jak mi ve fabrice řekl jeden upřímný naplno; státní nebo městský byt byla čirá fantazie - nepatřil jsem mezi preferované skupiny. 

Od přidělení možnosti stavět - na to jsem čekal dva roky, byl na to pořadník s obodovanými kritérii (špatné bydlení - nejlépe přeplněný vlhký suterénní byt, tuberkulózní děda, politická angažovanost - to všechno zvyšovalo pravděpodobnost úspěchu),  - jsme rok čekali, až bude matriál, a pak čtyři roky stavěli. Samozřejmě při zaměstnání. Suma sumárum - 3+1 v paneláku za 23 000 družstvu (to tehdy byl můj roční čistý plat), za dalších cca 20000 za kachličky a drobný nadstandard a za 7 let - z toho čtyři roky dřiny; a splácení anuity bylo cca dvojnásobkem regulovaného nájmu ze srovnatelného bytu. Pravda, od anuity nás osvobodil samet a inflace, protože hrozivý dluh 40 000 se dílem lety trochu splatil, dílem jej ta inflace sežrala.

Jura Jurax 20.8.2007 16:42

Re: Re: Rozpaky nad reformou

Bydlení byla (a měla by být) základní povinnost státu vůči svým občanum.

Blbost !!!! Typické uvažování socialismem deformovaného mozku! Napadlo Vás, Martine, kdo by tu povinnost státu měl zaplatit? A z čeho? A komu?

Základní povinností občana je postarat se pro sebe a svou rodinu o slušné bydlení.

jA_2 20.8.2007 13:17

Zdražení bytů se unese

Byt 60 m2 za 2 miliony (žádná láce) stoupne o 80 tisíc, takže se bude splácet o půl roku déle -  nepříjemné, ale ne tragické, to střední vrstva nějak přežije. Ovšem za byt 100m2 v provedení za 5 milionů shrábne stát o 200 tisíc více a za 10 M vilku o 400 tisíc a o to přece jde, zatím si žijeme o jedno točené v hospodě na osobu a den nad své poměry. A s tímhle si neumíme přes své volené a nevolené zástupce poradit?

Opakuji a dávám volně k dispozici: "státní deficit ČR má rozměr jednoho točeného půllitru na osobu a den".