2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Reforma je dobrá!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 20.8.2007 16:15

Re: Re: Re: No vida jaký to postřeh moudrého CEPisty !

No, při nepatrně nižších cenách byl průměrný plat v roce 1975 cca 2000, o deset let později nějak 2800, těsně před sametem - ale to se dost zdražilo speciálně třeba dětské oblečení a mnohé jiné - cca 3200. K tomu je třeba připočíst, že tovar byl někdy levný, někdy drahý, ale hlavně často nedostatkový - od telecího přes gumičky do stěračů (a vůbec takměř cokoliv na auto - pamatujete Mototechnu?) až po jogurty a dámské vložky.

Liberta 20.8.2007 21:45

Re: Re: Re: Re: No vida jaký to postřeh moudrého CEPisty !

Jsou i věci, které se relativně podstatně zlevnily. V 1988 stála cizí automatická pračka nebo lednice s mrazákem okolo 15 000 Kč (+ 500 úplatek, aby se dala vůbec sehnat) - tedy skoro víc, než dnešní spotřebiče. Totéž televizory.

krang 20.8.2007 16:44

Re: Re: Re: No vida jaký to postřeh moudrého CEPisty !

co se zdražilo 12-15x? třeba nemovitosti i více.

Realista 20.8.2007 9:15

Jak s takovými politiky budeme předsdedat EU?

ve hře jsou totiž obrovské zakázky , dotace a hlavně participace politiků na nich. Vždyť se tam točí obrovské peníze a krédo dnešních politiků je hlavně být u toho. Nějaká reforma financí stačí pro voliče i kosmetická. Trochu se hne s daněmi, odstraní  nějaká odečitatelná položka, zvýší opět DPH jako za ČSSD a je vymalováno.  Reforma zdravotnictví stačí, když se udělá regulace poplatky jako na Slovensku, které sice pumpují o mnoho peněz do systému více, zato se neúčelně budou opět vynakládat bez jakékoli kontroly. No a naposled důchodová reforma vůbec nespočívá v oddělení důchodového účtu od státního ropzpočtu, aby se nemohl prohospodařit a naplnit ho penězi z privatizace, ale aby občané měli alespoň zdání reformy, prodlouží se jim věk do důchodu a platba na pojištění na 35let. Tedy schrnuto podtrženo, celá reforma je jen v kosmetických úpravách bez koncepce  na obalamucení voliče.Hlavním jádrem pudla je být po celé volební období u toho. Jistě to pochopil Tlutý. To samozřejmě chápe i Dalík, Topolánkův poradce.Proto ho nezajímá mít pracovní svazek, protože takhle může páchat co chce. Stačí se podívat on line na reportáž  na http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/13.08.2007/-Reportéři ČT ze 13.8.2007, kde je jasně ukázáno o co v tomhle státě vlatně politikům ve vládě  jde a kdo vede jejich ruce na šńůrkách spojení, kam až tyto nitky vedou  a jakým kruhem se přes tenisové kurty vracejí k nejvyšším politikům ve státě. Kam plynou dotace na odstraňování ekologických škod z MF a proč do vytunelované společnosti na severu Čech, kde je rozkradou jako předchozí majetek akcionářů. Podívejte se na tajemný byznys Marka Dalíka a politiků, kterým naoko slouží. http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/13.08.2007/207452801240030-21:30-1-reporteri-ct.html Podívejte se kdo kupuje politikům byty.

Jura Jurax 20.8.2007 9:40

Re: Jak s takovými politiky budeme předsdedat EU?

No jo, kradli, kradou a budou krást, bez rozdílu politické příslušnosti. Bylo, jest a bude. Proč by toho nevyužili, když se konečně dostali k lizu? Proč by jinak probůh do té politiky lezli - vždyť mnozí byli předtím schopni se uživit i poctivě? A nakonec - víte, jak se ti chudáci při té zlodějně nadřou? To jsou tvrdě vydělané, byť rozkradené (nezřídka i přesně podle zákona) peníze ...:-(;-€(Y)

Jenže nic lepšího než zastupitelskou demokracii neznáme - no a ti volení zastupiči jsou jen nelichotivým vzorkem populace.

vládík 20.8.2007 10:47

Re: Jak s takovými politiky budeme předsdedat EU?

Ke kolika článkům si kopíroval tento pamflet?

Gonzales 20.8.2007 11:36

Ale no tak...

Tedy schrnuto podtrženo, momentálně vám v žaludku leží rozhořčení a jste hodně nazlobený na ty (jak Jirka říká) různé Dalíky co ohalila ta "kouzelná" reportáž z dílny investigativců v ČT. Asi vás také trápí ta reforma a její mediální obraz. Co na tom, že v minulém období 5ti v českých na stole, biolihu, gripenů, pandurů, internetu do škol, vyvedení dluhu Setuzy, kakaových bobů, železničních koridorů, topmanagera u ČSA, zakázek od Lesů ČR, pozemkových kšeftíků s Mr.Zgarbou, atd., se jaksi selektivně neráčíte upamatovati.

Že vás tenhle neklid duše nepřepadl třeba v lednu 2006, když oranžové souručenství Mládka a Jansty realizovalo extrašibalství za 238mega. Jansta dostal za zastoupení ČSOB v exkluzivní smlouvě s Českou poštou 119 mega Kč za právnické služby. Věc pak v oranžové vládě jistil jeho kámoš a podnájemník Mládek. Oba pak nalili tyto peníze do "švýcarské" firmy hospodařící s nemovitostmi na Žižkově. Dle MFD připlachtilo od ČSOB dalších 211 mega na CAIB za "poradenství" v téže věci. Po proprání o DPH a 5 mega za prací prášky, CAIB poslala 195 mega na anonymní firmu na holandské Antily.

Suma sumárum, realitní firma Taluda daní ve Fribourgu, Mládek pro ni dělal a stále dělá, Jansta do Taludy leje peníze, 195 mega čeká "na někoho" v mrtvé schránce v karibiku. Mládek ale píše zasvěceně do HN články za vyšší zdanění zbohatlíků, oddálení deregulace nájmů a zavržení jakýchkoliv reforem bez "sociálního cítění". Vy ale můžete být klidný, tyto aktivity se do "reportáží" vaší oblíbené ČT nedostanou

čtenář zdrojů 20.8.2007 9:08

To jsem se zas nasmál

tak na chybu ve výpočtech upozornil Vlastu Tlustého socan Sobotka. A to prý je Sobotka ekonomický nedouk. Koukám, že na opravování chyb v Tlustého reformě Sobotkovi jeho "nevzdělanost" bohatě stačí. Expertní týmy ODS tuto chybu neobjevily.;-D;-D;-D

amiZ .M 20.8.2007 8:33

Pane Mach,

i přes to, že je pojem "liberální ekonom" nechráněný a může ho tudíž používat každý diletant, je Vaše chvála amatérského fušerství nazývaného "reformou" dále znehodnocena Váší infantilní kvantifikací vlastních reformních představ. (Člověk musí být ještě vděčen za to, že tu "reformu neděláte Vy s Vaším hradním guru) 

Alfons 20.8.2007 4:38

Všichni si polepšíme.

Budeme mít méně peněz na jídlo a zeštíhlíme. Zmenšíme tak riziko infarktu.:-)Včera jsem snědl kousek vepřového a bylo mně z toho špatně. Už jsem si zvykl jen na brambory ve šlupce a sníst je i se šlupkou, protože to je vláknina.  Pomeje si do brambor vylít nemůžu, protože žádné nemám. Reforma bude kontraproduktivní. Lidé se budou dožívat vyššího věku a nebude na důchody.:-D

spokojený občan 20.8.2007 8:34

Re: Všichni si polepšíme.

Drobné opravy:

1) Brambory jsou drahé, je třeba jíst raději luštěniny a zeleninu. Drůbeží je lepší než vepřové....

2) Lidé se budou dožívat vyššího věku, ale ti rozumní již v jiném státě. Pokud se totiž k moci dostanou socbolševici, tak stoupne úmrtnost na vstek, závist, nenávist, slepota, ztráta paměti apod....

Alfons 20.8.2007 8:39

Re: Re: Všichni si polepšíme.

Luštěniny jsou drahé také a kromě toho jsem za komoušů neznal tolik nassraných lidí jako dnes. Dnes to jsou křeče a za komoušů proti dnešku pohoda.

spokojený občan 20.8.2007 8:50

Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

To je asi tím, kde se pohybujete. Osobně naopak znám většinu lidí, kteří jsou spokojeni a řeči o návratu před rok 89 a nebo, že za komoušů bylo lépe, považují za dobrý vtip a nebo za určitý styl nadávky.

Zrovna včera jsme se dívali na staré natočené rodiné video kazety z doby před rokem 89. Hlavně z jedné svatby. Byly tam záběry na město, auta, obchody a pod. Když to porovnám s tím, jaké je to dotyčné město opravené, plné obchodů, obchůdků a hospod, kaváren a pod. prostě chloubou architektury, tak se divím, že jsou lidé, které znáte, tak naivní.....;-)

Hrad 20.8.2007 9:42

Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Moje babička říkala: "Navrchu huj, a dole fuj". Jen mně tak napadá, jak to ti komouši dělali, že z daní, které u státních podniků tvořily nemýlím-li se 72 procent, vydržovali 230 000 vojáků ve zbrani, kolem 6 000 tanků, letadla, která padala jen sporadicky, ve skladech měli připravené zásoby pro okamžité narukování 1 mil. záloh,  zajišťovali dopravní obslužnost pro každou vísku(pracovní povinnost), udržovali kolem 55 tisíc km silničních komunikací(jen asi 14 tisíc!!! km bylo slušné kvality), železnice, zápornou daní dotovali zemědělství nacházející se v nadmořské výšce nad 350 m.n.m. , "rozdávali" dětem základních a středních škol učebnice(ne zdarma, občané si na ně vydělali-zmíněné daně), a to devastovali naše školství, síť poliklinik a nemocnic byla taková, že si na nich smlsli a dále smlsávají různí dnešní "privatizátoři ", České země spoluzajišťovaly rozvoj Slovenska, vězení totalitního státu byla skoro tak plná, jako ta současná, i když zavíraní byli i ti, kdo nepracovali(kdo nepracuje a žije, musí krást - rómové!)..........mohl bych pokračovat,...   a statistika uvádí u této komunisty řízené  země 4 mld $ dluhu(i se Slovenskem!). Pohledávky státu ve světě byly přes 20 mld $. (kladné saldo!) Dnes máme prý 1 bilion Kč dluhu(ČR), stát a obce prodávají kde co(všimné všechno nevysvětlí), na občany se přesouvá stále více položek, které prý díky tomu budou efektivněji využívány. Boží prostoto. A všechno to nestačí. Daně jsou prý příliš vysoké.  Až se sníží, čeká nás ráj na zemi. Komunisté také říkali vydržte, naše děti budou už žít  v komunismu. Ale pozor. Novotný a Vyvolení v televizi to  všechno nezvládnou. Ani komunisté, kteří se vytahují jako králíci z klobouka, když je třeba něco zamaskovat(Štětina, Mejstřík...). Zase se blíží jedna osmička!!! Kdy se  tedy žilo na dluh?Otázky kladu na úrovni těchto diskusních příspěvků.    

jezevec 20.8.2007 11:21

Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Jak to ti komouši dělali? Udělali si uzavřený systém, kde peníze platily jen uvnitř plotu, asi jako když hrajete doma s dětma Monopoly. Kilometr z hranicema jste si ovšem za celou vejplatu nekoupil ani rohlík.

Hrad 20.8.2007 15:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Na konci roku 1989 byla marka za asi 8,90 Kč. V době kdy docházelo k transformaci ekonomiky z centrálně řízené na tržní se mnoho věcí měnilo! Tak třeba výkonnost ekonomiky klesla na něco pře 60% výkonnosti předlistopadové. Až po roce 1996 ekonomický růst přesáhl úroveň roku 1989. Už tehdy se žilo v červených sakách a s bílými ponožkami na dluh. Lidem, pardon, terminologií současných vrtichvostů, lůze, byly rozdány kupóny, aby se mezi sebou poprali o pár stříbrných, a nestrkali nos do daleko většího balíku, který směřoval nejenom do depozit komunistické nomenklatury. Jedna z prvních polistopadových mezinárodních smluv byla smlouva o ochraně zahraničních investorů!! Vysocí, a neobyčejně kvalifikovaní komunističtí odborníci, kteří měli i politiké funkce(na rozdíl od současných hejsků)  se bez ideologických přesudků stávali poradci renomovaných kapitalistických splečností. Předsudky však chrlí jako na běžícím pásu ještě 18 let po převratu lidé, pro které je průjem způsobem, jak se co nejsrozumitelněji vyjádřit!!

Ladislav N. :-))) 20.8.2007 18:00

Re: Na konci roku 1989 byla marka za asi 8,90 Kč....

Idiote, a kolik ti těch marek za 8,90 komunisti prodali, co? Pět, deset, nebo žádnou? ;-D

Hrad 20.8.2007 20:20

Re: Re: Na konci roku 1989 byla marka za asi 8,90 Kč....

Stát je nakupoval. Podniky zahraničního obchodu touto cenou kalkulovaly své výrobky. A není pravdou, že naše výrobky neměly uplatnění na tvrdých trzích. I když je smutnou pravdou, že měké trhy RVHP, kam šlo asi 65 % produkce deformovaly naše výrobce nehorázným způsobem. Všimni si však našeho současného zahraničního obchodu(Statistická ročenka-vydává se každoročně-koupit ji by pro tebe něměl být problém. Přečíst asi ano!! ) a podílu produktů s malou přidanou hodnotou na našem vývozu? 18 let budování světlých zítřků a takový podí surovin na vývozu u země, která surovinami neoplývá!!Ale něco jiného.

Krad starý Mates jako straka, krad u bohatce i u žebráka, a nerozpakuje se dvakrát, dal na hromadu vše co nakrad. Pak nápis pověsil si na to. "SOUKROMÉ VLASTNICVÍ JE SVATO". J.S.Machar. Třicátá léta. Tedy nic nového. Že?Nějak mi tam ovšem chybí ti zatracení komouši;-€

Ladislav N. 21.8.2007 0:14

Re: Re: Re: Na konci roku 1989 byla marka za asi 8,90 Kč....

Já se ptal, kolik těch západoněmeckých marek jsi si tehdy v bance mohl za  8,90 Kčs koupit? Já žádnou. Tak tady nežvaň, že je stát za 8,90 prodával.  Vykupoval možná. Ale idiotů, kteří by státu prodali marku za 8,90 Kčs nebylo mnoho. Raději je prodali na černém trhu za 18 až 20 Kčs - to byla reálná tržní hodnota, ne nějaké pseudosměnné hodnoty komunistické  SBČS... ;-)

Hrad 22.8.2007 10:09

Re: Re: Re: Re: Na konci roku 1989 byla marka za asi 8,90 Kč....

A na co by ti byly. Stejně, jak tě tak čtu, kdyby tě komouši náhodou pustili za dráty a ty je dostal jako devizový příslib, použil by si je na koupení šusťákové teplákové soupravy, aby jsi se mohl pyšnit svým rozhledm!!A jěště asi tvrdil, zabalený do lesklého umělého hedvábí, jak jsi to těm komančům dal!

Pokud neznáš, kriticky posuď:   http://www.casodej.cz/analyza17.htm#i

R 20.8.2007 12:05

Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Stát za komunistů žil z podstaty. A podle mně to způsobil právě 68 rok  a okupace.  Zatímco předtím se ke komunistům hlásila většina národa, lidi studovali a vstupovali do strany a stávali se odborníky a chtěli s rudou knížkou pracovat pro blaho státu, po 68 roce zůstali ve straně jen kariéristé, ostatní z ní byli vyhozeni a co je podstatné komunisti je k odpovědné práci nepustili. Během2 let po 68 roce Československo ztratilo snad odhadem nejméně 2 /3 těch schopnějších lidí. Část odešla do emigrace, ale většina promarnila svůj talent a svoje roky jako různí topiči a věčně poslední úředníci a řadoví dělníci, protože odmítli souhlasit s okupací. Ti schopní, co souhlasili a proto se na lepších místech udrželi, těch bylo příliš málo, aby po 68 roce udrželi dostatečnou výkonnost československého hospodářství. Odhaduji, že někdy krátce po roce 1980 československé hospodářsví kvůli nedostatku kvalifikovaných schopných lidí pracujících pro režim začalo žít z podstaty.

Jura Jurax 20.8.2007 12:26

Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Jak to ti komouši dělali? Zbídačili celé obyvatelstvo státu, devastovali životní prostředí a ještě žili na vnitřní dluh - neinvestovali do bytového fondu, dopravní infrastruktury atd.

Nevím, jestli vzpomínáte - třeba kolem roku 1975 stál černobílý televizor cca 6000, zimník cca 1000, košile 200, boty cca 200, máslo 10 a Š-100 nejlevnější možná 45000. Průměrný plat byl cca 2000.

Hrad 20.8.2007 21:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Tak jsem se na něco podíval. Jídelní listek Restaurace na Šalomouně 28. června 1974 - ukázka:

210/130g Tatarský biftek  11,10 Kč,  100/70g Uzený bůček vařený, křen   4,70 Kč,  100g Tlačenka s cibulí a octem  3,60 Kč, Polévka hovězí s knedlíčky  1,20 Kč, Polévka hovězí s nudlemi  0,70 Kč, 100g Smažený sýr, nové brambory, tatarská omáčka(klasické studentské jídlo)  8,50 Kč, 100g Anglický rozbif, nové brambory, tatarská omáčka  10,80 Kč, 100g Segedínský guláš, houskový knedlík    5,60 Kč, Jídla na objenávku: 100g Biftek s vejcem, nové brambory, okurek   13,20 Kč, 100g Smažený vepřový řízek, bramborový salát s vejci  9,90 Kč, Příloha: 100 Bramborový salát   1,20 Kč,   To jsou ceny ve slušné III.cenové skupině. V rychlém občerstvení(bufet) byly o á 3,0 Kč nižší. Při průměrné mzdě 2 400 Kč. Je faktem, že horníci brali kolem 5 000 Kč. Když tyto ceny porovnáme s průměrnými platy tehdy a dnes, rozdíly nebudou velké, pokud nepůjdeme na oběd do kvalitní restaurace, kde normální cena oběda je  300 až 500 Kč. Co jsem však v 70 letech u nás marně hledal byli  homeless, které najít bylo možné třeba až v Londýně, tam mě však ti zmetci komanči nepustili. Nevím, zda nejsem touto do očí volající křivdou trvale traumatizovaný.       

vobčan 21.8.2007 0:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Homeless tady v té době byli, ale stát je lifroval do kriminálů, aby nekazily "potěmkinovskou kulisu socializmu"  - obvykle neměli zaměstnanecké razítko v občance, tak pro příživnictví. Někteří bezdomovci se proslavili i ve světě (zahraniční turisti si je fotili) - např. tzv. "Donat Izrael", který "působil" na olomoucku s jeho unikátním kolem s převodem do pomala a "exkluzivními" nápisy.

Ladislav N. 21.8.2007 0:25

Re: Jídelní listek Restaurace na Šalomouně 28. června 1974

Však taky tehdy byla hodinová mzda kolem 7 Kčs. Někdo víc, někdo míň. 2400,- průměrný plat? To bych chtěl v roce 74 vidět! A chybí ti tam třeba svíčková a jakékoli pořádné maso. Ta v hospodě obvykle nebyla vůbec a bůček byl kus špeku, stejně jako řízek jenom flaxa se špekem.. Tak tady z nás nedělej dementy, co si nepamatují, jak vypadal jídelní lístek a jídlo v české socialistické restauraci a jak v nich personál okrádal zákazníky.

A porovnej si to s tím, jak vypadá dnes řízek v běžné restauraci a kolik na ten řízek musí pracovat třeba zedník, aby se dosyta najedl...

Hrad 21.8.2007 10:04

Re: Re: Jídelní listek Restaurace na Šalomouně 28. června 1974

Prosím vás nebijte mě. Přiznám se, že  jsem jenom díky ideologické slepotě ještě cvičil na Spartakiádě a jedl děti. Nemohu za to, že jsem při vracení se domů z "Mladé gardy" (vysokoškolské koleje v Bratislavě) po nějaké tancovačce se zastavil na půlnoční večeři v jednom nočním podniku(Cercle se tuším jmenoval a byl jsem tam každou sobotu), kde nejlevnější(studentské jídlo) byl tatarský biftek za 9,70 Kč(1967). Při otevření hranic(po normalizaci zase pevně zavřených) do Rakouska(1967) jsme dostali za 1 Kč - 1,20 šilinku. V Mliečnom bare(bufet na náměsti P.O.Hviezdoslava) v roce 1966 stály brindzové halušky-strapačky  1,20 Kč. V nejlepším hotelu té doby(1965) - Devín - pivo Budvar stálo na studenta neuvěřitelný balík - 2,40 Kč(ve studentské hospodě-"Funus" 0,60 Kč). V 70 letech v Buchlovicích bylo učiliště pro číšníka a kuchaře. Až do roku 1989 bylo na jídelním lístku této školní kuchyně  76 jídel!!! Bylo to neuvěřitelné plýtvání. Jaké štěstí, že to skončilo. Byli jsme totiž neuvěřitelně neinformovaní. Když v roce 1990 vyšla Haykova kniha "Cesta do otroctví" byl jsem rád, že jsem ji jako student nečetl. Při mém studentském radikalismu bych musel vyletět nejen ze  školy!! Když jsem ji četl potřetí a konfrontoval ji ze svými zkušenostmi, jsem již tak radikální nebyl.

Alfons 20.8.2007 12:26

Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Po sametu dostali stát do rukou cikáni. Rozebrali a rozkradli co se dalo. Stát vybydlený a bordel kam oko dohlédna a o dluhu ani nemluvě. Ekonomická situace státu byla před sametem mnohem lepší než dnes !!!!!

Ladislav N. :-))) 21.8.2007 0:28

Re: Ekonomická situace státu byla před sametem mnohem lepší než dnes !!!!!

 ;-D... co na to říct? Alfons, píchni si ještě jednu do druhé nohy! ;-P

jirka.s. 20.8.2007 18:18

Re: Re: Re: Re: Re: Všichni si polepšíme.

Ano, hrade, soudruh tajemník jak vymalovanej!

čtenář zdrojů 20.8.2007 10:15

spokojený občane

máte pravdu. Ono se těch 8 let vlády socanů muselo nějak projevit. Vlastně 9 let, protože zatím tahle ekonomika stále šlape podle pravidel nastavených socany.