27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč líp už být nemůže

Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 24.7.2017 23:45

Re: nová věštba Šichtařové

Snad se mnou budete souhlasit aspoň v tom, že banka má produkovat zisk půjčováním peněz, tedy financováním klientů, kteří jí za to platí úroky a obvykle ručí nějakou protihodnotou. Pokud se do toho naprsí politici se znásilněním tohoto mechanismu, obvykle nastane krize - Detroit. Politik se pak z jakékoliv odpovědnosti vyvlékne, např. : Finanční odhady nabyly zasazeny do reálného ekonomického rámce, no a zaplatí to kdo ???

J. Lepka 24.7.2017 23:34

Re: Lepko

To mne mrzí, že vám zmrzly třešně. Mně kupodivu ne a nesouvisí to se snahou poroučet i větru, dešti.

M. Pivoda 24.7.2017 21:54

Pro Jana Schwartze

Určitě lze všechno zneužít, tzn. i peníze na inovace. V tomto směru nevedu diskuzi, zejména v Česku.

Ale zřejmě si neuvědomujete, že bez státních peněz by v USA kdysi v minulosti nevznikl projekt ARPANET, ze kterého se vyvinul dnešní internet. Takže bez státní podpory výzkumu a inovacím byste dnes ani nemohl žvanit na Neviditelném psovi.

J. Šimek 24.7.2017 20:05

Re: A co jste vy ?

Já čerpám údaje z ČSÚ a nepovažuji ceny individuálních nákupů za věrohodnější obecné údaje ohledně cen, madam ...

J. Šimek 24.7.2017 20:03

Re: Pane Šimku,

Já nepopřel, že to tam není k mání, jen jsem doporučil i další titul, takže blbec jste vy.

J. Schwarz 24.7.2017 19:54

Re: Zpět k tématu - pro Petera Zingu

Pokud by nešlo o šílence/trotly, obešli by se bez dotací. Prostě by na své projekty sehnaly peníze od nadšené veřejnosti a technických fandů. Kdo tlačí své "inovace" přes politiku, ušlechtilými žvásty a moralizováním jen maskuje skutečnost, že není žádný "zázračný inovátor" ale gauner, který přišel na to jak se přes politiku nabalit.

J. Kanioková 24.7.2017 19:29

A co jste vy ?

J. Kanioková 24.7.2017 19:28

:))))))))))))))))))))

I. Hil 24.7.2017 18:32

Je zarážející jak spousta lidí motá výrok "do stejné řeky

nevstoupíš".

Ten výrok je o tom. Že i když vstoupíš do té samé řeky, je to už jiná řeka. Že prostě ve vesmíru vše plyne a mění se...!

M. Pivoda 24.7.2017 18:32

Zpět k tématu - pro Petera Zingu

Jestliže se firma Volkswagen veřejně chvástá, že je schopna překonat inovativní Teslu, má učitě i na to, aby vyráběla své vlastní elektromobily (i s přílušenstvím) a nefalšovala emise u svých dieselových motorů. Důstojné řešení konkurenčního střetu tedy pro Volkswagen existovalo.

A ekonomka Šichtařová se v tomto případě zbytečně ztrapnila. Podpořila sice Institut Václava Klause, ale zcela zbytečně (irelevantně) útočila na tzv. "zelené šílence/trotly", protože pořádně nerozumí inovacím. Omluvou jí může být jen to, že v době kdy ona chodila na VŠE Praha, inovace se tam ještě pořádně neučily. Místo profesora Valenty (původem z VŠE Praha) jsem předmět Inovace dostal k výuce já na škole ESMA.

Zdravá konkurenční ekonomika (i předmět ekonomie) musí favorizovat inovace. Nikoliv podvody. Amen.

P. Zinga 24.7.2017 17:26

Mám radost.

https://www.motor1.com/news/170051/tesla-hong-kong-sales-collapse/

P. Zinga 24.7.2017 17:12

Re: Pro Petera Zingu

Ale jděte, pane Pivodo, to není objektivní stránka. Co vím, Tesla má obrovské potíže s prodejem, obzvláště poté, co vypršel v řadě zemí, ale i v Kalifornii, dotační program. Navíc Tesla nežije z prodeje aut, ale z prodeje emisních povolenek. Bez zelených idiotů ve vládách by už dávno skončil.

A neukazujte podíl Tesly na prodaných E-autech, ale na celkově prodaných autech-myslím, že tu tečku by jste ani nezaznamenal.

P. Zinga 24.7.2017 16:52

Pane Šimku,

prokázal jste se jako neobyčejný, abnormální blbec. Zde důkaz, i pro ostatní:https://www.amazon.com/Road-Ruin-Global-Elites-Financial/dp/1591848083/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1500907744&sr=1-1&keywords=The+Road+to+Ruin#customerReviews

J. Šimek 24.7.2017 16:15

Re: Doporučuji všem

Je tam ve výprodeji i ta o konci civilizace podle majského kalendáře :o)

J. Šimek 24.7.2017 16:14

Re:

Jo na to jsem zapoměl, že jste argumentační gigant :o)

M. Pivoda 24.7.2017 15:57

Pro Petera Zingu

Otevřete si, prosím, i další webovou stránku, z 9.května 2017, Volkswagen CEO: “Anything Tesla Can Do, We Can Surpass”

https://cleantechnica.com/2017/05/09/volkswagen-ceo-anything-tesla-can-can-surpass/

A porovnejte toto sdělení s někdejšími tlachy české ekonomky Šichtařové, v posledním jejím odstavci z listopadu 2015:

... Kdyby zelených šílenců nebylo, zcela dominující většina spotřebitelů by s prominutím kašlala na to, jestli jsou emise jejich auta takové či makové; mnohem víc by je zajímala spotřeba a výše jejich pojistky. Kdyby zelených trotlů nebylo, nedostal by Mezinárodní panel pro čistou dopravu (ICCT) do ruky hůl, kterou mohl Volkswagen bíti. Ne, já se Volkswagenu nezastávám, podvádět se nemá a už naši předkové moudře říkávali, že „kdo lže, ten krade, do pekla se hrabe“. Tvrdím ale, že bez umanutých zelených naivků, kteří jezdí do práce na kole, ale osmkrát za měsíc létají na kongresy o globálním oteplování a emitují při tom víc emisí, než majitel dvoulitrového Volkswagen-Transportera za rok, by se svět celkem jistě oteploval taky, ale s našimi auty bychom si užili víc srandy. Bez zelených hlavinek bychom se v létě nedusili alergií na řepku olejnou, Volkswagen by neměl motiv a nepodváděl by s měřením emisí a nemuseli bychom se teď bát, co když hysterické prognózy o zpomalení německého i našeho hospodářského růstu nejsou hysterické, ale realistické.

ředitelka společnosti Next Finance, s.r.o. Newsletter Institutu VK Markéta Šichtařová

P. Zinga 24.7.2017 15:43

Re:

Já máslo jím a to tak, že hodně, takže moje inflace je vyšší.

P. Zinga 24.7.2017 15:32

Re: Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

Pane Pivodo, tak jsem si tu stránku otevřel: co se Vám nelíbí?

M. Šejna 24.7.2017 15:03

Lepko

co vy dokážete vydedukovat z toho, co jsem napsal, to je opravdu neuvěřitelné. Zapomněl jste mě ještě vytknout, že dnes prší a že letos pomrzly třešně. Sice o tom nepíšu, ale to je fuk. O socialismu jsem také nepsal a přesto jste mě to vytknul, takže proč mi nevytknout i dnešní déšť, že jo?.

P. Zinga 24.7.2017 14:17

Doporučuji všem

"The Road to Ruin" od znalce poměrů Jamese Rikardse. "Hliněné nohy, ne kterých stojí zázračné, nepřirozeně rychlé ozdravění, mají své jméno: umělé nízké úroky a epické záplavy peněz skrze centrální banky (viz EU). Příští krize je na obzoru a elity se již na ni připravují shromažďováním hotovosti, zlata a pod. Peníze v bance jsou "virtuální", viz zkušenosti z Řecka Kypru, kde byl ze dne na den omezen přístup k hotovosti. Jako obyčejně největší tíhu nákladů ponese dolních 90% občanů .

Kniha je v angličtině na Amazonu od 7 dolarů.

R. Langer 24.7.2017 13:44

Re: Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

No, možná to tak připadá vám, mně ovšem nikoliv.

J. Kavalír 24.7.2017 13:00

Re: nová věštba Šichtařové

Nevšiml jsem si, že by pan Šejna psal o politické ekonomii socialismu, ale o nevyplněných věštbách paní Šichtařové.

Také vaše představa, že se bankovní sektor řídí stejnou politikou od starověku, je poněkud scestná. Původně to fungovalo tak, že peníze se v podstatě vyráběly jako jakýkoli jiný výrobek. Vytěžilo se zlato nebo stříbro, panovník na to dal "štempl" razidlem a hodnota mince se pak pohybovala podle tržních principů v poměru k jinému zboží - po zaplavení trhu stříbrem z Ameriky hodnota stříbrných mincí prudce poklesla.

Současné papírové peníze se ale pouze vytisknou a pak se někomu půjčí. Hodnota těch, co byly dosud v oběhu, postupně díky inflaci klesá a také se musí rozdělovat narůstajícímu počtu obyvatel. Ekonomika se tedy udržuje v chodu jen díky půjčkám, jejichž prostřednictvím se do ní dostávají další a další peníze, které kompenzují jejich znehodnocování inflací. Otázkou je, jak dlouho to ještě bude fungovat.

R. Langer 24.7.2017 12:49

Re: No

No, já jsem si z toho zrovna odnesl docela dost v mladém věku. A vidíte, vy jste na to časem také přišel. ;-)

R. Langer 24.7.2017 12:48

Re:

Máslo nežeru. Stejně jako ty vaše kecy o 2,5% zdražení.

V. Pavelka 24.7.2017 12:27

No

Všeználek atd. nedočetl jsem to ,pohádky mi přišly krevnatější , drsnější , až po čase jsem definoval co mi vadilo , Bezpohlavnost a nuda toho socialistického ideálu , něco jako posmrtný život křestanů a sto panen džihádistů , potrava pro fanatiky a blbce.

J. Šimek 24.7.2017 12:23

Re:

Jasně, spotřební koš ČSÚ je blbost, vy jste v krámě našel zdražení másla, plat se vám nezvednul a zafixované energie vám neklesly, takže vy jste ten chytrej, podle kterého se má stanovit průměr :o)

M. Pivoda 24.7.2017 11:54

Ševče, drž se kopyta a ovládej svou potřebu Všeználka.

Dnes jsem vydržel přečíst si celý článek. Nutí k zamyšlení - a to je dobře.

Nehorší je, když se Šichtařová emocionálně neovládne a začne psát mimo svůj obor. Pak ze sebe plivá děsné argumenty. Například v listopadu 2015, když psala o aféře Dieselgate:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-dieselgate-0qp-/p_ekonomika.aspx?c=A151101_161248_p_ekonomika_wag

R. Langer 24.7.2017 11:49

Re:

Kdepak, tak to nebylo. První kniha, Neználkovy příhody je popisem klasické socialistické společnosti i s jejími nešvary a s "návody" na jejich řešení (když každý přiloží ruku k dílu). Kniha Neználek ve slunečním městě je popisem komunistické společnosti a ukázkou její dokonalosti a vyspělosti. A nejlepší nakonec, kniha Neználek na Měsíci se zabývá popisem zkažené buržoazní společnosti a následným revolučním pučem osvobozujícím nebohé měsíčňany. Ovšem systém fungování kapitalistické společnosti je tam vysvětlen velice srozumitelně a přitom je zcela reálný, takže už v těch 10 letech jsem pochopil, co je to burza a jak funguje akciová společnost. Což jste se v tehdy občanské nauce ani nijak zvlášť nedozvěděl. ;-)

R. Langer 24.7.2017 11:41

Re:

Já, zřejmě na rozdíl od vás, chodím normálně nakupovat a ujišťuji vás, že ceny rozhodně vzrostly o více než 2,5 %. Je fakt, že kaviár možná zlevnil, ale o tom taky dost pochybuju, když už tak ČNB doprasila kurz koruny. Takže takové statistiky si laskavě strčte někam, pane Šimku, já vám říkám, jaké vidím ceny v regálech. Jenom zavedením EET v hospodách podražili v průměru o 10 %. Jestli to s tím souvisí nebo ne je druhá věc, ale tak to prostě je. :-P

M. Hoblík 24.7.2017 11:39

Kapitál.

Prostudujte si Marxe, pochopíte.