13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč líp už být nemůže

Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 24.7.2017 11:36

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Právě. Ale přesto se mluví o hlavně tom, že být špatným prorokem je jednoduché. Ne o tom, o čem autorka píše. To totiž už není tak jednoduché, aby to každý pochopil.

J. Lepka 24.7.2017 10:36

Re:

No vidíte, já si akorát pamatuju, že jezdili na sodovková autíčka a už jako cca desetiletému mi připadalo divné, že se nikdo nezajímal o fakt, že i ta sodovka jednou vyprchá. Asi to předjímalo celou socialistickou představu o bankovním sektoru.

J. Lepka 24.7.2017 10:33

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Světlé zítřky jsme už dávno nechali za sebou.

J. Lepka 24.7.2017 10:32

Re: nová věštba Šichtařové

To víte že jo, Šejno. V centrálně řízené ekonomice by se to nestalo, že? Úžasné je, jak si vy i vám podobní neustále nalháváte, že tzv.politická ekonomie socialismu se řídí jinými zákony než nabídka a poptávka. Jak to jen ti naši předci dokázali, dokázali přežít s takhle jednoduchým účetnictvím tisíce let, kdežto ta vaše se sesypala za jedno století (plus mínus)?

Stejně tak i bankovní sektor se od starověku nutně musí řídit stejnou politikou. A jestliže někdo tu rovnováhu vychýlí a je úplně fuk, jak to udělá, dojde ke krachu. To ovšem ani vaši ideologická kritika neoddálí, možná masivní injekce státních financí, ale ta stejně, jako ta centrálně nadirigovaná úroková míra netrvá věčně.

M. Šejna 24.7.2017 10:15

nová věštba Šichtařové

a zas tu máme novou věštbu Šichtařové. A opět věštbu ve formě strašení před strašnou budoucností. A opět bez sebemenší snahy napsat, jak to udělat, aby se věštba nevyplnila. Prostě klasická populistka Šichtařová.

Seznam věšteb Šichtařové začíná narůstat. Před pár lety věštila finanšní kolaps Ruska, který prý nastane do půl roku. Těch půlroků už proběhlo několik a Rusko furt ne a ne zkrachovat. V V roce 2014 věštila, že během pár měsíců vypukne velká krize v Česku. Máme rok 2017 a krize nikde. Podobnou věštbu opakovala před pár měsíci, tentokrát bez určení času, kdy ke krizi dojde. Tahle věštba jí určitě vyjde, protože krize určitě jednou příjde. A dnes tedy znovu Šichtařová straší a pro jistotu znovu bez časového učení, kdy se věštba vyplní. Takže zas jí to jednou výjde.

J. Šimek 24.7.2017 10:11

Re:

To máte z nějakých alternativních statistik? ČSÚ hlásí ve spotřebním koši úhrnný růst cen potravin asi 2,5%, snižování cen energií, reálný růst platů a infalaci 2%?

M. Valenta 24.7.2017 10:06

Na sinusoidu ekonomických cyklů

paní Šichtařová nezapomněla. To i naše čuba Ema ví, že když jednou za čas jedeme na dovolenou, tak ji čeká několik poněkud spartánských týdnů v režii sousedově.

P. Lenc 24.7.2017 10:06

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

No, zamyslet se sice můžem, ale ona ta bouřka nakonec vždycky přijde.Argumentace autorky je bohužel přesvědčivá.

J. Šimek 24.7.2017 10:04

-50,-40,-30,-20,-10,0,+10 - ještě 7 let prosperity

nás čeká, podle filosofie rychlosti snižování deficitu státního rozpočtu podle Bureše. A pak ještě mraky let v období, kdy se bude střádat na horší časy. Ať žije kobliha ... sorry jako :o)

P. Lenc 24.7.2017 10:03

Re:

Dík a naprostý souhlas pane Langře.

R. Langer 24.7.2017 7:45

Re: Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

Hm, a proč to tak vlastně je? Nebylo by dobré se nad tím zamyslet?

R. Langer 24.7.2017 7:45

Re:

Já myslím, že ceny všeho možného se v poslední době (za poslední dva roky) zvýšily poměrně výrazně (až o 25%). Vy jste si toho nevšiml? Já tedy rozhodně ano. Zatímco s platy se moc nehýbalo (kromě státní správy). Což bude taky jeden z podstatných důvodů, proč furt "nejsou lidi".

Takže na článku nic podivného nevidím. Právě naopak. Co třeba Řecko, už má zaplacené dluhy? Už je alespoň začalo splácet? Že to dnes už nikoho nezajímá? Ale to by mělo.

Někteří lidé dnes považují knížky o Neználkovi od Nikolaje Nosova za výstavní skříň komunistické propagandy. A přitom já jsem z těch knížek už jako desetiletý poznal základy skutečné ekonomie v kostce. Některé názvy kapitol a citáty si pamatuji dodnes. A ty nejaktuálnější v dnešní době a blízké budoucnosti by byly "Nějak bylo, nějak bude. S plným břichem houby zle." a "Panika na Hrabillonské kurze". Ty knížky by měly patřit do povinné četby. ;-)

D. Polanský 24.7.2017 7:42

Zlá proroctví mají jednu výhodu, určitě se

vždy naplní. Trefit ta dobrá to je již kumšt.

K. Pavlik 24.7.2017 4:03

PodivNY clanek.

JeDNA malickost pokud mam vic prace nez mohu u delat Tak zvysim cenu.

PROC se to v cestu nedela?

J. Jurax 24.7.2017 2:40

No jo,

budete-li do budoucna prorokovat špatné časy, nikdy se nezmýlíte.

Zejména bude-li proroctví pronášeni v časech dobrých.