14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Praskla obruč evropských norem?

Další vážné téma, které zapadlo, aniž bychom se dozvěděli výsledek: umělá poprsí, vyrobená z materiálu neodpovídajícího zdravotnickým požadavkům a přesto používaná k operacím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Joch 4.4.2012 10:55

nahradí normy trh?

Autor a mnozí jiní se pohoršují nad tím, že firma obešla kontrolní byrokracii a volají po utažení šroubů. Nicméně uniká jim jedna podstatná věc. Tyto implantáty byli zhusta používány k zákrokům hrazeným pojišťovnou v rámci rekonstrukční plastické chirurgie po ztrátě prsu. Takže si pacientka mohla vybrat, buď si plně uhradí sama kvalitu, nebo dostane na pokladnu to, co je nejlevnější. Já sám jsem se před lety rozhodl absolvovat laserovou korekci krátkozrakosti. Tento zákrok nehradí žádná pojišťovna ani z části. Proto jsem si před zákrokem pečlivě a pozorně vybral typ zákroku, kliniku a termín, tak, abych za své peníze dostal maximum. A jsem spokojen. Představme si, že bych nemusel peníze na zdravotní pojištění zcela odvádět státu a pak se bezelstně odevzdával do jeho rukou, ve stylu HOPE FRO BEST, BUT EXPECT THE WORSE. Platil bych si komerční zdravotní pojištění a v případě nutnosti zákroku bych po dohodě s pojišťovnou mohl sám rozhodnout jestli chci začít do těla pochybný silikon, nebo si radši doplatím za kvalitu. Proč to u mého auta s havarijním pojištěním lze, ale u mého těla nikoliv?

J. Skála 5.4.2012 8:56

Opět jste utekl od tématu.

Problém je v tom, že inkriminované implantáty atest kvality MĚLY. Pak jsou Vám ovšem všechny rešerše na ...

M. Prokop 4.4.2012 10:09

Čím více byrokracie,

tím větší možnost podvodů.

E. Vašátko 4.4.2012 7:47

A platí to nejenom pro zdravotnictví.

O prasklých implantátech se hovoří už delší dobu, protože se to bezprostředně týká zdraví. Ale že stejná evropská směrnice platí i pro všechno ostatní evropské zboží a pověstný §13b zákona 22/1997 Sb. v platném znění bohužel platí nejenom pro italské, francouzské a já nevím jaké ještě výrobky, ale i pro výrobky z přidružených zemí a že není nutný certifikát, ale že stačí, aby konkrétní výrobek byl v dané zemi uveden do prodeje podle místních zvyklostí (to znamená, že nemusí mít ani ten někdy pochybný certifikát) a že to stačí k tomu, aby se prodával (a podle nejnovějšího nařízení EU) i používal např. ve stavbách, aniž by ho musel distributor v dané zemi nechat přezkoušet v místní notifikované či akreditované zkušebně, zda skutečně splňuje podmínky platných evropských norem a předpisů, to je naprostý nesmysl a zhůvěřilost a ten, kdo to do naší legislativy prosadil, by měl platit všechny vzniklé škody a být trestně odpovědný za veřejné ohrožení. V podstatě si tím koledujeme o stejný průšvih, jako u těch implantátů, nehledě již na to, že ty implantáty vyrábějí v EU snad 3 firmy, ale výrobky pro stavebnictví či elektrovýrobky vyrábějí v každé členské zemi stovky firem, které tato politika ničí. Proč by někdo kupoval dražší výrobek, který má drahý certifikát spolehlivé autorizované osoby v dané zemi, když si může koupit levnější produkt, distribuovaný ze země, kde se produkuje podle "místních zvyklostí" ? A jak dlouho budeme ještě čekat, než se něco stane ?

R. Langer 4.4.2012 10:14

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

Hm, proč bych měl kupovat nějakou 3x tak drahou cihlu s certifikátem z EU, když můžu koupit cihlu z cihelny, která tady stojí a produkuje cihly 150 let, nemluvě o tom, že ten certifikát EU o kvalitě té cihly vypovídá kulové, jak je z článku zřejmé... :-P

E. Vašátko 4.4.2012 11:45

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

Asi jsem to napsal špatně nebo jste to nepochopil. Problém je v tom, že českého výrobce, který ty cihly dělal 150 let nutí předpisy EU, resp. naši předpos*raní úředníci, aby měl na ty cihly přísný certifikát, zatímco chytřejší úředníci nebo silné lobby v okolních zemí se snaží ty předpisy bojkovat nebo oddalovat jejich platnost co nejvíc. Takže potom sem ze zahraničí vozí ty cihly, dělané podle "místních zvyklostí" třeba z Turecka, a vyjdou levněji, než cihly sice certifikované, ale vyrobené u nás. V tom je ten problém.

R. Langer 4.4.2012 12:30

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

A jo, tak já jsem to pochopil obráceně...

V. Kain 4.4.2012 16:41

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

A začalo to pomalu tak nějak nenápadně bezdotykovými bateriemi.Z Bruselu se sem valí jedna větší hovadina než druhá a naši připosranci to ještě umocňují.Jenom toho potravinového sajrajtu co se sem doveze.

M. Bezouška 4.4.2012 15:43

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

pane Vašátko, nevím, v jakém oboru pracujete, ale obávám se, že nemáte tak docela pravdu. Ne že by se mi evropský systém certifikací moc zamlouval, ale chyby toho druhu, jaké popisujete, nemá. Každá, s prominutím, ptákovina musí nebo by alespoň měla mít označení CE. Jak moc je to spolehlivé nevím, ale řekl bych že asi stejně jako dříve ESČ a podobné. Pokud to označení nemá, můžete ji sice používat i bez certifikace, ale na vlastní riziko. To už záleží na jednom každém, bratru upřímném, zda si pořídí, například do profi kuchyně, levný šmejd nebo drahý CE přístroj.

Ovšem jak to funguje v tak řečených veřejných zakázkách, kde jediným rozhodujícím kritériem (protikorupčním!) je cena, to si netroufnu ani odhadnout. Za to ovšem nemůže certifikační systém.

E. Vašátko 4.4.2012 17:56

Re: A platí to nejenom pro zdravotnictví.

Bohužel nemáte pravdu. Pracuji ve stavebnictví a kromě NV 190/2002 Sb o harmonizovaných výrobcích, kde se používá značka CE platí také NV 163/2002 Sb. pro výrobky neharmonizované, které ovšem podléhají podle přílohy II povinné certifikaci a většina z těch, se kterými pracuji podle nejpřísnějšího paragrafu 5a. A o těch mluvím. Zkuste se podívat.