23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tris 21.7.2007 15:03

Re: Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Statistika nezaměstnanosti by měla obsahovat lidi, kteří pracovat chtějí, ale práci najít nemohou. Měří se to 2ma způsoby - buď na úřadu práce nebo výběrovým šetřením. Obecně je problém od sebe rozlišit "dobrovolně nezaměstnané" (sociálka mi stačí) a "nedobrovolně nezaměstnané" (jsem ochoten pracovat jakkoliv, ale fakt ta práce není). Dobrovolná nezaměstnanost problém obecně není, kdo pracovat nechce ať nepracuje (problém je samozřejmě zneužívání sociálních dávek, ale to je druhá věc). Krásně to bylo vidět na slovensku, kde když zredukovali dávky, tak se jim zvýšila zaměstnanost, a zároveň snížila nezaměstnanost a to jak zjišťována výběrovým šetřením, tak podle statistik úřadu práce....všichni tito lidé byli nezaměstnaní dobrovolně, a v ČR jich taky bude poměrně hodně :-/

R 21.7.2007 15:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Souhlas R^R^R^

tris 21.7.2007 14:20

Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Mimochodem, doporucuji se podivat na graf nezmestnanosti na Novem Zelandu, kde na zacatku 80tych let prakticky zrusili odbory. Vzhledem k tomu, ze Novy Zeland je na vychode, bylo zrejme zruseni tamnich odboru projevem komunismu....Zjistete si nejdriv, co je to komunismus, nez tim zacnete nekoho nalepkovat. Mach je mozna demagog, ale komunista proste neni. A obavam se, ze mezi demagogy byste mel zaradit take sebe, kdyz Macha oznacujete za komunismu na zaklade vlastnosti, ktere nemaji s komunismem absolutne nic spolecneho.

Jilm 21.7.2007 19:59

Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Souhlasím s tím, že Mach komunistou není, ale ve svých úvahách vypíchne jen to co se mu hodí což mnohým bývalý režim připomíná.

Jinak v roce 2006 byla nezaměstnanost na Novém Zélandu 5,6%. Metodiku neznám.

tris 22.7.2007 12:02

Re: Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Podivejte se na ten graf, ověřte si, že v roce 1980 tam de-fakto došlo ke zrušení odborů a zkuste si na základě těchto dvou informací dát dohromady, zda tato liberální (ač pan Jan skoro tvrdí "rudá") politika vede nebo nevede ke snížení nezaměstnanosti.

Oteplovač 22.7.2007 9:58

Re: Pane jo, to je zase blabol.

Blábolíte sám. Ve Švýcarsku  opravdu není rovná daň z příjmu fyzických osob. Ale to proto, že je tam  dokonce  degresivní daň.  Čím víc vyděláte, tím menší procento platíte. No ale asi je podle Vás Švýcarsko bolševický stát.  Běžte se svým marxismem někam.

Jan 23.7.2007 5:36

Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Ve Svycarsku neni ani degresivni, ani rovna dan.

Majkl Džeksn 21.7.2007 10:05

Přesné.

To je ta levičácká politika, oškubeme vás, abychom vám mohli platit dávky.

amiZ .M 21.7.2007 9:35

Pane Mach,

věren tradici Vašeho guru a diletantismu CEPu, polemizujete s článkem, který jste vůbec nepochopil a uchylujete se k povídání o Andoře, jejíž situace by možná mohla být srovnávána s nějakou zónou volného obchodu, ale rozhodně ne s ČR.

Jilm 21.7.2007 9:12

Nižší daně ano

Jsem pro snížení daní, jinak odbory a minimální mzda mě nevadí právě případ Prahy a Plzně nebo Velká Británie, či USA kde je i progresivní zdanění je toho důkazem. Sociální dávky se platí se sociálního pojištění s daněmi vůbec nesouvisí což je jen další důvod, proč by měl chtít každý (snad mimo politiků) daně minimalizovat.

Podle druhu použité metodiky mohu dokázat, že i u nás není nezaměstnanost, zvláště pak když zruším veškeré státní pojištění, tak jako je tomu např v Andoře atd...

Obecně pak platí, že na vyšší nezaměstnanosti prodělává stát tedy mi všichni (nižší příjem rozpočtu, vyšší dávky) a vydělává zaměstnavatel, který pak může nabídnout nižší cenu za práci.

tris 21.7.2007 10:53

Re: Nižší daně ano

Na příkladu Prahy je právě vidět, že minimální mzda je v Praze neúčinná (protože tam by stejně měli zaměstnanci vyšší plat) a mimo Prahu způsobuje nedobrovolnou nezaměstnanost.... Pokud jste pražák, tak chápu, že Vám to nevadí.... 

bruner 21.7.2007 4:02

qui bono?

Komu slouží, že se vykazuje nezaměstnanost?Potřebuje to vědět ten nezaměstnaný nebo daňový poplatník?

kacir 21.7.2007 3:29

Na okraj

Peta Mach , mlady to proklausovec, me pobavil pri diskuzi v Radioforu na CRo 1 , ktera se tykala  globalniho oteplovani..... na otazku :" Co bude pro nas ve stredni Evrope znamenat narust teploty?", pravil: " ... bude to vyhodne, lide v zime nebudou muset topit a vydelame na tom vsichni."

....jen ta priroda a par primorskejch statu ne

A. 21.7.2007 1:32

Přirozená míra nezaměstnanosti

Přirozená míra nezaměstnanosti odpovídá procentu programových a tedy nezaměstnanelných flákačů v té které společnosti. Posledních 12 let jsem pracoval jako personální ředitel jedné dost velké firmy a zkraje jsem personalistkám nevěřil, že není možné najít zájemce na některá pracovní místa. Konkrétně šlo o účetní, referentky obchodního oddělení , zásobovače atd. proto jsem trval na tom, že chci mluvit  se všemi uchazeči, kteří přijdou z Úřadu práce. Bylo to poučné. Všichni chtěli hlavně razítko, že je nemůžeme přijmout, aby mohli zůstat na podpoře.  Vyslechl jsem argumenty jako "Vy jste se zbláznil! Začíná léto, přece si nezkazím prázdniny. Kdyžtak nastoupím nejdříve v říjnu"  Nebo "Ale to bych musela psát na stroji nebo počítači. A to mi nejde"  Když jsem namítl, že na ekonomické škole měli předmět psaní na stroji a musí tedy umět psát všemi deseti, zaznělo: "To jo, ale ono mne to nebaví". Je pochopitelné, že každý personalista raději vymyslí nějaký fiktivní důvod pro nepřijetí, než aby si do firmy nasadil takováhle nemakačenka. Takže nulová nezaměstnanost je reálná jen v koncentračním táboře nebo jiném totalitním systému. U řady lidí ale ani pak nepůjde o práci ale o její fingování. Ze své zkušenosti odhaduji, že těch nemakačenků je u nás kolem 5% a každá socialistická vláda jejich procento neúprosně zvyšuje.

exulant 21.7.2007 4:04

Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Presne tak. Tech 5 procent (v prumeru asi vsude na svete kde nepracovat neni prizivnictvi) jsou nefachcenkove a nezamestnatelni z ruznych duvodu. Velmi rad bych vedel, jak jsou statistiky zpracovany z tech nulovych ci nizsich zemi - kam jsou zarazeni ti ruzni "bezdomovci" a podobne pripady a profesionalni flakaci.

VL 21.7.2007 7:26

Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

To procento už prakticky odpovícá procentu hnědočechů ve společnosti. ;-)

míša mýval 21.7.2007 8:59

nouze naučila Dalibora housti

nemakačenka dělá socialismus. Myslím, že hlad je nejlepší personalista. Pokud nebudou dávky za flákání a za vozík kradené mědi se půjde do lochu (do lomu), i nemakačenkové si začnou práce vážit

Jilm 21.7.2007 9:34

Re: nouze naučila Dalibora housti

Zákony máme i na to flákání na dávkách. Je nezákonné dostávat dávky a o děti se nestarat. Rozhodně nejsme vyspělá demokracie když dávky se mohou beztrestně zneužívat... Za pobyt v kriminále se nyní platí 500kč na den.

R 21.7.2007 13:24

Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Já jsem to nějaký rok sledoval z druhé strany a ten rozhovor podle mých zkušeností se odvíjel asi takhle. " Na tom místě musíte umět psát na stroji nebo aspoň na počítači. Hm, to zatím neumín, ale během týdne nebo měsíce se to u Vás naučím. (Personalista v duchu Přijmeme ty, co mohou pracovat bez nějakých zaškolování hned od zítřka, nejsme tady škola, ale fabrika) A nahlas vy máte špatnou školu, my potřebujeme lidi ze ekonomické školy a na diplomu nemáte napsanou Ekonomickou Školu, ale máte ty slova přehozené, máte tam napsáno Školu Ekonomickou. Nebo Vy jste překvalifikován,  my bychom Vás nezaplatili.  ( nezaměstnaný má diplom z vysoké školy, ale hlásí se na místo středoškoláka ) Nebo my potřebujeme angličtinu na úrovni rodilého mluvčího a to vy nemáte ( dvakrát za rok přijdou nějaké anglické prospekty, ze kterých je třeba udělat výtah) atd.

R 21.7.2007 13:29

Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Kritéria díky zákoníku práce, zákonům a odvodům za pracovníka jsou nadstavena tak, že lidi, co přesně nezapadají do schématu volného místa, jsou pro zaměstnavatele příliš riskantní a tak je raději nepřijmou. Nebo lidi, co nemohou pracovat plnou pracovní dobu, ale mohli by pracovat jen část pracovní doby. Podmínky na trhu práce prostě přispívají k "výrobě" dlouhodobě nezaměstnaných.

pavel 99 21.7.2007 16:35

Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

můžete mi prosím vysvětlit, proč by Vám měl někdo platit za to, že se něco učíte? Což kdybyste se to naučil sám?

V. Hoffman 21.7.2007 23:27

Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Velmi jednoducha odpoved - pretoze z toho moze mat zisk. Firmy do zvysovania kvalifikacie svojich zamestnancov neinvestuju z charitativnych dovodov, ale preto, ze predpokladaju, ze sa im to vyplati. Jednak je clovek, ktory si prislusnu kvalifikaciu ziska sam logicky drahsi ako clovek, ktoremu tu kvalifikaciu zabezpecim ja, za druhe starostlivost o zamestnancov vo vseobecnosti zvysuje lojalitu k firme, timoveho ducha atd. atd. Samozrejme, vzdy tam je riziko, ze nevdacny zamestnanec zdrhne bez toho aby sa mi vratili naklady, ale to mate vsade bez ohladu na mieru liberalnosti pracovneho trhu. A predsa firmy zaskoluju a preskoluju.  

pavel 99 22.7.2007 0:18

Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

potíž nastane, když před vlastním doškolováním je třeba dohnat učivo celé střední (mnohdy i části základní) školy. Pak je třeba vážit výši investice a riziko jejího nevrácení.

R 22.7.2007 0:26

Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Ten případ zrovna nemyslím, na to jsou vstupní testy na obecné znalosti a na inteligenci.

pavel 99 22.7.2007 0:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

No když onen dotyčný (jeho neznalosti jsou zjevné i bez zvláštních testů) bude argumentovat přesně jak jste psal - "...Hm, to zatím neumín, ale během týdne nebo měsíce se to u Vás naučím....". (Mnohonásobně ověřeno v praxi.)

R 22.7.2007 1:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Zjevné neznalosti - pokud myslíte neznalost základních  znalostí, od třeba pravopisu po etiketu - třeba neví, jak se má na výběrové řízení obléknout - tak to je potom jasné, že evidentně se cpe někde, na co nemá.  Pokud myslíte to, že onen člověk třeba doteď nepracoval ve stejném oboru, ale v nějakém příbuzném a proto bude potřebovat nějaký týden na zapracování a zvládnutí věcí, návodů a postupů k mašinám  a podobně, než bude moct pracovat naplno, musíte se rozhodnout. Jestli nechcete investovat do zaměstnance a přijmete nádeníka, co bude od zítřka naplno hákovat, ale nic jiného třeba nebude umět, pokud vůbec takového člověka na trhu práce seženete. Nebo jestli vyberete někoho podle obecných znalostí, inteligence a obecných předpokladů k příslušné práci včetně základních znalostí a návyků získaných v nějakém příbuzném oboru a dáte mu nějaký týden na zapracování.

pavel 99 22.7.2007 10:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Ano, myslel jsem onu první variantu - základní neznalosti.

Zaškolení na konkrétní provoz či stroj skutečně nebývá problémem, neboť je velmi malá pravděpodobnost získat pracovníka, který pracoval na přesně stejném stroji. Mohl bych uvádět příklady vyučeného zedníka či krejčího, přeškoleného na seřizovače CNC strojů. Dokonce některé firmy mají jako podmínku, že si dotyčného zaškolí vlastními silami a i pracovník z přesně stejného stroje nastupuje na určitý čas jako "řadový" s možností postupu (eliminují se tím některé možné "zlozvyky" odjinud).

Možná může být problém, pokud se firma snaží získat kvalifikovaného pracovníka na nově vznikající místo - tam je předchozí působení na totožné pozici značnou výhodou, neboť takový pracovník si přináší "know how". Na  nově vznikajícím místě Vám nikdo nedokáže definovat přesně náplň, pracovní postupy a občas je třeba projít nejednu "slepou uličku", kterou by pracovník, jež na podobném místě působil, mohl ušetřit. Ale to závisí od konkrétní situace a těžko se to dá zobecňovat.

R 22.7.2007 13:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Tak s tím souhlasím.

R 21.7.2007 23:50

Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Ne že se něco učím, to v rámci možností musí dělat každý, ale že se učím přesně to, co v firmě budu potřebovat. To je něco jiného, a jinak než přímou účastí někoho z firmy, kdo ví, co přesně se má učit, to nejde.  "Něco" cokoliv se učit může nezaměstnaný, když na pracák přijdou peníze z EU a ne člověk, který se potřebuje zapracovat přímo na nějaké místo.

pavel 99 22.7.2007 0:11

Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

No pokud vím, psal jste o psaní na stroji či počítači - na tom snad nic specielního nevidím. (A podle mých zkušeností to takhle skutečně bývá).  Se "zapracováním na místo" se počítá automaticky. Při zvládnutí obecných znalostí a dovedností, které bývají na místo požadovány to nebývá až tak dramatický problém. Problém je skutečně v oněch obecných znalostech - přesně jak jste původně uvedl.