13.4.2024 | Svátek má Aleš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kocour Mikeš 22.7.2007 2:13

Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Jistě. Ten článek je o tom zda se máme bát malé nezaměstnanosti či si snad přát větší. A asi se v tomto shodneme s autorem, že lepší je malá nezaměstnanost, ať je to v Praze, Ostravě či třeba v Andoře.  Mimochodem, v souvislosti s Andorrou a podobnými státy bychom spíše měli přemýšlet o tom, co dělají ekonomicky tak dobře, že mají velmi nízkou nezaměstnanost a vysokou životní úroveň. A třeba to v něčem napodobit.

R 22.7.2007 13:58

Re: Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Malá nezaměstnanost je výhodná pro zaměstnance, velká pro zaměstnavatele. Je třeba nalézt správný  kompromis.  A ten je zase určen  zákony a směrnicemi.

Co se týká těch malých států, myslím si, že jejich ekonomika nemusí být samostatná, takže ony příhodné ukazatele mohou být způsobeny tím, že nepříznivé vlivy jsou přeneseny mimo ten malý stát. Odborník v tom ale nejsem. Pokud si pamatuji, třeba jak před 10 - 15 lety nastal hospodářský boom v Irsku díky nadstavení irských daní, objevily se hlasy, že to je na úkor okolních evropských států, protože zlepšení hospodářských výsledků způsobily do určité míry firmy, které se z těch okolních států do Irska jen přestěhovaly.

Kocour Mikeš 22.7.2007 23:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Samozřejmě, ty země mají vždy proti sousedním nějakou komparativní výhodu. Třeba nižší daně a tím mohou nabídnout své produkty a služby za nižší ceny. Prostě běžná konkurence. Mohou si nižší daně dovolit, protože nepotřebují tak rozsáhlý administrativní aparát. Ostatně, jde jim o vysokou životní úroveň především ve své zemi a tak to má být. Sousední státy nemohou s nižšími daněmi přijít, protože jsou  přebyrokratizované a zvyklé živit obrovský státní aparát. V ekonomických dějinách je toto běžné- vždy se tak rozvinou zóny či izolované oblasti, které jsou v něčem pružnější: Benelux (zejména Lucembursko), bankovní a turistické státy jako Švýcarsko a Rakousko, monarchie s nízkými daněmi jako Monako, Andorra, podnikatelsky  pružné oblasti jako Hong Kong, Šanghaj, Singapúr, USA, Japonsko, Taiwan, Irsko. Nebo jsou levné a ochotné déle pracovat (Čína). Irsko udělalo v Evropě ua posledních 20 let obrovský pokrok. Podobně ho dělá Rusko - nasadilo velmi nízké daně (15%), je bohaté na suroviny (které navíc zdražují). Ďíky tomu je spolu s Čínou a Indiií tahounem světového růstu - a ekonomiky ostatních zemí z toho benefitují (jsou taženy růstem v těchto zemích). 

Co se týče nezaměstnanosti- nižší nezaměstnaností žádný rozumný zaměstnavatel nijak netrpí. Obtíže při získávání zaměstnanců jsou kompenzovány vyšším odbytem (je větší poptávka a spotřeba, pokud je celá ekonomika zaměstnaná). Opačně to nefunguje - zkuste třeba otevřít podnik v oblasti, kde je 20% nezaměstnanost, zkuste tam prodávat reality, auta či běžné spotřební zboží - budete to mít mnohem složitější, než když bude nezaměstnanost nulová. Zaměstnavatel potřebuje hlavně odbyt a ten je lepší při plné zaměstnanosti. 

A. 22.7.2007 22:53

Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Dík za čísla pane R. Při jejich prohlížení mi přišlo nápadné, že nejvyšší nezaměstanost je zejména v bývalých Sudetech a v průmyslových aglomeracích, kam se za bolševika přesídlil lumpenproletariát.  Lidi, kteří se neumí o sebe sami postarat, vytvářet sami pracovní příležitosti. Na Jesenicku a Osoblažsku by ideálně prosperovala třeba agroturistika. Ale na její organizování je tam příliš málo podnikavých lidí. Spíše převládají Zifčáci.

František 22.7.2007 9:44

Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Z hľadiska nastávajúcej globálnej energetickej krízy je akákoľvek miera nezamestnanosti obrovskou "hlúposťou" (ekonomického) systému. Kapitalizmu vyhovuje pomocou armády nezamestnaných "vydierať" obrovskú skupinu zamestnaných, čo im zabezpečuje trochu vyšší životný štandard, a držať ich v šachu. V skutočnosti je to jedna obrovská externalita, ktorú musí sanovať "štát" namiesto zasraných kapitalistov-(veľko)podnikateľov. Treba si uvedomiť, že každý nezamestnaný + jeho rodina má trvalo konkrétnu spotrebu, ale žiadnu produkciu - okrem ho*na. Tento systém je udržateľný len na prechodnú dobu, kým existujú relatívne lacné zdroje energie, z ktorých najpodstatnejšia je ropa. Akonáhle sa ropa minie, aj blbci uvidia, že takto ďalej nemožno pokračovať.

Autor píše, že práca je - tzn. existuje práca aj pre tú armádu nezamestnaných v každom štáte - ale organizovať zamestnanosť tejto skupiny občanov by bolo "veľmi náročné" pre úradníkov a úradníčkov, z ktorých každý pracuje za fixný plat a vzrušujú ich maximálne mimoriadne odmeny, čo je príjem pre nich naviac. Predstavte si, žeby pracovné úrady organizovali napr. kosenie verejných priestranstiev v potrebnom čase. Koľko by to bolo úpre nich "roboty"! Podstatne jednoduchšie je poslať na to kosenie zamestnancov verejnoprospešných služieb s motorovými kosačkami. Dokedy to takto pôjde? No, určite už nie veľmi dlho. Kapitalizmus sa s koncom ropnej éry rozsype ako domček z karát. 

Kocour Mikeš 22.7.2007 10:51

Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Ekonomiky v kterých se do politiky zaměstnanosti snaží co nejvíce zasahovat stát, mají bohužel míru nezaměstnanosti obvykle podstatně vyšší než země s ekonomikou otevřenou (tedy s tím, co nazýváte zasranými kapitalisty). Výjimkou jsou samozřejmě totalitní státy typu RVHP. Ty jsou sice schopny "papírově" držet nízkou nezaměstnanost (každý má povinnost pracovat a tedy každý má v "občance razítko o zaměstnání)" ale jak to v reálu vypadá víme dobře z vlastní zkušenosti - ve fabrikách je pak přezaměstnáno 2x více lidí než je třeba, polovina se pak nakonec fláká  a zašívá a všichni dohromady vykazují nízkou produktivitu. Od zaměstnavatele - socialistického státu sice dostanou zaplaceno barevnými papírky, za které si pak ani není co koupit, natož aby třeba byly směnitelné v zahraničí.

VL 22.7.2007 16:35

Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Pokud naženete na sekání trávy nezaměstnané, tak přiděláte další nezaměstnané z těch, kteří to dřív dělali jako zaměstnání. To není bohužel ta správná cesta.

František 22.7.2007 17:52

Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Podceňujete dve veci. Po prvé, nahnať nezamestnaných na kosenie trávy je logisticky podstatne náročnejšie ako sedieť v úrade a čakať na výplatu od výplaty do výplaty. Na tú logistiku potrebujete kopu ďalších ľudí, ktorí logicky pribudnú z radov nezamestnaných.

Po druhé, ostať pri praxi motorového kosenia je plytvanie energiou a zbytočné znečisťovanie životného prostredia.

Proste, zaužívaný spôsob - založený na neodôvodnenom plytvaní energie - predstavuje istý "užívateľský komfort" podobne ako kamiónová doprava tovaru predstavuje užívateľský komfort pre podnikateľov. Je to jednoduchšie ako využívať logisticky komplikovanejšiu dopravu loďou alebo železnicou. Ale z energetického hľadiska je to katastrofálne podpiľovanie si vlastného konára, na ktorom "sedí" naša civilizácia. To sa rukolapne ukáže zanedlho.

Kocour Mikeš 23.7.2007 0:21

Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Kamionová doprava je komfort pro podnikatele? Snad je to hlavně komfort pro zákaznika, ne? Pochybuji, že byste třeba nákupní  zóny nebo centra českých měst zavezl lodí nebo železnicí, Pokud byste to zkusil, tak byste teprve viděl plýtvání energií - a to všech.

zm 21.7.2007 13:15

V některých oblastech

to musí dát fakt fušku bejt nezaměstnanej, když na každý fabrice visí transparenty přijmeme pracovníky.

R 21.7.2007 13:31

Re: V některých oblastech

Na těch tranparentech chybí jedno slovo a jedna věta. "Přijmeme hotové pracovníky. O nehotové, které bychom museli zaučovat a rekvalifikovat, zájem nemáme."

zm 21.7.2007 13:48

Re: Re: V některých oblastech

ale jděte, často jsou to jednoduché montážní práce. Ale halt se musí chodit každý den, na směny, dodržovat pracovní kázeň a nechlastat, pokud jste toho schopen, tak alespoň tady na plzeňsku máte práci hned za +- 16000 brutto.

R 21.7.2007 14:18

Re: Re: Re: V některých oblastech

Rozlišujte místa pro baraby a místa, na které je skutečně třeba něco umět. Já mluvím o těch druhých a o tom, že zaměstnavatelé sice na ty druhé neseženou lidi, ale taky  z různých důvodů nechtějí do nového zaměstnance investovat.  Můžeme diskutovat, jestli je to kvůli nesmyslné ochraně stávajících pracovních míst a tudíž vysoké ztrátě zaměstnavatele v případě, že se nový zaměstnanec neosvědčí a odejde nebo kvůli tomu, že je velice snadné fabriku přenést dál někde na východ, kde jsou ti správně kvalifikovaní pracovníci ještě k mání a za málo.

zm 21.7.2007 14:35

Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

sehnat kvalifikovaného pracovníka je ještě mnohem těžší než nekvalifikovaného. Koneckonců většina nezaměstnaných jsou spíše ti nekvalifikovaní. A navíc pokud firma investuje do vzdělání pracovníků tak samozřejmě zvedá kvalifikaci toho, kdo se již osvědčil při výkonu nekvalifikované práce v dané firmě.

R 21.7.2007 15:01

Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

Jako že personalista obsadí místo nekvalifikovaného někým potencionálně kvalifikovaným, zatímco místo kvalifikovaného pracovníka dva měsíce nebo půl roku "počká", až se onen pracovník vykvalifikuje? A po půl roce onen pracovník přejde konečně na kvalifikované místo, zatímco personalista bude zase dělat výběrové řizení na ono nekvalifikované místo. Nebuďte naivní.  Proč by to ten personalista dělal? Proč by podnik dával po půl roce někoho na to kvalifikované místo, když by se za tu dobu jasně prokázalo, že firma pracovníka na tomto místě nepotřebuje.  Proč by firma dvakrát za půl roku vynakládala  peníze na výběrové řízení, když může rovnou při prvním přijmout někoho, o kterém ví, že se po půl roce nebude hrnout někde výš a na tom místě vydrží? Takhle se to dělalo za socialismu, že se držely někomu fleky, které ve skutečnosti nebyly potřeba, ale v dnešní době a volné konkurenci? A snižování nákladů?

zm 21.7.2007 15:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

nějak se přestávám orientovat. Jak jsme se shodli, jsou oblasti je kde míst pro kvalifikované i nekvalifikované dostatek. Ty místa pro nekvalifikované jste zamítl, nicht gut genug. Kvalifikovaní mezi nezaměstnanými nejsou. Takže asi čekáte , že personalista a firma investuje do kvalifikace  borca odmítnuvšího nekvalifikovanou práci a kterej 5let nezakopl o práci v kraji, kde nezakopnete o volného pracovníka. Nevím čím to je , ale na 2 ze tří středisek ve firmě kde dělám, šéfují výrobě lidé, kteří začali na dělnické pozici. Asi je to blbě, HR  měl místo toho na jejich místa přeškolit 2 dlouhodobě nezaměstnané a ti dva co tomu teď šéfují, mohli do teď makat u lisu kde začali.

R 21.7.2007 16:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

No, proti lidem vypracovaným z dělnických profesí nic nemám.  Jinak ale jako vysokoškolák s diplomem jsem svého času pár let tady na Ostravsku hledal práci a moje zkušenosti jsou takové jaké jsou. Mezi nezaměstnanými se ocitla spousta kvalifikovaných lidí, zatímco zaměstnavatelé jen vyzobávali hrozinky. U kvalifikovaných míst lidi s přesně odpovídající kvalifikací a praxí, u nekvalifikovaných míst lidi s dobrým zdravotním stavem a do věku zhruba 40 let, aby vůbec stíhali vysoké pracovní tempo u pásů. Ostatní byli odsouzeni k dlouhodobému žití na podpoře a byli z nich vyrobeni dlouhodobě nezaměstnaní se všemi průvodnímu jevy. Spousta z nich už ani v Hyundai nebo podobné montovně  nemá šanci, ti radši počkají na mladé absolventy nebo dovezou lidi odjinud.

zm 21.7.2007 16:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

však taky píšu o současnosti a některých oblastech. Neříkám, že tomu tak je všude a vždy. Pokud skutečně nastane ropná krize, tak jsme všichni v (Y). A to táhla i netáhla.

R 22.7.2007 0:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

Tak to píšu o jiných oblastech.

pavel 99 21.7.2007 16:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

"....zatímco místo kvalifikovaného pracovníka dva měsíce nebo půl roku "počká", až se onen pracovník vykvalifikuje?...." - můžete nějak upřesnit ono "čekání"? To jako bude půl roku platit mzdu a "čekat"? Nebo dotyčný bude "čekat" půl roku na tu mzdu?

R 22.7.2007 0:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

Jestli to je dotaz na mně, tak upřesněním jsem se nijak nezabýval. Jen jsem vycházel z předpokladu, že když někdo půl roku nebo déle inzeruje volné místo a přitom podnik normálně funguje, tak defakto to místo je navíc.

pavel 99 22.7.2007 10:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

To může (ale také nemusí) být velmi mylný předpoklad. Jak poznáte, že podnik funguje "normálně"?. Ona práce může plynout z nějaké nesmyslné evidence, nařízené nějakým úřadem či plynoucí z nějakého zákona (nejčastěji se tak děje pod záminkou "ekologie") a momentálně se nevykonává (do první kontroly to jde). Nebo mohla vyplynout z procesu certifikace (nějaké zpracování analýz) a je uvedena mezi dílčími neshodami s termínem odstranění do příštího auditu, nebo je ona práce vykonávána pouze částečně jinými pracovníky za cenu přesčasů atd. atd. O místě "navíc" bych si dovolil mluvit pouze v případě institucí státních či obecních, kde pojmy "práce" a "volné pracovní místo" nemusí být vzájemně provázané.

čenář 21.7.2007 21:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: V některých oblastech

z vlastní skušenosti z fabrik vím, že se zcela běžně obsazují kvalifikovaná místa nekvalifikovaými přáteli ,rod. příslušníky atd. zvláště v as.,kde vládně hluboký socialismus v odměnńování přátel a totální ponížení "barabů" i s  VŠ vzděláním,prcujícíh na měně kvalif. místech neb je jim přes 50let a kolektivy jsou přeci mldé, perspektivní prosperující a holt pitomé-a tak než se nechat šikanovat, raději na pracák a bokem si přivydělat-vždyť to múžou zákonodárci tak proč ne my!!

Halama 21.7.2007 11:50

Pokud má papa Klaus takové "odborníky" .....

v tom svém centru pro ekonomiku jaký je pan Mach tak nás potěš bůh a všichni zlý pryč ........Je vůbec možné,takový blábol sesmolit ???;-D

Jan 21.7.2007 10:33

Pane jo, to je zase blabol.

Podle stejne logiky by mohl Mach zadat inspirovati se hospodarskou politikou Kuby, Azerbajdzanu, Beloruska nebo Ukrajiny, protoze tam je rovnez nizka nezamestnanost. Tahat do srovnani tak specificke statecky, jako jsou Andorra, Guernsey, Isle of Man, atd. muze jen takovy demagog, jako je Mach.

V zadnem state  - Britanie, Norsko, Dansko, Svycarsko, Lucembursko - vyjmenovanem Machem neni rovna dan, alebrz vsude je progresivni dan, obvykle progresivnejsi, nez v Cesku. U pidistatecku typu Andory nebo San Marina se priznam, ze to nevim. Ale ona ta rovna dan se uplatnila na Vychode, kde modri, stejne jako drive rudi, bolsevici vzdy hledali a nalezali svou inspiraci. U rovne dane tomu tak je v Rusku, Estonsku, Slovensku nebo Rumunsku.

Jan 21.7.2007 10:36

Re: Pane jo, to je zase blabol.

Navic - se svym pohledem na odbory Mach v civilizovanem zapadnim svete moc souputniku mit nebude. Ale treba v takove rude Cine se nejakym zakonikem prace nebo vyjednavanim s odbory netrapi. Opet vychod - vzor pro modreho komunistu Macha.

tris 21.7.2007 10:47

Re: Pane jo, to je zase blabol.

Jane, srovnani bylo "oblasti s nizkou regulaci prace" vs. "oblasti s vysokou regulaci prace". Liberalni tvrzeni je, ze za neexistujici regulace prace bude velmi nizka nedobrovolna nezamestnanost, v zasade na urovni toho, ze lide nechteji pracovat okamzite, ale chteji lepsi misto, tak nez to lepsi misto najdou. Pokud pak porovname vychodni zeme, ktere se rozhodli zrusit socialismus a odstranit regulaci trhu, se zapadnimi, vyjde nam, ze opravdu zruseni socialnich/socialistickych regulace vede ke snizeni nezamestnanosti, pak vzhledem k tomu, ze tim prikladem jsou vychodni zeme, je Mach komunista?

Ty male statecky vetsinou nemaji regulaci, protoze tam je okamzite videt, jak je regulace skodliva. Ale cim je takova oblast specificka, ze ji nelze pouzit jako priklad nizke nezamestnanosti pri nizke regulace trhu prace?

Jan 21.7.2007 10:54

Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Predevsim maji velmi malo obyvatel, Andorra treba okolo 70000 lidi. Nektere slouzi jako off shores, nektere maji duty free status na vsechno zbozi (Andorra) a kolem sebe dve silne ekonomiky a pritahuji tim turisty, atd.

Mach je predevsim demagog, a to je vyznamna vlastnost vsech komunistu.

tris 21.7.2007 14:15

Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Vesnice v zapadnich cechach taky maji malo obyvatel....a ze neslouzi jako off-shore je fakt problem mistni regulace :) Ale treba Svycari tusim moc jako off-shore neslouzi a pokud vim, regulaci praci tam moc velkou nemaji - a nezamestnanost maji malinkatou...

R 21.7.2007 14:24

Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Mně v těch statistikách ještě chybí jeden údaj.  Kolik lidí z těch oblastí se skoro úplnou zaměstnaností pracuje jen část pracovní doby na částečný úvazek.  Nemůžu si pomoct, mně vychází při porovnání s podmínkami u nás, že takoví lidi by u nás byli ve statistice nezaměstnaných. Buď proto, že z časových důvodů by nemohli vzít práci na plnou pracovní dobu nebo proto, že by neprošli sítem personalistů, pokud by se ucházeli o práci na plnou pracovní dobu.