27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Řekni, kde ti tupci jsou

Měl jsem možnost projet se v poslední době po naší zemi, a zvláště Českomoravskou vrchovinou. Když jsem viděl tu zkázu, ty nastojato uschlé a od kůrovce sežrané lesy, stovky hektarů lesů, celé kopce a doliny, byl bych rád někomu nafackoval. Jen ho mít po ruce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Och 5.8.2019 12:55

Je to prosté... jako selský rozum [2]

KAŽDÝ OBČAN BY MĚL DLE ZÁKONA POVINNOST OSOBNĚ JÍT DO PŘÍRODY 6x ROČNĚ A ZASADIT TAM 2 STROMY (VHODNÉ TERMÍNY A PŘESNÉ GPS SOUŘADNICE URČÍ MŽP NA SVÉM WEBU - OBČAN NA WEB ULOŽÍ FOTODOKUMENTACI, ŽE STROMY ZASADIL - V PŘÍPADĚ ZJIŠTĚNÍ PODVODU FINANČNÍ SANKCE 5000 KČ, PŘI OPAKOVÁNÍ PAK VĚZENÍ). Děti by k tomuto (a k přírodě) vedli rodičové, za kojence to zasadí otec => v ČR by za rok vzniklo nových 10.000.000 x 12 = 120 milionů stromů, za 2 roky bezmála čtvrt miliardy stromů NAVÍC. Udělat si pár výletů do přírody, to by každý přežil, i každý velmi líný tlusťoch. Unesli by to i finančně = 12x 50 Kč = 600 Kč ročně za sazeničky stromku předpěstované státem zřízenou firmou s pobočkami v každém okrese (je 76 okresů). => zaměstnanost pro stát (+12 tisíc pracovních míst) ... 6 miliard ročně za sazenice se rozdělí na 76 poboček předpěstitelského podniku = cca 79 milionů na 1 pobočku za předpěstování 1,58 milionu kvalitních sazeniček v každé z nich. 158 zaměstnanců na každé pobočce by se nepředřelo - každý by ročně vypěstoval 10 tisíc kvalitních sazeniček = 10 minut na jednu s následnou péčí (6 ks za hodinu). Ročně tak vychází 0,5 milionu na pracovníka, měsíční plat za tuto práci vychází na 41.666 Kč - vodu na rosení i nářadí na práci si pracovník obstará ve své režii. Plochu (případně materiál pro skleník) dodá úřad okresního města.

P. Och 5.8.2019 12:56

Je to prosté... jako selský rozum [3]

Po dvou letech by na každém 1 km2 (ze 79 tisíc km2 plochy ČR) bylo +3038 nových stromů. Po těchto dvou letech by se zhodnotilo, nakolik zhoustla zeleň a zda (a kde a kolik) je dost míst k další výsadbě je =>případná změna zákona, počtu, termínů.

Za těžbu každého 1 stromu by byla povinnost zasadit jako náhradu 2 jiné sazenice stromů.

Těžbou čtvrt miliardy nových stromů by se zvýšila opět zaměstnanost (dřevorubci, zpracovatelé dřeva - pily, nábytkáři, výrobci štěpky/pelet/dřevěných briket). Přínosy/produkty ze čtvrt miliardy stromů (nebo části z nich) by znamenaly i příjem do státního rozpočtu.

Kromě toho by tímto vším stát=my získal: zeleň a vodu v životním prostředí (půda, vlhkost vzduchu), filtr prachu, přírodní klimatizaci, odčerpání CO2 a okysličení vzduchu. V neposlední řadě zeleň pro oči, prostředí pro potřebný (opylující) hmyz a pro ptactvo, a kolem všech cest a vodních ploch a toků ovocné stromy =ovoce zdarma pro občany.

Toto významné zlepšení prostředí a klimatu (i osvěty mezi všemi obyvateli ČR) a finanční i jiné zisky by stály pouze 6 výletů ročně do přírody a 2x 600 Kč na občana. Věřím, že by lidé ke svým stromečkům ziskali vztah a navšivili by je i vícekrát později, jak se jim daří (třeba si je počurat, pohnojit ;)

P. Och 5.8.2019 12:56

Je to prosté... jako selský rozum [4]

I kdyby se neuchytila zdaleka každá sazenička, některá by zaschla nebo byla sežrána zvířaty (třeba by zbyl jen 1 stromek ze tří), stále by na každém km2 plochy naší vlasti přibylo +1000 stromů - což za to stojí. Zdravotní přínos je nepopiratelný =víc přírody + přínos pokud jde o vodu v prostředí a zmírnění extrémů počasí.

Negativa nevidím žádná.

P. Vandas 5.8.2019 15:10

Re: Je to prosté... jako selský rozum [4]

Viděl bych jediný problém. 1.) Aby sazenice přežily alespoň rok, musí se zalévat a vyžírá kolem buřina. 2.) Aby nebyly s jistotou sežrání zvěří, zejména spárkatou, je nutné tuto nejdříve vybít až do úplného minima. :-):-):-) Vysadil jsem 300 stromků a sežralo je úplně všechny a plot porazily a podhrabaly. Nic je nezadrželo.,

P. Och 5.8.2019 20:34

Re: Je to prosté... jako selský rozum [4]

No,

ad 1) jak to asi dělá semínko na kraji lesa, které nikdo nevypiplá ani do stádia sazenice a nezasadí hlouběji do země, natož aby rostlinku chodil někdo zalévat více než jednou při zasazení na stanoviště?

ad 2) zvěř lze rok předtím skutečně zredukovat do naprostého minima - aspoň by byla jednou za dlouhý čas změna v podobě jiného masa... a později se stavy zase snadno rozmnoží, když bude méně konkurentů a dost žrádla.

L. Novák 5.8.2019 18:06

Re: Je to prosté... jako selský rozum [4]

A jinak se cítíte být zdráv? :-P

P. Jeřábek 5.8.2019 21:55

Re: Je to prosté... jako selský rozum [3]

Máš to hezky napsaný, jenže takto to fungovalo kdysi, mám v knihách po dědovi zápisy předválečné, kdy a kolik čeho pokáceli a kolik čeho vysadili (vždy více vysazeno, jak pokáceno) jo, dělal si to na SVOJEM!!!

A víš co je p*del??

Mě naši obecní zastupci ZAKÁZALI výsadbu stromů na MÝCH pozemcích!!!

A to část měla sloužit i jako protihluková stěna mezi leteckou základnou a obcí...

Vodní plocha - také zakázáno... a víš co, já na ně SE*U!! Sázim si za svý a na svojem a ať mi závistiví ouředníco něco políbí!!)) i když možná, kydych na to bral nějaký ty dotace a podělil se..... jesus tady je to ale BORDEL !!

V. Vlk 5.8.2019 20:08

Re: Je to prosté... jako selský rozum [1]

Jo,kdyby to bylo tak jednoduché. Nějak vám schází informace, že na našem území se mezi roky 1915 a 2015 zvedla zalesněnost dvakrát, tedy máme dvakrát více lesů než tehdy. Lesy z hor sestoupily až do údolí, hlavně v pohraničí, ale o tom se nesmí psát, to bylo zakázaný už od hnutí Brontosaurus, protože pak by se ta propaganda u nutnosti sázet stále a stále stromy ukázala jako hovadina. Račte si najít mapy zalesnění z obou termínů. Myslíte to s tím sázením dobře, ale poněkud naivně.

P. Och 5.8.2019 20:58

Re: Je to prosté... jako selský rozum [1]

Nemuselo by jít o zdvojnásobení zalesněnosti... stačí vysadit tu čtvrtmiliardu stromů, zejména kolem VŠECH silnic i polňaček a kolem vodních ploch a toků z obou stran... - kolik že máme kilometrů cest a toků? Když kolem nich zleva i zprava bude každých 10 metrů ovocný strom, budou zastíněné, voda se zadrží a lidé budou mít ovoce. Plus vytvářet další "minirybníčky", tůně, strouhy ap.

Jistě lze vytipovat výše položená neúrodná pole a majiteli navrhnout zadarmo na jeho poli výsadbu sazenic třeba i smrků, a že si je pak může vytěžit, vysadí-li za každý poražený strom dvojnásobnou náhradu v podobě mladých stromků.

Stejně tak jistě lze města i vesnice víc zazelenit - všude okolo vidím plochy, kde by bylo možno mít dvojnásobek stromů, než jich tam je (a stále by to nebylo příliš, ani by to místy stále nebylo dostatečnou náhradou za plochy asfaltu a betonové dlažby. Pod stromy pak třeba i nižší vhodné keře - udrží vlhkost u kořenů a zastíní kmen.

P. Och 9.8.2019 13:44

Re: Je to prosté... jako selský rozum [1]

Lesnatost ČR je prý 34%, což je údajně 2x tolik než za Marie Terezie (zase tak prudce nám neroste, že? za těch více než 200 let). To číslo 34 je ale zjevně nadhodnocené - věřím-li svým očím, na satelitním snímku https://www.google.cz/maps/place/Česko/@49.8300718,14.8160119,361727m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x470b948fd7dd8243:0xf8661c75d3db586f!8m2!3d49.817492!4d15.472962

je vidět max. 20% lesů (tmavě zelené plochy) a ty světlé jsou pole, města, silnice a dálnice =holý povrch, z něhož se právě voda velmi rychle vypařuje (případně odteče) a nezadrží se v krajině. To znamená, že vzduch je suchý prašný (zejména ve městech), vody málo a srážky i větry prudké a ničivé (eroze ornice i jiné půdy).

Jeden osamocený strom na kilometr možná spolutvoří statistické číslo "zalesněnost", ale netvoří skutečný les a nezadrží vodu v krajině.

P. Och 9.8.2019 13:53

Re: Je to prosté... jako selský rozum [1]

Lesnatost ČR je prý 34%, což je údajně 2x tolik než za Marie Terezie (zase tak prudce nám neroste, že? za těch více než 200 let). To číslo 34 je ale zjevně nadhodnocené - věřím-li svým očím, na satelitním snímku https://1url.cz/nMgaX --je vidět max. 20% lesů (tmavě zelené plochy) a ty světlé jsou pole, města, silnice a dálnice =holý povrch, z něhož se právě voda velmi rychle vypařuje (případně odteče) a nezadrží se v krajině. To znamená, že vzduch je suchý a prašný (zejména ve městech), vody málo a srážky i větry prudké a ničivé (eroze ornice i jiné půdy).

Jeden osamocený strom na kilometr možná spolutvoří statistické číslo "zalesněnost", ale netvoří skutečný les a nezadrží vodu v krajině. Jde o akumulátory vody (lesy, rybníčky) a o celistvější zastínění horkého či osluněného povrchu.

D. Mach 5.8.2019 12:37

Bez Vlka by bylo naší přírodě lépe, s vlkem se smířím.

Pan Vlk má jasno v tom, že všichni mohou za všechno. Za kůrovcem zničené lesy může prý globální oteplování, což někde zaslechl, ale už nenapíše kde, protože takový blábol nikdo oficiálně nevypustil. No a jaký je závěr? Žádný. Pan Vlk si jen musel zanadávat, protože v hospodě u piva (předpokládám) už mu nikdo nevěnuje ani za mák pozornosti. Fakt nevím, proč se sem kopírují zrovna jeho příspěvky. Je to úděsně bezmyšlenkovité.

V. Petr 5.8.2019 13:15

Proboha, pokud zatnete zuby, zkuste sledovat naše

"veřejnoprávní" nebo Bakalova média! Jsou toho plná!

M. Krátký 5.8.2019 13:16

Re: Bez Vlka by bylo naší přírodě lépe, s vlkem se smířím.

Tak velké vedro o víkendu nebylo aby jste si uhnal úžeh - hezký den

P. Brich 5.8.2019 15:49

Re: Bez Vlka by bylo naší přírodě lépe, s vlkem se smířím.

Setrvalý stav. Nemůže za to ani vedro, ani zima.

J. Ganaur 5.8.2019 11:05

Stačilo napsat:

za všechno můžou Němčouři.A nemusel jste psát takový blábol.A s tím nafackováním jste mohl začít u sebe.

A. Pakosta 5.8.2019 11:29

Re: Stačilo napsat:

To snad ani není pravda, jací se tu najdou blbci!

J. Ganaur 5.8.2019 12:00

Re: Stačilo napsat:

Vy jste se našel docela rychle.

A. Pakosta 5.8.2019 12:04

Re: Stačilo napsat:

Pravdu o tom, že je blbcem, říkáš blbci zbytečně -

žádný blbec nepochopí, že je blbcem skutečně...

J. Ganaur 5.8.2019 12:17

Re: Stačilo napsat:

Ano, proto je s Vámi zbytečné diskutovat.

A. Pakosta 5.8.2019 12:44

Re: Stačilo napsat:

To jsem nikdy neměl v úmyslu, věřte mi nebo ne.

K. Tejkal 5.8.2019 12:53

Re: Stačilo napsat:

Také bych mnohem raději nafackoval panu Ganaurovi než autorovi článku. Ale i kdyby mi přitom ruce upadly, lidskou blbost nevymýtím.

J. Ganaur 5.8.2019 13:36

Re: Stačilo napsat:

Fackovat chtěl pan Vlk, já ne.Ale teď vidím, že to byla chyba.Vy byste si taky zasloužil.

M. Mikulec 5.8.2019 11:59

Re: Stačilo napsat:

Jak by tady bylo krááááásně! :-)

V. Petr 5.8.2019 10:43

Pan Vlk komunistům, kupodivu křivdí. Komunisté brali hnědouhelné elektrárny jako "nutné zlo," i když těžký průmysl byl opravdu jejich prioritou. Pokud by zůstali u moci déle, byly by hnědouhelné elektrárny už z větší části nahrazeny jadernými.

Pan Vlk také zapomněl na Adolfa Hitlera, který též nenáviděl průmyslovou civilizaci. Podle něj mělo více, než 50% Němců pracovat v zemědělství, k čemuž ovšem potřeboval rozsáhlý "Lebensraum."

R. Langer 5.8.2019 11:22

Re:

Komunistům byly nějaké elektrárny úplně ukradené, hlavně že se plnil plán. Že se nedalo dýchat bylo zcela nepodstatné. :-P

R. Langer 5.8.2019 11:24

Re:

Ale ano, atomovým elektrárnám se nijak nebránili, to je pravda. A měli jsme na to kompletní a funkční vlastní technologie.

R. Tesařík 5.8.2019 11:43

Re:

Nebránili, protože CCCP.

V. Petr 5.8.2019 12:03

To je jedno proč. Článek je zase o tom "protože Německo"

A tak pitomí, jako současní Němci (a naši zelení) ten Husák přece jen nebyl. Je to sice smutné, ale je to tak!

P. Brich 5.8.2019 15:45

Re:

JE byly sice CCCP, ale měli jsme dobře zpracovanou a vyvinutou technologii a hlavně lidi, kteří ji uměli. Po 25 letech devastace už na to nemáme a bude hůř.