18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Řekni, kde ti tupci jsou

Měl jsem možnost projet se v poslední době po naší zemi, a zvláště Českomoravskou vrchovinou. Když jsem viděl tu zkázu, ty nastojato uschlé a od kůrovce sežrané lesy, stovky hektarů lesů, celé kopce a doliny, byl bych rád někomu nafackoval. Jen ho mít po ruce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zach 18.8.2019 10:31

Kdybych byl Marťan, neznal jiné texty pana Vlka st. a přečetl si jeho text a polemický text pana Máchala (za předpokladu že bych jako Marťan měl nějaké mozkové závity) odnesl bych si tyto dojmy:

Dikce textu pana Vlka je útočná, dehonestující druhou stranu, psaná z pohledu člověka naprosto jistého si svým názorem a domnívajícího se, že je majitelem "pravdy", bez náznaku pochybností a pokory. Přesně jak to popsal pan Máchal - "Dehonestující substantiva a adjektiva autorem hojně používaná" a "Svou smyšlenku prostě vydává za skutečnost".

Máchalova reakce je klidná, věcná, bez útoků na autora původního textu - dikci textu bych shrnul "pojďme o tom věčně diskutovat a hledat společně pravdu a nejlepší řešení situace".

Texty toho prvního typu zde na NP představuje pan Vlk st. a ještě jeden autor pracuje podobným způsobem - jméno nechám na představivosti ctěného čtenáře. Mně to nápadně připomíná "hradní styl". Prezidentův mluvčí je v tom přímo mistr. Je úsměvné když pánové (a jim podobní) svým agresivním a útočným stylem fabulují o tom, jak "občanské hnutí" symbolizované Miliónem chvilek je agresivní, útočné, fanatické apod.

A díky za odkaz na článek "Kdo může za solární průšvih" a "Kdybychom neměli tolik smrků, nemáme takový problém s kůrovcem" ! ### https://ekonom.ihned.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci ### http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/kdybychom-nemeli-tolik-smrku-nemame-takovy-problem-s-kurovcem.A190411_001253_pozice-tema_lube

P. Horak 5.8.2019 22:35

Mam takovy pocit...

... ze mene by bylo vice.

D. Stirský 5.8.2019 17:59

Vlk by si zasloužil tento úkol: to, co vždy sepíše, zhustit na jedinou stránku wordu. Jestli tomu rozumím, tak za stav českých lesů a oteplování mohou neomarxisté, Němci, ekoteroristé, neziskovky a Bursík. Já se jen pamatuji, že různí seriózní autoři psali, že je-li co na nacionalním socialismu resp. nacistickém Německu pozitivního, tak to byly říšské zákony na ochranu zvířat a přírody, některé možná platí dodnes, byť asi s novelami.

R. Tesařík 5.8.2019 19:39

Re:

Platí. Göring. Když jsem to sem napsal, vyjela na mě Netzerová, že jsem blb. Dala sem odkaz a ejhle, platí. Ale jinak, Vlk má pravdu.

P. Rada 5.8.2019 20:35

Re:

Jen tu svou pravdu má kde kdo. Ta obecná řídící se přírodními zákony se pozná podle toho, že umožnuje dělat předpovědi s vysokou pravděpodobností které si mohou nezávisle ověřit i další lidé.

Přírodní zákony se podle libovůle lidských rádoby-pravd neřídí a to ani když se o nich píše pod přírodovědní hlavičkou. Někdy mi to spíše přijde, že kdosi odpovědný za tento portál se systematicky snaží ekologii dehonestovat.

Pokud by si Vlk a jemu podobní pamatovali a havně reflektovali míru pravdivosti obecných klimatologických předpovědí učiněných před cca 20lety a i dříve když vyšla prvá hodnotící zpráva IPCC - nemuseli by se dnes bezmocně koukat na skázu našich lesů a vymýšlet si hlouposti - jen aby nevyšlo najevo jak obecnými pravdami opovrhovali v minulosti když byly opakovaně navrhovány novelizace lesního zákona navyšující tempo obměny dřevin za odolnější druhy. I klimatologové dnes uznávají, že to co se svého času jevilo na horní hranici až alarmistické je dnes k realitě blíže. Vlk se tomu ale dodens posmívá .. "řekni kde ti tupci jsou"..."blábolí, že to prý způsobilo „globální oteplování“"...

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

L. Novák 5.8.2019 23:50

Re:

Blbe zelený prolhaný, ukážeš nám nějaký příklad předpovědi s vysokou pravděpodobností úspěšnosti na desítky let dopředu, zveřejněné před desítkami let? :-P

V. Vlk 5.8.2019 19:59

Re: Pro pana Stirského

Jistě pane Stirský. Je vidět, jaké "seriózní autory" čtete. Jeden z ekologických nacistických zákonů , na který dnešní zelení idioti vzpomínají, například zakazoval týrat zvířata při lékařských pokusech. Takže němečtí nacisté, a znovu zdůrazňuji němečtí, považující se za nadlidi, podle jejich logiky prováděli "lékařské pokusy" na méněcenných lidech. 'Zidech, Cikánech, Slovanech, duševně chorých Němcích,a "politicky nespolehlivých". DO jaké kategorie spadáte vy? Protože bylo málo utišujících prostředků, tak bez nich. Počet lidí, na kterých se takové pokusy dělaly, dodnes Němci tají. Byly jich desetitisíce, včetně na 1 500 párech vězněných dvojčat v Osvětimi. Dvojčatům byly například do očí vpichovány injekce pro změnu barvy, a dokonce byla sešívána, aby vznikla siamská dvojčata.V polovině roku 1942 v Baranavičy v Polsku byly pokusy prováděny v malé budově za soukromým domem důstojníka SS Dr. Wichtmannem. „Jedenáctiletý nebo dvanáctiletý kluk tam byl připoután k židli tak, že se nemohl hýbat. Nad ním bylo mechanizované kladivo, které po intervalu několika sekund dopadalo na jeho hlavu.“ Chlapec byl dohnán k šílenství. Pokusně bylo sterilizováno 300 000 pacientů -vězňů. Další najdete na wiki- Nacistické experimentování na lidech." Tak to je ten úžasný ekologický zákon, co platil v Německu do orku 1974. Jen ty pokusy na lidech se momentálně nesměly dělat.

P. Rada 5.8.2019 21:17

Re: Pro pana Vlka

Pane Vlku ekologie je už s definice vědní obor o vstazích v živé přírodě a je nadstavbou přírodních věd. To, že Vy osobně si pod tímto oborem představujete jen krajnosti je součást Vaší hlavy.

Vztahy dominantně mezi lidmi naopak řeší celá škála humanitárních věd, které by spíše měli dát i odpovědi na nacistické zvrhlosti. Zde by jste proto mohl najít něco adekvátnější.

Lidé přeci od-nepaměti dokáží ten samý nástroj (nůž, ekologii, tušku...) používat i zneužívat nebo toho samého druha milovat či nenávidět.

Analogicky to udělali nacisté kdy nástroem jim byla vyvolená rasa, fragmenty ekologie a dalších věd. .... To přeci ale ještě vůbec neznamená, že onen nástroj sám je vinen.

A. Nový 6.8.2019 0:02

Re: Pro pana Vlka

Dnes vyvolená nikoliv rasa, ale nadlidi - greténi, ke kterým se hlásíte i VY.

J. Nový 5.8.2019 17:31

Hmm

"To u nás vládli komunisté. Kteří v době normalizace tvrdili, že nepotřebujeme žádné jiné elektrárny než hnědouhelné."

.

A co tedy provedli s elektrárnami vodními a jadernými?

V. Mertan 5.8.2019 17:14

Byrokracia

Viackrát som čítal že za šírenie kôrovca môže hlavne zvýšená byrokracia. Kým prebehne výberové konanie, lykožrút je vyletený.

M. Krátký 5.8.2019 16:09

Naprostý kolaps českých lesů nastal po

zločinecké transformaci lesnictví počátkem 90tých let, Všechno fungující : hájovny, lidi, školky i lesnické školy se rozkradly, zprivatizovaly a lesy jely setrvačně dál až do doby před několiky lety, sucho, Bursík a další hovada, kůrovec a máme co jsme si zasloužili !!! Trestní oznámení na všechna hovada, která jsou pod tím podepsána !!! Ke zdi a postřílet !!!

V. Kotas 5.8.2019 17:11

Re: Naprostý kolaps českých lesů nastal po

Tak jest !

Z. Lapil 5.8.2019 17:49

Re: Naprostý kolaps českých lesů nastal po

Nepřehánějte. Podle mnohých je podstatnou součástí průšvihu povinnost výběrových řízení na kácení. S tím aktuální majitel nemá co dělat, předpis je předpis.

P. Vandas 5.8.2019 15:12

Souhlas pane Vlku.

Nenechte se znechutit.:-);-):-)

V. Kotas 5.8.2019 17:12

Re: Souhlas pane Vlku.

1*

J. Krásenský 5.8.2019 19:42

Re: Souhlas pane Vlku.

přidávám se s díky panu Vlkovi.

K. Vojtíšek 5.8.2019 14:41

Lesní hospodáře nahradili zelení tupci.

Moudří hospodáři věděli, co lesy potřebují a jak se o ně co nejlépe starat. Bohužel tito odborníci byli nahraženi manažery s pochybnými tituly, zato s velkou rozhodovací pravomocí. Jejich blbé ale silou prosazené nápady nadělají víc škody jak užitku. Tyto tupce je třeba hnát k zodpovědnosti. Lesní hospodáři věděli, že přírodě se musí pomáhat a na kůrovce platí především rychlé vytěžení napadených stromů. Kecy o tom, že si příroda sama pomůže jsou jen zdůvodnění pro nic nedělání a vedou k současné celorepublikové kůrovcové kalamitě.

K. Tejkal 5.8.2019 13:03

Što dělat?

Vracejme vodu do krajiny, sázejme stromy, postavme nové jaderné bloky. Nedělejme z Evropy "zelenou" poušť s nesvobodnými lidmi.

V. Petr 5.8.2019 13:13

Souhlas!

J. Ganaur 5.8.2019 13:40

Re: Što dělat?

Vida, i z Vás může něco rozumného vypadnout....

P. Rada 5.8.2019 14:57

Re: Što dělat?

Rozum by spíše velel odstranovat příčiny. Pan Tejkal ale spíše nerozumě paušalizuje. Např. sázení stromů ve městech kde je lze intenzivněji obhospodařovat a kde je jejich hlvním ůkolem snižovat teplotní extrémy a zachycovat prašnost může být poztivní - ale kolik takových lokalt je a jak to souvisí s článkem o hromadném usychání dřevoprodukčních porostů? Ani sami lesníci však neumí odhadnout které typy dřevin v následujícím století vydrží změny.

Dalším kontraproduktivním návrhem je výstavba JE. Zároven totiž nezminuje odstavování uhelek. Tento duel uhlí/jádro zde ale byl už na počátku výstavby JETE. Zastínci tehdy argumentovali právě odstavením uhelných elektráren a zlepšením životního prostředí. Nestalo se - zvítězila chtivost vydělávat kde to jen jde - i na vývozu elektřiny zatímco popílek a kyselé deště zůstávají doposud doma - byt v menší míře. Doposud má tedy česko energií průběžně nadbytek a nechce se mu rušit ani ty zdroje které kogeneraci nevyužívají. O tom, že není dořešeno využívání kogenerace JE nemluvě. Energiemi zkrátka plýtváme.

Další plýtváním by nyní bylo stavět neefektivní typ energetického zdroje, zadlužit se přitom a tak navíc odklonit prostředky daleko smysluplněji investované např do modernizace technologií aby jsme v energetické nákladovosti na produkci HDP konečně začali dohánět vyspělejší země.

Dokonce ruská cesta výstavby JE kterou nenápadně připomínáte nadpisem je za součastné geopolitické situace asi tím nejhoším krokem dokonce zbytečným návratem k závislosti na totalitně řízené mocnosti.

J. Ganaur 5.8.2019 15:16

Re: Što dělat?

To asi nebylo určeno mně.

V. Petr 5.8.2019 15:16

Mýlíte se, podíl uhelných zdrojů klesl a těžba uhlí také

Pokud jde o nevyužití jaderných elektráren k vytápění měst, tak jako část Prahy vytápí uhelná elektrárna Mělník, přičiny jsou dvě. Jednak je to odpor zelených a dále snaha majitelů lokálních zdrojů tepla vyhnout se konkurenci.

K. Tejkal 5.8.2019 16:03

Re: Što dělat?

Nepřipomínám (nenápadně) ruskou cestu výstavby JE. Jaderná elektrárna se dá postavit i bez Ruska. Připomínám však, že jaderná elektrárna neprodukuje CO2, ať ji postaví kdokoli.

Podle některých odhadů postupně do kapes solárním baronům nacpeme až bilion korun. Zkusil bych tuto hodnotu porovnat s cenou dvou nových jaderných bloků.

J. Ganaur 5.8.2019 16:10

Re: Što dělat?

Souhlas.Když to ale není free cool in (čti frikulín). :-D

J. Lukavsky 5.8.2019 16:10

Re: Što dělat?

"chtivost vydělávat kde to jen jde - i na vývozu elektřiny" No jelikož dovážíme prakticky veškeré suroviny tak musíme něco vyvážet. 200 volů ročně bychom zvládli hravě, ale prý mají svých dost. Takže proč nevyvážet elektřinu? Uranu je dost na pár set let (částečně vyhořelého paliva = zdroje pro další spálení je také dost), je to sofistokovaná výroba, čili lukrativní. A jelikož Německo hodlá přejít na ušlechtilé fofrníky zcela tak bude veliká poptávka po zdroji co se dá regulovat a který je "na tlačítko". A palivo do JE se dá skladovat léta, čili zásoby jsou reálné a "SSSR" není jediným možným dodavatelem. J.L. end

Z. Lapil 5.8.2019 17:46

Re: Što dělat?

Jen opatrně s tou regulovatelností. Zrovna jaderky ji mají prachmizernou, a proto v energetickém mixu slouží jak základ všech základů (třísměnný průmysl a tak) a ještě bývají spojené s elektrárnami přečerpávacími.

J. Nový 5.8.2019 17:33

Re: Što dělat?

Já bych hlavně vracel vodu do země a vrátil se k kdysi běžným trativodům, které bych budoval ve velkém i pro dešťovou vodu.

P. Och 5.8.2019 12:54

Je to prosté... jako selský rozum [1]

Nepotřebuji slávu ani Nobelovku. Chci jen, aby se přesně toto stalo:

Globální změny počasí nejsou kvůli CO2 (neměřitelné procento), ale zejména kvůli odlesnění a odzelenění polí a ploch měst, silnic, dálnic, marketů, parkovišť atd. = odvlhčení (vzniká suchá poušť). - Voda se pak na holých plochách civilizace a holých polích prudce vypařuje, nastávají prudké větry a krupobití i náhlé přívaly vod zeshora (záplavy, povodně). Stačí nebýt DEB*L a udržovat přírodu zelenou, po celé ploše území!!! (neséct suché trávníky měst naholo, pole neničit herbicidy a po sklizni povinně pohnojit organickým hnojivem a okamžitě hustě osázet zelenými rostlinami k zaorání =dusík, uhlík a vláknité pojivo do půdy), a bylo by více vody v přírodě, a pak i pro nás lidi... i ve vzduchu, vlhčím a čistším. Více vody v lese (přitahují deště a zadržují vodu) >podobné přitahuje podobné< >voda přitahuje vodu< >na suché pole nezaprší<. Znamená to i méně suchých smrků a tím méně škůdců - pokud je zdravý vlhký smrk, ubránil by se snáze... po zranění vypustí mízu a brouk obalen zahyne. Méně úrodná pole proměnit zpět na lesy = navrátit přírodě. Stávající lesy povinně dosazovat, i příkopy všech silnic, okraje všech polí, polních a lesních cest povinně osázet stromy - kde to jde, ovocnými. Na svazích luk zadržovat vodu mini-rybníčky, dokola každé vodní plochy i toku sázet nahusto stromy = zastínění, nižší teplota = pomalejší odpar.