21.2.2024 | Svátek má Lenka


Diskuse k článku

CENY: Kde se berou rozdíly mezi Polskem a Českem?

Polsko má obrovské množství malých dodavatelů, spojených v odbytová družstva. U nás máme pár dominantních holdingů. Co s tím dělají lidovečtí ministři zemědělství? Posílají jim další dotace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Buda 30.11.2023 9:18

Při odborářském pískotu a hluku z řehtaček se nabízí vzpomínka na krizi z odborů ve Velké Británii. Zajímavý článek tu dobu připomíná. Tehdy byla GB v hospodářské krizi, u moci byli labouristi, vládly odbory, Británie se řídila tzv. tripartismem, říkalo se ji "nemocný muž Evropy"... Zaslechl jsem v posledních dnech tento termín v souvislosti se situací v ČR. Analogie je zřejmá. Jen to snad nedotáhneme až tam, kam dospěly odbory v GB, než voliči pochopili, že je před hospodářskou krizí odbory a labouristé nejen nezachraňují, ale naopak krizi vyvolávají.

https://medium.seznam.cz/clanek/jan-broul-neznama-historie-jak-to-vypadalo-v-britanii-kdyz-tam-vladly-odbory-33095

V. Povolný 30.11.2023 9:08

Typický Prouza, hlavní obhájce západních řetězců, které ovládly náš trh a nestydatě nás odírají. A typický výplod, o obchodních řetězcích ani slovo. Nejlepší výrok pana Prouzy, který jsem zaznamenal, zněl "Stejné ceny na pultech obchodních řetězců dokazují, že trh funguje."

Paradoxní je, že za současný stav jsou odpovědní politici, kteří připustili, aby něco takového nastalo. Němci dělají jen to, co jim dovolíme. A my jsme jim dovolili, aby si z nás udělali kolonii.

Fiala nás nevytrhne, ten se v Bruselu ještě hlouběji zanoří tam, kde to nevoní.

M. Kocián 30.11.2023 15:31

R^

R. Polášek 30.11.2023 18:13

Přesně tak. Prouza potřebuje oslabit velké zemědělské podniky, aby obchodní řetězce dosáhly ještě nižších nákupních cen a tím ještě větších zisků. Prouza ví dobře, že nějaké sdružení drobných zemědělců, které by od drobných zemědělců vykupovalo jejich produkty a mohlo fungoval jako dodavatel supermarketů tady sotva vznikne, protože Česká republika je řádově desetkrát menší než Polsko, drobných zemědělců je tady úměrně tomu míň a ještě jejich produkční ceny jsou takové, že prostor pro takového zprostředkovatele není.

S. Rádl 30.11.2023 8:55

Jestli to nebude také tím, že v Polsku nemají svého Prouzu hájícího zájmy západních řetězců majícího úzké vztahy s politiky všech relevantních stran.

J. Vorlický 30.11.2023 7:58

Klíčová je prý nedostatečná konkurence mezi dodavateli. Nechejme stranou ty různé autorovy grafy a tabulky. Ty nejsou klíčové.

Ptejme se, jak údajně v tržní ekonomice může dojít k nedostatečné konkurenci. 1) musí zákazník platit co dodavatel chce, protože zboží je málo? To evidentně ne. 2) vznikl v ČR jakýsi mezi dodavateli kartel, kdy zboží je dost, ale jen za ceny hlídané kartelem? Kartely existují všude na světě. Možné by to tedy bylo. Nicméně státní instituce, které hlídají, aby dodavatelé tak neomezovaly konkurenci, nic takového netvrdí. Je ale možné, že instituce nedělají svoji práci dobře. 3) Zákazník má dost peněz a navíc je hloupý a prostě zaplatí. Konkurence není tedy potřeba. 4) zákazník sice nemá tolik peněz, je ale hloupý a tak namísto chování se tržně, tzn. prostě nekoupit, co je předražené, jen remcá, nadává a stěžuji si, většinou na úřadě. 5) možná, že existují další důvody.

Osobně se domnívám, že pro situaci v ČR platí bod 4.

M. Kocián 30.11.2023 15:32

Přikláním se spíš k 2).

R. Polášek 30.11.2023 18:23

Já bych dodal ještě bod 5, obchodní řetězce mohou stejně snadno nakoupit v ČR jako odpovídající zboží do ČR dovézt, zatímco potravinářské firmy kvůli všelijaký omezením a předpisům a nezájmu občanů evropských států o zboží z jiného státu mohou znatelně hůře vyvážet než prodat potraviny tady. Navíc velcí naši producenti mají tržby maximálně v nižších jednotkách miliard a zisky v nižších stovkách miliónů, zatímco lepší zahraniční obchodní řetězce mají jenom u nás zisky v řádech nižších jednotek miliard Kč. Tudíž jejich tržní síla je nesrovnatelně vyšší. A mohou tak dosáhnout na největší podíl marže prodávaného zboží a tudíž potraviny nejvíc zdražují.

L. Novák 29.11.2023 22:57

Nenažranost výrobců a hlavně obchodníků. Každý podle svého postavení na trhu. Každý si nasadil, co to šlo... Jedlé oleje nabízeli obchodníci v létě 2022 za ceny 70-90 Kč za litr. Teď už se dá koupit řepkový i slunečnicový olej v akcích i za 25,- Kč za litr... A takhle by se dalo pokračovat.

Nedávno jsem nakoupil v Amazon.de k počítači výrobek WD za 7800,- Kč včetně DPH a bezplatné dopravy, který naši obchodníci nabízejí za 11,5 - 12 tisíc Kč. Nejdražší je Alza.cz...

Tady je to jednoznačně nenažranost obchodníků. Čekají na hejla, který si neumí na Internetu dohledat cenovou úroveň, za kterou se dá výrobek nakoupit třeba v Německu... :-P [>-]

J. Černý 29.11.2023 18:06

Proč lžete ?

M. Nápravník 29.11.2023 16:18

Rozdíl pár procent a rozdíl v platech často 50% procent. tady se není s čím chlubit.

A. Schneefelderová 29.11.2023 15:06

Vláda sleduje jediný parametr:

Aby mohla říci, že rozpočet na roky jejich vlády je nižší než rozpočet za kovidu za Babišovy vlády.

O nic jiného jim nejde, ať občané i firmy chcípnou.

P. Zahrádka 29.11.2023 20:41

Pokud jste doma odpovědná za útraty tok potěš. Rozpočet nižší? Myslíte schodek? VŠŽ?

P. Kozelský 29.11.2023 13:51

To je jedno, díky bohu, že jsou. Jinak bychom tady za chvíli díky šmejdům SPOLU neměli ani co žrát!

J. Černý 29.11.2023 12:41

Proč tu ty německé, holandské, anglické apod. obchodní řetězce podnikají, když mají tak mizernou ziskovost kolem 2% .

Ony se pro nás obětují, tak to vidí panák Prouza.

R. Tichý 29.11.2023 12:07

Předkládaná situace je vesměs pozitivní. R^ Z toho nutně plyne, že nám tady někdo dělá blbou náladu. :-(Takže autismu vlády využívají média v honbě za negativní zprávou. A komu patří média?Rv

M. Kocián 29.11.2023 14:40

Media se vždy honila za špatnými zprávami a vždy budou, protože vyvolávají u čtenářů silnější emoce.

C. Berka 29.11.2023 12:00

Penam: tržby 6,3 miliardy, zisk 150 milionů korun. Loňský zisk se vrátil na úroveň z roku 2020, o rok dříve byl Penam 94 milionů ve ztrátě.

Olma: rekordní zisk, píší titulky. V textu pod titulkem se dočteme, že byl o 4 % vyšší, než rok před tím.

C. Berka 29.11.2023 11:33

Ta průměrná ziskovost v obchodě se týká obchodů s potravinami, nebo všech obchodníků?

No, u zemědělců je vidět, jak zbohatli. Těch nových mercedesů před chalupami...

S těmi potravinami- on nám pan Prouza chce sdělit, že se u nás prodávají jen potraviny od českých zemědělců a výrobců? Čeští výrobci snad určují ceny na trhu? Já vidím v obchodech spoustu německých a polských potravin. Chce nám pan Prouza tvrdit, že Globus, Penny Market, Lidl, Norma, Tesco, ...nakupují od polských zemědělských odbytových družstev? Komupak patří ten vysoce ziskový Tereos TTD? Nemá náhodou francouzské vlastníky? Chce nám tvrdit, že rozdíl ceny privátní značky a ceny od výrobce jde tomu výrobci? Privátní značka je snad obchodníkem subvencovaná?

J. Černý 29.11.2023 12:50

Ten lump lže a nestydí se za to.

L. Novák 29.11.2023 17:16

Babišova kuřata z Agrofertu jsou ta nejdražší na trhu!!!Rv

A. Schneefelderová 29.11.2023 18:03

No jo, všichni kupují totiž laciná jedovatá ukrajinská kuřata.

Ble.

L. Novák 1.12.2023 23:29

K;-OÁVO NEBESKÁ RUSKÁ, ty si vždycky najdeš nějakou LEŽ, kterou můžeš plivnout po Ukrajině, abys ochránila české zloděje... Rv!!

O. Buda 29.11.2023 9:40

Je evidentní, že detailní znalost prostředí, v kterém vznikají ceny potravin a energií v diskusi na NP neprojevil dosud nikdo a nikomu to nelze vyčítat. Neznáme všechny příčiny, následky, souvislosti, souhrnem víme všichni prd. Svědčí o tom tu nejapné nápady, jindy důmyslná doporučení založená na neznalosti či jednoduchá řešení pocházející z jednoduchosti rádce. Ale je to někdy vtipné a zajímavé čtení. Mám také jedno jednoduché řešení problému KDO ZAPLATÍ DLUHY ČR: Občané ČR. Kdo jiný? Vláda? Blbost. Ta nic nevyrábí, peníze má v rozpočtu proto, že vybírá daně. Kdo dostal "vrtulníkové" peníze za neodvedenou práci, nevyrobené a neprodané výrobky, neposkytnuté služby, nejrůznější kompenzace, náhrady, souhrnem inflační peníze z kvantitativního uvolňování? Občané ČR. Kdo ty peníze musí z oběhu zase stáhnout? Občané ČR, provede to vláda prostřednictvím daní. Je to dost jednoduché k chápání? Včerejší dluhy - dnešní daně. Jistě, je to tak jednoduché, že to je určitě nepřesné, ale podstata úplně vedle nebude a udělat to je potřeba. Útoky na vládu a její opatření na snížení dluhu jsou převážně iracionální, zejména ty hulvátské, vedené slepou nenávistí. Ale četl jsem kdesi vtipný titulek: vláda nemůže za vaše posrané životy. Měli by si to uvědomit původci primitivních vulgarit vůči politické reprezentaci i odborářští bossové, kteří umí ty vášně obratně rozněcovat. Sociální dávky fungují, senioři, samoživitelky a samoživitelé pomoc nacházejí, nezaměstnanost je nízká. Vláda, parlament a Senát fungují, prezidenta máme a nedělá ostudu. Jistě by leccos šlo líp. Místo hledání nepřítele a vylepšování úsporných opatření pseudohumanitárními výkřiky a blbými transparenty bude lépe v první řadě postarat se o sebe především každý sám.

P. Diviš 29.11.2023 10:23

Spíš souhlas, jo. Problém je, že hodně institucí sice máme, ale fungují blbě. Neefektivně, pomalu, byrokraticky.

P. Pepax 29.11.2023 10:53

No příčiny současné ekonomické krize v Česku jsou docela známé, je to především embargo na ruský plyn a ropu a zelený úlet, pachatelé jsou rovněž známí a postarat se sami o sebe to Češi většinou umí, stejně jako naše vlády a instituce se umí velmi dobře postarat o své blaho, no a ten prezident, parlament, senát a vláda to je opravdu legrace Rv.

R. Langer 29.11.2023 11:28

Ano, žádné složitosti bych při hledání příčin toho, kde jsme, bych opravdu nečekal. ;-)

P. Zahrádka 29.11.2023 20:47

Žádné embargo na plyn a ropu z RF není, naopak plán je se odstřihnout od plynu z RF do 2027 a na ropu máme my, Maďarsko a Slovensko vyjímku, proč lžete?

O. Vašíček 29.11.2023 12:48

Zas tak triviálně jednoduché to nebude. Je pravda, že současný a minulý dluh budeme platit všichni, ale že za to nemůže vláda, není pravda. Vláda nastavuje "pravidla", která definují prostředí pro podnikání. A tím i přímo ovlivňuje schopnost generovat nějaké peníze pro zdanění. Pokud tato pravidla budou špatná, tak se sníží generování zisků a tím i výběr daní. A zvýšení daňové zátěže tomu nepomůže. ("Uhlíři! Máš zaplacené daně! A na příští rok!!!) :-)

Takže je legitimní se zlobit na vládu, když její opatření zhorší prostředí pro generování zdanitelných zisků. (Kde nic není, ani finančák nebere.) A tím její plánované snížení dluhu, půjde do kopru. ;-) pokud zhorším podnikatelské prostředí a zapříčiním krach firem, tak nemůžu očekávat vyšší nebo alespoň stejný výběr daní. Ba co víc. Můžu očekávat vyšší výdaje v sociální sféře.

V. Petr 29.11.2023 18:20

R^R^R^