30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlo činec Rath

22.1.2022

MUDr. David Rath. Znáte? Když byl ve vězení, vzbuzoval soucit. Když ho pustili, vzbuzoval mediální zájem. Nepřeji nikomu dostat se do vězení. Trudné to musí být vždy, ale být zavřený ještě po padesátce je zdravotně likvidační. (Avšak přeju každému korupčníkovi, aby se mu zabavil majetek.) Doktor Rath byl zatčen ve funkci hejtmana a poslance. Níže uvedený text byl vytvořen v únoru 2006, kdy byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka a jeho zatčení bylo ještě ve hvězdách. I tehdy páchal zlé činy. A já je tehdy pojmenoval (pro účely zachování retro ponechávám stav přítomný). Svůj tehdejší článek opakuji, aby si každý mohl zkontrolovat, zda se pan Rath v nápravném nařízení napravil (pozitiva nechávám až nakonec):

MUDr. David Rath lže

Řekl to aspoň podle iDNES mluvčí VZP 3. ledna 2006: Za problematickou situaci některých nemocnic, které se ocitly bez smlouvy s VZP, může podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera ministr Rath a nucený správce VZP Pečenka. Suttner tvrdí, že Rath lhal, když v pondělí tvrdil, že ministerstvo zajišťuje pro nemocnice finanční provizorium.

„Žádné provizorní smlouvy, o kterých mluvil ministr mimo jiné v pondělí v kladenské nemocnici, neexistují,“ řekl iDNES. Naráží tak na Rathova slova, že ministerstvo chod nemocnic provizorně zajistí. „Do doby konání výběrových řízení mají určitou dočasnou smlouvu s pojišťovnou, kterou vypracoval tým nuceného správce,“ tvrdil ministr Rath v České televizi. Přitom 30. prosince napsal nucený správce Pečenka hejtmanovi Bendlovi, že není možné dočasné smlouvy prodloužit, neboť neproběhlo výběrové řízení.

Podle Zdravotnických novin z 20.12. 2005 pan ministr zdravotnictví lhal, když tvrdil o našich lékárnách:
„Marže 29 % je i takto velmi vysoká, patří mezi jedny z nejvyšších marží lékáren v členských zemích EU.“ Marže pro samotné lékárny je 19 % a v Evropě není nijak výjimečná. Dále na tiskové konferenci Rath lhal, když tvrdil: „Lékáren u nás přibývá nebývalým tempem a dokonce jich máme dvakrát tolik než třeba v Rakousku.“ V Rakousku bylo přitom podle údajů tamní lékárnické komory k 31. 12. 2004 celkem 2232 lékáren a v České republice 2304 lékáren a výdejen.

Rath lže a vytváří diktátorský monopol ve zdravotnictví, můžeme si rovněž přečíst na stránkách Svazu pacientů České republiky:
„Pacient zajímá ministra Ratha a jeho politické spojence v podstatě minimálně. Tak leda jako volič a jako plátce pojištění. Rathův a komunistický zákon o zdravotní péči, přijatý před pár dny, vyškrtl zástupce pojištěnců z účasti ve správních radách zdravotních pojišťoven. Zájmy pacientů tak v základních rozhodováních nezastupuje nikdo. Byli jsme s dítětem u lékaře. Lék dříve běžně na předpis, lékař řekl že nemůže předepsat aby nepřesáhl limit stanovený od 1.1. Rathem. Prosím, my si ho zaplatíme v lékárně, ale jaképak pak řeči o ‚bezplatném‘ zdravotnictví !!!“

[Dodatek 2022: Když v roce 2003 dospěla revizní komise České lékařské komory k závěru, že David Rath vystupoval jako licencovaný lékař, aniž by měl licenci, která by byla v souladu s Licenčním řádem lékařské komory a když stejná revizní komise ČLK vznesla stejné obvinění ohledně Rathovy žádosti ke splnění podmínek pro výkon vedoucího lékaře (neb Rath uváděl „nepravdivé údaje“) obhajoval se David Rath takto: Byla to lež. Ale nebyl to podvod…“]

Další Rathovy lži se týkají okecávání plánované likvidace jiných nemocnic, než těch, které mají být řízeny ministerstvem zdravotnictví. Protože se vlastně jedná o znehodnocení majetku krajů, patří tato lež spíše až do následujícího bodu.

MUDr. David Rath krade

Ukradl zaměstnanecké a oborové zdravotní pojišťovny. Ty byl řízeny ředitelem, správní radou, dozorčí radou. Ve všech těchto orgánech měli své zastoupení zástupci zřizovatele pojišťovny, případně firmy a zástupci zaměstnanců či odbory. Podle nově protlačovaného zákona bude ředitel zaměstnanecké pojišťovny jmenován vládou na návrh ministerstva, pět členů správní rady bude jmenováno ministrem zdravotnictví prostřednictvím vlády, dalších deset členů bude jmenováno sněmovnou na základě výsledků voleb a paritního zastoupení - takže ministr (Rath) bude přímo jmenovat ředitele pojišťovny a osm lidí z patnácti ve správní radě.

Zavádí systém „Jánošík“: „bohatým“ nestátním zdravotním pojišťovnám peníze vezme, „chudé“ VZP ji předá. Ano, na účtech oborových pojišťoven skutečně leží 3,5 miliardy korun, jde však rezervní prostředky, aby tyto pojišťovny nebyly ve skluzu jako VZP. Rath se tím dokonce tím chlubí. Zavádí „drancovací koeficient“, což však není nic jiného než krádež!

MUDr. David Rath zabíjí

Komplexem svých podvodů, lží a krádeží omezuje Rath dostupnost a kvalitu zdravotní péče, což už nyní poškozuje občany, zvláště pak chronicky a vážně nemocné pacienty. Omezuje se provoz drahých oddělení a odkládají potřebné operace. Opět, stejně jako za reálného socialismu, se vybírají „perspektivní“ pacienti. A když se vyberou, přijde nový komplex opatření a lékaři musí vybírat z už jednou vybraných. A na další se prostě nedostane. Když se začne léčit chronická choroba včas, nepropukne pak její zhoubná fáze nebo je alespoň odložena! Třeba u roztroušené sklerózy může člověk fungovat spoustu let, než se přemístí na invalidní vozík. Mezitím třeba vychová děti a zaplatí dluhy. A umře třeba až v sedmdesáti a ne v padesáti. Rakovina, Alzheimer, cukrovka, Rath - to jsou nenápadní a zákeřní vrazi! [Stejně, jako mnozí další ministři zdravotnictví…]

Zítra, v pátek 24. února [2006], se ve 14:00 na Staromáku sejdou lidé, kteří protestují proti zlo činci Rathovi. Přijde Sdružení praktických lékařů ČR, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, Sdružení ambulantních specialistů ČR, Sdružení soukromých gynekologů ČR, Česká stomatologická komora, Česká lékárnická komora, Asociace českých a moravských nemocnic.

Protestovat budou i zástupci zdravotních pojišťoven, Národní centrum domácí péče ČR, Společnost radiologických asistentů ČR, Sdružení ambulantních dětských kardiologů, Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče, Asociace domácí péče ČR, Asociace klinických psychologů ČR, Asociace psychiatrických sester, Česká asociace sester, Česká společnost fyziků v medicíně, Česká společnost pro zdravotnickou techniku, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Společnost biomedicínckého inženýrství a informatiky v lékařství ČLS - JEP, Sdružení majitelů a poskytovatelů domácí péče, Společnost instrumentářek, Společnost radiologických asistentů ČR, UNIFY ČR - Unie fyzioterapeutů ČR, Unie porodních asistentek, Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Sdružení soukromých nemocnic ČR, Asociace zdravotnických zařízení Středočeského kraje, Svaz pacientů...

Taky by měli přijít všichni obelhávaní, okrádaní a zabíjení pojištěnci!

Psáno v Praze dne 22. února 2006

Některé z příspěvků na stránkách Svazu pacientů:

„Mám bechtěra 4. stupně a podstupovala jsem léčbu Embrelem, kterou mi nyní chtějí ukončit. Tato léčba mi velmi pomáhá a již si to bez ní neumím představit, mám větší možnost pohybu než před léčbou.“

„Dozvěděla jsem se, že po 34 letech musím vyměnit svého praktického/obvodního lékaře za lékaře v místě mého nynějšího bydliště! Beru to jako diskriminaci jednak za to, že jsem se přestěhovala, i to, že jako důchodkyni je mi odpřeno právo na volbu lékaře. Je to vůbec možné?“

„Mám právo zvolit si ošetřujícího lékaře, mám právo zvolit si zdravotní pojišťovnu a zároveň MUSÍM platit pojistné. Jakékoli restrikce a mocenské zásahy z vlády mě v mých právech omezují ba přímo ohrožují! Potřebuji lékaře, kteří nebudou stresováni přepočítáváním měsíčních nákladů u jednotlivých pojišťoven, potřebuji lékaře, kteří nebudou úředničit a hokynařit ale léčit, vždyť proto také studovali medicínu! Potřebuji pojišťovny, aby mě v případě nehody podržely, ale rozhodně nepotřebuji ministerstvo zdravotnictví, nepotřebuji ze svých peněz platit úředníky, kteří mě svévolně omezují, kteří mně usilují o život! Rozhodně podporuji účast na demonstraci, nechci si to všechno nechat líbit, jako ovce jít na porážku a ještě si za to zaplatit!“
******************

Dopsáno 21. ledna 2022

A teď ta Rathova pozitiva:

Je milujícím otcem hned ve dvou rodinách.

Jako inteligentní a psavý člověk v době své roční vazby dobře popsal zlé činy našeho vězeňství. Nakonec byl z více než rok dlouhé vazby propuštěn díky rozhodnutí Ústavního soudu. Podle něj „plynutím času dochází k zeslabení důvodů vazby a bylo proto porušeno právo Davida Ratha na soudní ochranu“. Načež musel stát panu doktorovi vypláznout finanční odškodnění. Následkem toho všeho se podmínky vazby poněkud zlidštily pro všechny (doufám, že i mimo Prahu(?)).

I ve vězení se věnoval své profesi. Možná to vedlo k tomu, že stejný Svaz pacientů (se stejným prezidentem Lubošem Olejárem), který proti doktoru Rathovi protestoval jako proti ministrovi, se dnes za něj zaručil. Po propuštění na podmíněnou svobodu ho navíc jmenoval svým pacientským ombudsmanem pro („zatím jen“) Prahu a střední Čechy. Podle Svazu pacientů by Rath jako internista mohl „vnést vyjasnění pro spoustu lidí“. Podle Ratha to bude jeho koníček. Teď musí vydělávat, aby splatil dalších pět milionů kaček z celkem deseti, které vyfásl jako pokutu za svou zlou činnost.

No a poslední Rathovo plus, alespoň pro ČSSD: Nikdy nepotvrdil temné podezření, že část úplatků hrabal pro stranickou pokladnu. (PROHLÁŠENÍ: Toto je pouze šamaní tucha podpořená hlasem hospodského lidu, domněnka či smyšlenka, hodící se do soudobého románu soudobých vyšetřujících publicistů. Nikoli fakt! Nikoli ověřený fakt…)

Pro zájemce o tehdejší stav veřejného mínění o českém zdravotnictví doporučuji přečíst si (už uzavřenou, přesto výživnou) diskusi pod článkem, která na Psu dodnes visí. Je vhodná pro tyto dlouhé zimní večery – má 367 příspěvků. Něco se nezměnilo ani za dalších ministrů zdravotnictví.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.