3.3.2024 | Svátek má Kamil


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ta hloupost s demisí

14.4.2011

Co to zase vrtošivý muž na Hradu provedl? Vlastně neprovedl: Nepřijal demisi ministrů tak, jak mu ji předložil předseda vlády. Tak moment - a co vlastně Petr Nečas Václavu Klausovi předložil? Co se vlastně v několika minulých dnech stalo?

Pátek 8. dubna 2011
Ve 13:00 oznamuje Vít Bárta, že "rezignuje" na vedení ministerstva dopravy. Aby se mohl očistit z nařčení a aby svou aférou nezatěžoval reformní vládu.

V 16:00 jde Nečas na Hrad. Malá změna proti očekávání - v kufříku "Bártovu demisi" nenese. Alespoň dle svého vlastního pozdějšího vyjádření. Klaus Nečase ukecá, že tažení proti straně Věci veřejné je plánovaná kampaň, která má uškodit i Nečasovi. Pánové se dohodli na další schůzce někdy během následujícího (tedy tohoto) týdne.
Svědectví mouchy Máši: Nečas Bártovu demisi přinesl, ale nechal se ukecat a ani ji z kufříku nevytáhl. (Anebo vytáhl - a zase nenápadně strčil zpátky.)
Šamanovo přesvědčení: Tu demisi měl s sebou - proč by jinak za Klausem chodil? A kdyby ji vytáhl, tak k žádné krizi nedojde!

Později toho dne: TOP 09 a část ODS chtějí VV vykmitnout z vlády. Nakonec jim bude "stačit", když z vlády odejdou tři Véčkaři: Krom Bárty (který už demisi podal) i Radek John z vnitra a Dobeš ze školství. Fakticky jde stejně o tlak na odchod VV z vlády - když už z ní "musí" odejít její předseda! A tři ze čtyř ministrů. Zbylá dvoukoalice ODS + TOP 09 by měla mít ve Sněmovně podporu díky podpoře odpadlíků (nikoli "přeběhlíků") z VV.

Ve 20:00 se schází koaliční Ká devítka. VV na ní mají "vysvětlit" koalům "své" skandály. Za kauzy Víta Bárty jsou totiž podle vyslýchajících odpovědni i předseda strany John a její místopředseda Bárta. Za půlhodinu Véčkaři za sebou prásknou dveřmi a stahují se do blízkého Bártova bytu, aby projednali situaci. Výsledek jejich jednání je jasný: Ani muže z ministerského stolce! Tedy ani Bártu, jehož rezignaci má Nečas v šuplíku.
Šamanovo přesvědčení: Na K9 se nejednalo o projednávání řešení problému, kdo za Bártu a co s tou jeho aférou. Šlo o kostnický soud nad VV. V této chvíli byla odstartována vládní krize.
Po skončení K9 oznamuje Nečas na tiskovce požadavek na to, aby po Bártovi z vlády vypadli i John a Dobeš.

Načež Václav Klaus říká: No moment, o dalších dvou ministrech jsme se s Nečasem vůbec nebavili!! Doufám, že mi to pan premiér na naší příští schůzce vysvětlí.

Sobota 9. dubna 2011

Ve 13:00 se schází komplet poslanecký klub VV - tedy bez odpadlíků. Jejich vzkaz zní - tak dobře, naši tři ministři odejdou, ale to musí jít pryč i Vondra a Fuksa z ODS a Kalousek z TOP 09. Vondra je už provařený kauzou Promopro a na ty další by se taky něco našlo. Požadavek nejmenšího koaličního partnera je jasný - my tři, vy tři. Tak to bude spravedlivé.

Premiér Nečas takové řešení odmítá. Předseda VV kontruje: V případě nedohody nepodpoří VV tuto vládu ve sněmovně!

Neděle 10. dubna 2011

Ukazuje se, že odpadlíků z VV bude málo na to, aby udrželi většinu plánované dvoukoalici. Je tedy nutné udržet trojkoalici.

Véčkaři si rozesílají SMS s Klausovým vyjádřením, že nepodpoří vládu postavenou na "přeběhlících".

Ozývá se Václav Klaus ze své návštěvy Brna: Bártovu demisi a odvolání dalších ministrů VV přijmu jen tehdy, když mi Nečas představí "plán B".
Šaman překládá: Tedy s kým hodlá vládnout Nečas po avizovaném odchodu VV z koalice. Jak se vyřeší tato vládní krize (která "silovým" postupem premiéra, který hodlá odvolat ministry "své" vlády - ale bez dohody s "jejich" partají) může přejít po následném očekávání pádu zbytkové vlády v krizi ústavní?
Rozezlený předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř upozorňuje prezidenta na jeho "ústavní povinnost" jmenovat a odvolávat členy vlády na návrh premiéra.
Šaman upozorňuje Tluchoře, že je nestandardní, neslušné a politicky nezralé odvolávat ministry koaličního partnera bez dohody s ním! Pokud tedy není záměrem premiéra po rozvratu koalice pád jeho vlády!

Pondělí 11. dubna 2011

V poledne pravil prezident Klaus: "Než přijmu demisi či demise nebo než vydám rozhodnutí o odvolání toho či onoho ministra, budu vyžadovat plán dalšího fungování vlády ČR."

Odpoledne Nečas "konzultuje" s Vondrou, načež ministr národní obrany dává v 15:09 "svou funkci k dispozici". Tedy - Vondra nepodává demisi jako Bárta, ale dává volné ruce Nečasovi, aby ho odvolal. Dobrý Vondrův krok přišel ve správné chvíli a umožní mu další bezproblémové fungování v politické špičce.

V 15:24 Nečas oznamuje, že přinesl Klausovi demisi Víta Bárty a návrhy na odvolání Johna a Dobeše. O Vondrovi se nemluví!!! Teprve v tomto okamžiku propuká skutečná politická krize naplno. Bylo by katastrofální, kdyby pan prezident všechny návrhy tak, je je mu pan premiér přinesl, přijal.

Před čtvrtou hodinou odpoledne Klaus pravil, že "si počká", až jak se dohodnou předsedové koaličních stran.

Večer se ještě před jednáním K9 schází Bárta s Kalouskem.
V 19:00 začíná jednání K9. VV trvají na tom, aby i po případném odchodu Johna z vnitra zůstal rezort v tlapách Véčkařů.

Kolem půl deváté večer je médiím oznámeno: Koalice bude pokračovat, ale změní se koaliční smlouva.

Úterý 12. dubna 2011

Média začínají nadávat na Klause, že neplní svou "ústavní povinnost". Odvolávají se na znění Ústavy:

"Prezident jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi... ...prezident republiky jmenuje a odvolává na návrh předsedy vlády ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů." Ačkoli není řečeno kdy, z kontextu Ústavy vyplývá, že by se tak mělo stát bez zbytečných zdržovaček. Avšak už prezident Václav Havel v červenci 2002 prostě nejmenoval nového prezidenta NKÚ, kterého zvolila Poslanecká sněmovna, a tento stav trval až do října 2002 - kdy Sněmovna schválila jiné vedení NKÚ (změna v osobě viceprezidenta úřadu). Znění Ústavy je přitom stejné - "prezident jmenuje" na návrh (v případě vedení NKÚ na návrh Sněmovny). Žádné podmínky a žádné termíny. Prezident Václav Klaus tedy jedná podle "ústavních zvyklostí", které zavedl prezident Václav Havel!

VV opakují slovy své nové předsedkyně poslaneckého klubu Karolíny Peake: Jednáme a ustoupit leckde můžeme. Ale na ministerstvu vnitra trváme. John nic neprovedl. ODS opakuje: VV musí pryč z vnitra!

Dialog hluchých. Skoro jako v tom únoru 1948, kde však tehdejší premiér Gottwald měl jasnou představu. Prezident Beneš měl, pravda, poněkud silnější ústavní pravomoci. (President jmenuje a propouští ministry a stanoví jejich počet... Veškerá moc vládní a výkonná, pokud ústavní listinou nebo zákony Československé republiky vydanými po 15. listopadu 1918 není a nebude výslovně vyhrazena presidentovi republiky, přísluší vládě (§ 70).) Jenže Gottwald měl navíc armádu, vnitro, odbory - a média. Tehdejší "demokratičtí ministři" na protest proti bolševickým manýrám komunistických ministrů podali demisi. Sociální demokracie demisi odsoudila, ve vnitrostranickém materiálu však zveřejnila svoje přesvědčení, že "prezident demisi nepřijme a bude vládu držet do voleb". Nu, přepočítali se. Beneš pod tlakem ulice musel svou "ústavní povinnost splnit". A komunista Gottwald se až do převratu "modlil, aby je ta hloupost s demisí neopustila a nerozmysleli si to".

A co udělá Klaus? Když tedy Nečas není schopen se s koaličními partnery domluvit, přesněji: Bude se s nimi dohadovat, až Klaus "demisi a odvolání přijme".

Když to jinak nepůjde a premiér bude trvat na své premiérské pravomoci, pak ty návrhy Václav Klaus nakonec přijme. Po předcházejících jednáních. Ve sněmovně svrhne VV se sociálními demokraty a komunisty vládu. V každé další vládě bude muset být zastoupena strana, která vyšla z voleb jako nejsilnější - ČSSD. V tom případě však bude premiérem Bohuslav Sobotka! A k tomu vůbec nejsou potřeba nové volby!!!

Sobotka to velmi dobře ví, proto i on tlačí na Václava Klause, aby Nečasovy návrhy na odvolání Johna a Dobeše přijal - bezpodmínečně. A možná se za to i modlí.

Pokud v nově spřádané vládní koalici nebudou VV a komunisté, pak ČSSD s ODS a TOP 09 vytvoří "supervelkou" koalici, jíž by se však možná TOP 09 nechtěla účastnit. A jsme tam, kde jsme byli před volbami, tam, kde voliči nechtěli být! Opět by vládla ČSSD ruku v ruce s ODS. (Jak se jim to už povedlo na pražském magistrátě i jinde.) A to až do roku 2014.

Kdy bude Klaus už volný a bude mít postavenou vlastní stranu pro všechny voliče znechucené lavírováním nezodpovědných, hloupých a zkorumpovaných politiků!

P.S. Velmi by naši situaci v budoucích volbách ulehčilo, kdyby do nich protikorupční policie a soudy udělaly probírku šibalů, kteří by se tím pádem nemohli ocitnout na kandidátkách rozumných stran.

Psáno v Praze dne 13. dubna 2011

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.