27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ŠAMANOVO DOUPĚ: Souboj o Libyi

10.3.2011

Bývalý prezident Václav Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyzval západní země k invazi do Libye. Přitom téměř doslova citoval Moby Dicka který v sobotu připomněl patnáctileté výročí ukončení srbské blokády Sarajeva. Moby připomíná, že Sarajevo přestalo být bombardováno srbskými děly a minomety až po tom, co do konfliktu zasáhly jednotky NATO, prakticky americké vzdušné síly.

Moby upozornil, že kvůli evropské neschopnosti pomoci Bosně a Hercegovině se na Balkán, tedy do Evropy, natáhli džihádisté. A vznikl evropský protektorát Kosovo, který dnes vedou podezřelí váleční zločinci.

Zatímco Moby a Havel volají po rychlosti, aby to nedopadlo jako v Kosovu, ozval se důrazně proti nim prezident Václav Klaus - protože se bojí, aby to nedopadlo jako v Kosovu. Podle Klause by šlo "o druhý Bělehrad".

Havel vyzývá Západ: "Měl by postupovat rychle, prozíravě, informovaně." Klaus je "fatálně proti". Právě se vyjádřil i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen: "NATO nemá v úmyslu zasahovat v Libyi." Ledažeby by byl pověřen Radou bezpečnosti OSN.

Cha. Cha. Sledujte, jak se nesměju. V RB mají právo veta Rusko a Čína, čímž je celá OSN fakticky bezmocná. Sedmnáct dní po začátku masakrů demonstrujících těžkými zbraněmi v Libyi není ještě Evropská unie ani vypořádána s dřívějšími událostmi v Tunisku. V Egyptě mezitím padl prezident a nastoupila dočasná polovojenská vláda a Evropa "zvažuje kroky" - a neumí a ani nechce účinně pomoci Itálii!

Zato mírotvorný prezident Obama tvrdí něco, co Rasmussen asi netuší: "NATO zvažuje i vojenské možnosti." NATO - to je vždycky, když se má opravdu bojovat, hlavně USA. Už před týdnem se začaly přes (egyptský) Suez stahovat americké válečné lodě z oblasti Zálivu. Aby byly po ruce, kdyby bylo třeba. V zálivu Velká Syrta se vyskytují válečné lodě Velké Británie, Německa, Francie, Itálie - všechny kvůli ochraně svých občanů. Kteří většinou už evakuovali, a to i za pomoci libyjských úřadů, které chtějí odlifrovat co nejvíce Evropanů, aby snížily riziko zásahu ze strany jejich domovských států.

Ale co ti Evropané v Evropě, kteří mohou být událostmi na severu Afriky zasaženi mnohem citelněji, než v dalekém Afghánistánu? A již zasaženi jsou, zejména Italové: Prvními vlnami útočníků, zavřenými kohoutky plynovodů a ropovodů. Ale namočit se do Afriky nechce nikdo, každého děsí trauma z nepovedného angažmá v Somálsku. Krom toho tento zásah by mohl vyvolat i nevoli Arabů, pochopitelně rozněcovanou i starými zlými islámisty.

Svou pravdu mají všichni velikáni. Havel, Moby Dick, Klaus, Obama i Rasmussen. Šaman poradí všem: Zasáhnout by měla především Arabská liga. A zde by měl mít nejdůležitější hlas Egypt, který už nyní má na svém území na 100 000 uprchlíků. A hlavně: V Libyi je stále ještě skoro milion Egypťanů! Vojenská vláda Egypta by tak mohla získat i podporu svého obyvatelstva, což by mohlo vést ke stabilitě této země. Egyptské tanky však musí být ozdobeny znaky Arabské ligy, která zaručí, že se Egypťani v patřičné době zase z Libye stáhnou.

No a nad egyptskými pozemními jednotkami by mohly vyčistit vzdušný prostor americké stíhačky pod patronací NATO. Letadla přiletí, letadla odletí, válku rozhodnou pozemní arabské síly, jako vždy. Vděčnost Arabů bude patřit Arabům...

Je však třeba nejdříve vyčkat, až o bratrskou internacionální pomoc požádá nějaká prozatímní vláda. Která v Benghází snad už funguje. A v tomto případě by skutečně šlo o pomoc, protože Libyjci bojují už sami. A to se vší vervou, ale když se člověk dívá na jejich "vojsko", všimne si několika věcí: Těžké zbraně jsou naloženy na landrovery, vojsko se dopravuje v osobních autech a na korbách náklaďáků. Žádný pancíř, který by chránil. Útočit mohou skvěle - ale jen do té doby, dokud nebudou sami napadeni. Pak bude jejich vojenská síla proměněna v hromady šrotu. Krom toho nevím, jestli jsou tito dobrovolníci schopni jednat koordinovaně nebo to jsou jenom nadšenci připravení bojovat v drobných šarvátkách.

Pomoc je třeba poskytnout i proto, že se svou soudružskou pomocí už přispěchal vojensky soudruh Mugabe. Osobně jsem přesvědčen, že to letadlo, které vezlo vojenské "specialisty" ze Zimbabwe do Tripolisu, nejdříve opačným směrem přepravilo žoky peněz a cihly zlata ze státní libyjské banky...

Nevím, jak je ta bengházská prozatímní vláda přijímána samotnými Libyjci, ale už několikrát jsem na CNN a anglickém vysílání Al Jazeery zaregistoval prosby obyčejných lidí: "Pomozte nám."

Mimochodem, právě na dnešek připadá další výročí: Právě před 75 lety, 7. března, 1936 vpochodoval Hitlerův "neexistující" Wehrmacht do Porýní, které bylo Locarnskou smlouvou vyhlášeno za demilitarizovanou zónu. Francie a Velká Británie nijak nereagovaly. Její politici v hloubi duše počítali s tím, že jim pan Hitler pomůže odvrátit komunistické nebezpečí, hrozící od imperialistického Sovětského svazu. Myslím, že Kaddáfí zná dějiny lépe než současní evropští politici, protože také umí slibovat, stejně jako pan Hitler - brání totiž Evropu před islámským terorismem! No, když to vyšlo Putinovi v Čečně, mohlo by to vyjít i Muammarovi v Libyi.

Už blízká budoucnost ukáže, jestli nám bude ze severní Afriky spíláno kvůli tomu, že jsme zasáhli, či spíše kvůli tomu - že jsme nezasáhli!

Psáno v Praze dne 7. března 2011

Dopsáno 9. března: Čína a Rusko jsou samozřejmě proti "bezletové zóně" (stavějí se vůči ní "chladně"). Z Evropy se na ni připravují pouze klasičtí imperialisté: Velká Británie a Francie. Arabské lize by její vyhlášení "nevadilo", ale sama se vůbec do ničeho nehrne. Egyptská vláda má co dělat s vlastními problémy: Islámisté útočí na koptské křesťany a křesťané vůbec nenastavují druhou ani jinou tvář a násilí oplácejí násilím. Muammar Kaddáfí prohlásil - ký div - že bezletovou zónu "rázně odmítá". Evropa se dohodne na společném postupu - 10. března. Česko bude na eurosčuchu zastupovat afroskeptický prezident Václav Klaus.

Muammar Kaddáfí vystupuje ve státní (ve své) televizi a přesvědčuje diváky, že vzbouřenci jsou mladí lidé, polykající prášky od Al-Kajdy. Vysílá emisary do světa a doufá, že ho podpoří "jeho" Afrika.

Povstalecká národní rada zatím snažně prosí Západ o taktické letecké údery proti Kaddáfího jednotkám. Ten zatím letecké útoky používá jen střídmě, aby podpořil své spojence v EU a OSN.

Zatím letouny NATO systému AWACS (čti USA) už brousí nad zálivem Velká Syrta. Informace dodává i řízení leteckého provozu z Malty (Evropská unie). Z vesmíru (možná) sbírá informace nový tajný vojenský bezpilotní miniraketoplán USAF. Případné vyhlášení a zavedení bezletové zóny by trvalo několik týdnů.

Na východě země začínají být problémy se zásobováním. Povstalcům dochází munice. (I proto, že střílejí do vzduchu po tom, co se kde šustne, anebo jen z prosté radosti, že se nic nešustlo.)

Evropa ještě nedořešila problém, kam s Kaddáfím, kdyby utekl, a ještě vůbec nedomýšlí SVŮJ problém: Jak se zachová ke Kaddáfímu Vítěznému. A ke statisícům uprchlíků na italském (SVÉM) území... Přičemž příliv uprchlíků přes pozemní tuniské hranice nápadně klesl, což velice znervózňuje zástupce humanitárních organizací. Něco se v Libyi děje a nevědí, co. Evropa to nechce vědět - jako obvykle.

Evropa se zatím shodla na tom, že uvolní peníze pro uprchlíky - kteří by ale vůbec nemuseli připlouvat! Ztratili jsme už měsíc přešlapováním a čekáním na to, že to "nějak dopadne". Na to, abychom začali JEDNAT, nám (EU + NATO) zbývá asi tak týden. Naše nepodpora povstalcům se stává podporou krvavému diktátorovi.

Máme poslední možnost zajistit si v Libyi vděčný arabský režim s lidskou tváří.

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.