25.5.2024 | Svátek má Viola


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská hra

12.8.2023

Tímto článkem zatím končím výpisky Moby Dicka z jeho deníčku. Dostali jsme se jimi od Putinova Gruzínského roku 2008 až k Putinovu Ukrajinskému roku 2014. Tehdy byl Ruskem (zprvu tajně) okupován Krym a (až do loňska také tajně) východ Ukrajiny. Nebylo mým cílem nic menšího, než abych ukázal, že naším národním zájmem je udržet Rusáky co nejdál od našich hranic.

=================================================

Pondělí 5. května 2014

Fašistické švýcarské úřady zmrazily kvůli podezření z praní špinavých peněz 170 milionů švýcarských fašistických franků (asi 3,8 miliardy Kč) na účtech Putinova miláčka Viktora Janukovyče (exprezident, Ukrajina). Vladimir Vladimirovič má stále v šuplíku jeho zvací dopis.
„Zmrazili to Janukovyčovi – a jeho rodině.“ (Žena Moby Dicka)
„Putin za ně bude bojovat v Hercegovině.“ (Mrtvá Kočka)
Na Ukrajině prý dochází k polarizaci podle „etnické linie“, stejně jako v devadesátých v Jugošce.

„Što éto takóje »etnická linie«?“ (Žena Moby Dicka)
“Páté pásmo.“ (Mrtvá Kočka)

„U nás byla taneonacistická skupina rozbita ve fázi přípravy násilných a těžších zločinů.“ (David Janda, vedoucí protiextremistického oddělení pražské policie, ke stíhání pěti neonacistů z místní buňky Wotan Jugend.)
Českou odnož Wotan Jugend založil Sergej Busygin, ruský občan.
„Ruský nácek.“ (Mrtvá Kočka)
„Nejspíš i na něj se vztahuje Putinova ochrana Rusů kdekoli na světě.“ (Žena Moby Dicka)
„Jakýchkoli Rusů.“ (Moby Dick)
„No tak – šak je to ruský prezident.“ (Mrtvá Kočka)

Úterý 6. května 2014

„Již několik měsíců jsme svědky asymetrické války mezi Ruskem a Ukrajinou a stále se jen divíme, čekáme a utěšujeme se, že jde o nějakou hru. Podle všeho jde o nový typ války v Evropě, byť je v ní zatím mnohem více lží a dezinformací než obětí… A Západ Rusku podléhá.“ (David Svoboda, ukrajinista, pro Aktuálně.cz

Středa 7. května 2014

Ve známost vchází další prezidentský dekret VPP, jenž zakazuje „užívání vulgarismů“ v médiích, filmech a divadelních hrách. Knihy jsou z tohoto banu vyjmuty – ale musí mít na obalu uvedeno, že obsahují sprostá slova. Totéž platí pro videopůjčovny. Co se nevhodného vyjadřování na sociálních sítí tejče, není ještě jasno. Ruská vláda vyrobila k novému samoděržavému zákonu i přílohu se seznamem zakázaných slov.
„Akorátže ten seznam nemůže zveřejnit, protože by porušila zákon…“ (Mrtvá Kočka)
Porušení zákona tresce se pokutou až 50 tisíc rublíků. Zákon vchází v platnost až 1. července, do té doby se ještě může v médiích beztrestně sprostě nadávat. Tak to zkusme:
„Car necar, svátek nesvátek, že mi všechno rovno, ne a ne a nebudu hřmít, co z toho mám? Hovno!“ (Odbojný bůh Perun odpovídá Vladimíru I. Alespoň v literárním díle „Křest sv. Vladimíra“ od Karla Havlíčka B. Načež jest pohnán před vojenský soud. Za vulgarismus...)
„Što éto takóje »Vladimír I.«?“ (Žena Moby Dicka)
„Svaté kníže. V roce tisíc zpravoslavnilo Rus.“ (Mrtvá Kočka)
„Što éto takóje »Vladimír II.«?“ (Žena Moby Dicka)
„Iljič. Nesvaté hovado. V roce 1917 zbolševizovalo ruské impérium.“ (Mrtvá Kočka)
„Što éto takóje »Vladimír III.«?“ (Žena Moby Dicka)
„Vladimirovič. Kágébácké prase. V současnosti zputinizovalo Rusko.“ (Mrtvá Kočka)
„Co mají společného?“ (Moby Dick)
„Samoděržaví a imperialismus.“ (Mrtvá Kočka)

VVP doporučilo ukrajinským soukmenovcům posunout termín pseudoreferenda. Načež se na Ukrajině přestalo střílet. Takže to de!
„Když to veličenstvo »doporučí«.“ (Žena Moby Dicka)

Sobota 10. května 2014

„Rumunsko uzavřelo na žádost USA svůj vzdušný prostor pro moje letadlo. Ukrajina také nepouští. Příště poletím v Tu-160.“ (Dmitrij Rogozin, zvláštní zmocněnec carprezidenta RF pro Podněstří a místopředseda vlády RF, tvítuje o své současné bratrské návštěvě moldavské stolice Kišiněv.)

Vysvětlivka: Tu-160 je ruský nadzvukový (2M) strategický (mezikontinentální) bombardér, který unese 40 t nákladu (raket).
„Je čas na to, aby byly na hranicích Rumunska a Moldavska postaveny Patrioty.“ (Mrtvá Kočka)

Neděle 11. května 2014

„Provokace Kišiněva bude mít vážné následky pro vztahy mezi Ruskou federací a Moldavskem.“ (Dmitrij Rogozin, zvláštní zmocněnec cara pro připojení Podněstří.)
Provokace: Moldavské tajné služby zabavily na palubě ruského vládního letadla, kterým se měl Rogozin vrátit do Moskvy, několik beden s podpisovými archy místních sudetských Rusů, kteří žádají o připojení k Rusku. Další rumunsko-ukrajinská provokace, kdy vzdušný prostor těchto zemí byl pro Rogozinův speciál uzavřen, vedla k tomu, že jak Rogozin, tak i další poslanci Státní dumy, „kteří vykonávali v republice oficiální návštěvu“, byli nuceni použít k návratu do Moskvy komerční linku. Rogozin (pravděpodobně na nahém těle) přesto nějaké zvací podpisy pronesl.

V Doněcké a Luhanské lidové republice došlo k pochybným referendům o samostatnosti. S předpokládanými výsledky. Někteří publicisté se nepodívali do slovníku (protože přece ruštině každý rozumí) a píší o „národních“ republikách.
„To je ten problém s chápáním Rusů obecně. Opravdu, těžko rozumět zemi, kde je národem míněn lid, který považuje práci za robotu a trud… (Žena Moby Dicka)
„A který, když říká, že chce »mír«, tak chce – svět.“ (Mrtvá Kočka)

V Krasnoarmejsku (Doněcká oblast, dosud Ukrajina) referendum zastavila ukrajinská armáda po palbě do voličů. Agentura AP uvádí nejméně dva mrtvé. Střílet se bude v následujících dnech z obou stran.
„A kdo má tedy pravdu?“ (Moby Dick)
„Što éto takóje »Pravda«?“ (Žena Moby Dicka)
„Do roku 1991 lživé noviny ruských bolševiků.“ (Mrtvá Kočka)

A kdože má na té Ukrajině pravdu? Nevíme. Víme, kdo ji tam nemá. A víme, že naším národním zájmem je udržet Rusáky co nejdál od našich hranic.

Pondělí 12. května 2014

Okamžitě po oznámení výsledků nezákonného referenda „o statutu regionu“ vyhlásila Doněcká lidová republika, že je svrchovaným státem. „Spolupředseda prozatímní vlády“ Denis Pušilin prohlásil, že DLR se má připojit k RF.
„Další republika DeLiRium.“ (Žena Moby Dicka)

Další DeLiRiózní spolupředseda vlády Miroslav Rudenko se domnívá, že nejprve je třeba „osvobodit jihovýchod Ukrajiny z nacistické okupace“.
„A až potom zavést okupaci sovětskou.“ (Mrtvá Kočka)

Úterý 13. května

Americké stanice GPS přestanou na území Ruska definitivně fungovat, jestliže jednání o rozmístění ruských stanic GLONASS v USA nebudou úspěšně dokončena. Oznámil to, dle Hlasu Ruska, místopředseda vlády RF Dmitrij Rogozin. Při té příležitosti pohrozil, že RF neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020. (Což Hlas Ruska neuvedl.)

„Je čas na to, aby Amíci oprášili projekt Orion.“ (Mrtvá Kočka)
Aby měli vlastní dopravní lodě na ISS, jež mohou sloužit i jako kosmické remorkéry, které vytlačí stanici zpátky do potřebné výšky. A pak ať se Rusáci i s pánem (pravoslavným) bohem odpojí i se svým blokem.

Moskva se prý bude muset poohlédnout po „nadějnějších partnerech“ v Asii.
„Třeba Číňani by se hodili, mohli by mít společný Nebeský palác.“ (Žena Moby Dicka)
„Nemohli.“ (Číňani.)

Zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas Rogozinovu výhrůžku označil za „kosmické pohádky“. Vicepremiér Rogozin je dle něj „enfant terrible ruské vlády, který má vždy nejostřejší jazyk“.

Zvláštní je, jak se vždy takové zlobivé dítě hodí, když je potřeba poštvat lidové masy proti pojmenovanému nepříteli. A zvláštní je, že o této jediné „zlobivosti“ Hlas Ruska neinformoval – o ostatních ano. Menažerie má proto za jisté, že ostatní Rogozinovy vejšplechty byly – „nepohádky“.

Ukrajinská vláda chystá „kulaté stoly“, kde by se mělo široce debatovat o otázkách, zajímajících všechny strany. Zdá se, že z růžice světových stran nebude pozván pouze jihovýchodní azimut.

Středa 14. května 2014

V 6:00 moskevského času přistála v Kazachstánu tříčlenná posádka z ISS. Rus Michail Ťurin, Američan Richard Mastracchio a Japonec Koiči Wakata byli na orbitě půl roku. ISS je teď obsazena dvěma Rusy a jedním Američanem.
„Je čas na to, aby byla na ISS označena demarkační čára.“ (Mrtvá Kočka)

Za dva týdny se k nim má připojit další trojka, Rus Američan a Němec.
„Bude zajímavé, na jaké straně té čáry zůstane – Němec.“ (Žena Moby Dicka)

Pondělí 19. května 2014

Vrchní velitel carských vojsk VPP vydal rozkaz, aby se ruské armády stáhly do kasáren. NATO a USA oznámily, že žádné stažení zatím neregistrují.
„Nebylo řečeno do kterých kasáren se mají stahovat.“ (Mrtvá Kočka)
„No do ruských, ne?“ (Žena Moby Dicka)
„Ruských v Podněstří, v Luhanské lidové republice nebo Doněcké LR?“ (Mrtvá Kočka)

Úterý 20. května 2014

Ministr obrany RF Sergej Šojgu vydal rozkaz, aby ruské armády opustily pohraničí s Ukrajinou.
„Na kterou světovou stranu?“ (Mrtvá Kočka)

„Prostě se vymění vláda USA, Obamu vystřídá jiný prezident – a na ty sankce všichni zapomenou.“ (Představa Dmitrije Medvěděva, premiéra RF, o konci současných protiruských sankcí nejdéle po US volbách 2016.)
„Ano, přijde nový prezident.“ (Moby Dick)
„Mladej. A ten se nezakecá. „ (Mrtvá Kočka)
„Kdyžtak nanejvýš od marmelády.“ (Žena Moby Dicka)

Vladimir Vladimirovič Putin (prezident RF a nekorunovaný car nezávislých republik) přiletěl na pracovní a přátelskou návštěvu Šanghaje, kdež se zúčastní čtvrtého summitu Asijské konference o interakci a budování důvěry (CICA).

Středa 21. května 2014

Gazprom a Čínská národní ropná a plynařská společnost (CNPC) podepsaly kontrakt o dodávkách ruského plynu čínské rozvíjející se ekonomice. Slavnostnímu aktu byli přítomni ruský carprezident VPP a čínský císařský prezident a generální tajemník ÚV KSČ Si Ťing-pching.
„My nemůžeme náš plyn dodávat pouze na evropský trh. Máme ho dost pro to, abychom ho mohli dodávat i na asijský trh, tedy na nejrychleji rostoucí trh na světě.“ (Dmitrij Medvěděv, premiér RF.)
Gazprom by dodával do Číny už dávno, kšeft uvázl vždy na dohadování o ceně. Teď, když se Evropa poohlíží jinde, začala tržní cena ruského plynu padat a tak se oba „přirození spojenci“ dohodli. Ale do EU prý RF bude plyn dodávat i nadále.
„Krom Pobaltí.“ (Žena Moby Dicka)

Ruská armáda prý ukončí odchod od hranic s Ukrajinou do 1. června.
„Ke kterým hranicím?“ (Mrtvá Kočka)

Čtvrtek 22. května

NATO a USA oznámily, že registrují „pohyb ruských vojsk“.

„Ale neoznámily, kterým směrem.“ (Mrtvá Kočka)

Ukrajinské deliriózní republiky hodlají ustanovit „Svaz nezávislých republik“.
„Sajúz něrušímij respúplik naródnych?“ (Moby Dick)
„Što éto takóje?“ (Žena Moby Dicka)
„Oděský koridor.“ (Mrtvá Kočka)

Neděle 25. května

Předčasné prezidentské volby proběhly na Ukrajině. Hned v prvním kole v nich zvítězil Petro Olexijovyč Porošenko, eministr zahraničních věcí a exministr obchodu a hospodářského rozvoje. Zvítězil nejen v západních okrscích, ale i tam na východě, kde lidově-nedemokratické pseudostáty volby nedokázaly znemožnit. (Alespoň po sečtení 50 % hlasů)
„Ukrajinci tak veřejně vyjádřili svůj »antisemitismus«, když zvolili borce z židovské rodiny…“ (Mrtvá Kočka) [2023: A rozhodli se pak v této tradici pokračovat.]
„Anebo spíš vyjádřili svou lásku k čokoládě.“ (Žena Moby Dicka)
Čokoládový král Porošenko je majitelem firmy Rošen, která je největším ukrajinským výrobcem čokolády.
Vítězství hned v prvním kole se nečekalo. Bylo způsobeno zoufalou touhou Ukrajinců po návratu do běžného života. A také tím, že další těžká váha, exboxer Vitalij Kličko, účast v tomto mači stornovala.

Úterý 27. května 2014

Po zpracování 95 % volebních lístků má Porošenko 54,45 % hlasů. Moskevský patriarcha Kirill to považuje za natolik dostatečné, aby novému panu ukrajinskému prezidentovi poblahopřál. A vybídl ho k tomu, aby „udělal všechno, co je v jeho silách, aby byl v zemi znovu nastolen mír“ a aby „vyslechl obyvatele všech regionů“. Menažerie to považuje za neofiš ruské uznání nového prezidenta.

Válka/ protiteroristický zásah v Doněcku pokračuje. Při osvobozování místního mezinárodního letiště zásahly vládní síly povstalecký/teroristický náklaďák, kde bylo zabito 35 raněných opozičních teroristů.

„Musíme apelovat na celý ruský lid, aby nám pomohl jakýmkoli způsobem.“ (Denis Pušilin, předseda Nejvyššího sovětu Doněcké pseudolidové republiky, z moci jím přijaté ústavy z 15.5. t.r. též pseudoprezident onoho DeLíria, opětně žádá o bratrskou pomoc.)
„Poněkud po sezoně.“ (Mrtvá Kočka)
„Protože na východě Ukrajiny konečně se vší silou operuje ukrajinská armáda. A když už se střílí, tak se hned tak nepřestane.“ (Žena Moby Dicka)
„A do toho už Putin nepůjde.“ (Moby Dick)
„A to je návod, jak se ubránit uchvatiteli.“ (Mrtvá Kočka)
„???“ (Dosud nechápající.)
„Střílet!“ (Mrtvá Kočka a Stát Izrael.)

Středa 28. května 2014

Výsledek ukrajinských voleb bude Vladimir Vladimirovič respektovat a vítězi poblahopřeje. Možná. Hnedle, jak se doví, kdo to vlastně je. Pravil Jurij Ušakov, carprezidentův spomocník.
Po sečtení 98,66% hlasů má Porošenko 54,69 %.

Presumtivní prezident Ukrajiny Petro Porošenko oznámil, že „východ země je ve válečném stavu“. Ano, raketomety a bombardování, to už je za hranicí potlačení sudetského puče v září 1938.
„Byli bychom se s nimi už vypořádali dávno, kdyby nedostávali pomoc z Ruské federace.“ (Volně dle PP)
Petro požádal o pomoc Spojené státy, zatímco ruská vojska se stahují od hranic, což má skončit do 8. června.

„Stahování má své zvláštnosti. Elektronická rozvědka zůstává na místě, týlová infrastruktura také. To dává Rusku možnost v kterémkoli okamžiku přesunout vojska zpět k hranicím. O nějakém skutečném stahování proto nelze hovořit.“ (Mykola Lytvyn, velitel ukrajinských pohraničních vojsk.)

Čtvrtek 29. května

11 pozorovatelů OBSE bylo zadrženo východoukrajinskými teroristickými živly, posléze pohoštěno a vyhoštěno. Čtyři obsáci, zadržení v pondělí, jsou hoštěni na zatím neznámém místě.
„Pokud je už někdo nesežral.“ (Mrtvá Kočka)

„V posledních měsících došlo k výrazné proměně bezpečnostního prostředí v Evropě. Rozsáhlý konvenční konflikt v Evropě je ve světle tohoto vývoje možný. Varovací doba klesá (...) Na vnější ohrožení se musíme připravovat jako na reálnou možnost.“ (Martin Stropnický, ANO, ministr obrany ČR na Žofínském fóru)

Martine, k „výrazné proměně“ nedošlo, velmocenské Rusko na východě nás straší minimálně od 19. století. Za celou tu dobu vůbec nezměnilo svou zahraniční politiku. Dnes krom Krymu už okupuje gruzínské území. Současný kágébácký soudruh car vedl druhou válku proti Čečensku – barbarskou válku nejen proti teroristům/bojovníkům za svobodu, ale i proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu. To jen tupá Evropa a tupá Amerika odmítala vidět!!!

Donbasští povstalci/teroristé se obrátili se žádostí o pomoc na „světové společenství“…
„Už pochopili, že je VVP tentokrát nechá vykrvácet.“ (Mrtvá Kočka)
„Aby je pak posléze mohl vyhlásit za hrdiny, případně, až se to hodí, i pomstít.“ (Moby Dick)
…které by jim mělo pomoci v boji s „šířením hnědého moru“…
„…vedeného nejspíš světovým sionismem.“ (Žena Moby Dicka)

Nevládní ukrajinské síly díky ruské střele mužik/vrtulník sestřelily armádní stroj s armádním generálem a dalšími 14 vojáky.

Pondělí 2. června 2014

Na Ukrajině pokračuje válka mezi pravidelnou armádou a pučisty z řad sudetských Rusů. Ti jsou minimálně zbraněmi a příslušníky zvláštních jednotek nepochybně podporováni z území ruské říše.
„Dokažte to!“ (Vladimir Vladimirovič Putin)
„Vaše důkazy neuznáváme a nebudeme uznávat.“ (Vladimir Vladimirovič Putin)

Neděle 2. listopadu 2014

Ruský lid na východě Ukrajiny si zvolil své fýrery. Volby v lidověnedemokratických republikách Luhanské a Doněcké byly schváleny v Moskvě.
„A odtamtud i organizovány.“ (Žena Moby Dicka)

„Rusko je tam, kde jsme my!“ (Jedna z ruských voliček v Doněcku)
„Jestlipak to platí i pro ruský lid dočasně umístěný v Karlových Varech a Praze? Pokud ano, pak co s tím?“ (Moby Dick)
„Trvale vymístit.“ (Mrtvá kočka spisovatele Karla Michala)

Voleb se v roli mezinárodního pozorovatele jako „soukromá osoba“ účastnil i senátor Jaroslav Doubrava (KSČ(M)).
„Trvale vymístit.“ (Mrtvá kočka spisovatele Karla Michala)

Úterý 4. listopadu 2014, Den jednoty ruského lidu

75 tisíc lidí pochoduje centrem Moskvy, aby vyjádřili svou jednotu pod vedením V.V. Putina.
„Medvěd je pánem tajgy!“ (Jedno z hesel akce)
„Kam až ta vaše tajga sahá, soudruzi?“(Moby Dick)
„To je návrat ke stalinismu…“(Žena Moby Dicka)
„Tento svátek byl založen na počest významné události v životě země – lidová domobrana vyhnala v roce 1612 z Moskvy polské a litevské interventy.“ (Hlas Ruska)
„Ne, návrat k carismu.“ (Mrtvá Kočka)

Ruská lidová domobrana zatím vyhnala ukrajinské interventy pouze z Krymu a z východu Ukrajiny.

„Ze západu Ruska.“ (Mrtvá Kočka)
„Všechno od západních hranic Ruska je »západ Ruska«. (Žena Moby Dicka)

Mobyho rešerše o Putinově Rusku v letech 2007-2013 a jeho první válku proti Ukrajině v roce 2014 viz blog Šamanovo doupě – Hospůdka u hřbitova pod štítkem Moby Dick.