27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ŠAMANOVO DOUPĚ: Pan premiér nerozumí

25.11.2023

Profesor (politologie) Petr Fiala (ODS), takto současný premiér české vlády a zároveň bývalý ministr školství (a mládeže a tělovýchovy) nerozumí v současné vlně protestů zejména stávce ve školství. Vždyť vláda meziročně zvyšuje rozpočet a učitelům garantuje plat na 130 % průměrné mzdy, tak co ještě učitelé chtějí?

Ani docent (muzikologie) Mikuláš Bek (STAN), toho času ministr školství (a ml. a t-v) svým učitelům nerozumí. Vždyť učitelé si od ledna polepší „v průměru“ asi o 2.500 korun.

Jenže! Ono je to totiž tak, že deklarované zvýšení učitelských platů na 130 % platu průměrného je dáno nejen programovým prohlášením vlády z ledna 2022, ale následně i přijatým zákonem. Takže vládě nezbývá nic jiného, než tam ty peníze přivrznout. No a při tom balíčkování se halt zase jinde musí - odvrznout.

„Požadavky odborů jsou nejasné a pořád se mění,“ zlobí se Bek. Odbory dle něj jasně neřekly, co chtějí, aby vláda mohla vyjednávat. Odbory jasně řekly, že chtějí peníze do školství navíc, a jasně řekly co nechtějí. Nechtějí, aby se stalo to, čeho se obávají. A obávají se jasně deklarovaného dvouprocentního snížení peněz pro nepedagogické pracovníky. Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová to řekla jasně už před měsícem (30. 10. 2023):

„Nechceme, aby nepedagogickým pracovníkům klesaly platy.“

Škodní by měli být například kuchaři, hospodáři a ekonomové škol (zejména ženského pohlaví, kdo jinej by to dělal) a IT pracovníci. Přitom kuchařky ve školství jsou zejména paní staršího vydání, mladice si půjdou spíše vydělávat do hospod, restaurací a jídelen. Už dnes je každá škola šťastná, pokud vůbec má nějakou kuchařku. Když jí ta kuchařka dosud neutekla do důchodu. Pracovat ve školství je zase pro ajťáky vyslovená charita. Ono se to školství tak nějak pořád plácá ve vzduchu, ale chystaný náraz úspor ho může poslat k tvrdé zemi. Kuchařky odejdou do odkládaného důchodu a už se z něj nevrátí. Ajťáci možná zvednou zrak od klávesnic na monitory s nabídkou dobře placeného zaměstnání. Někteří budou pokračovat v charitě během svého volna - pokud ho budou u svých nových agresivních chlebodárců nějaké mít.

Učitelé se obávají zejména toho, že nebudou peníze na asistenty, že zaniknou vesnické malotřídky a nakonec i toho, že (většinově maskulinní) ředitel, aby si „nepedagogy“ udržel, tak že jim bude přisypávat z učitelské hromádky.

Školní jídelny bez kuchařek, drahé vybavení bez ajťáků, postižené děti bez asistentů a vesnice bez škol. Toho se učitelé obávají. Co je zde k nechápání, páni profesoři a docenti?

Kuriózní je, že školské odbory chtějí podpořit svého ministra. Vlastně ne kuriózní, doufají, že tak vymámí z eráru další peníze.

Vinny za tento stav jsou všechny předcházející vlády, které nedbaly populačního rozvoje. Kdy se jeden rok narodilo víc dětí, za další rok nebyly školky, za šest let nebyly školy, teď k velkému překvapení nejsou střední školy a za pár let se budou odpovědní divit, jak to, že je málo univerzit. Nemyslím samozřejmě pouze budovy, ale i jejich vybavení a jejich personál - od profesorů po kuchařky! Bohužel, rozpočty se dělají jen na rok a volební období vlád a zastupitelstev jsou čtyři roky.

Ze škol vychází málo učitelů, utíkají z náročné profese a současný kádr se pomalu ubírá do důchodů.

*

Co se tejče lékařské veřejnosti, to jsem podrobněji popsal před dvěma měsíci v článku Hoden jest dělník odpočinku svého. Ne, lékaři nebudou stávkovat. Jen nebudou „dobrovolně“ chodit na přesčasy. Povinných 150 hodin, co jim může zaměstnavatel nařídit, mají už dávno odslouženo. Diví se ministr zdravotnictví radiodiagnostik MUDr. Vlastimil Válek (TOP 09), že lékařům nestačí 5 % do základu navíc. Pan doktor má dodnes ve zdravotnictví své úvazky, takže i on je jako vedoucí lékařský pracovník zodpovědný za to, že se tady trvale po dlouhé desítky let porušoval zákoník práce - tedy zákon - a to ohledně maximálního počtu přesčasových hodin. Jako ministr je odpovědný i za to, že sněmovně předložil implementaci evropského předpisu, který měl díky „předvídatelným pracovním podmínkám“ výslovně lépe „sladit práci a rodinu“ zaměstnanců. Nový zprasený zákoník práce však povolené maximum zdvojnásobil! Ono se to zdravotnictví tak nějak pořád plácá ve vzduchu. Avšak teď v lékařích praskla struna. Teď už nebude stačit jen změna zákoníku práce - když se ani ten předchozí nedodržoval. Jeden lékař si nedávno spočítal, že během své třiadvacetileté praxe odpracoval navíc deset let přesčasů.

!!!

Vinni za tento stav jsou všichni ministři zdravotnictví, práce a sociálních výdobytků, a rovněž tak kontrolní orgány jako je např. Úřad bezpečnosti práce - a to za posledních 70 let! Spíše vtipem než vážně míněným požadavkem pak je, aby lékaři dostávali stejný plat, jako mají teď s přesčasovými příplatky, tedy nikoli o 5 %, ale průměrně o 50 % vyšší. Tomu se Válek skutečně diví. Podle mne jde pouze o poukázání na neuvěřitelnou a nezákonnou pracovní dobu.

Ze škol vychází málo lékařů, kvůli přetížení utíkají z náročné profese anebo vyhoří, současný kádr se pomalu ubírá do důchodů.

*

Premiér Petr Fiala pokládá pondělní odborářskou stávku za „neodůvodněnou“. Odbory podle něj jednají „nezodpovědně a pokračují v konfrontační politice, s níž začaly ihned po nástupu současného kabinetu“. Pomiňme fakt, že odbory se vzmužily zejména po té, co se jejich vůdce, přednosta Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v lednu předčasně stáhl z prezidentských voleb a mohl se opět věnovat své oblíbené nátlakové odborářské činnosti. Pomiňme fakt, že ČMKOS sdružuje „jen“ nějakých 310 tisíc zaměstnanců a celkově je v odborech organizována menšina zaměstnanců. Jednak v posledních letech jejich počty opět rostou, a jednak se pondělní stávky má zúčastnit až milion zaměstnanců, tedy i neodboráři, kteří se tak připojí ke svým soudruhům. V mnoha firmách bude probíhat stávka jen hodinu, půjde spíše o prodlouženou polední pauzu.

Zvláštností této stávky je, že je potichu podpořena i jejich zaměstnavateli! Tentokrát nejde jen o nátlak ke zvýšení minimálních mezd nebo mezd ve firmě. Je zde i obava o samotný osud jejich firem, potažmo profese, vyvolaná děsivými propočty budoucích cen energií. Zejména kvůli tomu, že mnohé české firmy budou převálcovány nejen čínskou, ale i evropskou, zejména německou, konkurencí. Plynu má být dost - ale za jaké ceny? Donedávna se očekával jejich pokles, a cena „silového“ plynu vskutku klesá. Jenže distribuční firmy se už nechaly slyšet, že doteď prodělávaly, a nyní se musí zahojit. A musí investovat do oprav atd. Což při snižování cen plynu pro distributory vede ke zvyšování cen pro spotřebitele. Třeba pro teplárny. A samozřejmě i pro firmy, které bez plynu nemohou existovat. Sbohem české sklo, kterés jen tak tak přežilo divé devadesátky!

Energetický regulační úřad již před touto plynovou jobovkou přišel s informací, podle které se „regulovaná složka ceny elektřiny“ od ledna zvýší o 71 %. Právě jsem v telce slyšel odborníka, který zjitřené publikum klidnil, že to nebude až tak hrozný. To zvýšení vypočítal na pouhých 68 %. A myslel to vážně! A opět: nebude to tak hrozný, protože regulovaná složka páčí jen třetinu celkové sumy za elektrickou práci.

No jak u koho. Je pravda, že nyní platím na zálohách za elektřinu stejně, jako před rokem. Ale a) to přišel můj dodavatel v září s 20% snížením ceny silové elektřiny (poté, co ji původně v lednu vytáhl až na strop) a já zároveň dosáhl za tři měsíce topné sezóny úspory ve výši 31,00 %. Protože jsem v předcházejícím roce uspořil 34 %, tvoří kumulovaná úspora asi 50 %. Avšak platím stejně - neboli dvakrát dráž. Díky úsporám silové elektřiny mi stoupl podíl regulované složky z třetiny na polovinu. Při jejím zvýšení o 71, pardón, pardón, o pouhých 68 %, mi vychází zdražení domácí elektřiny od ledna na 34 %, což je tedy prakticky o třetinu. Při poloviční spotřebě.

Nedivím se tedy podnikovým energetikům, kteří vidí v některých případech zvýšení cen elektrické energie až o 200 %. Jsme chlácholeni tím, že přece ale klesá cena elektřiny silové, a tak se to nějak vyrovná. Jenže ona je ta dražší energie už distributory nakoupená a budou ji prodávat za ty dřívější zvýšené ceny, ne? Dle premiéra Fialy půjde o zvýšení cen „jen o pouhá procenta“. No já nevím, komu mám ve sporu mezi politologem a energetikem více věřit? Firmy nevěří a tak tlačí na své ministry, abychom šli „německou cestou“. Ekonomové na to odpovídají jednoduše:

„Na to nemáme.“

Takže Fialova vláda dělá co může - aby se vešla do úsporného balí(č)ku. Ale nemůže se divit, neboť částečně sklízí, co zasela i sama, nebo alespoň její nejsilnější část, čili ODS. Ta totiž společně s vládním hnutím ANO (a poslanci SPD a KSČM) zrušila od roku 2021 tzv. „superhrubou mzdu“, tedy způsob výpočtu daní, který prosadila v roce 2008 koaliční Topolánkova vláda. Zaměstnanci ušetřili, ale z veřejných rozpočtů zmizelo 88 miliard Kč, z toho ze státního 58 miliard Kč. To byly miliardy, které chyběly tehdy, a mít je dnes by znamenalo, že by vláda nemusela každou trapnou miliardu obracet dvakrát v ruce. Bohužel se do zákona nedostal původní slib ministryně financí Aleny Schillerové, že půjde o přechodné období dvou let. A je velkou chybou tehdejší ODS pod vedením Petra Fialy, že touto podmínkou nepodmínila svůj souhlas.

A kdyby tato vláda úplně zbytečně nezrušila již draze zavedený a plně funkční systém EET (přičemž se mohla spokojit jeho nerozšiřováním na babičky s malovanými vajíčky), tak se možná ani žádný balík nemusel zavádět!!!

Jistě, naštvali by se všichni voliči. Ale naštvali by se rovnoměrně a najednou a nenasírali by se kontinuálně.

*

Fiala teď sklízí, co sám zasel pouze částečně. Hlavní vinu na současném stavu nenese ani covid, ani válka Ruska s Ukrajinou. Hlavní vinu nese expremiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. To jeho vlády roztočily dnešní inflační spirálu. V tučných letech rozhazoval plnými hrstmi státní peníze. A místo, aby tvořil rezervy, tak je vyluxoval. Dnes se směje za bukem, vlastně před bukem. Jeho stranický list Mladá fronta Dnes s ním uveřejňuje populistické rozhovory o současném pětikoaličním vládnutí (naposledy tento čtvrtek hned na třech stranách MfD). Babiš se svými chybami nakonec chlubí - za něj totiž „bylo líp“.

V určitém smyslu bylo, i navzdory jemu. Už nebude, ani za něj. A tomu nerozumí ani Ing. Andrej Babiš.

Psáno a marně zlobeno v Praze na Lužinách 24. listopadu 2023

PS: Naštěstí já jsem důchodce s pravidelným příjmem a vlastním pojištěným bytem. Lituju jenom své děti. Ne kvůli současné důchodové reformě, ale proto, že žádná „důchodová reforma“, která by přežila jedno nebo dvě volební období, neexistuje.

Úvodní foto sejmuto z www.iRozhlas.cz