23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


ŠAMANOVO DOUPĚ: Nezjevné pitomosti

15.6.2011

Poradil to kdysi Jan Werich Jiřímu Suchému. Jak vyzrát na cenzory. Musí se do textu hry napsat nějaká úplná hloupost. Spíš až provokace. Když na ni úředník přijde a rozčílí se, autor ji škrtne - a úředník je spokojený. A už dále nebádá v textu hry. Takže projde to, co by jinak nemělo šanci. Mám pocit, že podobný způsob nyní předvedla vláda.

Vzoreček na výpočet věku pro odchod do důchodu neměl horní hranici. Každý rok se měl tento termín prodlužovat o dva měsíce. Takže letos narození by měli jít do důchodu až v 73 letech. No a ti, co se narodí v roce 2041 v 78. Atd. Dlouho jsem se divil této zjevné pitomosti (nezastropování věku), až dnes jsem ji pochopil. Premiér Nečas totiž včera "připustil", že po srovnání důchodového věku mezi muži a ženami na úrovni 67 let se dále bude používat "vzoreček", který zohlední průměrnou dobu dožití v té době. Věk lidí se sice prodlužuje, ale nikoli lineárně a nikoli donekonečna. Možná se začne časem zase zkracovat... Takže aby člověk neumřel dříve, než odejde do důchodu, anebo lépe - aby byl vůbec schopen ještě pracovat v úředně vyhlášeném činném věku - je potřeba brát v úvahu realitu života a smrti. Nikdy nebudeme nesmrtelní!

On to Mirek Kalousek nevěděl? Tedy nevěděl to dříve, než odboráři zvedli povyk kvůli důchodovému věku, stravenkám a režijním jízdenkám? Hm, myslím si, že to věděl velmi dobře. Podezírám ho proto, že obludný vzoreček s nekonečným věkem pro odchod do důchodu vložil do návrhů důchodové reformy záměrně - stejně, jako to kdysi dělali Werich a Suchý kvůli cenzorům. A cenzoři, tedy odboráři, tento couvající krok "vítají". A už tak nekřičí kvůli stravenkám...

Jenže třeba zrovna Jiřímu Suchému někdo vyčítal jakousi hloupost v jedné jeho hře. Co však měl Jiřík dělat? Musel recitovat schválený text - u nějž cenzor přehlédl zjevnou pitomost! K tomu se naskýtá jedna otázka:

Kolik záměrných nezjevných pitomostí ještě skrývají jinak tolik potřebné reformní zákony???

Psáno v Praze dne 14. června

P.S. Stávky jsou právem odborářů. Za jejich dopady jsou pak odbory odpovědny. Avšak blokády jsou mimo právo.

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.