14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejradostnější svátek

Kniha Ester praví, že rádce perského panovníka Asvera, nenávistný Aman, hodlal vyhubit, zmordovat a vyhladit všechny Židy od mladého až po starce, děti i ženy. Jenže se mu to nějak zvrtlo. Ne poprvé - a ne naposled...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 13.7.2022 14:02

Vždycky a všude se najde nějaký Aman, mao, hitler, stalin, putin, nebo jiný rudý khmer, který je ochotný vraždit ve jménu Nejvyšší Ideologie. A nejlépe si přitom i trochu pomoct, to je v té ideologii vždycky nějak imanentně obsaženo.

Židé byli od pádu Judeje rozptýleni v diaspoře, ale jinak schopní udržet se i v nejhorších podmínkách. Stali se tím však snadným terčem a trvá to žel Bohu až dodnes. Ač jsme my křesťané rovněž národem Knihy, ne vždy se všichni podle toho i chováme.

Letos připadl 13. Adar na 06/03/, takže Purim máme za sebou. Ale v odkazu Ester a Mardocheje je podle mého soudu i to, že sice musíme být připraveni na nejhorší, ale zároveň musíme využít všech svých možností, abychom to nakonec zkusili obrátit v nejlepší. A to platí celý rok a všude. Momentálně i na Ukrajině.

P. Hatina 13.7.2022 10:52

Právě že, kniha Ester patří k těm novějším částem Starého zákona (za období diaspory při podmanění Izraele cizími králi), kdy už se Židé museli smířit s myšlenkou, že nejsou tak úplně vyvolený národ , který jejich Bůh stále povede směrem k zářícímu slunci.

Ale že jim pouze občas "helfne" když jim bude úplně nějhůř. A někdy taky ne, jako za toho nacistického holokaustu.. A že potom si zase musí poradit sami, jako když měli tu možnost, si po druhé světové obnovit svůj stát, a sami si ho taky bránit...

H. Lukešová 13.7.2022 12:03

Už to, že Židé přežili jako národ po celých 2000 let navzdory strašnému pronásledování ze strany Církve, muslimů, nacistů, komunistů a neomarxistů, že dokázali ubránit Stát Izrael proti sedmi invazním armádám s miliony Arabů je zázrak jako takový a dokládá to platnost Božích zaslíbení daných židovskému národu.

Židé mají stále vztah se svým Bohem, který je provází dějinami. Bůh izraelský svůj milovaný Národ izraelský nikdy nezavrhl a ani nezavrhne, tak řekl a je tak psáno v Tanachu (Starém zákoně).

H. Lukešová 13.7.2022 8:30

Dnes všechen antisemitismus pochází z levice a a jí tlačenému palestinianismu, dnešní antisemité útočí na Izrael a sionistické hnutí, chtějí zničit Stát Izrael, kde žije přes 7 milionů Židů, odebrat jim jejich domov. Jeden každý palestinianista je antisemita, protože palestinianismus chce zadusit židovský stát, největší židovskou komunitu na světě. Palestinianismus je roven nacismu.

J. Prečuch 13.7.2022 7:56

Žalm 46:9 : Bůh JHVH ukončuje na zemi všechny války .

Izajas prorokuje : narodí se syn a bude mít jméno kníže pokoje ..

P. Hatina 13.7.2022 10:56

No a v tom je ten průšvih, když přišel na Zem Ježíš, sami Židé ho jako národ nepřijali a dodnes čekají na jiného Mesiáše...

H. Lukešová 13.7.2022 12:06

No a na konci dějin se uvidí, zda mají pravdu Židé nebo křesťané ohledně Mesiáše, zda je jím Ježíš, jak tvrdí křesťané nebo se bude jednat o někoho jiného, jak míní Židé. To teprve poznáme.