Úterý 22. dubna 2025, svátek má Evženie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pod Hermonem

diskuse (25)

Na svazích Golanských výšin se bojovalo mnohokrát. Taky proto si v roce 1230 tady křižáci postavili hrad Nimrod. Po jejich odchodu ho ještě rozšířili mameluci (1275), ale v patnáctém století už sloužil jenom jako vězení. Později byl opuštěn, v roce 1759 poničen zemětřesením, a dnes se z něj stala turistická atrakce i přírodní rezervace.

Nimrod - dole je ještě Galilea

Na Nimrodu je vše, co má na hradu být. Bašty, střílny, věže, tajná chodba za hradby, a protože jsme v Orientu, i funkční nádrž na dešťovou vodu u nejnižší části hradeb. No, v Orientu - ony tolik známé "Libušiny lázně" na Vyšehradě jsou situovány podobně. Takže byly možná kdysi taky bazénem na dešťovou vodu. A klidně se v něm mohla i Libuše koupat. Jak napadlo mou chytrou ženu.

Z Nimrodu, který se vzpíná nad Chulským údolím ve výšce přes 800 metrů nad mořem, je krásný výhled do galilejského kraje, až na rozmezí s Libanonem (ono to zas není tak daleko). Ale na druhé straně zase koukáte do strání nahoru - až na horu Hermon. Ono se říká - "výšiny" - ale v nejvyšších partiích jde vlastně o velehory. 2224 metrů vrcholové kóty značí, že zde leží sníh až do léta. A skutečně, můžete si zde i zalyžovat v místním lyžařském areálu, který ale nesahá až na ten úplně nejvyšší vrcholek, za nímž už je Sýrie a výhled směrem k čtyřicet kilometrů vzdálenému Damašku.

Ale na vrcholek Hermonu náš turistický zájezd nesměřuje. Už se překulilo poledne a tak jedeme poobědvat do drúzské vesnice, která leží za údolím pod Nimrodem. Jsme vítáni. Předkrm je jako všude - misky s různými saláty, které se zaplňují, když je vyprázdníme. Humus (cizrnová kaše, ve které je ještě česnek a olivový olej, a nejspíš ještě něco), kousky pečiva. A už se nese polévka , a jehněčí kousky na jehle - s pomfrity, škoda. Anebo libo kuře? Nebo mleté maso taky možno ochutnat. Pohrdáme holandským pivem a raději si dáváme číši golanského červeného. Cena se automaticky udává v dolarech, ale můžete platit i šekely. Či kreditní kartou jako my. Šekely nejsou konvertibilní, takže dolary jsou přijímány přednostně - ale jsou vhodnější i pro turisty, protože se jim rovnou odečítá i DPH (tuším 19 %). To platí i pro platbu kartou, protože cizincům se z ní vlastně odečítají dolary... A nesmíme zapomenout ani na spropitné ve výši 10 - 15 %, ale to je vhodné plalit v hotovosti. (Na účtu je pro nedovtipné uvedeno, že "obsluha není zahrnuta do ceny".) Eura? Jo, eura taky berou, ale proč se s nim tahat, když se vaše útrata rovnou počítá v dolarech. A když platíte eury, tak vám po přepočtu vrátí dolary. (Dolary neurazíte nikoho - ani Židy, ani Palestince, ani křesťany či drúzy.)

A protože jsme u Arabů, dostaneme na konec ještě kávu - mokka v šálku velikosti náprstku. A k ní na stříbrném tácku kandované višně. Toto pohoštění se už neplatí - je pozorností ze strany restaurace...

Jsme u Arabů, ale ne u Izraelců. Oproti drúzům na Karmelu se tito ještě nerozhodli pro přijetí izraelského občanství. Možná se Syřané ještě vrátí.

Ale kvůli těmto lidem bylo zavedeno na linii zastavení palby mezi Izraelem a Sýrií pohoří Hermonjedno nečekané opatření. Tady v horách se hojně pěstují jablíčka. V době jejich sklizně se otevírá přechod mezi smrtelnými nepřáteli a drúzové mohou jet se svou úrodou na syrské trhy. A pak se vracejí. Shora na tu idylu shlíží zasněžená hora Hermon.

Po obědě nás náš autobus ještě zaveze na vyhlídku nad Kunejtrou. Když se v roce 1974 stanovila "linie odpoutání ozbrojených sil", zůstalo toto správní středisko syrských Golan opuštěno mezi předními liniemi nepřátelských armád. Dnes v tomto území bydlí ve svém campu jen vojska OSN. Kunejtra byla opuštěna, z turistické vyhlídky pod opevněným hřebenem je vidět, jak za těch třicet let zarostla zelení. Nová Kunejtra vyrostla o pár kilometrů dál. Ještě něco vidíme v té "zemi nikoho". Opečovávané jabloňové sady. Na některých jsou snad hektarové bílé plachty - tkanina, pod kterou se nedostane nenasytné ptactvo, ani jarní mrazík. Mezi Izraelci a Syřany a Sjednocenými národy tu hospodaří místní drúzové...

Všechno si to můžeme fotografovat, jenom na hřeben za námi nemáme mířit svými objektivy. Jsou tam pevnosti, dělové a raketové palposty, farmy antén a radarů, nacházíme se vlastně až za poslední izraelskou obsazenou bojovou linií, uvědomuji si náhle. Fotografuji tedy jen směrem do Sýrie: vlevo na severu úplně zasněžený hebronský hřeben, pod sebou zaplachtované sady a opuštěné město, a daleko na jihovýchodě větrníky větrných elektráren. Ale s těmito snímky vás nebudu obtěžovat - nepovedly se.

Měl jsem půjčený digitál a fotil jsem s ním poprvé,Kirándulás Bihari Zolival a Golán fennsíkra slunce pražilo tak, že na displeji nebylo nic vidět, a já se spolehl na automatické zaostřování. Foťáček zaostřoval - ale na vzdálenost jednoho metru, protože jak jsem přehazoval ty mnohé páčky, tak jsem nastavil na jedné symbol květinky a můj zoom se zastavil na blízké květeně. Ostatní bylo rozmazáno. Naštěstí tam byli i jiní turisti, a tak vám můžu ukázat třeba ty větrníky izraelských elektráren. Izrael totiž nemá žádné energetické suroviny, vlastně krom bohatství Mrtvého moře žádné suroviny. A tak se snaží získávat energii všude. A tady na výšinách pod Hermonem krom nebeského klidu a míru vane taky čerstvý větřík.

Prožito a popřemýšleno v Izraeli dne 26. dubna 2006, zapsáno v Praze 21. června 2006

(Příště vám napíšu něco o míru na Golanech)

Předcházející díly Míru v Izraeli:

09.5. 2006: Mír v Izraeli
18.5. 2006: Mír v oblacích, mír na moři
23.5. 2006: Mír v Akku
26.5. 2006: Mír v Galilei
30.5. 2006: Mír v dešti
06.6. 2006: Mír pod hřebenem
15.6. 2006: Mír na severu

Foto autor (krom Kirándulás Bihari Zolival a Golán fennsíkra)

Gita Zbavitelová
22. 4. 2025

Izrael a Židé byli z výroků a postojů papeže Františka rozčarovaní.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Ai GROK
22. 4. 2025

Ptáme se umělé inteligence GROK 3

Jan Ferenc
22. 4. 2025

V přestávkách mezi jednáními mezi Ruskem a USA Rusko přitvrzuje.

Lika
22. 4. 2025

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Chechtavej tygr
19. 4. 2025

Ve vlaku cestuje kněz, rabín a šaman.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Josef Kopecký
22. 4. 2025

Poslanci projednávali reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...

Lidovky.cz, ČTK
22. 4. 2025

Český pohár zná prvního finalistu. Sigma Olomouc využila v Ostravě početní výhodu a zvítězila 3:2....

Jan Dvořák
22. 4. 2025

Stále více amerických dovozců se v posledních dnech dozvídá, že čínští dopravci ruší cesty...

Lidovky.cz, ČTK
22. 4. 2025

Šéf americké diplomacie Marco Rubio představil plán na rozsáhlou reorganizaci ministerstva...

Radka Kvačková
22. 4. 2025

Nevím jak vy, ale já vítám jaro tím, že zase začnu věšet prádlo ven. Považuju to za privilegium,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz