2.3.2024 | Svátek má Anežka


ŠAMANOVO DOUPĚ: Libye hoří

25.2.2011

Zachraňte Evropu: Zasáhněte v Libyi!

V neděli proběhly demonstrace v Benghází na východě země. V oblasti, kde žijí jiné kmeny než ten, do kterého patří fýrer Muammar Kaddáfí. Byly rozprášeny střelbou z kulometů. ("Byly použity zbraně velikých ráží.")

V pondělí byl pohřební průvod nedělních obětí ostřelován minomety.

V úterý byli demonstranti napadeni střelbou z vojenských vrtulníků. Vzbouřenci zaútočili na kasárna, ozbrojená moc se stáhla. Centra povstalců byla bombardována z letadel. A to i obytné čtvrti.

Ve středu je hlášen ústup armády a všech ozbrojenách složek z Tobrúku. Armáda se možná štěpí - opět dle příslušnosti ke kmenům. Miliardář Kaddáfí vypustil na potlačení demonstrací "Afričany" - placené profesionály. Počet mrtvých se odhaduje na tisíc.

Poslušnost diktátorovi začali vypovídat ambasadoři - od Singapuru přes Prahu po Washington. Protesty vypukly i v hlavním městě Tripolisu.

Začala evakuace cizinců z území Libye. Je stížena tím, že vzdušný prostor země je nepravidelně uzavírán. Na letištích je narváno. Dnes dostaly povolení k přistání egyptská vojenská letadla. Turecký trajekt odváží 3 000 Turků. Po zemi utíkají desetitisíce. Do Tunisu zejména Tunisané a do Egypta zejména Egypťané. Zatímco cizinců různých národností je v Libyi vždy tak několik desítek tisíc, Čechů třicet (kusů, ne tisíc), Egypťanů je tu milion! Egyptská armáda zřídila přímo na hranicích záchytná zdravotnická centra. Jinak jsou pozemní hranice striktně uzavřeny. Je otázkou, kde ta hranice bude třeba za týden. Pokud neustanou bezhlavé útoky libyjské armády na civilní objekty, může Liga arabských států, která zatím pozastavila účinkování Kaddáfího v této organizaci, povolit Egypťanům záchrannou operaci na ochranu arabských životů...

Před Tripolisem parkuje v mezinárodních vodách britská válečná loď. Je připravena připlout na pomoc svým občanům. Není to trajekt, ale loď s ostře nabitými děly. Které je snad ochotna užít v obraně před piráty - a možná i při něčem jiném...

Je středa, Evropa kouká a neví moc dobře, co má dělat. Ano, Kaddáfí je vzteklý pes - ale náš pes. Poté, co se kál za podporu terorismu a zaplatil odškodné za akci nad Lockerbie, kterou sám nařídil, je mu odpuštěno. Muammar zde jde ve stopách jiných arabských diktátorů, což se týká i snad největšího arabského korupčníka Jásira Arafata. Ten tedy umřel v klidu, a ještě se stihl stát nositelem Nobelovy ceny za mír. Bouře proti vládnoucí dynastii v Palestině skončila zatím tím, že moc v pásmu Gazy převzal superteroristický Hamás. Fýrerové palestinských Arabů to mají jednoduché - stačí jim poukázat na to, že za všechno zlo mohou Židi, a mají vystaráno.

Na jednu stranu je povzbudivé, že mladí Arabové dnes Izrael neviní - problém vidí ve svých monarchistických prezidentech, kteří rozkrádají své země už desítky let. Samotný Kaddáfí se přitom o své bohatství nemíní dělit se svými synky. A že jich má! Našel jim výnosné fleky ve státních i polostátních i státem povolených soukromých firmách. Několik jich usadil v ropném průmyslu, jeden vede státní televizi, další mají frančízy Coca-Coly...

Je středa, Evropa kouk, a neví moc dobře, co má dělat. V pondělí Muammar už dopředu tvrdě vyhlásil, aby mu tam Evropa nestrkala pracky nebo na ni pustí Afriku. Tedy uprchlíky z centrální Afriky, kterým buď nedovolí přejít do Libye, anebo které někde v saharských koncentrácích skladuje nastojato. Za finančního přispění Evropské unie.

Je středa, Evropa kouká a neví moc dobře, co má dělat. Nečas protestuje proti použití násilí vůči demonstrantům. Dalších třicet evropských politiků taky. Má to úplně stejnou váhu jako protesty Hillary Clintonové: Žádné! K čemu protesty, když jste toho hodného diktátora podporovali! A vyzbrojili.

Teď jsem slyšel jasný hlas nezachyceného evropského politika: "Je třeba, aby Libye zůstala jednotným státem." V podtextu - třeba i s Kaddáfím v čele, pokud se omluví a přestane s vražděním. Zatím Evropa ani nehrozí sankcemi: Účty "nemůže "obstavit - protože "neví", které to jsou. Hospodářské embargo nemůže vyhlásit, protože to by embargovala sebe! Asi polovinu spotřeby zemního plynu nám totiž prodává hodný Kaddáfí. Který je teď připraven zapálit ropovody a plynovody. Zároveň chtějí ty produktovody zavřít i kmenoví vůdci. Trochu moc zájemců o přerušení dodávek!

Rusové si promluvili s Libyjci dosti důrazně: Ruce pryč od našich občanů. Ministerstvo pro mimořádné situace posílá pro 500 expertů svá čtyři dopravní letadla (které ministerstvo to má!), další letadlo připravuje Gazprom. Rus je přítel - dodal Kaddáfímu zbraně za 1,3 miliardy dolarů. Další miliardy na další zbraně svému severoafrickému kolegovi dodala v minulých letech i Evropská unie.

To jsou ty kulomety, minomety a vrtulníky, z nichž jsou vražděni Libyjci. Možná proto se podrobnosti o masakrech civilistů dovídáme spíše z panarabské Al Jazzeery a americké CNN než z evropských médií. Která píší, že prý jde o "občanskou válku". Protože přece Kaddáfí má podporu v Tripolisu. (Což už dávno není pravda. Zapálené vládní budovy se těžko dají považovat za přízeň lidu!) A nakonec, vojáci, střílející do masy lidí, jsou taky občané!

Je středa, a jediní Evropané, kteří křičí, jsou pochopitelně Italové. Tisíce Tunisanů byly jen vlnkou, která šplouchla na břehy Itálie. Italský ministr zahraničí Franco Frattini varuje, že se na Evropu přivalí záplava až 300 000 uprchlíků. No, a ti se už nebudou ptát, jestli zůstanou na Lampeduse. Prostě půjdou tam, kde jim bude nejlíp, tedy tam, kde si myslí, že jim bude skvěle - do Francie a Německa. Však je to v Schengenu! Statisícové masy lidí budou těžko zastavovat evropská děla!!! Těžko nefunkční Evropa něco učiní. A měla by:

Po domluvě s panarabskou ligou přímo zasáhnout v centru dění, tedy Libyi. A pokud by k tomu OSN dodala vlajku a modré přilby (anebo modré pytlíky na hlavu jako v Súdánu!), mohlo by to být přínosné. Dosti apelování...

Když ten Muammar asi za těch 40 let, co je u moci, rozdal nejspíš taky hodně úplatků rozličným evropským politikům! A jistě k tomu má i doklady.

Libye hoří, Evropa - připravuje sankce...

Psáno v Praze dne 23. února 2011 16:25

16: 40: Chudáci žoldáci jsou lynčováni na ulicích.
Piloti vojenských letadel a helikoptér, kteří odmítli bombardovat Tripolis, odletěli i se svými stroji na Maltu. Modlete se za jejich rodiny.

17:05 Zmocněnkyně OSN pro uprchlíky našla řešení, jak odvrátit záplavu uprchlíků do Evropy: Vyzvala "sousední státy", aby otevřely hranice. Sousední státy? Jako Malta, Itálie, Řecko?

Turci hlásí 5000 evakuovaných lidí a jednoho svého občana zastřeleného.

Východ země je prý "osvobozen". Vojáci se bratří s lidem. Na západě ještě vojáci střílejí do lidí.

24.2.2011: Zpráva, že Al-Káida vyhlásila ve městě Darná na východě Libye islámský emirát, je patrně podvrh libyjské vlády. Hoši vědí, jak zapůsobit na své západní spojence.

Zatímco různí potentáti vyjadřují zděšení a varují před vražděním obyvatelstva, připravují se britští vojáci na výsadek k ochraně svých občanů. Připomínám, že Velká Británie jako jediná evropská země vedla po skončení 2. světové války další klasickou válku s Argentinou o Falklandy. Tehdy se krom ochrany vlastního území jednalo vysloveně i o záchranu britských občanů. Jejich vláda toho byla schopná, protože k tomu měla prostředky a politickou vůli. A tradici. Tradice zůstala...

Ukazuje se, že někteří z afrických žoldáků, utlučených rozhněvaným lidem jsou jenom - Afričani s čadským přízvukem. Ti nejsou obětí spravedlivého hněvu vražděného lidu, ale arabského rasismu...

15:00 CNN vysílala telefonní rozhovor s anonymní svědkyní z Tripolisu. Ve městě probíhají úklidové práce, zakrývají se stopy po střelbě. Zmizeli zranění i doktoři a sestry, kteří je ošetřovali - neznámo kam. Paní vyzvala světové organizace na ochranu lidských práv, OSN a USA k intervenci.

Kaddáfí požadoval 5 miliard € ročně za to, že zadrží Afričany v Africe. Ty peníze by se daly smysluplněji využít - totiž k tomu, aby zastavily africký příliv do Evropy.

Zachraňte Evropu: Zasáhněte v Libyi!

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.